Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Aktorja, Niada Saliasi: Un e quaj skenn dashuri

  INTERVISTA/ Flet aktorja, Niada Saliasi: Un e quaj skenn dashuri

  Niko Kanxheri dhe Timo Flloko, pedagogt q m ndriuan rrugn

  Arma m e fort e nj vajze, sht feminiliteti

  Dashuria sht shkmbim energjish, shkmbim alkimie  Albert ZHOLI

  Niada tek komedia Zhurma jasht skene ka nj ndr rolet kryesore. Sipas saj, kjo komedi sht nj komedi e shkruar nga nj autor anglez, i cili sjell me nj perfeksion n shkrim nj komedi, e cila t dhuron humor n do batut. Kam pasur nj vshtirsi n realizimin e rroleve t mija pasi n kt vepr un luaj 2 role. Duke qen se ti duhet njkohsisht t bsh dy karaktere ather edhe puna sht m e madhe. Viki quhet personazhi im, e cila sht nj vajz e re n mosh relativisht, por me nj karrier n zyrn e tatim taksave. Nga ana tjetr sht aktorja q luan rolin e Vikit, e cila n ndryshim nga Niada nuk ka at temperament, at intelekt, apo at formim.

  Si erdhi arti tek Niada?

  Nuk jam e rastsishme n rrugn e artit. Jam rritur e edukuar pr t bukurn nga prindrit e mi nuk kishte se si t ndodhte ndryshe. Po nj shtys t veant m ka dhn dhe nj emr i veant q m sht ngulitur fort n kujtes, i cili quhet Vilson Gjonaj. Ai sht ndoshta i pari q formoi bindjen q un mund t bhem nj artiste e mir dhe mund t kem karrier n kt profesion. E falnderoj q m bri t besoj se un mundem t eci n kt rrug.

  Ku ke filluar t merresh me aktrim?

  Kam qen tepr e vogl, kur kam filluar t merrem me aktivitete artistike, por t gjitha kto aktivitete artistike i kam par si burime q kan furnizuar me shpirt, lumen m t madh n bot, aktrimin.

  Cili ka qen roli juaj i par dhe si jeni ndjer n at rol?

  Roli im i par sht n nj projekt shkollor, i punuar me dashuri nga pedagogu im Timo Flloko, me nj vepr italiane e shkruar nga Aldo De Benedeti Dy uzina me trndafila t kuqrremt, ku un kam luajtur rolin e Marins.

  Je ndodhur ndonjher keq n sken?

  Vetm nj her m ka ndodhur t ndihem keq n sken, por kjo nuk kishte t bnte as me veprn as me punn, por me individin. Nuk ka gj q m bn t trishtohem apo mrzitem pasi un e quaj skenn dashuri dhe si e till edhe nse mrzitem me t pajtohem shum shpejt.

  Cilt jan ata q i keni si shmblltyra n punn tuaj?

  Dy pedagog t nderuar jo vetm si pedagog, por edhe si artist me background artistik t pasur, me rrole t realizuar me mjeshtri..me karaktere t dshifruara dhe me nj kontribut t pashoq. E kush mund t ishte tjetr prve Niko Kanxheri, Timo Flloko... Pasuar nga nj sr figurash t tjera q kontribuuan n formimin tim, pavarsisht se sht tepr hert, por po themi deri tani...

  Aty un msova abc e profesionit

  Po nga aktoret femra k do t veosh?

  T gjitha aktort q kan pesh shpirtrore mua m bjn q ti adhuroj. Prmend ktu edhe nj sr aktoresh shqiptare nga Tinka Kurti e deri te nj brez shum m i ri si Olta Daku.

  Q t arrish idet far duhet t bsh?

  Duhet absolutisht t operosh me shpirtin pr t qen n maj ...

  Komedia Zhurma jasht skene far prbn pr ju?

  Kjo komedi sht nj komedi e shkruar nga nj autor anglez, i cili sjell me nj perfeksion n shkrim nj komedi, e cila t dhuron humor n do batut. Kam pasur nj vshtirsi n realizimin e roleve t mija pasi n kt vepr un luaj 2 role. Duke qen se ti duhet njkohsisht t bsh dy karaktere ather edhe puna sht m e madhe. Viki quhet personazhi im, e cila sht nj vajz e re n mosh relativisht, por me nj karrier n zyrn e Tatim -Taksave. Nga ana tjetr sht aktorja q luan rolin e Vikit, e cila n ndryshim nga Niada nuk ka at temperament, at intelekt, apo at formim.

  Cila sht arma m e fuqishme e nj vajze?

  Mendoj q arma m e fort e nj vajze, sht feminiliteti. Kuptohet pa ln anash formimin.

  "Q nuk ka nj grusht t fort ti bie mu n zemr malit q s'bzan"

  Si do ta komentonit rolin e gruas n shoqrin shqiptare?

  N fakt koht e fundit roli i gruas n shoqri po mer nj status t caktuar, por kemi akoma shum pun pr t br me kt shoqri patriarkale.

  Lvizjet e Rams n pozicionimin e femrave n administrat?

  Kam prshtypjen q edhe burrat kan kuptuar q duhet pak mmsi n kabinetet e tyre pr ti dhn m ngrohtsi, dashuri edhe energji Shqipris.

  Mendoni se keni zgjedhur profesionin e duhur?

  Mendoj q kam zgjedhur at q un dua. Nse sht i duhuri apo jo nga ana financiare kjo pak m bn... do pun q bhet me dashuri edhe nuk ka mundsi t mos shndrrohet n fatsjellsin tnd.

  Nj prkufizim pr dashurin?

  Shkmbim energjish..Shkmbim alkimie.

  Raportet me duhanin dhe alkoolin?

  Je i pari gazetar q m bn nj pyetje gati -gati intuitive...Them kshtu se, jo m larg se nj muaj m par un kam hequr dor nga duhani prfundimisht. Kurse prsa i prket alkoolit nuk e shijoj. E di q shum njerz nuk do e besojn, po kjo sht e vrteta. Dua ta bj jetn time t shndetshme.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,455

  Pr: Aktorja, Niada Saliasi: Un e quaj skenn dashuri  Me Bledin - Niada Saliasi

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •