Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2

Tema: Mina aushi

 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,166
  Postimet n Bllog
  3

  Mina aushi

  Nj udhtim n fluturim me ndjenjat


  Hyrje

  Libri i ri me poezi t zgjedhura Nj udhtim n fluturim me ndjenjat i Mina aushit, prbn nj risi n jetn e saj krijuese pas 12 botimeve n poezi dhe tregime t mparshme. Mina nga vit n vit, si nj blet puntore, sjell poezi t reja, ndjeshmri t reja, nivele t reja por dhe cilsi q njeh kurb ngritje. Ky vllim poetik, me poezi t zgjedhura, ku ka dhe poezi t pabotuara, prbn nj krkes t re ndaj vetes t Minas, e cila, me nj akumulim jetsor t madh, me nj sr leximesh letrare cilsore, ka br nj vetrregullim t poezive, pr ti sjell ato m n koh, m afr njeriut, m afr asaj q krkon kritika e sotme e poezis. Pas nj hulumtimi dy vjear, ajo przgjodhi mbi 100 poezi q asaj i kan ln mbresa t veanta, pr t sjell kt libr, me nj fytyr t re, me nj pasqyrim jetsor m t ndjer, me nj nivel artistik m t lart. Poezia e Minas, nuk sht poezi butaforeske, poezi e errt, e vendeve t mbyllura. Jo! Poezia e saj krkon hapsir, drit, ndriim, diell, kontakt me njerzit, shkundje ndjenjash, atmosfer, shikim n sy. Jo m kot dhe titulli i ktij vllimi sht krejt i veant, shum romantik por dhe sugjesticionues. Nj udhtim, kshtu sht jeta. Nj udhtim nga nj cep t bots n nj cep tjetr. Jets i dihet stacioni fillimit t saj, por kurr ai i largimit n prjetsi. N kt udhtim, ajo q e bn m t bukur jetn jan ndjenjat, jan ato t cilat e bjn at t bukur, shprehse, domethnse, t prekshme, joshse, prkundse t dshirave. Pa ndjenjat jeta do t ishte nj mekanizm fardo, q sdo t ndryshonte fytyr, as ngjyr nga prekja, nga fjala, nga dashuria, nga koha, nga realiteti. Tek ky mekanizm i pashpirt jeta do t ishte nj qndrim n vendnumro, pa asnj vler dhe prmas. Sipas poetes, jan ndjenjat ato q e fisnikrojn njeriun, q e bjn jetsor ndrsa fluturimi i tyre i bn ato si yje, kometa, ylber shumngjyrsh, pr t shijuar hapsirat e pamasa t bots, ku ndjenja snjeh kufizime.  Kraht e diellit

  Kur doli Dielli u zgjova,

  Kur m puthi u ngroha

  Kur m mbuloi dika kujtova.

  Kur buzqeshi e prqafova.  Tek kjo poezi, poetja e v veten n raportet me diellin, me dritn e drits s jets, me planetin m t bukur, m jetdhns, m frymzues. Vet ky planet sht burimi i frymzimit t poetve, por dhe m i dashuri pr do njeri n glob. Dielli sht ngrohtsi, sht energji, burim jete, frymzim por si thot dhe poetja sht dhe buzqeshje. sht ai q e zgjon, e ngroh, e mbulon me jorgan natyror, e prqafon dhe i buzqesh. Jo m kot autorja m posht vjen me nj poezi tjetr q ka lidhje po me diellin:  Pranvera

  Theu xhamat dimri mbi tok,

  Shkriu sheqerin, dalngadal.

  Sythet ndr pem mbushn, natyrn.

  Pr botn reale, na kish marr mall'.  Pranvera, stina m e bukur, stina e ndriimit, ku sythet ndr pem mbushin, natyrn, pr botn reale, na kish marr malli. Pranvera, stina ku poett ngjyejn penn, frymzimi njeh kurbn maksimale t cilsis. Ajo e dashuron kt stin, e quan stin t saj, stinn e lirimit shpirtror. N tr kto poezi un do t veoja poezin:  Bota reale

  Dikush m tha -ti je e mendur,

  I thua bots t prqafoj,

  Por un e qeshur npr ndrr,

  E lumturuar fluturoj.

  Nuk ka bot tjetr m besoni,

  Bota reale, sht ktu,

  Kur flas e qesh e m dgjoni,

  Bota reale jeni ju...!  Tek kjo poezi, Mina del mbi vetveten. Ajo nuk mban asnj sekret. Tregon nj shpirt fminor. Ajo shfaqet si sht me t gjitha cilsit dhe veset, tregohet pa trukime, tejet e dlir, ku kt bot e quan bot e ndrrs.. Shum her njeriu i shmanget t vrtets, t qenit i sinqert, t qenit real. Njeriu ndonjher vesh dhe nj vel tjetr, vel gzimi t shtir, ndaj dhe poetja thot: Dikush m tha -ti je e mendur. Me t drejt. Sot iltrsia, sinqeriteti, quhet jashtkohore, quhet budallallk. Por asaj si vjen keq, nuk do ti mbyll gojt e liga. Ajo do t flas me zrin e arsyes, me zrin e shpirtit, me zrin e ndjenjs. Poetes, nata me vegime ndrrash i mbush syt me lot. Ajo edhe kur grindet kthehet e lumtur, jo t marr hak, thjesht dashuria njerzore e bn t krkoj gzim, vjen t kthej do gj q ka marr, nga arkivi i ndjenjs s mbl. Ajo i dshiron njerzit t gzuar. do vit pr t jep sinjale t reja mirsie, sht nj vit m i bukur, me m shum dashuri e lumturi. N vargjet e saj duket sikur prcjell nj mesazh n form mburoje ndaj ligsive, ku pr do njeri krkon t afrohet dita e art, ku t prqafohen me sinqeritet njerzor t gjith, an e mban globit.

  Poetja n poezit e saj, aty skuqet, pshprit, zgjohet me ndrrn e bukur t nj fmije t lumtur, me besimin e nj femre t sinqert. Ajo dashurin e prcjell si nj puthje t pa marr dhe t pathn. Ajo nuk do q dashuria t godas fort pr t rn n ujrat e kripura, n detin plot mistere alfabetike. Dashuria sht nj mbrmje e ngroht me mendjen tek kraht e lumturis. Ky libr veohet pr gjersin e tematiks, pr thellsin e vargut, cilsin e fjals, pr sinqeritetin e ndjenjs, pr fisnikrin e mendimit, pr mesazhin e lart njerzor: Duajeni njerin. Poetja diku sht mike, diku motr, diku nn, diku msuese, diku puntore, diku n fluturim, diku n nj shtet tjetr, por gjithmon me dashurin njerzore n gji. N kt vllim me poezi t zgjedhura ajo sht trsisht e lexueshme, pa ankth ndijimi apo dashurie. Prtej ktij vllimi ajo i ngjan nj mngjesi ku vetm ndrra zgjohet me dshirn e pamundsis q vlon brenda saj, ku si nj meteor po niset drejt s vrtets njerzore. Edhe n t ftoht, brenda saj ndizet i pambritshmi zjarr, pr t pruar fjaln e dashuris njerzore si mision i saj jetsor. Ajo e ka pikturuar n ajr mesazhin e saj q t bhet i prbotshm si nj drit intime. Je, mantel i mungess time fluturore, shall rreth qafs s ers q fytyrn time ka, duket sikur i thot bots. Kjo tuf me poezi sht nj lndin me luledele, ku poetja shfleton petalet pr t gjetur zjarrin e zemrs, q si komet, t prhap n pafundsi dshirn e madhe t t qenit njeri. Udhtimi i saj me Nj udhtim n fluturim me ndjenjat, nuk do t ndal deri n prmbushjen e misionit m t lart njerzor.  Albert Zholi

  (Shkrimtar - publicist)

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,166
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Mina aushi

  “E grisa kapakun” nj vllim poetic grishs i poetes Mina aushi

  Albert Z. ZHOLI

  Doli nga shtypi kto dit, botimi m i ri me peozi i poetes, Mina aushi, “E grisa kapakun” (shqip-anglisht), nj botim cilsor. Pasi mora librin n dor, m bri prshtypje puna e bukur e znj. Fatime Kulli, redaktores s ktij botimi, sistemimi, nj pr nj i punve t mparshme e n vite t Znj. aushi duke ln mnjan dy vllimet me tregime, botimin pr fmij, “a,b,c,- n”, botimin n gjuhn greke dhe ribotimet e saj, Nj pun shum e kujdesshme, e ksaj zonje, t trheq brenda librit, q tashm vjen edhe n gjuhn anglisht. Libri sht i shkruar me gjuh t bukur, plot figuracione, q t bn ti shkosh deri n fund. U ndjeva mir tek lexoja, falenderimet q i kan br n kt libr Znj, aushi, pr t gjith ata q e kan lexuar e vlersuar. Sigurisht me mnyrn e saj t t shkruarit, autorja ka trhequr vmendjen e personaliteteve t artit e t letrsis, deri tek ata m t thjeshtt q ajo ka pasur gjithmon pran. Znj, aushi e fillon librin me parathnien e Znj Fatime Kulli, redaktoren e librit, poete, gazetare, shkrimtare dhe vazhdon me thnien e Z, Hasan Lui, poet shkrimtar, studiues. Por vlersime i kan dhn Minas pr krijimtarin dhe Z. Nuri Dragoi, gazetar, analist, historian, Z, Aris Mattheus, Drejtor i Akademis Kolegjit Amerikan n Greqi Athin, Znj Niki Rubani, Kryetare e Forumit pr t drejtat e Grave Evropiane n Greqi- piktore, Z. Spiro Thomari, poet, shkrimtar, Z, Albert Zholi, poet, shkrimtar, analist. Ja edhe disa thnie t tjera, apo dedikime, nga miq e shkrimtar (n vite) pr punn n vite t Z,aushi.
  Miho Gjini, shkrimtar, regjizor, “Mjeshtr i Madh”.
  Kryetar i LITER ART, n Greqi Athin:
  Mins,si poete, shkrimtare, por edhe si njeri i mbrekullueshm, me dashuri,..!

  Dhimitr L.Gjoka, shkrimtar:
  Mina, suksese t reja, Mina,Horizont i Prflakur,Viti i Ri 2007!
  Thodhori V.Baba, skrimtar:
  Mins, poetes lirike, q m impulson astin q duhet jetuar!
  Halil Shabani, studiues, arkeolog, shkrimtar:
  Mins, me respekt e miqsisht. Vlersoj punn tuaj si lvruese t poezis me kode.
  Athin,12.9.2010.
  Niko Capi, inxhinier ndrtimi:
  Mina aushi, uragan i pa shtershm me shpirt brilant, Poezia e saj t mbetet n mndje, ti kushtohet m shum vmndje, grua e veant. Jam krenar q e kam njohur.!
  Mendoj se kush e ka lexuar kt pen ka mbetur i /e knaqur. Urime Mina!

  Telegraf

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •