Emri:  ulur-pr-nj-koh-t-gjat-166x300.jpg

Shikime: 560

Madhsia:  11.7 KB Ne e dim se t ndenjurit ulur sht dika shum e keqe dhe shumica prej nesh intuitivisht duhet t ndihen fajtor pr kt gj.

Por far saktsisht shkon keq n trupin ton? Ja cilat jan shpjegimet e katr ekspertve t cilt analizojn me detaje zinxhirin e problemeve nga koka deri te kmbt.

Dmtime t organeve Smundjet e zemrs

Muskujt djegin m pak yndyr dhe gjaku rrjedh shum, shum ngadal gjat qndrimit ulur. N kt mnyr acidet yndyrore e kan m leht t bllokojn zemrn.

T qndruarit ulur pr nj koh t gjat lidhet drejtprsdrejti me presionin e lart t gjakut dhe nivelin e lart t kolesterolit. Njerzit q rrin ulur pr nj koh t gjat kan riskun t preken nga smundjet kardiovaskulare dy her m shum se personat q rrin m pak ulur.

Pankreasi

Pankreasi sht organi q prodhon insulin, nj hormon q mbart glukoz n qeliza pr ti dhn energji atyre. Por, qelizat n muskuj bosh nuk jan t gatshme ti prgjigjen insulins.

N kt mnyr pankreasi vazhdon t prodhoj me tepri, gj q mund t oj n diabet dhe smundje t tjera. Nj studim i vitit 2011 zbuloi nj rnie insulins vetm pas nj dite t qndrimit ulur.

Kanceri

Studimet kan treguar se t qndruarit ulur prbn nj rrezik t madh edhe pr zorrn e trash dhe pr gjirin, duke u br kshtu edhe shkaktari kryesor i kancerit endometrial.

Arsyeja sht e paqart, por nj teori shpjegon se insulina e teprt nxit rritjen e qelizave. Nj tjetr argument tregon se lvizja e rregullt rrit antioksidantt natyror q vrasin qelizat e dmshme. Potencialisht, radikalet e lira shkaktojn kancerin.

Degjenerimi i muskujve /Muskujt e barkut

Kur ju thjesht qndroni, lvizni apo edhe uleni drejt, muskujt e barkut, muskujt abdominal ju bjn q t mbani nj drejtim t caktuar.

Por, kur ju filloni t paloseni teksa jeni duke qndruar n karrige, ktu muskuj e humbasin aktivitetin e tyre dhe shkputen nga procesi i tyre. Muskujt e pasm fillojn t shtrngohen dhe t dobsohen njkohsisht duke formuar kshtu nj hark n kurrizin tuaj.

Kjo sjellje e muskujve papritur kthehet n nj shkatrrim t mundshm t zakonit tuaj t qndrimit. Kjo gjendje e muskujve dhe e trupit tuaj quhet Hyperlordosis, ose Swayback.

Legeni i ngusht

Legeni n prgjithsi sht nj pjes e trupit shum e prshtatshme pr t ndihmoj qndrimin ton q t jet i balancuar, por ndenjset prgjithsisht bjn q muskujt e legeni t fillojn t ngushtohen dhe t shkurtohen, duke kufizuar kshtu nj varg lvizjesh dhe gjatsin e nj hapi m t madh gjat ecjes.

Studimet pr kt shtje kan dal n prfundimin se nj legen q qndron ulur pr nj koh relativisht t gjat mund t jet nj nga arsyet kryesore t tendencs s menjhershme t rnies s shndetit tek t moshuarit.

Vithe t lshuara

Kur qndroni t ulur n nj karrige ju filloni t detyroni vithet tuaja t mos bjn asgj. Dhe vithet msohen me kt gjendje.

Vithet e qullosura jo vetm q nuk jan t bukura, por njkohsisht ju bjn q t humbni aftsin pr tu shtyr, pr t marr vrull dhe pr t ecur me hapa t mdhenj e t gjat. Kocka delikate

Probleme me kmbt

T qndruarit ulur pr nj koh t gjat shkakton qarkullim t dobt t gjakut n kmb, si pasoj shkakton edhe grumbullim t lngjeve n kmbt tona.

Problemet fillojn nga fryrja e kmbve dhe venave e deri te variet e rrezikshme dhe mpiksja e gjakut, e cila ndryshe quhet tromboz n vena.

Pesha

Aktivitetet e ndryshme lidhur kmbt dhe drejtimin e stimuluar t legenit dhe kockave delikate bjn t mundur kocka m t forta dhe m t shndetshme.

Shkenctart koht e fundit pjesrisht ia atribuojn mungess s aktivitetit n rastet e osteoporozs.

Ushtrimet q rekomandojn ekspertt

1-Uluni her pas here mbi dika t but si pr shembull mbi nj top fizioterapie ose palestre n mnyr q t vini n pun muskujt tuaj t pasm.

Mbajini kmbt n dysheme ndrsa qndroni apo lvizni mbi top sepse ato mbajn rreth erekun e peshs suaj nn kontroll.

2- Shtriqni fleksort e legenit pr tre minuta n dit, nj her me njrn kmb dhe nj her me tjetrn.

3- Ecni gjat kohs s reklamave nse jeni duke par nj film, nj ndeshje apo duke ndjekur dika tjetr n televizion.

Vetm pak lvizje gjat spoteve publicitare do t digjte dyfishin e kalorive, ndrkoh q nse bni edhe ca ushtrime sigurisht q do t ndiheni m mir.

4- Alternohuni n lvizje duke u ulur dhe ngritur her pas here. Nse jeni n nj vend pune n t cilin jeni t detyruar t punoni n nj skrivani, bni mir t oheni do gjysm ore nga karrigia pr t br disa hapa.

5- Provoni lvizjet e jogs. T silleni si nj lop dhe si nj mace nuk do tju bj qesharak nse shpjegoni se kto lvizje bhen pr t mirn e shndetit tuaj, sidomos t shpins.

Mnyra m e mir pr t qndruar ulur

Nse jeni t detyruar t qndroni ulur do dit bni mir q t uleni ashtu si duhet pr t mos dmtuar shndetin tuaj. Qndrimi m i mir sht, ai q ju thot mami: Uluni me kurrizin drejt.

1- Mos u prkulni prpara

2- Shpatullat mbajini t relaksuara, t lshuara

3- Kraht mbajini pran anve t trupit tuaj 4- Formoni kndin 90 gard n qndrimin tuaj 5- Pjesa e poshtme e kurrizit t jet e mbshtetur 6- Kmbt trsisht n dysheme

Vdekshmria e t qndruarit ulur

Personat q shikojn m shum se 7 or televizor n dit, sipas nj studimi 8-vjear, i afrohen vdekjes 61 pr qind m shum se sa ata q marrdhnien e tyre me televizionin e kan t konsoliduar n m pak se dy or n dit. Ja grafiku me t dhnat e studimit.

Telashe fund e krye

Mjegull n tru

Lvizja e muskujve bn t mundur q gjaku i pastr dhe oksigjeni t qarkullojn npr tru dhe t shkaktojn lirimin e t gjitha kimikateve q rrisin humorin n tru. Kur ne jemi ulur pr nj koh t gjat, do gj ngadalsohet, duke prfshir edhe funksionin e trurit.

Qaf e tensionuar

........


Artikullin e Plote e Gjeni Tek Lajm-Shqip