Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  426
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Kur kan filluar t prdorim mbiemrat?

  Se pari mbiemrat jane perndorur ne Kina,.
  Sipas legjends, mbiemri n Kin fillonin t prdornin perandori Fu XI 2852 vjet para Krishtit. Administrata e tij ka prezantuar kt emra t rinj t sistemit pr t lehtsuar regjistrimin dhe mbledhjen e informacionit dhe me lehte me mbajt evidencen.
  Fillimisht, mbiemrat n Kin jan marr n vijn femrore (matronymic), por sht ndryshuar pas sundimit e dinastis Shang (1600-1046. p.e.sone.
  simboli per mbiemrat n gjuhn kineze ende prmban karakteristike se mbiemri n radh t par sht marr nga linja femr.
  Ndryshe nga Kina jo shum t largt, mbiemri ne Japoni u paraqit vetm n shekullin 19 , dhe gjere ather esht perdorur vetum per aristokratet.
  ne kohen Antike, ne vend te mbiemrit i kan dhen vendin, dikush ka esht ardhe .
  kjo mundet mu par nga filozofi i njohur Tales nga Mileti, Heraclitus nga Efesi dhe etj.

  Shfaqja e mbiemrave ne Perandorin Romake, kan prdorur emra t familjes si kur ne antiken e lasht
  Ajo u prezantua n nj sistem t modifikuar t emrtimin. Kan egzistuar tre emra (Tre, emrime). E par zgjedhje prindrit e tij, i dyti ishte nj (dika si mbiemrin e sotme, por referuar klanit ose fisit, dhe shpesh i tr nj rajon ) dhe nofka e treta (pseudonimi i cili do t lejonte pr t dalluar individt t cilt kan t njjtat gjak). Sipas dokumenteve zyrtare, nofka u prezantua m von, rreth 100 vjet para Krishtit.
  Kshtu, emri i plot ishte Gai Jul Cezari Jul Cezari, dhe sht interesante se nofk e tij n prkthim t lir do t thot "pubescent" edhe pse dihet se ai ishte tullac.
  Deri n rnien e perandoris Romake , mbiemrat si ne i njohim ata ishin shum t rralla n pjesn lindore t perandoris, ndrsa n pjesn perndimore, ku atje ishte dominuese kultura gjermanike, mbiemrat nuk kane egzistua fare atje.
  Njerzit e par n Evrop t cilt filluan t prdorin emrat familjar q kan kaluar nga brezi n brez populli irlandez.
  I pari mbiemr i regjistruar n Irland sht " Cleirigh", i cili daton n vitin916. Simboli t shkruhet si U dhe do t thot "Nipi / nipi i", ndrsa duke u shkruar sot si "O" ". Ndr prefikset e tjera, Mac / Mc q do t thot "biri i", ndrsa vajza shton prefiksin pr Nic dhe gruas s tij Mhic.
  Me kalimin e kohs, emrat familjar jane prhapur ne te gjithe Evropen, nj zgjerim i madhe u be qe nga shek. 17,
  Disa vende kan futur mjaft von kt zakon. Kshtu, pr shembull n Holand, praktikisht prdorimit te mbiemrave filloi vetm ne vitin 1811, dhe n Japoni dhjet vjet m von. N Tajland ne vitin 1920. n Turqi vetm n saj t reformave t Kemal Ataturk 1934 .
  Ne vitin 1979 ,ne Konventen e Kombeve t Bashkuara mbi Ndalimin e Diskriminimit ndaj Grave sht miratuar dhe se burri dhe gruaja n martes kan po ato t drejta kur ta zgjedhin mbiemrin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 12-02-2014 m 06:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •