Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 31
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-08-2009
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Dhimbje koke pas studimit

  Pershendetje jam studente e fakultetit te mjeksise , gjithmone pas nje kohe studim kam dhimbje koke dhe kjo me shfaqet sidomos kur provoj te fle gjume. Desha te di mendimet tuaja se prej nga mund te vije kjo gje dhe si mund te largohet , Ju faleminderit

 2. #2
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Anėtarėsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime nė 55 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  nje keshille mund te jete kjo..duket absurde por e kam provuar te vetja..dhimbja e kokes vjen edhe kur ke shikim jo te mire nga ana e syve..te gjithe mendojne se shikojne perfekt ashtu siq mendoja edhe une por kete duhet ta verifikoje nje okulist..nuk e di per ty por kjo mund te jete nje mundesi..
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  170
  183 falenderime nė 149 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  _MALESORI_keni te drejt dhe eshte e vertet ajo qe thoni juve.Mandej edhe dhimbja e dhembeve(dhembit),ndikon ne dhembjen e kokes....Sa per fjaline tende qe solle me syte,une kam nje shoqe qe i ka ngjare e njejta gje.Pastaj ka vizituar mjekun dhe doli qe e ka nga problemi me syte.Mjeku i sygjeroj qe te vizitoj nje specialist(e)te syve dhe me tu vizituar,mjeku i sygjeroj syze,ku dhembja e kokes ju zhduk,(ngjarja eshte e vertete.).......

 4. #4
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  pershendetje tinushe meqe studion per mjekesi duhet te dish edhe vete qe shkaqet e dhimbjes se kokes jane te shumta...migrene, syte, veshet, sinuset, dhembet, nevralgji, crregullime metabolike...etj etj me te rrezikshme, pra eshte e pamundur te percaktohet diagnoza pa vizituar pacientin. gjithsesi e jotja mund te jete nje cefale tensive, e cila eshte edhe ajo me e shpeshta, e shkaktuar nga stresi, lodhja, mungesa e gjumit, ankthi nga provimet, pozicioni gabuar i trupit, qafes gjate studimit... nganjehere edhe mungesa e kafeines ndikon...
  mundohu te ruash qetesine gjate studimit, bej pushime te shpeshta, mos studjo me orare te tejzgjatura por mundohu ta organizosh mire kohen, ajrose shpesh dhomen ku studion...nje shetitje ne ajer te paster te clodh pas nje dite te ngarkuar...

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-08-2009
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  Malesori dhe Dielli per kete qe sapo thate dyshoi edhe doktori im por pas kontrollit doli qe syte e mi jane shum miree,, broken_smile jam akoma ne vit te pare une migrene, syte, veshet, sinuset, nuk e i kam simtopmet e asnjeres prej tyre sic te thashe me ndodh vetem pasi qe lexoj dhe studioj , sipas mjekut tim duhet te bej fotografim te kokes por kete gje nuk e dua sepse nuk mendoj te kemi ndonje semundje , e ndijej veten shum mire ne pjese tjeter te kohes kur nuk kam per te mesuar. Gjeja qe dyshoj un mund te jete tension i kokes si pasoje e studimit po nuk e di si mund ta vertetoj qe eshte ajoo

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2009
  Vendndodhja
  larg
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  7
  23 falenderime nė 21 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  Citim Postuar mė parė nga tinushe Lexo Postimin
  Malesori dhe Dielli per kete qe sapo thate dyshoi edhe doktori im por pas kontrollit doli qe syte e mi jane shum miree,, broken_smile jam akoma ne vit te pare une migrene, syte, veshet, sinuset, nuk e i kam simtopmet e asnjeres prej tyre sic te thashe me ndodh vetem pasi qe lexoj dhe studioj , sipas mjekut tim duhet te bej fotografim te kokes por kete gje nuk e dua sepse nuk mendoj te kemi ndonje semundje , e ndijej veten shum mire ne pjese tjeter te kohes kur nuk kam per te mesuar. Gjeja qe dyshoj un mund te jete tension i kokes si pasoje e studimit po nuk e di si mund ta vertetoj qe eshte ajoo
  mud te ndodh nga dehidrimi,nga se ne shqiptaret pijm uje vetem kur te na mbetet gje ne fyt

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e [Elita]
  Anėtarėsuar
  15-02-2013
  Vendndodhja
  Larg!
  Postime
  450
  Faleminderit
  23
  28 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  Pershendetje tinushe.
  Pervec atyre qe jane thene me lart do te shtoja edhe karbohidratet. Truri ka nevoje per me shume karbohidrate, te cilat jane burim kryesore i energjise se trurit. Kur studiojme ky burim energjie harxhohet me shpejt.Bej kujdes me ushqimin. Niveli I ulur I sheqerit ne gjak jap dhimje koke. Dieta e dobet me karbohidrate shkakton humbje te lengjwve nga organizmi.
  Niveli I ulur I lengjeve jep dhimbje koke, pi sa me shume uje. Ne vend te perdorimit te nje analgjeziku rrit sasine e marjes se lengjeve dhe karbohidrateve. Dmth perdor metodat jo farmakologjike ne fillim.
  Anemia gjithashtu mund te jete shkaktare per dhimbjet e kokes. Te keshillloj per nje analize gjaku.
  Uroj qe te kaloje sa me shpejt kjo gjendje dhe te uroj shume sukse ne studime.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [Elita] : 01-01-2014 mė 01:10

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  35 falenderime nė 29 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  kontraktimi i bebzave te syrit e per nje kohe te gjate studimit,sidomos ne medicine ku do shum perkushtim,shum shpesh jan shkak te kokedhembjeve.
  te besh nje vizit te okulisti,mbase ke nevoj per dioptri korigjuese

  ahh tani e lexoi paske bere vizite te okulisti,te te pyes te hapi bebzat me pika,dmth nje vizite me precize,se nganjehere dipotria detektohet vetem nese behet skiaskpija.

  pastaja edhe ngarkesa psikologjike eshte shka,nese gjithmon eleminojm shkaktaret organik tjer qe ti nuk dyshonne to
  pacim
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga teta : 01-01-2014 mė 12:53

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  moj tinushe se kuptoj pse e ke hapur temen tek pyetje per psikollogun?
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  Citim Postuar mė parė nga tinushe Lexo Postimin
  Pershendetje jam studente e fakultetit te mjeksise , gjithmone pas nje kohe studim kam dhimbje koke dhe kjo me shfaqet sidomos kur provoj te fle gjume. Desha te di mendimet tuaja se prej nga mund te vije kjo gje dhe si mund te largohet , Ju faleminderit
  me thuaj se cfare ushqimi perdor se keta "debilat" te cojne ne reanimacion....qe te studiosh e te rezistosh duhet te hash...edhe karrota per muskujt e syve...por keta harrojne qe me qumesht pluhur dhe me recel te ujezuar nuk ben dot perpara. Edhe mbingarkesa ka te beje me lodhjen. Shprehja "te kujdesesh per" ka te beje me psikologjine klinike te personit qe kerkon ndihme.

  p.s. duke qene studente per mjekesi si ka mundesi qe nuk arrin te ekzaminosh vetveten???? apo je dentiste
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  Citim Postuar mė parė nga tinushe Lexo Postimin
  Pershendetje jam studente e fakultetit te mjeksise , gjithmone pas nje kohe studim kam dhimbje koke dhe kjo me shfaqet sidomos kur provoj te fle gjume. Desha te di mendimet tuaja se prej nga mund te vije kjo gje dhe si mund te largohet , Ju faleminderit
  ka te beje shume me menyren tende te jeteses ,duhet te besh nje regjim te rregullt ne jeten e perditshme duke i dhene hapesiren e duhur gjithshkaje ,duke filluar me ushqimin ,oraret,gjumin ,shetitjet ne natyre,etj,etj,nese ke probleme madhore me gjumin te sugjeroj te marresh nje lloj ilaci qe quhet melatomina eshte nje hormon qe shitet pa rrecete ne farmaci ne itali dhe duhet te kete edhe ne shqiperi,kjo eshte per te kaluar emergjencen qe te ka kapur ne lidhje me gjumin ,por kryesisht keto probleme jane komplekse dhe zgjidhen vetem duke bere nje rregjim te rregullt ne jeten e perditshme

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  Thjesht mos studio aq shume se te ben dem, eshte truri jot qe po te lajmeron se po e mundon shume.

  Nje sqarim per te konfirmuar ate qe po them, ty te dhemb koka kur lexon apo kur studion, pra kur lexon nje liber jashteshkollor per qef apo vetem kur lexon librat e shkolles?

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Anėtarėsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,281
  Faleminderit
  61
  42 falenderime nė 30 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  Mua me dhemb koka te pakten 3-4 here ne jave.
  Me shume e ndjej kur ngrihem ne mengjes edhe pse gjumin e bej mjaft te qete.
  A di dikush ndonje ilac?

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  35 falenderime nė 29 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  kur koka dhemb ne oret e paradites,mund te jet shenj e dyshimit te sinusitis frontal
  bej nje grafi sinusi paranazal

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime nė 327 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  Dhimbjet e kokes, jane nje shenje e mire.
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
  kur koka dhemb ne oret e paradites,mund te jet shenj e dyshimit te sinusitis frontal
  bej nje grafi sinusi paranazal
  po ja e beri c'fare do te zgjidh????
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Anėtarėsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,281
  Faleminderit
  61
  42 falenderime nė 30 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  Faleminderit teta!
  Klm!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  Mate nji here tensionin o beso

  Nqs eshte korrekt pi kafe se ben mire per migrenat  Dhe kur thoni se ju dhemb koka pershkruajeni me shume,
  Ku ndodhet ekzakt, tek pjesa e parme, mbrapa, apo vetem gjysma e kokes, shenjat qe mund ta shoqerojné zhurme ne vesh, apo senzacion per te vjelle, e terri e verri

  Mund te jete gjithshka dhe asgje
  Duke filluar nga nje migrene banale deri ne gjene me te fundit


  Atman me shkrive me ate melatonine tende , ncncncncncnc
  Cfare nuk lexon ncncncnc
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  pėrjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime nė 49 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  Citim Postuar mė parė nga MARGUS Lexo Postimin
  mud te ndodh nga dehidrimi,nga se ne shqiptaret pijm uje vetem kur te na mbetet gje ne fyt

  S'e ke fare gabim.
  Mbi 90% i rasteve te kokedhembjes ka per shkak(tar) mungesen e ujit (dehidrimin).
  Kjo me se shpeshti ndodhe kur mungojne aktivitetet fizike, kemi temperatura te uleta, pijme kafe, ēaj e sherbete (cola, fanta, sprite...) te ndryshme...pastaj ndjejme dhembje koke, marrim (kryesisht) aspirin, te percjellur me nje gote uje... me c'rast uji ndikon para aspirines...


  *
  klipp&klar

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime

  Pėr: Dhimbje koke pas studimit

  po ata qe kane koken e madhe a u dhemb me shume se te tjeret?
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •