Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Si t prballojme tekat e fmijve !

  Kush sht prind nuk mund ta mohoj q sht ndodhur m shum se njher nn presionin e nj dshire t fmijs. Po kshtu nuk mund t mohosh q t gjith si prindr jemi ndodhur n situata kur fmija jon me tekat e tij, t na bj t ndjehemi n siklet prpara t tjerve.

  Ja disa ndihma t vogla pr ti prballuar n mnyr efikase:

  1. sht e ndaluar t brtassh. sht e rndsishme tu ofrosh femijeve nje edukim te caktuar dhe te sigurte. Nuk eshte e nevojshme te bertasesh, majfton q zri t jet n ton t vendosur.

  2.Lavdro nj sjellje korrekte, por pa ekzagjeruar. Shpeshher prindrit pr nj sjellje t mir t fmijs abuzojn me lavdrimet, duke br n kt mnyr q t humbas vlern n situata t tjera.

  3.Mso te dallosh midis tekave dhe nevojave. Jan ndryshimet e vogla n tonin e fmijes q tregojn nevoja t ndryshme dhe rndsin e tyre.

  4. Mos plotso tekat. Tekat nuk duhen lejuar sepse nj sjellje e tille mund t coj n nj prsritje pr cdo krkes s fmijes. Pastaj sht n dor t prinderit sesi vendos ti prballoje ato, duke injoruar apo shpjeguar mos plotsimin e krkesave t fmijs.

  5.Mos ndrhyj me nj ndshkim kur fmija tregohet posesiv ndaj nj objekti. Kur verifikohet nj rast i till, prshembull ndaj nj lodre, dhe fmija bhet histerik kur nj fmij tjetr prpiqet tja marr, nuk duhet ndshkuar. Prpiquni t trhiqni vmendjen e tij nga objekti i dshiruar.

  Nuk sht e lehte t prballosh tekat e fmijs, sidomos kur ndodhemi n ambiente publike nn vshtrimin kritik t njerzve q na rrethojn e ndoshta gjykojn sjelljen si prindr, por nj prqafim i gjat q t siguroj fmijn q ka vmendjen ton t plot, do t ndihmonte n nj situat t till.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 2. #2
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,015

  Pr: Si t prballojme tekat e fmijve !

  Dhezja nje flakareshe se ai gjuhen e dialogut nuk e kupton me mu ka funksionu super a

 3. #3
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Si t prballojme tekat e fmijve !

  Ka funksionuar me ty, apo me fmijt e tu ?
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e user010
  Antarsuar
  21-05-2010
  Mosha
  41
  Postime
  1,219

  Pr: Si t prballojme tekat e fmijve !

  Ajo qe me ka ndihmuar me shume kunder sjelljeve te keqe te nje femije eshte ta mar prej dore femine e ta largoj pak prej vendit, ta coj p.sh ne nje dhome tjeter ose ne cep te dhomes per pak minuta.

  Ngul kembe qe femija te qendroj atje per pak dhe kam mendjen (e shikoj) qe mos te largohet prej vendit qe i caktova.

  Sidomos kur femija nuk eshe e jotja dhe ai te tall apo te shtyn, kjo metod ndihmon sepse automatikisht me largimin prej vendit ku je femija duket sikur "zgjohet", vjen ne vete si ta them.

  Kur e kryej kete, pra largimin, nuk jam as i dhunshem as me ndjenja negative, thjesht e kuptoj qe femija ne ate cast ka nevoj per ndihme sepse eshte i vogel dhe nuk di si te manaxhoj ndjenjat/sjelljet e keqe qe ka robi (pra secili prej nesh) ne vetvete.

  Perkundrazi, po hape dialog me femin ne ate cast, kjo eshte me e keqja, dialog ja vlen te hapesh vetem pasi femija te vij ne vetvete (I jepni kujdes kesaj shprehje "vij ne vetvete"). Por edhe dhuna nuk ndihmon, fundja fundit e humb dhe te drejten tende.

 5. Anetart m posht kan falenderuar user010 pr postimin:

  Wordless (05-08-2016)

 6. #5
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Si t prballojme tekat e fmijve !

  Si t komunikosh me fmijn adoleshent

  VSHTIRSIA


  Kur ishte fmij, fliste pr do gj me ty. Tani q sht adoleshent, nuk t tregon asgj. Sa her q prpiqesh t bisedosh, ose ta kthen shkurt, ose ndez nj debat q e kthen shtpin n fushbetej.

  Mund t msosh t bisedosh me adoleshentin. Por, n fillim, shih dy faktor q mund ta bjn t vshtir komunikimin. *

  PSE NDODH

  Krkon pavarsi. Q t bhet nj i rritur i prgjegjshm, adoleshenti duhet t kaloj gradualisht, n kuptimin e figurshm, nga vendi i pasagjerit te vendi i shoferit dhe t msoj t udhtoj n rrugt dredha-dredha t jets. Natyrisht, disa adoleshent duan m shum liri se duhet; nga ana tjetr, disa prindr u japin m pak liri nga kan mundsi. Kjo ka t ngjar t shkaktoj nj dyluftim q mund ti acaroj goxha prindrit dhe adoleshentt. Bredi * 16-vjear ankohet: Prindrit prpiqen t ma kontrollojn jetn deri n imtsit m t vogla. Po sm dhan m shum liri deri kur t mbush 18 vje, do t iki t jetoj pr hesapin tim.


  Mendon n mnyr abstrakte. Fmijt zakonisht mendojn n mnyr konkrete, i shohin gjrat bardh e zi, por shum adoleshent arrijn t dallojn edhe nuancat gri t nj shtjeje. Ky sht nj aspekt i rndsishm i t menduarit abstrakt dhe e ndihmon t riun t zhvilloj gjykim t shndosh. T marrim nj shembull. Nj fmije koncepti i drejtsis i duket i thjesht: Mami e ndau biskotn m dysh, gjysmn ma dha mua e gjysmn vllait. N kt rast, drejtsia sht thjesht nj formul matematike. Kurse adoleshentt e kuptojn se ky koncept nuk sht kaq i thjesht. N fund t fundit, trajtimi i njllojt ssht gjithmon i drejt, dhe trajtimi i drejt ssht gjithmon i njllojt. Fal t menduarit abstrakt, adoleshenti mund t kap e t zgjidh shtje t ndrlikuara. Ana negative? Kjo mund ta bj t kapet edhe me ty.

  ǒMUND T BSH:

  Kur sht e mundur, bj biseda spontane. Shfrytzo momentet kur jeni t shpenguar. Pr shembull, disa prindr kan vrejtur se adoleshentt jan m t prirur t hapen teksa bjn ndonj pun a teksa jan n makin me prindin, pra kur e kan prkrah, jo prball.

  Bjeri shkurt. Nuk ka nevoj ti shkosh gjer n fund do debati pa lshuar pe. Thuaje me pak fjal at q ke ndr mend . . . dhe lre me aq. Pjesn m t madhe t mesazhit tnd adoleshenti do ta dgjoj m von, kur t jet vetm dhe mund ti bluaj n mend ato q the. Jepi mundsi ta bj kt.

  Dgjo dhe ji elastik. Dgjoje me kujdespa e ndrprerq ta kuptosh plotsisht problemin. Kur prgjigjesh, ji i arsyeshm. Po t kapesh me ngurtsi pas rregullave, adoleshenti do t tundohet t gjej mnyra si tu bj bisht. Libri Staying Connected to Your Teenager paralajmron: Ky sht momenti kur fmijt fillojn t bjn jet t dyfisht. Njra ku thon at q duan t dgjojn prindrit, tjetra ku bjn si kan qejf kur prindrit nuk i shohin.

  Ruaj qetsin. Nj adoleshente q quhet Keri, thot: Kur sjemi n nj mendje, mami fyhet pr do gj q them. Kjo m acaron, dhe biseda kthehet shpejt n znk. N vend q t reagosh n mnyr t ekzagjeruar, thuaj dika q pasqyron ndjenjat e adoleshentit. Pr shembull, n vend q t thuash kjo ssht ndonj gj pr tu shqetsuar, thuaj e shoh q kjo t ka mrzitur shum.

  Sa t jet e mundur, drejto, mos dikto. Aftsit e adoleshentit pr t menduar n mnyr abstrakte jan si muskuj q duhen zhvilluar. Prandaj, kur t gjendet n udhkryq, mos i bj ti ushtrimet n vend t tij. Ndrkoh q e diskutoni shtjen, jepi mundsi t gjej vet disa zgjidhje. Pastaj, si t keni rrahur mendimet dhe t keni gjetur disa variante, mund ti thuash: Kto jan disa mundsi. Mendoji njher pr nja dy dit, e pastaj mund t bisedojm prap bashk ciln zgjidhje preferon dhe pse.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •