Gzuar Vitin e Ri 2014! Ky vit do t jet viti i statusit kandidat pr n BE

Flasin: Luan Zhegu, Jorgo Papingji, Irini Qirjako, Reshat Arbana, Sknder Sallaku, Alida Hisku, Kastriot Tusha, Bashkim Alibali

Viti q po lem pas pati zhvillim t ri. N kt vit u zhvilluan zgjedhjet parlamentare t qershorit 2013 pikrisht nj vit pas 100-vjetorit t Shpalljes s pavarsis. Kt vit shqiptart sduan m t zhgnjehen nga politika, sduan m premtime boshe, duan m shum pun, qetsi, rend, mirqenie, t hyjn sa m shpejt n Europ. Pr t uruar pr Vitin e Ri 2014 dhe pr gjurmt q la n zemrat e shqiptarve 100-vjetori i Pavarsis ne morm disa urime nga njerz t shquar t artit q e lartojn emrin e Shqipris kudo n bot.

Luan Zhegu, Mjeshtr i Madh

Viti q lam pas ishte nj vit i vshtir, plot ngarkesa emocionale. U zhvilluan zgjedhjet parlamentare 2013, sikundr nj vit m par u festua me madhshti 100-vjetori i Shpalljes s Pavarsis. Kaluam n nj shekull n liri, nj shekull t lir, por me shum zigzage t tjera n historin shqiptare. Megjithat shqiptari diti t ec dhe t orientohet n tymnajat e kohs pr ta mbrojtur me gjak dhe sakrifica ditn e liris, Ditn e Flamurit, 28 Nntorin e vitit 1912 dhe pr t hyr denjsisht n Europ. N shum ngjarje shqiptart historikisht e kan treguar se sa e duan njri-tjetrin, se sa e duan atdheun, sa shum e duan flamurin, sa shum e duan lirin. Por ne duam t hyjm denjsisht n Evrop, pasi jemi pjesa m e dukshme e saj gjeografike, jemi populli m i lasht i saj, ndaj hyrja n BE sht nj domosdoshmri historike. Ndaj me kt rast ju uroj t gjithve gzuar Vitin e Ri 2014. Suksese, begati, lumturi n familje.

Tinka Kurti, Mjeshtre e Madhe

Ky vit q po lm pas ishte nj vit i mbushur me ngjarje. Kt vit u zhvilluan zgjedhjet parlamentare 2013, ku vendi yn tregoi kultur, emancipim. Por ngjarja m e madhe dhe m e bukur ishte ajo e vitit 2012, e festimit me madhshti t 28 Nntorit, dits s flamurit. Viti q vjen besoj se do ket shum t reja n jetn e popullit ton. Besoj se ne do futemi shum shpejt n Europ. Ne na takon shum dhe Europa duhet t na marr n gjirin e saj. Gzuar vitin e ri 2014. Gzuar t gjith s bashku dhe ta ngrem nj dolli pr unitetin, pr bashkimin. Vitit 2014 qoft viti i shqiptarve, viti i realizimit t ndrrave shekullore.


Jorgo Papingji, Mjeshtr i Madh

Edhe sot pas dy vjetsh e ndjej atmosfern e fests s 28 Nntorit 2012. Edhe sot m vijn para syve ato sheshe t mbushura me njerz, ato kng dhe valle q jehonin n t katr ant e Shqipris, Kosovs, por edhe n ato shtete ku kishte komunitet shqiptarsh. Nj shekull n liri, Nj shekull t pavarur. Nj shekull shtet shqiptar. Nuk jan shum , por dhe pak nuk jan. Por n kt nj shekull ne ja dolm mban. Kaluam shum gjra mbi kurriz, por kurr su prkulm, kurr nuk u ndalm. Dhe ja vjen ky 101- vjetor m i bukur se kushdo. Kemi br shum por dhe m shum kemi pr t br. Kjo pr vet faktin se jemi nj popull q kemi pritur m shum stuhi dhe padrejtsi se fqinjt tan. Nga ky 101- vjetor na del nj detyr. Ta duam m shum Shqiprin. Ta duam m shum njeri-tjetrin. Ta duam m shum flamurin. Ndrgjegjja kombtare tek ne pr do dit forcohet. Gzuar Vitin e Ri 2014. Viti 2014 besoj do t jet viti i statusit kandidat pr n BE. Mbarsi n t gjitha aspektet e jets.

Sknder Sallaku

Jemi n pragndarjen e viteve. Dhe n kt pragndarje bhen shum bilance. Po ti shohsh me syrin e nj njeriu asnjans themi me plot gojn se Shqipria nga viti n vit po bn shum prparime. Ky vit ishte viti i zhvillimit me sukses t zgjedhjeve parlamentare 2013. Zgjedhje shum t rndsishme pr Europn. Por ato u zhvilluan me sukses. emancipim, kultur, duke treguar nivelin e demokracis reale. Viti q po vjen, do na prball me shum beteja t tjera, me shum krkesa. Por detyra primare sht q ne t ecim prpara pa u ndalur drejt BE-s. Gzuar vitin e ri 2014. Gzuar shqiptar kudo q jeni dhe ky vit t rris begatin n vatrat tuaja familjare!

Alida Hisku

Ky vit q po lem pas ishte pr mua ktu n Gjermanin e largt viti q atdheu m mungoi shum. Ishte viti q e ndjeja n shum pran Shqiprin dhe pse larg fizikisht. Ishte nj vit q kulmoi me zgjedhjet e reja parlamentare ku un nuk mund t marr pjes. Kto zgjedhje patn jehon edhe n Gjermani, pr demokracin, pr mnyrn e zhvillimit dhe pr rotacionin e domosdoshm politik. Ne jemi n BE gjeografikisht pasi jemi vendi m i lasht i saj, por duhet t hyjm dhe juridikisht, Kjo sht sfida e atdheut ton. Gzuar vitin e ri 2014 bashkkombsit e mi kudo n bot. Gzuar n mnyr t veant ju emigrant pasi Ju aty ku punoni dhe jetoni jeni nj Shqipri e vogl. Gzuar!


Reshat Arbana

E dua shum atdheun tim. N do hap ndihem krenar pr t por dhe ndihem keq kur shohim se jemi n Europ dhe nuk jemi pjes e saj. Ditt ecin dhe duket sikur atdheu jon, nuk po gjen veten. Duket sikur dika i mungon. Gjeografikisht dhe historikisht jemi vendi m i vjetr n Europ dhe pse nuk jemi pjese tij n standarde. Kur pash festimin e madhrishm t 28 Nntori nuk kisha se si mos t oja n mend rolin e Isa Boletinit n filmin Nntori i dyt. Un jam shum i vogl prpara figurs s Isa Boletinit dhe kur mendoj se far kan br ata pr lirin, them q koha duhet ti lartsoj dhe m shum. Ismail Qemali dhe Isa Boletini duhet t ngrihen pr do dit lart e m lart, se e till sht vepra e tyre n emr t shqiptarizms. Un ende jetoj me festimet e dats 28 Nntor. Jetoj me ato momente t asaj dite ku Vlora heroike srishmi diti t tregoj menuri, pjekuri, organizim, atdhedashuri. Por si Vlora at dit ishin dhe Prishtina, por edhe Struga dhe Ulqini apo qytete t tjera shqiptare. Dita e flamurit i bri grusht shqiptart. Skishte ballkon apo dritare pa nj flamur kuq e zi. Ishte flamuri Sknderbeut, ai flamur q pr 500 vjet nuk e humbi identitetin, prkundrazi doli fitimtar. Ndaj pr shqiptart duhet t jet gjithmon fest do 28 nntor si 1912 pr t par para. Pr t ecur krenar drejt Europs. Gzuar vllezrit e mi kudo n bot Vitin e Ri 2014. Lumturi pai n familjet tuaja!

Kastriot Tusha

Viti q po lem pas ka qen pr mua nj vit mbushur me aktivitete ku un kudo kam mundur t jem pjes e atdheut tim. Ky vit ishte pr shqiptart nj vit ndryshe. Nj vit ku u zhvilluan zgjedhjet parlamentare dhe populli yn tregoi kultur, emancipim, qytetari. Zgjedhje pa asnj incident, zgjedhje q nuk patn kurrsesi asnj kontestim. N kto zgjedhje treguam vetveten, se kush jemi dhe pse sjemi ende pjes e BE-s. Ndihem shum entuziast pasi arritjet e vendit tim kan qen t mdha. Viti q vjen mendoj dhe besoj se do t ket m shum ngjarje t tjera si sht marrja e statusit t vendit kandidat pr n BE. Gzuar vitin e ri 2014, gzime pai kurdoher!

Bashkim Alibali

do vit ka t veantat e tij, ka bukurit e tij, ka ngjarjet e tij. Por viti 2013 ishte nj vit q kishte shum aktivitete, por deh ngjarje politike. Zgjedhjet parlamentare 2014 u zhvilluan nj vit pas festimit me madhshti t 100-vjetorit t Shpalljes s Pavarsis. Pr mua ka qen vit i sukseseve. Dshiroj q gjith shqiptart jetn ta ken nj kng t bukur. Gzuar vitin e ri 2013. Le t jet ky vit i mbarsis pr shqiptart kudo n bot.