Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-03-2013
    Postime
    22

    Këshillat: Si të luftojmë pagjumësinë natën vonë

    Emri:  pagjumësinë-300x199.jpg

Shikime: 988

Madhësia:  11.6 KBËshtë ora katër e mëngjesit. Hëna shkëlqen, qeni gërhet dhe t’i vijon të jesh zgjuar. Ndoshta shikon ngjyrat e krijuara brenda qepallave të tua ndërsa je mbledhur, duke menduar se nëse pretendon se po fle, natyrisht gjumi do të vijë.

    Ose nëse shikon ngjyrat në tavan ose rrobat të hedhura në dysheme, do të vijë ora 4.01 dhe ti thjesht sa do të mendosh diçka tjetër. Ti e di se nuk duhet të mendosh dhe nuk duhet të shikosh – ti duhet të jesh duke fjetur! Ke nevojë të domosdoshme për shtatë orë gjumi me cilësi çdo natë. Ideja se nuk mund të flesh, se nuk të zë gjumi, është acaruese në kulm. Dhe pikërisht acarimi e bën edhe më të vështirë të fjeturit.

    Por çfarë mund të bësh? Hapi i parë i domosdoshëm për gjumë të mirë është që të rregullosh orën biologjike, pra të biesh në krevat për të fjetur në një orë të caktuar dhe të zgjohesh po në orën e caktuar. Natyrisht, është e domosdoshme që krevati të përdoret vetëm për të fjetur gjumë (apo seks) dhe që të mos qëndrosh shtrirë në të gjatë orëve të ditës. Por kjo është për zgjidhjen afatgjatë të problemit. Çështja e parë tani është si të biem të flemë në orën 4 të mëngjesit kur duhet të kapim ato pak orë para se të zbardhë pavarësisht se nuk na flihet.

    Këshillat më poshtë mund të të ndihmojnë. Këshilla e parë është nga Erik Olson, bashkëdrejtor i qendrës së Mjekësisë së Gjumit.

    Dil nga shtrati. Nëse qëndron në krevat dhe je zgjuar, i dërgon vetes tënde mesazhin e gabuar. “Në thelb ti po stërvit trupin për të mos fjetur pavarësisht se je në krevat, po e mëson të qëndrojë shtrirë dhe zgjuar”, thotë eksperti. “Dhe mendja juaj nuk mund të përshtatet me këtë”.

    Sa më gjatë të qëndrosh në këtë gjendje, aq më shumë acarohesh. Dhe problemi është se ne fillojmë të vendosim një shenjë barazie mes dhomës së gjumit dhe gjumit të parehatshëm.

    Pra nëse nuk je në gjendje të të zërë gjumi brenda 15-20 minutave pasi ke rënë në krevat, dil nga krevati dhe nga dhoma. Përpiqu të bësh diçka relaksuese dhe jostimuluese. Dëgjo muzikë, lexo një libër. Mund të mendosh madje edhe të pastrosh shtëpinë apo të gatuash, sugjeron Olson.

    Një banjë mund të shkojë mirë, për shkak se gjumi mund të joshet nga rënia e temperaturës së trupit pas banjës. Çfarëdo aktiviteti të zgjedhësh, duhet ta bësh atë jashtë krevatit dhe pastaj të kthehesh vetëm kur të ndihesh i përgjumur.

    Përdor teknika relaksimi. Mund të përdorësh çfarëdolloj metode relaksimi që njeh për të luftuar pagjumësinë. Përdor pozën e parapëlqyer të jogës. Medito. Një mënyrë e thjeshtë fare, merr frymë thellë. Thjesht kushtoji vëmendje ngritjes dhe rënies së frymëmarrjes dhe përqendrohu në pjesë të trupit tënd ku ndien se oksigjeni po depërton, qofshin mushkëritë apo diafragma.

    Sugjerohet edhe relaksimi progresiv i muskujve: duke punuar nga gishtat e këmbëve deri te balli, mund të tensionosh çdo grup muskujsh për pesë sekonda para se t’i lirosh. Vizualizimi është një teknikë tjetër klasike relaksimi. Imagjinoni veten në ndonjë vend të këndshëm dhe të qetë. Po sa i përket nënës së të gjitha ilaçeve kundër pagjumësisë – numërimi i deleve?

    Olson e sheh këtë si “teknikë heqjeje vëmendjeje” njësoj si vizualizimi. Kur vjen puna te gjumi, thotë ai, “sa më shumë të përpiqesh, aq më i pamundur bëhet”. Pra nëse numëron kafshët e fermës apo e imagjinon veten në ndonjë ishull tropikal, ideja është e njëjtë. “Po heq nga mendja idenë ‘nuk fle dot, nuk fle dot, nuk fle dot’. Po e çon mendjen te diçka tjetër.

    Lehtëso ankthin. Në disa raste pagjumësia vjen nga shqetësimet. Truri juaj po punon me shpejtësi, duke menduar për llogarinë bankare apo për një takim të rëndësishëm nesër apo për fëmijën tuaj në telashe me shkollën. Njerëzit vazhdimisht kanë probleme kur vjen puna për të “qetësuar mendjen” gjatë natës. Duhet ta stërvitësh mendjen për të menduar për këto gjëra në kohë më të përshtatshme gjatë ditës.

    Bëj një orar çdo ditë, mes punës dhe darkës për të mbajtur shënim mbi atë që të shqetëson e si janë punët. Shpesh është kaq e thjeshtë. “Ti e fle mendjen duke thënë ‘mendova për këtë punë sot dhe nuk kam asnjë zgjidhje për momentin”, thotë Olson.

    Duke i dokumentuar sistematikisht shqetësimet gjatë ditës, do të kesh më pak gjasa të fiksohesh mbi to gjatë natës.

    .....

    Lajm Shqip
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 24-02-2014 më 14:12

  2. #2
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095

    Për: Këshillat: Si të luftojmë pagjumësinë natën vonë

    duke zgjidhur e perballur problemet qe e mundojne koken...dhe tani qe eshte perhapur interneti, duke ndenjur sa me pak para kompiuterit...

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshillat: Si të luftojmë pagjumësinë natën vonë

    Kurë Natyrale : Një lugë nga kjo përbërje ju ndihmon të flini gjumë menjëherë!

    Mjalti dhe kanella janë dy produktet më të mira për zgjidhjen e problemeve te gjumit në mënyrë natyrore, pa produkte medicinale.


    Një numër i madh njerëzish anembanë botës përballen me probleme të gjumit çdo natë.

    Kur flasim për problemet e gjumit, pagjumësia është një problem i zakonshëm që ndikon miliona njerëz, duke e bërë më të vështirë aktivitetet e tyre të përditshme.

    Njerëzit që vuajnë nga pagjumësia zakonisht përdorin pilula të cilat mund të jenë plot me komponime kimike dhe jo trajtime normale tradicionale.

    Ky është sigurisht një gabim i madh! Nëse i përkisni këtij grupi të prekur nga pagjumësia, Unik Portal ju rekomandon që gjithmonë të zgjidhni metoda natyrale për të zgjidhur problemin tuaj.
    Ka një ilaç natyral që është shumë efektiv në rastin e pagjumësisë.

    Ajo do të rivendosë gjumin tuaj dhe do t’ju ndihmojë të zgjoheni të freskët përveç një prirjeje të mirë. Është përgatitur nga dy substanca të thjeshta, gjithsesi të dobishme: mjalti dhe kanella!

    Është vërtetuar shkencërisht se mjalti ka aftësinë për të promovuar dhe rikthyer pushimin në disa mënyra kryesore.

    Së pari, ai lejon një furnizim adekuat të glykogjenit të mëlçisë gjatë natës kur organet e trupit tuaj janë duke pushuar.

    Konsiderohet se mëlçia mesatare e rritur ka vetëm 75-100 gram hapësirë ​​ruajtjeje për glykogjenin, i cili ndryshon midis grave dhe burrave me madhësi të ndryshme të trupit.

    Trupi ynë konsumon 10 gram glicogjen në orë gjatë gjithë ditës.

    Por, a e dini se ka 40 përfitime shëndetësore nga mjalti për ne?

    Si fillim ajo forcon imunitetin, është e bollshme me vitamina, minerale dhe antioksidantë, posedon veti të forta antibakteriale dhe antifungale, ngrit energjinë dhe redukton lodhjen, lehtëson një dhimbje të fytit, promovon rritjen e baktereve të mira në zorrë, ndihmon në humbjen e peshës.

    Mjalti përmirëson rrjedhjen e gjakut, duke parandaluar kështu sëmundjet e zemrës, përmirëson shikimin, redukton inflamacionin dhe dhimbjet. Po ashtu shkatërron bakteret përgjegjëse për aknet, redukton ulcerat dhe çrregullime të tjera gastrointestinale,redukton stresin metabolik, trajton ankthin, redukton kolesterolin dhe shumë e shumë veti të tjera shëruese.

    Kujdes: Është shumë e rëndësishme të përdorni mjaltin e papërpunuar, organik sepse ngrohja gjatë prodhimit mund të shkatërrojë enzimat dhe lëndët ushqyese të dobishme.


    Unikportal.com

    https://www.unikportal.com/nje-luge-...e-menjehere-2/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 05-01-2023 më 19:59

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshillat: Si të luftojmë pagjumësinë natën vonë

    Superushqimi që shmang stresin dhe pagjumësinë

    Tërshëra është e pasur me lëndë ushqyese të ndryshme, të jep një sasi të madhe energjie dhe prandaj rekomandohet që ta përfshini në mëngjes.
    Gjithashtu, tërshëra është e pasur me karbohidrate që absorbohen ngadalë dhe si pasojë, jep një ndjenjë më të madhe ngopjeje, që ju lejon të qëndroni më gjatë pa u ndjerë të uritur.


    Ndër karakteristikat më të rëndësishme të tërshërës, veçohet se është e pasur me fibra dhe proteina, yndyra të pangopura, vitamina të grupit B (B1, B2, B3 dhe B6) dhe vitaminë E. Gjithashtu, ka një sasi të madhe të mineraleve të tilla si hekuri, fosfori, kalciumi, magnezi, natriumi, bakri ose zinku. Në këtë mënyrë, është një alternativë e shkëlqyer për ata që ndjekin një dietë vegjetariane ose vegane.


    Po kështu, tërshëra ka përdorime dhe efekte të tjera që i detajojmë më poshtë:
    Kujdeset për trurin dhe zemrën: kjo është për shkak të sasisë së madhe të acidit linoleik, omega 3 dhe yndyrave të pangopura që përmban.
    Një nga përdorimet më efektive të tërshërës është në lëkurë. Rekomandohet për të gjitha llojet e lëkurës.


    Ka veti anti-inflamatore: me tërshërë dhe përbërës të lehtë për t’u gjetur si mjalti, është e mundur të bëhen maska ​​shtëpiake shumë efektive.
    Balancon funksionimin e sistemit nervor: është e pasur me vitamina dhe minerale, prandaj ndihmon në zhvillimin, ruajtjen dhe balancimin e funksionimit të sistemit nervor.
    Përmban avenin, që është perfekt kundër pagjumësisë ose stresit, për shkak të vetive qetësuese.


    Një studim i publikuar në “Nutrition Journal” tregon se konsumimi i rregullt i tërshërës mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, si dhe studiuesit nga Kanadaja konfirmojnë se konsumimi i saj favorizon kontrollin e diabetit dhe mund të ndihmojë në parandalimin e tij dhe sëmundjeve të tjera metabolike.


    Gazeta Tema

    https://www.gazetatema.net/lifestyle...mesine-i371929

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Këshillat: Si të luftojmë pagjumësinë natën vonë

    Gjithçka që duhet të dini për pagjumësinë

    Përkufizimi i pagjumësisë
    Pagjumesia është një lloj çrregullimi i gjumit. Individët me pagjumësi e kanë të vështirë të bien në gjumë, te flene ose të dyja.

    Njerëzit qe vuajne nga pagjumesia shpesh nuk ndihen të relaksuar kur zgjohen nga gjumi. Kjo mund të çojë në lodhje dhe simptoma të tjera.

    Sipas Shoqatës Psikiatrike Amerikane (APA), pagjumesia është më e zakonshmja nga të gjitha çrregullimet e gjumit.

    Në fakt, APA thekson se rreth 1/3 e të gjithë të rriturve raportojnë simptoma të pagjumësisë. Midis 6 deri në 10% të të gjithë të rriturve kanë simptoma mjaft të rënda duke i dagonstikuar me çrregullime të pagjumësisë.

    APA e përkufizon pagjumësinë si një çrregullim në të cilin njerëzit kanë probleme të bien në gjumë ose të flene. Mjekët bëjnë një diagnozë klinike të pagjumësisë nëse zbatohen të dyja këto kritere:

    * Vështirësitë e gjumit që ndodhin të paktën tre net në javë për një minimum prej 3 muajsh.

    * Vështirësitë e gjumit që krijojnë shqetësime të mëdha ose vështirësi funksionale në jetën e një personi.

    Nga se shkaktohet pagjumesia

    Shkaqet e pagjumësisë suaj do të varen nga lloji i pagjumësisë që përjetoni.

    Pagjumesia afatshkurtër, ose akute, mund të shkaktohet nga një sere faktoresh, duke përfshirë:

    * stresin
    * një ngjarje shqetësuese ose traumatike
    * ndryshime në zakonet tuaja të gjumit, si fjetja në një hotel ose në një shtëpi të re
    * dhimbje fizike
    * medikamente të caktuara

    Pagjumesia kronike zgjat të paktën 3 muaj dhe mund të jetë parësore ose dytësore. Pagjumesia parësore nuk ka një shkak të njohur. Pagjumesia dytësore ndodh e shoqeruar nga nje gjendje tjetër që mund të përfshijë:

    * kushtet mjekësore që e bëjnë më të vështirë gjumin, të tilla si artriti ose dhimbja e shpinës
    * çështje psikologjike, të tilla si ankthi ose depresioni
    * përdorimi i substancave
    * diabeti

    Faktorët e rrezikut dhe pagjumesia

    Pagjumesia mund të ndodhë në çdo moshë dhe ka më shumë gjasa të prekë gratë sesa burrat.

    Sipas Institutit Kombëtar të Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut (NHLBI), njerëzit qe shfaqin faktoret e rrezikut te meposhtme, kanë më shumë gjasa të kenë pagjumësi. Këta faktorë rreziku përfshijnë:

    * nivele të larta të stresit
    * çrregullime emocionale, të tilla si depresioni ose shqetësim i lidhur me një ngjarje të jetës
    * të ardhura më të ulëta
    * duke udhëtuar në zona të ndryshme kohore
    * mënyrë jetese e ulur
    * ndryshimet në orët e punës ose ndërrimet e natës

    Të kesh disa kushte mjekësore, të tilla si obeziteti dhe sëmundjet kardiovaskulare, gjithashtu mund të çojnë në pagjumësi. Menopauza gjithashtu mund të çojë në pagjumësi.

    Simptomat qe shfaq pagjumesia

    Njerëzit që përjetojnë pagjumësi zakonisht raportojnë të paktën një nga këto simptoma:

    * zgjim i heret ne mengjes
    * gjumë jo te qete
    * probleme me rënien ne gjume ose fjetjen

    Këto simptoma të pagjumësisë mund të çojnë në simptoma të tjera, duke përfshirë:

    * lodhje
    * ndryshimet e humorit
    * nervozizëm

    Ju gjithashtu mund të keni vështirësi të përqendroheni në detyrat gjatë ditës.

    Trajtimi nga pagjumesia

    Ekzistojnë trajtime farmaceutike dhe jo farmaceutike për pagjumësinë.

    Mjeku juaj mund t’ju flasë për trajtimet që mund të jenë të përshtatshme. Ju mund të keni nevojë të provoni një numër trajtimesh të ndryshme para se të gjeni atë që është më efektive për ju.

    Kolegji Amerikan i Mjekëve (ACP) rekomandon terapi njohëse të sjelljes (CBT) si një trajtim i linjës së parë për pagjumësinë kronike tek të rriturit.

    Trajnimi i higjienës së gjumit gjithashtu mund të rekomandohet. Ndonjëherë, sjelljet që ndërhyjnë në gjumë shkaktojnë pagjumësi. Trajnimi i higjienës së gjumit mund t’ju ndihmojë të ndryshoni disa nga këto sjellje përçarëse.

    Ndryshimet e sugjeruara mund të përfshijnë:

    * shmangia e pijeve me kafeinë pranë kohës së gjumit
    * shmangia e ushtrimeve pranë kohës së gjumit
    * minimizimi i kohës së kaluar në shtratin tuaj kur nuk keni ndërmend të flini, siç është shikimi i televizorit ose lundrimi në internet me telefonin tuaj

    Nëse ka një çrregullim psikologjik ose mjekësor që kontribuon në pagjumësinë tuaj, marrja e trajtimit të duhur për të mund të lehtësojë vështirësitë e gjumit.

    Ilaçet e pagjumësisë
    Ndonjëherë, ilaçet përdoren për tu trajtuar nga pagjumesia.

    Një shembull i një ilaçi pa recetë (OTC) që mund të përdoret për gjumë është një antihistamine, siç është difenhidramina (Benadryl).

    Ilaçet si kjo mund të kenë efekte anësore, veçanërisht afatgjata, kështu që është e rëndësishme të flisni me një mjek para se të filloni të merrni një ilaç OTC për pagjumësinë.

    Ilaçet me recetë që mund të përdoren për të trajtuar pagjumësinë përfshijnë:

    * eszopiclone (Lunesta)
    * zolpidem (Ambien)

    Bisedoni me mjekun tuaj para se të përdorni ndonjë ilaç ose suplement për të trajtuar pagjumësinë tuaj.

    Mund të ketë efekte anësore të rrezikshme ose ndërveprime të ilaçeve. Jo çdo “ndihmë gjumi” është e përshtatshme për të gjithë.

    Ndryshimi i stilit të jetesës ose provimi i mjeteve juridike në shtëpi mund të ndihmojë në menaxhimin efektiv të shumë rasteve të pagjumësisë.

    Qumështi i ngrohtë, çaji bimor dhe valerian janë vetëm disa nga ndihmësit natyralë të gjumit që mund të provoni.

    Meditimi

    Meditimi është një metodë natyrale, e lehtë, pa ilaçe për trajtimin e pagjumësisë.

    Sipas një studimi të vitit 2015, meditimi mund të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së gjumit tuaj, si dhe ta bëjë më të lehtë të shtriheni per gjumë dhe të flini.

    Sipas Klinikës Mayo, meditimi gjithashtu mund të ndihmojë ne simptomat e kushteve që mund të kontribuojnë në pagjumësi. Kjo perfshin:

    * stresin
    * ankthin
    * depresionin
    * problemet me tretjen
    * dhimbjet

    Shumë aplikacione dhe video janë në dispozicion për t’ju ndihmuar të praktikoni meditim.

    Melatonina

    Melatonina eshte hormoni qe prodhohet natyrshëm gjatë ciklit të gjumit. Njerëzit shpesh marrin suplemente të melatoninës me shpresën për të përmirësuar gjumin e tyre.

    Studimet nuk janë përfundimtare në lidhje me faktin nëse melatonina mund të ndihmojë në trajtimin nga pagjumesia tek të rriturit.

    Ka disa dëshmi se suplementet mund të pakësojnë pak kohën që ju nevojitet për të fjetur, por nevojiten më shumë kërkime.

    Melatonina përgjithësisht mendohet të jetë e sigurt për një periudhë të shkurtër kohe, por siguria e saj afatgjatë ende nuk është konfirmuar.

    Është gjithmonë më mirë të punoni me mjekun tuaj kur merrni parasysh marrjen e melatoninës.

    Vajrat esenciale

    Vajrat esenciale janë lëngje aromatike të forta të bëra nga:

    * bimët
    * lule
    * pemët

    Njerëzit trajtojnë një sërë kushtesh duke perdorur vajra ose duke i masazhuar ato në lëkurë. Kjo praktikë quhet aromaterapi.

    Vajrat esenciale që mendohet se ju ndihmojnë të flini përfshijnë:

    * kamomil romak
    * dru pishe
    * livando
    * portokall i hidhur

    Një përmbledhje e 12 studimeve të botuara në 2015 zbuloi se aromaterapia është e dobishme në promovimin e gjumit.

    Një studim tjetër zbuloi se livando është veçanërisht e dobishme në promovimin dhe ruajtjen e gjumit. Studimi raportoi se një përzierje e vajrave thelbësorë zvogëloi shqetësimin e gjumit dhe rriti mirëqenien tek të rriturit.

    Vajrat esenciale në përgjithësi nuk shkaktojnë efekte anësore kur përdoren sipas udhëzimeve. Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka klasifikuar shumicën e vajrave esenciale GRAS përgjithësisht të njohura si të sigurta.

    Sidoqoftë, në Shtetet e Bashkuara, nuk ka ligje për të rregulluar aromaterapinë dhe nuk kërkohet licencë për praktikë. Prandaj, është e rëndësishme të zgjidhni praktikuesit dhe produktet me kujdes.

    Pagjumesia dhe shtatzënia

    Pagjumesia është e zakonshme gjatë shtatzënisë, veçanërisht në tremujorin e parë dhe të tretë.

    Hormonet e luhatshme, gjumi dhe një nevojë e shtuar për të urinuar janë disa nga ndryshimet trupore që mund t’ju ​​mbajnë zgjuar në shtatzëninë e hershme.

    Ju mund të përballeni me stresues emocionalë, të tillë si ankthi për rritjen e përgjegjësive me të cilat do të përballeni si nënë. Dhimbja – siç janë ngërçet dhe dhimbjet në shpinë – gjithashtu mund t’ju ​​mbajë zgjuar.

    Trupi juaj po pëson shumë ndryshime, si një metabolizëm aktiv dhe rritje të progesteronit, për të akomoduar jetën e re që rritet në ju. Është normale që edhe modelet tuaja të gjumit të ndryshojnë.

    Ndryshimet e stilit të jetesës që mund të ndihmojnë përfshijnë:

    * duke qenë aktiv gjatë shtatzënisë
    * mbajtja e një diete të shëndetshme
    * duke qëndruar i mire-hidratuar
    * mbajtja e një orari të qëndrueshëm të gjumit
    * praktikimi i teknikave të relaksimit gjatë ditës ose berja e një dushi të ngrohtë para gjumit, nëse keni ankth

    Kontaktoni mjekun tuaj për çdo rutinë të re stërvitore, ilaçe ose shtesa për të cilat mund të jeni të interesuar. Ju do të dëshironi të siguroheni që ato janë të sigurta për dikë që është shtatzënë.

    Lajmi i mirë është se pagjumësia e lidhur me shtatzëninë zakonisht kalon dhe nuk ndikon në zhvillimin e foshnjës tuaj.

    Testimi i pagjumësisë

    Për të arritur në një diagnozë, mjeku juaj do të bëjë pyetje në lidhje me:

    * kushtet mjekësore
    * mjedis shoqëror
    * gjendje psikologjike ose emocionale
    * historikun e gjumit

    Ky informacion mund t’i ndihmojë ata të përcaktojnë shkaqet themelore të problemeve tuaja të gjumit. Mund t’ju kërkohet që:

    * mbani një regjistër gjumi
    * regjistroni kur bini në gjumë
    * vini re rastet kur zgjoheni në mënyrë të përsëritur
    * raportoni se sa orë zgjoheni çdo ditë

    Një regjistër gjumi do t’i japë mjekut tuaj një pamje të modeleve tuaja të gjumit. Mjeku gjithashtu mund të urdhërojë teste mjekësore ose analiza gjaku për të përjashtuar problemet mjekësore që mund të ndërhyjnë në gjumin tuaj.

    Ndonjëherë një studim i gjumit nuk rekomandohet për diagnozën e pagjumësisë, por për konfirmim nëse klinicisti dyshon për një çrregullim të fshehur të gjumit, siç është pagjumesia obstruktive.

    Ekzistojnë dy mënyra për të kryer një studim të gjumit. Një opsion përfshin një qëndrim gjatë natës në një qendër gjumi. Opsioni i dytë do t’ju lejojë të bëni studimin në shtëpi, në shtratin tuaj.

    Të dy opsionet e studimit të gjumit përfshijnë vendosjen e elektrodave në trupin tuaj në vende të ndryshme, përfshirë kokën tuaj.

    Elektrodat përdoren për të regjistruar valët e trurit tuaj për të ndihmuar në kategorizimin e gjendjeve të gjumit. Ata gjithashtu do të ndihmojnë në zbulimin e lëvizjeve të trupit ndërsa jeni në gjumë.

    Rezultatet e studimit tuaj të gjumit do t’i japin mjekut tuaj informacion të rëndësishëm neuroelektrik dhe fiziologjik.

    Pagjumesia tek fëmijët

    Fëmijët gjithashtu mund të vuajne nga pagjumesia – shpesh për të njëjtat arsye si të rriturit. Këto arsye mund të përfshijnë:

    * stresi
    * medikamente
    * marrja e tepërt e kafeinës
    * çrregullime psikiatrike

    Nëse fëmija juaj ka probleme të bjerë në gjumë ose të fleje, ose nëse zgjohet shumë herët, pagjumësia mund të jetë arsyeja.

    Sipas Klinikës Cleveland, simptomat e pagjumësisë tek fëmijët mund të përfshijnë:

    * përgjumje gjatë ditës ose shqetësim
    * nervozizëm dhe ndryshime të humorit
    * çështje disiplinore të përsëritura
    * problemet e kujtesës dhe mungesa e perqendrimit

    Trajtimi për fëmijët shpesh është i njëjtë me trajtimet për të rriturit.

    Fëmijët do të përfitojnë nga një orar i qëndrueshëm i gjumit dhe një higjienë e mirë e gjumit. Zvogëlimi i stresit dhe shmangia e kohës para ekranit pranë gjumit do të ndihmojë gjithashtu.

    Pagjumesia dhe ankthi

    Ankthi mund të shkaktojë pagjumësi, dhe pagjumesia mund të shkaktojë ankth. Kjo mund të rezultojë në një cikël të përjetshëm që mund të çojë në pagjumësi kronike.

    * Ankthi afatshkurtër zhvillohet kur shqetësoheni shpesh për të njëjtën çështje specifike, siç është puna ose marrëdhëniet tuaja personale.

    * Ankthi afatshkurtër zakonisht largohet sapo çështja të zgjidhet. Gjumi juaj gjithashtu duhet të kthehet në normalitet.

    Njerëzit gjithashtu mund të diagnostikohen me një çrregullim ankthi, siç është çrregullimi i përgjithësuar i ankthit (GAD) ose çrregullimi i panikut. Këto çrregullime mund të rezultojnë në shkallë të ndryshme të pagjumësie.

    Shkaqet e çrregullimeve të ankthit nuk janë kuptuar plotësisht. Trajtimi është zakonisht afatgjatë dhe përfshin një kombinim të terapisë dhe ilaçeve.

    E njëjta mënyrë jetese dhe praktika të sjelljes të rekomanduara për format e tjera të pagjumësisë ndihmojnë në zvogëlimin e pagjumësisë së lidhur me ankthin, siç është kufizimi i temave stresuese të bisedës gjatë ditës.

    Pagjumesia dhe depresioni

    Sipas një studimi të hershëm, jo vetëm që pagjumesia zhvillon depresion, por depresioni gjithashtu mund t’ju bëjë të shfaqni pagjumësi.

    Një meta-analizë e 34 studimeve arriti në përfundimin se gjumi i dobët-veçanërisht gjatë kohës së stresit-rrit ndjeshëm rrezikun e depresionit.

    Një studim tjetër zbuloi se ndërsa pagjumesia vazhdonte dhe simptomat përkeqësoheshin, subjektet zhvillonin një rrezik edhe më të madh për depresion.

    Për njerëzit e tjerë, simptomat e depresionit mund t’i paraprijnë pagjumësisë.

    Lajmi i mirë është se trajtimet e njëjta shpesh ndihmojnë edhe depresionin edhe pagjumësinë, pavarësisht se cila gjendje vjen e para.

    Trajtimet më të zakonshme janë:

    * medikamente
    * terapi
    * ndryshimet e jetesës

    Këto ndryshime në stilin e jetesës mund të përfshijnë:

    * zhvillimin e zakoneve më të mira të gjumit
    * duke ushtruar gjatë ditës
    * duke ngrënë një dietë të ekuilibruar

    Komplikimet e pagjumësisë

    Mungesa e gjumit mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Pagjumesia mund të rrisë rrezikun tuaj ndaj:

    * ankthit
    * depresionit
    * goditjes në tru
    * sulmeve të astmës
    * sistemit imunitar i dobët
    * shendoshjes
    * diabet mellitus
    * presionin e lartë të gjakut
    * sëmundjeve të zemrës

    Pagjumësia gjithashtu mund të:

    * rrit rrezikun tuaj për një aksident
    * ndikoje në performancën tuaj në shkollë ose punë
    * ule dëshirën tuaj seksuale
    * ndikoje në kujtesën tuaj

    Si perfundim

    Pagjumesia nuk është vetëm nje shqetësim i vogël. Është një çrregullim i vërtetë i gjumit dhe mund të trajtohet.

    Nëse mendoni se keni pagjumësi, bisedoni me mjekun tuaj. Ato mund të ndihmojnë në eksplorimin e shkaqeve të mundshme dhe zhvillimin e një plani trajtimi të sigurt dhe të përshtatshëm bazuar në nevojat tuaja të kujdesit shëndetësor.


    Mjekesia.com

    https://mjekesia.com/trajtimi-nga-pagjumesia/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 21-01-2023 më 20:16

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •