Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Pasioni pr shkencn
  Antarsuar
  15-05-2002
  Vendndodhja
  Jacksonville Florida
  Postime
  280

  Pse sht kaq i pamundur bashkimi i shqiptarve t Ameriks

  Pse sht kaq i pamundur bashkimi i shqiptarve t Ameriks


  Nga Lek Gjoka
  Gazeta Tema Online

  N Amerik ka vite e vite q shqiptart bjn prpekje pr nj konferenc t prbashkt pr bashkimin e diaspors shqiptare por n fund t ktij tuneli jo vetm q nuk duket asnj drit por edhe tuneli nuk ka filluar t hapet.N disa shkrime online ka patriot t devotshm q mundohen ta ngrejn zrin por shpesh her zri i tyre nuk kalon as profilin e murit t facebookut t tyre.
  Para disa kohsh po flisja me nj mik timin n New York i cili punonte n nj vend pune n kt Bashki dhe e pyeta pr ndihmn q shteti amerikan jep ndaj shoqatave pr ruatjen e kulturs, muziks, historis, gjuhs s kombit t vet e prgjigjia e tij ishte pozitive pr kombet e tjera por jo per shqiptart.
  -Prse?- i thash si me mrzi- vall ku ndryshojm ne me kombet e tjera?
  -T gjitha kombet -m foli ai i qet jan t grumbulluar rreth nj shoqate n shtete t ndryshme ku jetojn ndrsa shqiptart jo , vetm n New York ka mbi njezet e ca shoqata pra nuk ka asnj shoqat serioze shqiptare q t besohet se arrin t bj bashkimin e Diaspors shqiptare t Ameriks n shtetet ku ato jetojn dhe parat e taksapaguesve amerikane te atyre shteteve (ku hyjn edhe shqiptaro-amerikant si taksa pagues t rregullt) q ti prdorin pr kt qllim pra t ruajtjes s kulturs, historis, muziks dhe gjuhs shqipe.
  I prmenda emrin e disa shoqatave shqiptare q n t vrtet kan br nj pun t madhe n shrbim t kombit shqiptar e m tha se nj pjes e tyre jan thjesht arkiva t historis s Shqipris dhe t paafta pr t vazhduar m tej n bashkimin e shqiptarve pa nj reform t madhe t statusit dhe afrimit t brezit t ri shqiptar lindur dhe edukuar n SHBA.
  E vrteta megjithse e padshiruar pr mua sht ashtu sikur ai m tha.
  Me prmbysjen e diktaturs komuniste, me Pavarsin e Kosovs, hyrjes s Shqiprise n Nato, kombi shqiptar nuk eshte me ne rrezikun e dikurshem te coptimit.Ka akoma probleme te pa zgjidhura sikur eshte ceshtja e pronave te Camerise , te drejtat e shqiptareve ne Presheve, Mal te zi dhe Maqedoni por kur i gjithe Ballkani te behet pjese e Bashkimit Evropian cdo gje do te sheshohet dhe Shqiperia Etnike do te bashkohet bashke rreth flamurit te BE-se.Ndaj a duhet te jete paresore per keto shoqata tani Patriotizmi, Nacionalizmi apo problemi i brezit te ri te emigrantave shqiptare qe neser do te asimilohet plotesisht sepse kur harron gjuhen e kulturen shqipe eshte e veshtire te jesh 100% shqiptar.
  A punojne dhe sa punojne shoqatat shqiptare ne kete drejtim?
  Ne disa qytete degjon lajme te mira per hapjen e ndonje shkolle shqipe por qe jane lokale dhe teper te paperfishme me numrin qindra mijera shqiptareve te lindur ne Amerike.Ka raste sikur ishte nje diku nga zonat e Bostonit qe nje shoqate arriti te hape nje shkolle shqipe por drejtuesi i asaj shkolle pas disa vitesh e ktheu shkollen nga shkolle e diaspores ne shkolle private duke marre licensat dhe duku u fshehur pas shoqates per te mos paguar asgje.Ajo shkolle shume shpejt u mbyll dhe endrra e tyre per shkollim shqip u shua.Edhe qeveria e Shqiperise, edhe e Kosoves as nuk duan tia dijne aspakt per shkollimin e brezit te ri te emigrantave duke mos afruar asnje lloj asisence , megjithese ka edhe akademi shkencash qe ka per detyre per ruajtjen e gjuhes, kultures shqiptare kudo ku ato jetojne ne numer te madh.
  Por ne disa qytete te tjera amerikane shoqatat shqiptare te licensuera apo te palicensuera pandehin se duke organizuar koncerte me nje cmim te kripur po i bejne sherbim komunitetit shqiptar duke kenduar tallava qe thjeshte quhen Party, argetim i perkohshem qe eshte i domosmdoshem por gjithesi asnjehere nuk tregojne kulturen e vertete te nje koncerti shqiptar sado profesional te jene ato kengetare qe vijne e performojne !
  Sigurisht ne shqiptaro-amerikanet krenohemi se ne gjirin tone ka mjaft artiste, shkrimtare, aktore, regjisore, kengetare.Krenohemi qe ne New York ka Teatrin Shqiptar te NY, krenohemi qe zhvillohet Java e filmit shqiptar , Krenohemi me mjaft aktore amerikano-shqiptare me emer ne Amerike qe me plot gojen thone se jane shqiptare por asnjeheri prej tyre nuk jane pjese e asnje shoqate.Madje aktoria Eliza Dushku ne nje interviste tek TV Klan nuk kishte degjur kurre deri vone kur u be e famshme per asnje shoqate shqiptare megjithese ishte lindur dhe rritur ne Boston ?!..
  E thene shqip nje aktor, muzikant , kengetar nuk ka mundesi finaciare te tregoje kulturen e kombit shqiptar, nuk mund te beje koncerte recitale, te luaj drama, teater, humor te mirfillte sepse duke mos patur mundesi te punoje ne profesionit e tij nuk mund te rrezikoje financiarisht sepse ne disa raste me shtrejt blihet anti-arti se arti i vertete, me shtrenjte blihet nje tallava se nje kenge e mirfillte shqiptare qe varet nga rrethanat e mesiperme.Keshtu qe arti i vertete shqiptar fundoset dhe anti-arti organizon Party duke fitur edhe pare.
  Duke e mbyllur kete opinion nuk kam si qellim te ve ne pah disa ane negative te shoqatave shqiptare te amerikes por qe shoqatat te reflektojne , te jetojne me realitetin, ti afrohen me afer komunitetit shqiptare me statuse aktuale, me afrimin e brezit te ri.Te kuptojne se duke bere Party nuk po i sherbejne Artit dhe Kultures shqiptare por thjeshte po bejne nje biznes te ligjshem per te fitur disa dollare por qe ne fund cdo gje fshihet pas nje jave,asgje nuk ka per te ngelur ne histori megjithese mund te pandehin se po bejne histori. Pra me njerez te tille diaspora shqiptare e amerikes e ka shume te veshtire te flase ne nje ze, te ruaje kulturen, historine dhe gjuhen shqipe tek shqiptaret qe kane lindur ose kane emigruar te vegjel ne SH.B.A.

  Jacksonville Florida

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425

  Pr: Pse sht kaq i pamundur bashkimi i shqiptarve t Ameriks

  ne new york ka shume kafe qe regjistrohen si shoqata per ti shpetuar taksave, kontrollit tatimor. te gjithe keto kafe e nxijne imazhin e shqiptareve per faktin se aty futen kumarxhinjte, hajdutet, ata qe s`dine anglisht. te gjithe jane pleq te moshes 30-60 vjec.
  duhet te shkaterrohen keto kafe qe te jete e mundur hapja e lokaliteteve shume te medha qe te beje te mundur hyrjen e grave, te rinjeve, jo vetem burrave.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296

  Pr: Pse sht kaq i pamundur bashkimi i shqiptarve t Ameriks

  Besoj se arsyeja kryesore eshte ngaqe jetesa ne amerike nuk ka lidhje me jetesen ne evrope. pastaj ne cilin vend jemi te bashkuar.
  dhe fundja pse duhet te jemi te bashkuar?
  njerezit bashkohen kur kerkojne te njejtat gjera, jane ne nje mendje, dhe jane gati te bashkepunojne duke ulur hunden per te arritur nje qellim.
  ne nuk kerkojme te njejtat, gjera, dhe nuk jemi ne nje mendje. por edhe sikur te ti kishim ato e kemi re veshtire bashkepunimin.
  pastaj mos harroni se amerika nuk eshte nje shtet jane 50 dhe siperfaqja eshte dyfishi i evropes. eshte njelloj sikur te thuash
  pse nuk bashkohen shqiptaret e evropes? sa te bashkuar dhe organizuar jane shqiptare e greqise apo italise?....
  pervec ketyre jetesa ne amerike ka ritme te tjera dhe eshte shume me e shtrenjte qe njerezit te allakaten rrugeve
  megjithate lobi shqiptar ne amerike edhe pse jo shume i njohur ka bere shume per imazhin shqiptar dhe kosoven
  shembull unikal, Ekrem Bardha

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •