Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-03-2013
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Kerkoj ndihme per disa pytje nga lenda e Filozofis

  Cili ėshtė koncepti kyq nė filozofinė e Plotinit?
  Nė mesjetė, filozofia u bė e afėrt me:
  Cili nga pohimet e mėposhtme reflekton mė sė miri qėllimin e antropologjisė?
  Pėr Platonin, si ėshtė bota e ideve?
  Kush ėshtė filozofi i parė i cili ndėrtoi sistem tė plotė tė zhvilluar filozofik?
  Tė parėt qė tentuan qė me njohuri tė arrijnė deri te e vėrteta pėr fenė dhe tė vendosin filozofinė pėr krishterizmin janė:
  Cfarė ndodh me filozofinė gjatė periudhės sė skolastikės?
  Origjina e filozofisė dhe shkencės nė Greqinė e lashtė qėndron mbi dominimin gradual tė logosit mbi:
  Pėrmbajtja dhe dyshimet nė deklarimin e pohimeve qė tė mund tė njihet e vėrteta quhet:
  Kuptimi dhe detyra e filozofisė, pėr filozofėt e Miletit ėshtė:
  Cili nga filozofėt e pėrmendur nuk ėshtė pėrfaqėsues i shkollės sė Miletit?
  Nė alorinė e Zenonit Akili dhe breshka:
  Si e quan Parmenidi njohurinė e pasigurtė dhe tė shtrembėruar qė bazohet nė vėzhgim dhe jo nė opinion?
  .Cili nga filozofėt e mėposhtėm vlerėson se uniteti ėshtė harmonia e forcave kundėrshtare?
  Sipas Averoes (Ibėn Rushid) si ėshtė vendi dhe roli i filozofisė nė lidhje me religjionin?
  Kush beson se Harku(arhe) ėshtė element konkret?
  Kur filozofėt diskutojnė pėr njė numėr parimesh si krijim i botės dhe deklarohen si pluralistė, atėherė tė njėjtit flasin pėr:
  E tėra ėshtė e lidhur me tėrėsinė“– ėshtė ideja filozofike tė cilėn sė pari e ka formuluar nė mėnyrė eksplicite?
  Cila ėshtė vlera e drejtė etike si e mira mė e madhe pėr Demokritin?
  .Cila ėshtė motoja e antikės dhe njėkohėsisht maksima personale e Sokratit?
  Ontologjia ėshtė shkencė qė merret me problemet e:
  Cili nga filozofėt e mėposhtėm ėshtė meritor pėr pėrdorimin e dėshmisė indirekte?
  Kategoritė e Aristotelit kanė:
  Cila ėshtė ēėshtja qėndrore nė periudhėn e skolastikės?
  Si ishin shoqėritė nė mesjetė?
  Pėr Berklin, ēfarė janė sendet nga bota e jashtme?
  Cila ėshtė shkenca qė hulumton njohuritė njerėzore?
  Cila disciplinė filozofike tregon pėr zhvillimin e ideve filozofike?
  68.Si quhet etika sips tė cilės Zoti ėshtė burim i moralit?
  67 .Hilozoizmi ėshtė:
  68 .Cili nga dijetarėt e pėrmendur ka thėnė: “ Mosarsimimi ėshtė barrė e rėndė”?
  69 .Nė cilin vit, Konstandini i madh e shpalli fe zyrtare krishterizmin?
  70 .Nė filozofi, si quhet periudha nga shekulli njė deri nė shekullin tetė, atėherė kur ndėrtohet dhe pėrpunohet shkenca e krishterizmit?
  71 .Fragmenti i Herakliut ,,Ushtria ėshtė e pėrgjithshme, lufta ėshtė drejtėsi dhe krijohet pėrmes luftės si dhe nevojės’’ – qė nėnkupton:
  72 .Sofistėt si bazė pėrfshijnė:
  73 .Cili filozof antik ėshtė parardhės i filozofisė?
  74 .Nė Evropė, nė ēfarė kushtesh sociale dhe politike paraqitet filozofia mesjetare?
  75 .Nė filozofinė e Augustinit, Zoti (Perėndia) zė vendin qėndror. Ky mėsim i filozofisė ėshtė i njohur si:
  76 .Aporia do tė thotė:
  77 .Kush ėshtė themelues i stoicizmit?
  78 .Cila ėshtė ideja kryesore e mendimit tė Herakliut “panta rei”?
  79 .Njė nga aporitė mė tė njohura tė Zenonit ėshtė:
  80 .Si quhet tė mėsuarit e Demokritit?
  81 .Pėr atomistėt, ēfarė ėshtė hapsirė e zbrazėt?
  82 .Cili ėshtė kuptimi themelor i kritikės Bacon tė idhujve?
  83 .Pėr renesansėn (rilindjen) ėshtė karakteristike kritika e:
  84 .Kritika sociale nė renesansė ka krijuar njė llojė tė vecantė tė filozofisė humaniste, e njohur si:
  85 .Sipas teorisė sė Xhon Lok, kur njeriu lind ėshtė “ racė boshe”, tė gjitha idetė qė kanė njerėzit janė:
  86 .Nė filozofinė dhe teologjinė bizantine, ėshtė i njohur edhe konflikti isihastik, mes:
  87 .Cili ėshtė filozofi mė i rėndėsishėm mesjetar i cili ka bėrė sistem tė skolastikės si doktrinė zyrtare tė Kishės Katolike?
  88 .Cili ėshtė libri mė i njohur politik i Platonit?
  89 .Rradhisni sipas renditjes, duke filluar nga shkenca e njohurive, shkenca pėr moralin dhe shkenca e tė qenurit?
  90 .Filozofėt antikė, bazėn e ēdo gjėje qė ekziston e kanė emėruar si:
  91 .Ēfarė pėrfaqėson realizmi nė skolastikė?
  92 .Mėsimi qė pretendon se ekzistojnė vetėm gjėra tė vetme ndėrsa e pėrgjithshmja ėshtė vetėm fjalė, emėr quhet:
  93 .Cila nga sekuencat e mėposhtme ka rradhitje kronologjike?
  94 .Ku ėshtė zhvilluar lėvizja e manastirit isihazam?
  95 .Cila nga veprat e mėposhtme nuk ėshtė e Platonit?
  96 .Sipas tė mėsuarit tė Herakliut, cila tezė ėshtė e saktė?
  97 .Aristoteli, diturinė e ndanė nė:
  98 .Cili filozof e argumenton se “Njeriu ėshtė masa e tė gjitha gjėrave, ata tė cilėt janė se janė, dhe ata tė cilėt nuk janė se nuk janė”:
  99 .Cili ėshtė virtyti i Sokratit?
  100 .Cila ėshtė domethėnia e termit filozofik apejron e paraqitur nga Anaksimandar?
  101 .Sipas Pitagorės, cili ėshtė thelbi i ēdo gjėje qė ekziston?
  102 .Sipas atomistėve, sa botėra ekzistojnė?
  103 .Cili nga kėta pasues antik ka zhvilluar atomizmin e Demokritit?
  104 .Epikuri, atraksionin e kupton si:
  105 .Nė filozofinė e Ksenofanit, Zoti ėshtė i barabartė me:
  106 .Nė tė mėsuarit atomistik, cila tezė nuk ėshtė e saktė?
  107 .Si quhej Universiteti nė Athinė i themeluar nga Aristoteli?
  108 .Kur ėshtė lindur Shėn Klimenti i Ohrit?
  109 .Shekulli qė nisi me ide tė reja, principe dhe metoda nė filozofi dhe shkencė ėshtė i njohur si:
  110 .Pėr herė tė parė nė librin “Analitika” ėshtė vendosur dhe ėshtė sqaruar pėrfundimi formal i njohur si:
  111 .Njohuritė logjike tė Aristotelit janė mbledhur nė librin me titull:112 .Cili ėshtė mesazhi themelor i krishterizmit?
  113 .Sipas Aristotelit, bota ėshtė e pėrbėrė nga gjėra tė veēanta dhe nė ēdo gjė veēmas diēka ndryshon:
  114 .Sipas Aristotelit, cila nga format e mėposhtme tė qeverisė ėshtė e keqe?
  115 .Aristoteli, cilin moral e rekomandoi?
  116 .Qėndrimi i Xhordano Bruno pėr makrokomosin ėshtė:
  117 .Cili ka qenė zėri hyjnor qė ka paralajmėruar Sokratin tė mos bėj vepra tė kėqija?
  118 .Tė mėsuarit e Platonit ėshtė njė lloj:
  119 .Ēfarė shkruante nė derėn e akademisė sė Platonit?
  120 .Cili mendimtar mysliman e shkroi librin “ Josistematikimi i josistematikės”?
  121 .Ēfarė ėshtė univerzalė?
  122 .Ēfarė thotė parimi i Francis Bacon qė njėherit ėshtė edhe parimi i shekullit tė ri?
  123 .Augustini ka thėnė: „Besoj qė tė kuptojė“. Kjo nėnkupton qė:
  124 .Pėrfaqėsues mė i rėndėsishėm i sofistikės ėshtė:
  125 .Si themelues i shkencės sė re natyrore e konsiderojnė?
  126 .Cili filozof i renesancės e ka ekspozuar konceptin heliocentrik pėr kozmosin?
  127 .Cilin term e vendosi Anaksimandar-i duke e llogaritur si fillim i ēdo gjėje?
  128 .Nė historinė e filozofisė, sofistėt janė tė njohur si themelues tė:
  129 .Sipas Baconi-t, ēfarė duhet tė bėj shpirti ynė qė tė arrijė deri te e vėrteta?
  130 .Fjala filozofi rrjedh nga fjalėt „phileo“ dhe „sophia“ qė nėnkupton:
  131 .Dogmatizmi ėshtė aspekt i filozofisė qė mėson se njeriu:
  132 .Kush nuk ėshtė pėrfaqėsues i stoicizmit?
  133 .Kush e pėrfaqėsoi tezėn se ndeshen tė menduarit dhe qenia?
  134 .Sipas Pitagorės, cili ėshtė numri i cili shėnon pėrsosjen e natyrės sė numrave?
  135 .Ēfarė ėshtė logos nė tė mėsuarit e Herakliut?
  136 .Sipas Elesėve, ēfarė ėshtė qenie?
  137 .Kush ėshtė autor i definicionit tė parė pėr filozozfi nė gjuhėn sllave?
  138 .Pėrfaqėsues kryesor i isihazmit ėshtė:
  139 .Sipas Avicenės ( Ibėn Sina), cilat janė karakteristikat mė tė rėndėsishme tė Zotit?
  140 .Ēfarė ėshtė e keqe pėr Avicenėn?
  141 .Cila ėshtė vepra mė e famshme e Makiavelit?
  142 .Cili filozof nga renesansa ėshtė djegur nė Sheshin e luleve nė Romė?
  143 .Cilėn metodė e propozoi Bacon nė shkencėn moderne?
  144 .Cila disiplinė filozofike merret me mundėsitė, origjinėn dhe kufizimet e dijes njerėzore?
  145 .Empirizmi i pėrgjigjet pyetjes:
  146 .Sistemi i induktimit te Bekoni pėrbėhet prej kėtyre procedurave vijuese induktive:
  147 .Nė ēfarė mardhėnie janė qenia – mosqenia?
  148 .Si quhet tė mėsuarit nė tė cilėn njė ėshtė themel i ēdo gjėje?
  149 .Cila ėshtė thėnia mė e famshme e Shėn Klimentit?
  150 .Cili filozof e argumenton se njeriu ėshtė “homo faber”?


  Nesa ka mundesi sa me shpejt Ju faliminderoj shume.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Kerkoj ndihme per disa pytje nga lenda e Filozofis

  Keto kane vetem nje pergjigje qe djalli eshte me i madh se Zoti, apo i vogli mund supremin. Ashtu si filozofia qe i ben jehone cmendurise, aty ketu ndihmon tullat kaotike te fshehin pothuaj gjithcka, dmth veten.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •