Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Exclamation Interneti, fmijt t ekspozuar n rrjetet sociale !

  Mbrojtja e fmijve nga interneti dhe rreziqet q mund t sjell ai sht nj sfid pr mbar botn. Organizata World Vision nj organizat e cila punon pr fmijt dhe mirqnien e tyre jep kshilla t vazhdueshme se si t mbrohemi nga rreziqet e internetit.

  Emri: 80625.jpg

Shikime: 4446

Madhsia: 31.8 KB Nprmjet nj fletpalosjeje World Vision thekson edhe rndsin e bashkbisedimit prindr-fmij, n mnyr q fmijt mund t ken prvoja t sigurta n Internet. Mos jepni kurr informacione personale si numra telefoni, adres t shkolls suaj, shtpis, adres t posts elektronike, personale apo t puns s prindrve, kur regjistroheni n faqe t caktuara internet.

  Kurr mos bini dakord pr t’u takuar me nj personi q e njihni vetm prmes internetit, kshillon World Vision. Kujdes duhet treguar edhe n postimin e fotove, pr t mos u br pre emaniakve t internetit.

  Organizata World Vision kshillon fmijt dhe adoleshntt q gjithmon t komunikojn me prindrit ose nj t rritur t besuar, pr do informacion apo situat q i bn t ndihen n siklet.

  Sipa t dhnave rezulton se mosha e prdoruesve t rrjeteve sociale kryesisht jan t rinjt nn 24 vje. Por ndr prdoruesit aktiv t rrjeteve sociale, prfshihet dhe nj prqindje jo e vogl e moshave nn 18 vje.

  Sudimet e mparshme kan treguar se n vendin ton, mbi 90% e fmijve t moshs 10-16 vje jan regjistruar t paktn n nj nga rrjetet sociale si Facebook, My Space, ose Hi5. Rreth 42 % e fmijve dhe adoleshentve pranojn t ken krijuar njohje t reja prmes rrjeteve sociale.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 2. #2
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095

  Pr: Interneti, fmijt t ekspozuar n rrjetet sociale !

  nuk jam dakord per perdorimin e kompjuterave dhe gjerave te ngjashme teknologjike qe ne moshe te vogel...as me faktin qe tashme u mesohen femijeve qe ne fillore... per mua jane vrasje te inteligjences te femija...

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691

  Pr: Interneti, fmijt t ekspozuar n rrjetet sociale !

  Jam dakord me parafolesit, nje femijeri e shendetshme nuk duhet te perfshije internetin, madje edhe kompjuterin duhet ta kete te kufizuar.
  Po te futemi tek rrjetet sociale pastaj, qe realisht jane "anti-sociale", jashtezakonisht te rrezikshme.

 4. #4
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Pr: Interneti, fmijt t ekspozuar n rrjetet sociale !

  Mendoj se menyra si rriten femijet duhet te varet krejtesisht nga prinderit. Duhet te jete ne doren e prindit te vendose nq se interneti/faqet sociale, apo tv, lojra me arme etj jane mire apo keq per femijen sepse prinderit i njohin femijet e tyre me mire se kushdo tjeter dhe i njohin nevojat qe kane femijet.

  Te gjithe kemi teori dhe shpesh keto teori jane ideale, por kur ke femije vete zgjedhjet qe ben per ta varen nga kushtet familjare si dhe nga lloji femijes qe ke, keto zgjedhje, varen shume pak nga enderra dhe ideali qe ke pasur per femijen dhe familjen tende. Ne enderren time ideale femijet e mi nuk do shikonin fare tv, do ju lexoja vetem libra, do flinin gjithmone ne nje orar, nuk do hanin embelsira para drekes/darkes, por ne realitet per aq kohe sa femijet jane te shendetshem fizikisht dhe psikologjisht jane ca rregulla qe si prind i thyen shpesh. Edhe pse une vete personalisht nuk jam shume prezente ne internet apo faqe sociale, duhet pasur parasysh se jetojme ne nje shoqeri ku te gjithe jane te lidhur me teknologjine dhe cfare del ne internet nuk mund te kontrollohet plotesisht. Por si prind, mund te kontrolloj cfare shikon femija im ne internet apo tv dhe mund te them se deri tani i njoh permendesh dy tre emisione shkollore ne internet si dhe disa emisione femijesh ne tv. Ndoshta i shikojme keto emisione me shpesh se sa e kisha imagjinuar ne enderren time ideale, por gjithsesi duke pasur parasysh femijen tim, une preferoj me shume kete zgjidhje se sa mos shikonim fare tv apo mos perdornim internetin, sic mund ta kisha imagjinuar me pare.

  Cdo gje ne jete duhet te jete e balancuar, por fatkeqsisht jo te gjithe perdorim te njejten peshore

 5. Anetart m posht kan falenderuar Fiori pr postimin:

  laguna blu (04-02-2017)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •