Presidenti konsesual!!!!
Nga Lulzim Z. HAMIDI

Ky ...shoku im i fėmijėrisė,Ramadani, mė ka habitur para disa ditėve.!Paramendoni, unė atė e njoh afėr 40. vjet dhe, njė ditė e kuptoj se ai nė tė vėrtetė nuk qenka ai pėr tė cilin mendoj ,por ėshtė njė tjetėr.!!
,,Ramadan, tė lutem mos u tall me mua , por mė trego si ėshtė e mundshme qė ty tė mos jesh ty e tė mund tė jesh dikush tjetėr,,- e pyeta.,,!
,,Ndėgjo,,- mė thotė ai dhe vazhdon, ,,para afėr dy javėve mu afrua gjyshja ime plakė , ashtu e qetė dhe mė tha... se nė kohėn kur unė kam lindė , nuk kam lindė nė shtėpi por nė spital.Nė atė kohė ,gjegjėsisht atė natė po nė atė spital , paskan lindur disa fėmijė dhe tė gjithė kanė qenė meshkuj.Ashtu tė gjithė tė gėzuar pėr fėmiun i shtatė nė familje,kanė marrė rrugėn qė tė mė nxjerin nga spitali, mė kanė marė dhe mė kanė dėrguar nė shtėpi,ku me padurim mė kanė pritur edhe motrat edhe vėllezėrit e mi.!
,,Mirė ,, - i thashė, ,,Atėherė ku ėshtė problemi?,,. ,,Problemi ėshtė ,,-vazhdoi shoku im Ramadani, ,,se gjyshja , nė koridoret e spitalit , atė ditė kur mė kanė marė,ka ndėgjuar nga dy motra medicinale duke biseduar , se atė natė kur kam lindur unė edhe pesė foshnje tjera, ka ndodhur njė pėrzierje e foshnjeve nė repartin e akusherisė dhe pėr shkak tė gjinisė sė njėjtė , nuk kanė mundur tė dallojnė se cili fėmi i kujt ėshtė. Pėr shkak tė mbylljes sė rrastit kanė ndarė foshnjet nėnave... ashtu ,,pėrmendsh,,! .
Duhet tė pranoj se isha nė shok nė ato momente , por mora trimėri qė ti them Ramadanit qė tė harojė kėtė rrast dhe tė vazhdojė jetėn e tij normale...!!!
,,Ashtu ėshtė,,- mė tha ai ,,por para disa ditėve pata njė ofertė pėr kandidim nė zgjedhjet presidenciale ,, !
,, Dhe!?,,- isha kureshtar unė.!
,,Dhe...nuk e pranova ...ofertėn,,- tha Ramadani.
,,Qysh more nuk pranove ofertėn? E pse!? ,,
,,Ndėgjo,,- vazhdoi Ramadani !,, Nėse unė kandidohem pėr president ,ėshtė e qartė se nuk jam kandiduar unė, por ėshtė kandiduar ai tjetri qė ėshtė unė, edhe nėse fitoj postin e presidentit , nuk do tė jem unė president ,por do tė jetė ai qė nuk e din se ėshtė unė. Tani , tė pastrojmė kėtė punė, duke e ditur se unė nuk jam unė , sepse ashtu siē tė thashė nga spitali , unė jam diku tjetėr , kurse ai tjetri qė pretendon se ėshtė ai ,nuk ėshtė ai pasi ai ėshtė unė,... nuk kam tė drejtė tė bėhem president , qoftė edhe me konsensus, pasi edhe qytetarėt do tė jenė tė gėnjyer.!!Paramendo, tė gjithė ata do tė mė votojnė mua , kurse nė tė vėrtetė duke marė parasysh se unė nuk jam unė ,ata do tė votojnė atė tjetrin, pastaj pas zgjedhjeve tė gjithė do tė mendojnė se unė jam presidenti e nė tė vėrtetė , president do tė jetė ai tjetri pasi ai ėshtė unė.Por edhe ai tjetri, nuk do ta kuptojė se ai ėshtė presidenti sepse nuk e di se ai nė tė vėrtetė ėshtė unė!!!.
Prandaj definitivisht do tė rrefuzoj kandidaturėn pėr president, por pėrsėri nuk jam rehat dhe ditė e natė , unė pyes vetveten, qė nuk jam unė , pse ai tjetri qė nuk ėshtė ai , mendon se ėshtė ai,kurse nuk ėshtė ai, por nė tė vėrtetė ėshtė unė.!!?- sikur e pėrfundoi Ramadani.
Unė qė jam unė, nė ato momente, isha nė dilemė si tė kuptoj fenomenin e lartėpėrmendur, e mė shumė mė brengoste Ramadani ,qė nuk ishte ai dhe si tė dilte nga,, labirinti,, i tė qenit i mirė. !!!
Zoti na ruajtė nga tė kėqijtė dhe tė shpėrblejė tė mirėt!![/B]
JANAR.17.2014 ' Gradec lulzimz-hamidi@hotmail.com