Close
Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 192
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Fishtani1
    Anëtarësuar
    09-12-2009
    Postime
    1,334

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga referi_1 Lexo Postimin
    Për këtë shkak neveve nuk i kemi venduar statujë Profetit tonë sepse ai nuk e ka ditur se ku është kosova dhe kurrë nuk ka qen në kosovë,dhe neve kurrë nuk do ti vendojmë statujë atik/
    Ore budalla ,profeti jonë nuk e meritonë statujë që në kokën etij të dhiihen tërë sorrat dhe të shurren tërë qentë...nccc jeni njerëz pa mend.
    O ti langarac me tendenca ekorciste. Ti pothuajse e adhuron Muhamedin sa Allahun...ne cdo ilahi, kendim, ajetet, keshilla fetare e permendni Muhamedin.
    Nuk permenda statuja o njeri histerik, sepse po te kishte statuje Muhamedi...me shume do kishte statuje Muhamedit e Ajshes se sa Xhamija.
    Une permenda Xhamite dhe ideologjine islame, qe jane doktrina te Muhamedit apo nuk eshte ashtu?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fishtani1 : 19-01-2014 më 18:15

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Fishtani1 për postimin:

    ane (19-01-2014)

  3. #42
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga unreal Lexo Postimin
    Cdo WC eshte statuje e Muhamedit.


    Keshtu te meson feja yte !

    1 arsye me teper kunder shtatores se Gonxhes !!
    … ///

  4. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin


    Pooo , sigurisht, me buqete me lule tek varri. Po ndjenjat e 90% te shqiptareve te persekutuar prej tij ? A mendoi shenjtorja ndopak per to? Apo varja atyre?
    ...ti jeton terrin,zotrote..."zotrija juaj",nuk eshte en gjendje te perjetoj DRITEN qe mbolli neper boten e trazuar NENA E BOTES_NENA TEREZE...Ti me shkrimet qe sjell nuk bene gje tjeter vetese tregon veten tende,qe jeton terrin....Mandej me shkurpamesine tende tenton qe terrin tend tua"shesish"te tjereve,pa e ditur(pa logjikuar)se ne boten e sotme njerezija po fluturon yjeve dhe nuk perqafon terrin qe mbillni juve..

    ...NENA E BOTES_NENA TEREZE,KA PATUR ZEMER TE MADHE,ZEMER MBINJEREZORE.FUQIJA E SAJ MBINJEREZORE DEPDERTOJ NE MBARE GLOBIN(perpos ne vendin e SAJ ku lindi,qe siq duket ja rrezuan edhe bustin,porse jo famen asnjehere).

    .....NENA E BOTES_NENA TEREZE,NUK KA NEVOJ PER NEVE NE KEMI NEVOJ PER TE......
    .
    ....

  5. Anetarët më poshtë kanë falenderuar dielli1 për postimin:

    arvanitasi (21-01-2014)

  6. #44
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Nexhmedin Spahiu: Bustin e rrënuan anti-katolikët dhe anti-myslimanët



    Nexhmedin Spahiu është i bindur se busti, është rrënuar nga dikush që është anti- katolik e anti-islam.


    Më poshtë po e sjellim të plotë reagimin e Nexhmedin Spahiut:

    Si ideator, nismëtar dhe kontribuuesi kryesor së bashku me Dr.Don Jak Prenkun, ingritjes së përmendores së Nënës Tereze në Mitrovicë, shpreh indinjatën më të thellë me rastin e rrëzimit të saj gjatë natës së mbrëmshme. Përmendorja është ngritur me kontributet vullnetare të qytetarëve nga të gjitha trevat shqiptare dhe diaspora ku kontributin kryesor e kanë dhënë vëllezërit Gojcaj nga Amerika. Ngritja e përmendores së Nënë Terezës në qytetin ku 99 për qind të popullsisë janë myslimanë ka qenë një dëshmi e fortë e vlerave islame siç janë mirëkuptimi dhe toleranca. Kryesve potencialë të kësaj vepre të ultë nuk mund t'ua paragjykojë përkatësinë etnike, fetare apo kombëtare, por një gjë është e sigurt: qëllimi i tyre është anti-Mitrovicë, anti-Kosovë, anti-katolik dhe anti-islam”.
    http://www.botasot.info/kosova/26615...ti-myslimanet/
    shume te poshter kto ateistat e Kosovs

  7. #45
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga dielli1 Lexo Postimin
    ...ti jeton terrin,zotrote..."zotrija juaj",nuk eshte en gjendje te perjetoj DRITEN qe mbolli neper boten e trazuar NENA E BOTES_NENA TEREZE...Ti me shkrimet qe sjell nuk bene gje tjeter vetese tregon veten tende,qe jeton terrin....Mandej me shkurpamesine tende tenton qe terrin tend tua"shesish"te tjereve,pa e ditur(pa logjikuar)se ne boten e sotme njerezija po fluturon yjeve dhe nuk perqafon terrin qe mbillni juve..

    ...NENA E BOTES_NENA TEREZE,KA PATUR ZEMER TE MADHE,ZEMER MBINJEREZORE.FUQIJA E SAJ MBINJEREZORE DEPDERTOJ NE MBARE GLOBIN(perpos ne vendin e SAJ ku lindi,qe siq duket ja rrezuan edhe bustin,porse jo famen asnjehere).

    .....NENA E BOTES_NENA TEREZE,NUK KA NEVOJ PER NEVE NE KEMI NEVOJ PER TE......
    .
    ....
    Nena e botes

    A ju keni luajtur mendsh!
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar angmokio për postimin:

    Sayan2003 (19-01-2014)

  9. #46
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga Le dévoué Lexo Postimin
    Thjesht po bej pyetje, sepse ne çdo qosh te Kosoves gjen statuja identike te Mari Terezes, prandaj po bej pyetje : ç'lidhje ka nje misionare e Indise, me qytetin e Mitrovices ?
    Shume shqiptare sikur ti nuk duan te identifikohen me Nene Terezen madje edhe turperohen me te. Ju dhe nje pakice si ti me me krenari identifikoheni me Bin Ladenin se me nene Terezen.
    Ka lidhje sepse shumica e shqiptareve duan te identifikohen me nje humaniste qe ishte e kombesise shqiptare.

    Shqiptare mos beni te njejtat gabime sic bene shume popuj, te cilet tashme pergjaken ndermjet vete.

  10. #47

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga Fishtani1 Lexo Postimin
    O ti langarac me tendenca ekorciste. Ti pothuajse e adhuron Muhamedin sa Allahun...ne cdo ilahi, kendim, ajetet, keshilla fetare e permendni Muhamedin.
    Nuk permenda statuja o njeri histerik, sepse po te kishte statuje Muhamedi...me shume do kishte statuje Muhamedit e Ajshes se sa Xhamija.
    Une permenda Xhamite dhe ideologjine islame, qe jane doktrina te Muhamedit apo nuk eshte ashtu?
    Unë po flas realitetin edhe spe tye nuk të vjenë mirë,sepse jeni si mushka kryefortë sepse kush shtyet me islamin vetëm se ka thyer kokën dhe do të poshtëroheni vetë me fjalët dhe veprat e juaja.
    Çka u kemi faj neve që statujat e juaja ua dhiijnë sorrat dhe ua pshurrin qentë?Dhe mos vallë edhe për këtë do ti akuzoni muslimanët?
    Hiç mos u mërzit se i njëjti fat do ta gjen edhe bustin e ramushit sepse me padurim po presin sorrat edhe qent që ta nderojnë me nga nji glas dhe me nga nji pshurjje të ngrohtë..
    Ndryshuar për herë të fundit nga referi_1 : 19-01-2014 më 18:32
    Fitorja e vërtetë i takon Allahut dhe besimtarëve por qafirat këtë nuk e kuptojnë.

  11. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-08-2009
    Postime
    193

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    vendosja e busteve te nen Tereze ne cdo qytet eshte e tepruar, e tepruar eshte busti i saj ne aeroport qe eshte dhe i shemtuar. kjo eshte fasade qe politikanet tan hajdut te mburren gjoja se jan humaniste ashtu si ishte ajo, por humanizmin e shohim ne perdit ne shqiperi ku makuteria ka arritur kulmin

  12. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ulne për postimin:

    referi_1 (19-01-2014)

  13. #49
    i/e regjistruar Maska e Fishtani1
    Anëtarësuar
    09-12-2009
    Postime
    1,334

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga referi_1 Lexo Postimin
    Unë po flas realitetin edhe spe tye nuk të vjenë mirë,sepse jeni si mushka kryefortë sepse kush shtyet me islamin vetëm se ka thyer kokën dhe do të poshtëroheni vetë me fjalët dhe veprat e juaja.
    Çka u kemi faj neve që statujat e juaja ua dhiijnë sorrat dhe ua pshurrin qentë?Dhe mos vallë edhe për këtë do ti akuzoni muslimanët?
    Ti nuk po flet per realitete por per paranoide. Une shkruaj per tjeter gje, ndersa ti i percepton ne menyre abstrakte. Se cfare po shtjellon nuk e di.

  14. #50
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Shume shqiptare sikur ti nuk duan te identifikohen me Nene Terezen madje edhe turperohen me te. Ju dhe nje pakice si ti me me krenari identifikoheni me Bin Ladenin se me nene Terezen.
    Ka lidhje sepse shumica e shqiptareve duan te identifikohen me nje humaniste qe ishte e kombesise shqiptare.

    Shqiptare mos beni te njejtat gabime sic bene shume popuj, te cilet tashme pergjaken ndermjet vete.
    Ti po nuk solle disa grimca nga budallalleku jot sben vaki.

    Bin Laden eshte figura me e piset qe ka pasur ndonjehere islami (muslimani nuk vret te pafajshem) . Ndaj nuk ka musliman qe identifikohet me te. Une identifikohem vetem me veten time. As me Terezen e as me ndonje dijetar Islam kushdoqofte ai. Problemi qe shume muslimane shtrojne eshte se pse duhet qe bustet e Terezes dhe emri i saj te pushtoje te gjithe institucionet dhe trojet shqiptare kur ajo eshte figure e krishtere dhe jo figure kombetare? Emri i saj eshte i famshem sepse ka kontribuar per krishtin. Ne emer te kujt beri humanizem ajo ? Ne emer te shqiperise ? Apo krishtit? Pergjigja qe une marr eshte rri urte se nuk na plas shume , rendesi ka qe ate e don bota e krishtere.
    Ndryshuar për herë të fundit nga angmokio : 19-01-2014 më 18:45
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  15. Anetarët më poshtë kanë falenderuar angmokio për postimin:

    Sayan2003 (19-01-2014)

  16. #51

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga Fishtani1 Lexo Postimin
    Ti nuk po flet per realitete por per paranoide. Une shkruaj per tjeter gje, ndersa ti i percepton ne menyre abstrakte. Se cfare po shtjellon nuk e di.
    Un ju drejtova anreal kurse ti gjuajte prej në korner,na trego neve se si adhurojmë MUhammedin a.s?
    Fitorja e vërtetë i takon Allahut dhe besimtarëve por qafirat këtë nuk e kuptojnë.

  17. #52
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Te gjithe kunder Ramushit. Angmokio me ka ardhur nje ide dhe shpresoj se do ta perkrahesh. Hajde ta ringjallim edhe Milloshevicin qe ta shtijme ne lufte kunder Ramushit dhe te ia bejne 'dislike' ne Facebook. A don te te bi edhe serbe qe te ndihmojne kunder Ramushit.


  18. #53
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Titulli eshte shume i gjetur , pikerisht kete po bejne muslimanet po mbrohen prej Ramushit. Kush e ngacmoi Ramushin? Perkundrazi , muslimanet e perkrahen atehere kur katoliket vinin ne shqiperi per te nxjerre visa per ne evrope.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  19. Anetarët më poshtë kanë falenderuar angmokio për postimin:

    Sayan2003 (19-01-2014)

  20. #54
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Ti po nuk solle disa grimca nga budallalleku jot sben vaki.

    Bin Laden eshte figura me e piset qe ka pasur ndonjehere islami (muslimani nuk vret te pafajshem) . Ndaj nuk ka musliman qe identifikohet me te. Une identifikohem vetem me veten time. As me Terezen e as me ndonje dijetar Islam kushdoqofte ai. Problemi qe shume muslimane shtrojne eshte se pse duhet qe bustet e Terezes dhe emri i saj te pushtoje te gjithe institucionet dhe trojet shqiptare kur ajo eshte figure e krishtere dhe jo figure kombetare? Emri i saj eshte i famshem sepse ka kontribuar per krishtin. Ne emer te kujt beri humanizem ajo ? Ne emer te shqiperise ? Apo krishtit? Pergjigja qe une marr eshte rri urte se nuk na plas shume , rendesi ka qe ate e don bota e krishtere.
    Bej edhe ti vepra humaniste ne bote dhe ndihmoje popullin shqiptar ndaq ne imazh e ne daq materialisht emrin kane me te ngritur bust ne mes te Prishtines sic iu eshte ngritur plot myslimaneve tjere. Nene Tereza ka bere xhihadin e vertete, sakrifica e interesave personale per te miren e te tjereve. Pastaj ankoheni se shume myslimane sot kane respekt per te dhe te gjithe shqiptaret tashme e njohin ate per vepra humane, madje edhe ne ato vende krenohen se kane patur nje Nene Tereze afer. Ne emer te Shqiperise nuk mund te shkosh te ushqesh femije te uritur, por te duhet ose humanizmi, ose ne emer te dashurise ose te behet ne emer te Zotit.

  21. #55

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Bej edhe ti vepra humaniste ne bote dhe ndihmoje popullin shqiptar ndaq ne imazh e ne daq materialisht emrin kane me te ngritur bust ne mes te Prishtines sic iu eshte ngritur plot myslimaneve tjere. Nene Tereza ka bere xhihadin e vertete, sakrifica e interesave personale per te miren e te tjereve. Pastaj ankoheni se shume myslimane sot kane respekt per te dhe te gjithe shqiptaret tashme e njohin ate per vepra humane, madje edhe ne ato vende krenohen se kane patur nje Nene Tereze afer. Ne emer te Shqiperise nuk mund te shkosh te ushqesh femije te uritur, por te duhet ose humanizmi, ose ne emer te dashurise ose te behet ne emer te Zotit.
    Vepër humaniste e quan ti atë që ajo me nji kore bukë mashtronte varfënjakët e kalkutës?Pra ose pranoni kristin ose vdisni të uritur?Kjo na qenka xhihad?
    Ajo ka qenë shterpë si i thoni nënë?Ju krejt i keni ngatërru kuptimet?Edhe kopila me pas përsëri nuk i thueht nënë,njërës që ska pasur kurrë fëmij...ose noshta ka pasur po të jashtëligjshëm sepse atje me papakët çka spo bëhet vaki dhe kurrë nuk ju ziret besë.Vetë ky mesjeta ju ka besën shumë atyre të pabesëve.Kadal mesia se ke me hongër tunç sepse çka n'hamam t'hyrës po kruhesh si shum me ata...
    Fitorja e vërtetë i takon Allahut dhe besimtarëve por qafirat këtë nuk e kuptojnë.

  22. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    referi pash hatrin e zotit kaq mllef ke per nen terezen????
    si o burre ti lavderon profetin qe ta ka msu dikush se e ka emrin Muhamed para qindra vjetesh ndoshta e ka pas refer goldian a Ethem
    dhe ul poshte Figuren e nje personi qe ju perul nje bote e tere sic asht nene Tereza?
    cka dreqi ju ka hi ne tru pash zoten se lat nam e mandej thojm sna don bota
    shuni de se a marre me na ndi kush se me keto ideologjina kann me na fshi prej europet krejt e kann me na bashku me bangldesh e Madagaskar

    p.s mos ma merr personale po eshte vertet e tupshme se si ulet figura e saj
    JO SEKS PARA MARTESE

  23. Anetarët më poshtë kanë falenderuar goldian për postimin:

    arvanitasi (21-01-2014)

  24. #57

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga goldian Lexo Postimin
    referi pash hatrin e zotit kaq mllef ke per nen terezen????
    si o burre ti lavderon profetin qe ta ka msu dikush se e ka emrin Muhamed para qindra vjetesh ndoshta e ka pas refer goldian a Ethem
    dhe ul poshte Figuren e nje personi qe ju perul nje bote e tere sic asht nene Tereza?
    cka dreqi ju ka hi ne tru pash zoten se lat nam e mandej thojm sna don bota
    shuni de se a marre me na ndi kush se me keto ideologjina kann me na fshi prej europet krejt e kann me na bashku me bangldesh e Madagaskar

    p.s mos ma merr personale po eshte vertet e tupshme se si ulet figura e saj
    Kush e dëshiron atë lirisht le ta bënë edhe nga nji bustë edhe në shtëpi të vetë dhe le të flen me bustin e saj në daçin,por çka është tepër është bile i kalon tërë limitet e njerëzores sepse slanë vend e qytet pa bërë bustet e saja,dhe normal neve na pengon dhe nuk është rromani i shkruar mu si ju duket juve me demek se atë krejt e duan, sespe ma shumë ka propagandë sesa realitet dhe statujat e saj po përdoren për fasadë se gjoja politikanët tanë janë humanistë ashtu siç e tha nji forumist para meje,por përkundrazi politikanët tanë të pshurrin në buste dhe figura nëse nuk është në interes të xhepit të tyre.
    Problemi ësht se ky mesia po paraqitet këtu ma katalik se papa.
    Fitorja e vërtetë i takon Allahut dhe besimtarëve por qafirat këtë nuk e kuptojnë.

  25. #58
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga referi_1 Lexo Postimin
    Vepër humaniste e quan ti atë që ajo me nji kore bukë mashtronte varfënjakët e kalkutës?Pra ose pranoni kristin ose vdisni të uritur?Kjo na qenka xhihad?
    Ajo ka qenë shterpë si i thoni nënë?Ju krejt i keni ngatërru kuptimet?Edhe kopila me pas përsëri nuk i thueht nënë,njërës që ska pasur kurrë fëmij...ose noshta ka pasur po të jashtëligjshëm sepse atje me papakët çka spo bëhet vaki dhe kurrë nuk ju ziret besë.Vetë ky mesjeta ju ka besën shumë atyre të pabesëve.Kadal mesia se ke me hongër tunç sepse çka n'hamam t'hyrës po kruhesh si shum me ata...
    Ti zoteri ke humbur cdo sens per te kuptuar dicka, 1 qindte te sekondes me humb me ty eshte mekat.

  26. #59
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin


    Mbrëmë pas mesnatë është rrëzuar busti i Nënës Terezë që gjendet në qendër të qytetit të Mitrovicës, transmeton KTV.

    Policia ka dalë në vendin e ngjarjes pas lajmërimit nga banorët dhe ka nisur hetimet lidhur me këtë rast. Por drejtues të policisë ende nuk dinë për motivet dhe nuk janë të sigurt nëse busti është rrëzuar vetë apo është rrezuar nga dikush.

    Policisë dhe banorëve të shumtë i është bashkuar edhe kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, të cilët e kanë rikthyer bustin. Bahtiri ka thënë se komuna shumë shpejt do të bëjë një bazament më të fortë për bustin që kjo gjë të mos përsëritet.
    http://www.zeri.info/artikulli/25109...s-ne-mitrovice
    Cfare peshe ka busti???
    Aty duhet pare bazamenti ku ka qene i mbeshtetur busti.A eshte siperfaqja e rrafshte perfekt horizontal apo ka ndonje pjerresi te vockel 2-3-4 grade.
    Nqs siperfaqja mbeshtetse e bazamentitku mbeshtetej busti eshte perfekt horizontal atehere renja e bustit mund te kete dy arsye
    1.Busti eshte shtyre siper dhe rrezuar,kuptohet nqs busti nuk ka qene i ngjitur me cimento me bazamentin por vetem i mbeshtetur.
    2.Nqs busti ka qene i lidhur me cimento/shtrese e holle llaci me bazamentin atehere rrezimi i bustit do jete bere naten pa njerez rrotull
    dhe ka mundesi qe busti te jete lidhur te koka me litar dhe terhequr litari me makine.Forca e madhe terheqse e makines
    ka shkeputur bustin nga bazamenti dhe rrezuar
    Ky mund te jete shkak i mundshem(makina me terheqje litari) edhe nqs busti ka pasur peshe shume te rende dhe nuk mund te rrezohej me duar.
    Nqs siperfaqja e bazamentit ka perkulje,shembje atehere duhet pare se cfare e ka shkaktuar shembjen.
    Shembja e bazamentit,ka shkaktuar humbjen e balances se bustit dhe busti ka rene.
    Duhet ekzaminuar siperfaqja e bustit me lente zmadhuse dhe pluhur per te pare nese ka shenja litari,mbetje fijesh litari,ose shenja duarsh,gishtash
    dhe merret vesh se kush ka futur duart e ka prekur bustin .
    Duhet pare edhe terreni aty rrotull per shenja rrotash makine qe shkojne si drejtim pingul me bustin.
    Mundet qe statujen ta kene goditur me dalte dhe cekan poshte afer bazamentit.Kane keputur ndonje cope
    aty poshte dhe pastaj e kane shtyre statujen dhe statuja ka rene me lehtesi.Grupi i hetusave duhet te gjeje se cfare peshe ka statuja dhe se
    sa force kerkohet qe te rrezohet.Nga kjo mund te percaktohet se cfare makine eshte perdorur? ,sedan 4 dyer,SUV,apo truck(kamion)ose jane perdorur duar dhe shtyre nga psh tre veta
    Nqs statuja duket sikur eshte keputur,duket sikur eshte thyer poshte ne trup atehere kjo ose mund te jete stres strukture,statuja ka rene vet si rezultati stresit ne strukture
    Kjo mund te vije si rezultat i ndonje krisjeje te vogel poshte trupit.
    Pikerisht te kjo krisje ka ndodhur keputja e statujes vete dhe renia,
    Ose eshte terhequr me litar me makine dhe nga forca terheqse eshte keputur statuja.
    Kjo mund te jete me e vertete nqs statuja ka qene e lidhur fort me beton me bazamentin
    dhe statuja nga forca terheqese e litarit nuk eshte shkeputur nga bazamenti,por keputur.
    Kjo do vertetoje qe makina ka terhequr bustin me litar dhe rrezuar
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 19-01-2014 më 23:28
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  27. #60
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,428
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Rrëzohet busti i Nënë Terezës në Mitrovicë

    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Ke do rrezosh bustin e Ismail Qemalit apo Naim Frasherit?
    Ismail Bej Vlora dhe Naim Frasheri nuk ishin muslimane sunite, ishin muslimane bektashi. Rilindasi i muslimaneve sunite shqiptare, e kish emrin Esat Pashe Toptani.

    Albo

Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •