Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 25 prej 25
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-05-2010
  Postime
  37
  Faleminderit
  4
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Pa me trut e Sknderbeut!

  Citim Postuar m par nga RSHP Lexo Postimin
  Pa me trut e Sknderbeut! (ese)

  Polici i dogans s Rinasit, klithi: uau, kur pa qindra tenxhere inoksi t rradhiteshin me kujdes prbri ports kryesore t ndrtess.
  Tre puntor po i ngarkonin ato n nj mikrobuz t kuq, i cili u nis menjher drejt sheshit Sknderbej. Furgoni e bri kt rrug edhe shum her t tjera.
  Brnda dy ditsh ai shkarkoi rreth treqind mij tenxhere prreth bustit t Sknderbeut.
  Qarkulluan thashathemet se tenxheret me inoks special kishin ardhur nga Parisi.
  -Ah, mos m thuaj se kush i ka sjell? E di i ka bler shkrimtari yn i madh pr t na msuar se si gatuhen gjellt demokratike! Tani po e kuptoj,prse edhe shteti yn i dhuroi atij katr metra katrore tok n shkmbin e Kavajs, me qllim q ai t vrojtoj me dylbinj peshkaqent turq ose sllav, dhe ta nxjerr syt atyre me penn e tij- tuturiti nj plak duke dridhur kokn dhe buzt e poshtme.
  -Lri lloqet, plak matuf, por prvishju puns se mbas pak do vijn t han pa historiant, poett dhe politikant e famshm. Sup me trut e Sknderbeut!
  -M, sa e shijshme, u lpi kuzhinieri me supn ende shum t nxeht. Ai i mbante trut e Sknderbeut n nj garuzhde t madhe, dhe e zhyste at n cdo tenxhere, katr minuta, me qllim q lngu i truve t tij t kullonte n cdo tenxhere. Trut sa her q dilnin nga uji i nxeht i cdo tenxherje, rrudheshin, treteshin, saq kur doln nga tenxherja e tetqint , ishin grryer plotsisht. Kuzhinieri tashm vetm se ziente nj skelet, kafkn e koks.

  Politikant me automjetet zhurmmadhe mbrritn t part.
  -U pagua fatura e majme e tenxhereve- e pyeti nj gazetar ministrin e ushqimit?
  - Patjetr, pjesn m t madhe e pagoi shteti shqiptar. Nj tenxhere e pagoi shkrimtari yn i madh, me fitimet e librit t tij: Kshtjella! Pak rndsi ka kjo! Rndsi ka q populli yn do t shijoj n kulm, pan me trut e heroit ton kombtar, Sknderbeut.
  Ministri u mnjanua pak, i pshpriti dika kuzhinierit n vesh. Ky i fundit i dorzoi veshin e majt t Sknderbeut n nj cop letr t zez.
  -Veshi i majt ishte pr poett dhe shkrimtarin ton t madh apo jo?
  -Po, po,pa veshin e Sknderbeut si do ti zbulojm n trmetet? Si do ti dgjojm n oshtimat e topave t armiqve tan serb, turq, por edhe evropiane. Ja, pa t , nuk mund ti dgjojm klithmat seksuale t homoseksualve holandez?! H, h, rrofshin vesht e Sknderbeut, u krenua ministri i mbrojtjes, i cili ia rrmbeu prej duarsh veshin e djatht poetve dhe kngtarve dhe i valviti plot krenari ata n ajr .
  Kuzhinieri i dorzoi n vazhdim ministrit t mbrojtjes hundn e Sknderbeut. Ndrsa prkrenaren e Sknderbeut e mori kryeministri. Ai u zemrua sepse maja e mpreht e saj ishte kputur dhe sipas tij kjo kishte ndodhur ngaq at e kishte prdorur ministri i financave gjat nj kokprplasje me t, pardje natn von n rrugn e kombit.
  T nesrmen shkrimtart dhe poett shkruan tregime e poezi rreth shijes mitologjike q zbuluan tek supa e Sknderbeut. Dikush propozoi q ti jepnin nga nj pjat sup edhe vzhguesve evropian. U b. N t gjith kuzhinat e trupeve diplomatike n Tiran u drgua nj tas me sup, t gatuar n fakt me skeletin e koks s truve t Sknderbeut. Trut ishin tretur qysh ditn e par, e megjithat supngrnia prbri shtatores s Skndrbeut u b cdo dit dhe m popullore.
  T nesrmen ambasadori amerikan pohoi i egzaltuar prej sups: nse Hitleri, Musolini, Stalini, Hoxha, do t kishin ngrn supn e Sknderbeut, nuk do t kishim pasur Luft t dyt Botrore , as komunizm!!
  Ndrsa ambasadort evropian, vetm se teshtin fort, katr her.

  Historiant , q shtohen dita dits ,llustrojn kpuct , hekurosin kmishat dhe flasin or t tra pr fuqin mitologjike q ka shpata e Sknderbeut. Ndodh q me shpatn e Sknderbeut shtypin morrat e armiqve para kamerave. M pas po para kamerave han nj pjat sup. Sa m shum ata shfaqen para kamerave e flasin pr shijet legjendare t sups Sknderbeane, aq m shum shtohen rradht e bark-uriturve n sheshin Sknderbej.

  Shqiptart e kan refuzuar disa her antarsimin evropian sepse ata kan frik lopt e cmendura holandeze, angleze dhe gjermane. Shqiptart propozuan ather q menduria e lopve kurohet vetm nse atyre u hap nj vrim me majn e shpats s Sknderbeut. Evropiant nuk ran dakort, ndrsa shqiptart kmbngulin n mjekimin e vetm t lopve t cmendura q gjithnj sipas tyre bhet duke ia shpuar trut lops me majn e shpats s heroit t tyre kombtar.

  Koht e fundit, po ngrihen zrat se po injorohet me qllime dashakeqase supa e heroit kombtar. Kadarea shkroi pr kt n gazetn shekulli n vitin 2007, nj letr ku thonte se sht flliqsi dhe tradhti t hedhsh balt mbi tenxheren e sups s Sknderbeut
  Ai refuzoi gjithashtu kur kuzhinieri propozoi q pr zjarr t mos prdoren vetm eshtrat e ushtarve turq q u vran gjat rrethimit t kshtjells s Sknderbeut por thjesht dru t pyjeve shqiptare.
  Por Kadare mbasi firmosi peticionin e famshm,u ngritn n kmb qindra historian, kpucar, lopar, dhe e mbytn kuzhinierin.

  Kuzhinieri deri dje bnte t njjtn gj: e ziente dhe riziente, ndoshta pr t tremiliontn her kafkn e truve t Sknderbeut pr t br pan e famshme. Por sot n mngjes, prdori kokn e nj plaku q i ra t fikt mbasi sipas plakut, kafka e Sknderbeut nuk kishte vitaminat e mjaftueshme pr t qndruar n kmb. Sapo ishte gdhir dhe n shesh at moment ndodhej vetm kuzhinieri dhe plaku.Kuzhinieri kur u sigurua se plaku kishte vdekur, ia hoqi kokn ft e ft, e ropi dhe e ziu fshehurazi n t gjitha tenxheret.
  N mngjes, si zakonisht, t pastreht lpin thonjt me supn e Sknderbeut.
  -E paske qar sot, o usta, supn- e lvdoi nj plak dhmbhumbur.
  N drek reaguan me t njjtt komplimente edhe historiant dhe kngtart.
  -Sot kuzhinieri, u desh t prdorte kokn e nj gruaje t pastreh, t cils i ra t fikt duke i dhn sis fmijs,e ulur n bordurn e bustit t Sknderbeut.

  - At mesdit ajo do t kndont kng t lavishme pr ditlindjen e Skndrbeut- i pati thne kuzhinierit. Ky i fundit, lotoi, ndrsa pa n bordurn e bustit t Sknderbeut, copn e letrs t prgjakur, ku ajo kishte hedhur n vargje kngn e saj Sknderbeane. Me ato vargje, poett thurn kng t lavdishme pr nj heroin q sakrifikoi jetn e saj pr Sknderbeun. Mjaullimat e foshnjs s saj jetime, trazojn her pas here kngt melankolike t poetve

  rezart palluqi
  super ese, uroj qe shqiperia te kete me shume shqiptare si ti...origjinal.

  pershendetje

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Pa me trut e Sknderbeut!

  skenderbeu ka qene nje psikopat demonesh apo engjejsh te klanit te zotit! nje mi eksperimental i gestapos se tij! shqiptaret nuk kane nerva dhe urrejtje te tille shkaterruese!

 3. #23
  Prof. Dr. Kristal fare!
  Antarsuar
  18-09-2012
  Vendndodhja
  Aziatik prej Hallit!
  Postime
  329
  Faleminderit
  193
  13 falenderime n 13 postime

  Pr: Pa me trut e Sknderbeut!

  E gjithe kjo fushate anti-Skenderbe e ka burimin e pare ne anak-hale dhe ne neo-asmano bolitiken e tahypit qe sponsorizon ate! Ne fakt lidhja e pare qe bej une me Pan eshte vete ...islami! A nuk thuhet se islami osht Pa!?

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Pa me trut e Sknderbeut!

  islami qe pace e Zotit me mish njerezish te ndershem kurse shqiperia osht pace e tij me mish derrash dhe qensh! qe dmth mos guxo te shash Zotin se mund ta kesh punen pisk!

 5. #25
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  47
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime n 213 postime

  Pr: Pa me trut e Sknderbeut!

  Ciarli, po ti kur do te besh paqe me trute e tu(ne i pa)??!
  Jarigas

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •