Close

Rezultati i Sondazhit: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

Votues
9. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • Mir

  1 11.11%
 • Mjaftueshm

  2 22.22%
 • Keq

  2 22.22%
 • Katastrof

  4 44.44%
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,081
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime

  100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

 2. #2
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,081
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  Katastrof. Nuk ka ku t shkoj m keq se kaq. Gjith ato shpresa t opozits 8 vjeare u shmbn pr m pak se 100 dit. Prgjegjsia sht e drejtprdrejt tek paaftsia pr t qeverisur e z.Rama.

  Paaftsia e tij vrau shpresn e mijrave shqiptarve t cilt shpresuan aq shum pr dit m t mira, pr nj jetes m t lir dhe m t sigurt.

 3. #3
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  Dydrinas , t paska kap reforma m duket ! Jo se nuk shpjegohet ndryshe gjith ky mllef n 3 muaj !! Imagjino veten pas 8 vitesh, do jesh tretur dhe harruar
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 4. #4
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,081
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  Citim Postuar m par nga Wordless Lexo Postimin
  Dydrinas , t paska kap reforma m duket ! Jo se nuk shpjegohet ndryshe gjith ky mllef n 3 muaj !! Imagjino veten pas 8 vitesh, do jesh tretur dhe harruar
  Duhet q t jesh miop ose i tejpolitizuar q t mos guxosh e t thuash mendimin tnd pr qeverisjen! N fund t fundit bja qejfin vetes.

 5. #5
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Duhet q t jesh miop ose i tejpolitizuar q t mos guxosh e t thuash mendimin tnd pr qeverisjen! N fund t fundit bja qejfin vetes.
  At q po bn kjo qeveri n 3 muaj, nuk e ka br PD n 8 vite. Ajo q bri PD n 8 vite, ishte emigrimi i detyruar i Shqiptarve drejt bots sikur t ishin Hebrejt n lb2, rriti n mnyr t pa-imagjinueshme pa-punsin, korrupsionin, burrokracin, varfrin, kriminalitetin dhe e futi vndin n nj borxh pr t cilin do ti krkonte llogari qeveris pasardhse, nj borxh t cilin do t duhet ta paguajn Shqiptart edhe pse ky borxh sht mar n emr t tyre nuk u prdor pr t'a.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 6. Anetart m posht kan falenderuar Wordless pr postimin:

  pranvera bica (22-12-2013)

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime n 126 postime

  Pr: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  krieministri mbajti sh_urren ne vend qe te mbante fjalen...

  p.s. sot foli per Jean Monnet ne vend qe te citoje Claude Monet (i konsideruar si mjeshtri i drites)....duket qe i pelqen erresira...
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime n 26 postime

  Pr: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  Citim Postuar m par nga Wordless Lexo Postimin
  At q po bn kjo qeveri n 3 muaj, nuk e ka br PD n 8 vite. Ajo q bri PD n 8 vite, ishte emigrimi i detyruar i Shqiptarve drejt bots sikur t ishin Hebrejt n lb2, rriti n mnyr t pa-imagjinueshme pa-punsin, korrupsionin, burrokracin, varfrin, kriminalitetin dhe e futi vndin n nj borxh pr t cilin do ti krkonte llogari qeveris pasardhse, nj borxh t cilin do t duhet ta paguajn Shqiptart edhe pse ky borxh sht mar n emr t tyre nuk u prdor pr t'a.
  eshte komlet e kunderta e kesaj qe ti po shkruan.
  eshte ps-ja qe do rrisi papunesine, borxhet, cmimet, varferine, krimin

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e ~Oficeri~
  Antarsuar
  12-02-2011
  Mosha
  55
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  me falni pershprehjen ***

 10. #9
  i/e regjistruar Maska e ~Oficeri~
  Antarsuar
  12-02-2011
  Mosha
  55
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  Citim Postuar m par nga ~Oficeri~ Lexo Postimin
  me falni pershprehjen ***
  qeveri ma te poshter nuk ka

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e ~Oficeri~
  Antarsuar
  12-02-2011
  Mosha
  55
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  Ziti a e kupto po vriten njerez per dite. A e di ti qe ne kete fund viti nuk kan populli buk me ngran jo me festu vitin e ri 2014

 12. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,535
  Faleminderit
  346
  102 falenderime n 73 postime

  Pr: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  Citim Postuar m par nga Wordless Lexo Postimin
  At q po bn kjo qeveri n 3 muaj, nuk e ka br PD n 8 vite. Ajo q bri PD n 8 vite, ishte emigrimi i detyruar i Shqiptarve drejt bots sikur t ishin Hebrejt n lb2, rriti n mnyr t pa-imagjinueshme pa-punsin, korrupsionin, burrokracin, varfrin, kriminalitetin dhe e futi vndin n nj borxh pr t cilin do ti krkonte llogari qeveris pasardhse, nj borxh t cilin do t duhet ta paguajn Shqiptart edhe pse ky borxh sht mar n emr t tyre nuk u prdor pr t'a.
  Ji real or burr,mos fol brockulla!

  Me keqardhje duhet thene se asnje note pozitive s'ka deri tashme(pervec atyre qe perfituan nga ato zgjedhje)!

  Populli sa i zhgenjyer ish me PD-ne,po dyfishohet me kete tashme!

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  Nje nder gjerat me pozitive eshte reduktimi absolut i prezences se zhurshme te S. Berishes ne media...

  Perndryshe, Shqiperia dhe shqipetaret mund te perparojne vetem nese bashkepunojne ngushte dhe i bashkojne forcat formalisht dhe joformalisht ne shumicen e sferave te rendesishme. Ne te kunderten, do te vazhdojne te mbesin vegla te fuqive rajonale dhe europiane per interesa te tyre strategjike si dhe vende te varfera, te korruptuara dhe te udhehequra nga struktura kriminale.

 14. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime n 26 postime

  Pr: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  Citim Postuar m par nga Antiproanti Lexo Postimin
  Nje nder gjerat me pozitive eshte reduktimi absolut i prezences se zhurshme te S. Berishes ne media...

  Perndryshe, Shqiperia dhe shqipetaret mund te perparojne vetem nese bashkepunojne ngushte dhe i bashkojne forcat formalisht dhe joformalisht ne shumicen e sferave te rendesishme. Ne te kunderten, do te vazhdojne te mbesin vegla te fuqive rajonale dhe europiane per interesa te tyre strategjike si dhe vende te varfera, te korruptuara dhe te udhehequra nga struktura kriminale.
  eshte normale se berisha ka dhene dorheqjen si kryetar i PD-s.
  po diskutohet per qeverine Rama- Meta jo per ate qe iku.

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  Citim Postuar m par nga Ziti Lexo Postimin
  eshte normale se berisha ka dhene dorheqjen si kryetar i PD-s.
  po diskutohet per qeverine Rama- Meta jo per ate qe iku.
  Qeveria e Rames mund te vleresohet tek pas 1 apo 2 vitesh, jo pas 100 ditesh...

  Shqiperia dhe vendet e ngjashme, pavaresisht premtieve elektorale qe behen, eshte teper e varur nga zhvillimet rajonale, evropiane dhe globale si dhe nga interesi dhe meshira e shteteve te forta, kur jane ne pyetje ceshtje qe nga shumica konsiderohen si me te rendesishme.
  Njekohesisht Shqiperia tanime ka shitur(privatizuar) gati cdo aset te rendesishem, pavaresisht disa deshtimeve, keshtu qe edhe kjo qeveri edhe qeverite e ardhshme nuk do te jene ne gjendje te keqperdorin privatizimet e tilla per kamuflimin e deshtimeve te tyre per terheqjen e invistitimeve te rendesishme dhe te qendrueshme.
  Shenderrimi i aseteve publike ne asfalt dhe beton, rruge dhe ndertesa shkollore si dhe disa projekte tjera infrastrukturore, pavaresisht nevojes se vazhdueshme per permiresim te infrastruktures dhe impulsve pozitive, nuk eshte e mjaftueshme per zhvillim te qendrueshem ekonomik.
  Sidoqofte, une personalisht nuk shoh te ardhme shume me te mire per Shqiperine dhe shqipertaret ne pergjithesi. keshtu sic jane duke shkuar gjerat, shqipetaret edhe shume dekada dhe shekuj do te mbesin nder me te varferit e rajonit dhe Evropes dhe kryesisht punetore krahu dhe sherbetor te vendeve te pasura dhe te fuqishme. Nje popull i vogel, i ndare ne se paku tre shtetet me te varfera dhe me te vogla te Ballkanit dhe te Europes dhe nen protektorat te fuqive te ndryshme, nuk ka asnje shans per te qene konkurues ne shumicen e fushave te rendesishme...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Antiproanti : 22-12-2013 m 21:10

 16. #15
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  Citim Postuar m par nga Gentian_gr Lexo Postimin
  Ji real or burr,mos fol brockulla!

  Me keqardhje duhet thene se asnje note pozitive s'ka deri tashme(pervec atyre qe perfituan nga ato zgjedhje)!

  Populli sa i zhgenjyer ish me PD-ne,po dyfishohet me kete tashme!
  far prisje ti, q dmin e 8 viteve t'a riparojn n 3 muaj ?! Kan filluar t tunden byzylyqet lol sa milion dollar kishin vjedhur ato t tatimeve q plasn brnda para disa ditsh ??? 20 milion $ mu duk N kamz ..... imagjino se far sht br n Tiran, Durrs, Shkodr, Fier, Vlor etj etj. N burg e kan vndin t gjith hajdutrit ( T paktn kshtu shpresoj )
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 17. #16
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,081
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime

  Bilanci i qeveris Rama, sipas Rams.

  Bilanci i qeveris Rama

  26/12/2013

  Viti 2013 sht viti q solli n krye t vendit nj qeveri t re, pas tet vitesh qeverisje t s djathts.

  Kabineti Rama sht mandatuar me nj program ambicioz dhe premtimin q do t transformoj jetn e shqiptarve.

  Qeveria e re mbushi 100 ditt e para t saj n detyr n 22 Dhjetor dhe pr t br nj bilanc t ktyre ditve, t t gjith vitit, por edhe at q na pret n t ardhmen e afrt, n serin e fundit t Top-Story pr 2013-n mbrriti kryeministri i vendit, zoti Edi Rama.

  Mjafton vendosmria dhe Shqipria rikuperon n pak koh. Por ktu nuk bhet fjal pr nj lumturi ekonomike vitin e ardhshm, por fillimin e nj rimkmbje ekonomike

  Sokol Balla: Zoti Rama, mirseerdht n studio.

  Edi Rama: Mirmbrma dhe faleminderit q m ftuat.

  Sokol Balla: Mirsevini n kt studio, jo pr her t par, pasi n nj far mnyre Top-Story ju ka ndjekur nga pas n kt vit shum t rndsishm politik pr vendin.

  Edi Rama: (Qesh). Kjo sht nj shenj q Top-Story sht prpara nesh me risi.

  Sokol Balla: Pas 100 e ca ditsh n qeverisje, si ndiheni si kryeministr?

  Edi Rama: T them t drejtn 100 ditt mjaftuan pr t konfirmuar besimin tim se skuadra e re sht skuadra e duhur dhe 100 dit ne realizuam objektivat q i kishim vn vetes. Ndaj ndihem mir.

  Sokol Balla: Zgjedhja e kabinetit tuaj shkaktoi shum habi jo vetm pr pjesmarrjen e madhe t grave, pasi ju i keni promovuar edhe m par, por edhe pr faktin se shum prej tyre nuk kishin ndonj prvoj t gjat n shrbimin n administrat. Ndoshta edhe formula q ju paravendost q ministrat sdo t ishin deputet, nga shum kritik dashamirs apo jo shihet se formoi nj kabinet pa autoritet, sepse n munges t mandatit si deputet, ministrant do t ishin potencialisht m t ekspozuar ndaj vullnetit tuaj.

  Edi Rama: Besoj q ende m tipike ishte shprehja e dyshimit pr drejtoren e re t Doganave dhe Tatimeve, e sot ka mjaftuar, besoj kta fare pak muaj pr t vrtetuar se dyshimi ishte i pabazuar dhe se zgjedhja ishte ajo e duhura, duke vendosur dy njerz t rinj, dy vajza t reja me pasion dhe ambicje, q n kt periudh kaq t shkurtr prmbysn t gjith trajektoren negative t t ardhurave n Dogana e Tatime e dhan provn e par t sigurt q kur m t rinjt jan zgjedhja e duhur, edhe pse jan m t rinj, sigurisht q rezultatet e reja dhe t mirpritura nuk mungojn. Mendoj se ndarja e qart e qeveris nga Parlamenti, duke i ln ktij t fundit t bj rolin e Parlamentit e duke i krkuar antarit t qeveris t jet 24 or n detyr, jo vetm e bn m t shndetshme marrdhnien mes ktyre dy pushteteve, por bn edhe m t vetdijshm do ministr pr tu prgjigjur me rezultate.

  Sokol Balla: Prsa i prket funksionimit t koalicionit brenda kabinetit tuaj, pasi i referohem srisht skeptikve se LSI do t futet n qeveri dhe do t shoh punn e vet, e ju e ministrat tuaj do t vazhdoni me axhendn e prcaktuar. Si ndiheni me kt bashkjetes me partnerin tuaj strategjik?

  Edi Rama: Leximi me vmendje i t shkuars pr prvojat pozitive apo negative n raportet tona na ndihmoi ti japim jet nj aleance fituese q kurr m par nj koalicion nuk e kishte pasur pas vitit 1992 dhe ndrtimi i nj skuadre t re me dialog e me bashkrendim t ideve pr skuadrn, me aleatin kryesor e partnerin strategjik, na ka dhn nj ekip q punon si e till e sinqerisht nuk ndiejm asnj dallim t natyrs q ju that.

  Sokol Balla: Prsri pr kabinetin. Jan vetm 100 dit edhe disa prfaqsues t opozits kan thn q qeveris i duhen ln disa muaj pr tu vlersuar, por nisur nga e shkuara kemi pare shum ndryshime gjat nj mandati n kabinet. A mendoni q qeveria juaj, do t ket nj rifreskim t qeveris apo vazhdoni ti qndroni se gjithka do t ndikohet nga performance?

  Edi Rama: Gjithka n baz t performancs, pa dyshim

  Sokol Balla: Dhe besoj se deri tani jeni t knaqur me rezultatin.

  Edi Rama: Pr t gjith ata q e kan dyshim dhe pa asnj ekzagjerim, do ministr e ministre ka justifikuar besimin q ka marr qoft nga przgjedhja dhe qoft nga vota e Kuvendit pr t prfaqsuar aleancn pr Shqiprin Europiane n kabinetin e vendit.

  Sokol Balla: Jo puna e t gjith ministrave sht e dukshme, pr shkak edhe t portofoleve q mbulojn, por mua m duket se edhe qeveria juaj, me frymn e re n form e prmbajtje nuk i shptoi dot sindroms s evidentimit t 2-3 ministrave e dika q e bashkon me t shkuarn sht Ministria e Brendshme, q duket se kishte edhe fokusin kryesor mediatik. Prse nuk kemi shptuar nga sindroma pr t par kt ministri n kt form?

  Edi Rama: Natyrshm, kan qen n fokusin e vmendjes, pasi n fokusin e vmendjes son ka qen krimi dhe lufta ndaj tij. Kemi marr nj situat ku krimi sht nj nga problemet m t mdha, e kemi lexuar shum mir edhe gjith shqetsimin e pritshmrin e opinionit si para dhe pas zgjedhjeve, ku krimi renditej si problem i par e m kryesori gjithandej, e sigurisht jemi prqendruar n kt luft me krimin si piknisja e nj rrugtimi ku vendosja e rendit dhe kthimi plotsisht i policis n krye t detyrs prbjn nj prioritet t padiskutueshm, e kjo e bn shum m trheqs edhe pr kamerat e publikut rolin e Ministis s Brendshme, se sa rolin e ministres s Kulturs. Pavarsisht se nj proces transformimi rrnjsor ka nisur edhe n Ministrin e Mbrojtjes, jemi t vetdijshm q pjesa e vmendjes q ka t bj me mbrojtjen sht larg fokusit t prditshm t mediave q ndjekin vmendje e publikut e me radh kshtu n fusha t tjera. Por, un besoj se n do fush kemi arritur t vendosim piketat e ndarjes me nj rrug dhe hapjes s nj rruge t re.

  Sokol Balla: Zoti Rama, le t flasim pr pjesn tjetr, q ju u votuat mbase edhe pr arsye m t gjera q jan ato ekonomike. Le t flasim pr at paket q lidhet me financat, ekonomin dhe taksat n vend. Maxhoranca miratoi n parim paketn fiskale dhe n nj nga pikat kryesore t debatit sht taksa progresive. A nuk mendoni q me kt po godisni shtresn m produktive t shoqris, at m korrekte ndaj shtetit, profesionistt e rregullt n pagimin e taksave?

  Edi Rama: Nuk mendoj kshtu. Mendoj se po vm n jet nj nga zotimet kryesore dhe jam shum i lumtur q po e bjm kt brenda 100 ditve, pasi zotimet q nj mazhoranc bn n fushat jan pr harkun e katr viteve t ardhshme. sht qesharake dhe e dshpruar prpjekja e opozits q na rendit t gjith zotimet e na krkon llogari, edhe pse e mirpres kt t fundit, n kaq pak koh. Un mendoj se kemi br gjn e duhur, duke i mbetur parimit ton t shpallur se kush fiton m shum do t paguaj m shum dhe anasjelltas, duke hequr sistemin abuzues t takss s shesht. Duke filluar nga 1 janari, nj sanitereje q rrogn e ka 307 mij lek, do tia ulim taksat n at mnyr q n fund t vitit t ket kursyer 357 mij lek, pra m shum se nj rrog. E kshtu punonjsit n arsim, e kshtu me radh. Kemi vn n vend nj padrejtsi t tmerrshme q shoferi i kryeministrit paguante m shum taksa se kryeministri, q infermierja ose polici paguanin m shum se ministrant prkats. Nga 1 janari do t jen ministrat, kryeministri, presidenti t gjith t mirpaguarit q do t paguajn m shum taksa.

  Sokol Balla: Ju i referoni ksaj si taksa e ndershme, por nuk bie ndesh q ju e zbatoni taksn progresive vetm pr pagat, ndrsa dividenti tatohet vetm 10%, ndaj i bie q i punsuari paguan m shum taksa se pronari.

  Edi Rama: Kjo nuk sht pikrisht kshtu edhe pse u diskutua pr dividentin, madje edhe me FMN me t ciln tashm jemi n nj marrveshje t re, fal t cils kemi garantuar ndalimin e hemoragjis s financave t vendit dhe praktikisht kemi stopuar inercin e rrnimit, e megjithat n kt faz jemi n kt qndrim edhe pse qndrimi pr dividentin sht i hapur dhe n vazhdim. Ajo q sht e sigurt sht q edhe tek biznesi kemi zbatuar t njjtin parim, kush fiton m pak do t paguaj m pak e m lejoni vetm t shtoj se t gjith ata q jetojn me nj rrog, n raport me biznesin ne e kemi mbajtur dy zotime shum t rndsishme, at t heqjes s takss s biznesit vogl dhe at q mos lejojm m q nj furr buke t paguaj m shum taksa se nj fabrik imento apo nj bar t paguaj m shum se nj hotel apo spital privat. E tashm nj farmaci q ka paguar 1.62 milion lek taksa do t paguaj 500 mij lek, tre her m pak, ndrsa nj furr buke me 27 mln lek t vjetra n vit xhiro e ka paguar 700 mij lek do t paguaj vetm 375 mij lek, pra dy her m pak e t gjitha kto para do t shkojn pr njerzit q kan nevoj jetike pr sasira t tilla, ndrsa sasira t tilla sjan jetike pr ata q fitojn shum dhe ktu vendoset n vend edhe kjo padrejtsi. sht kollaj t thuhet 10% pr 10% sht, por 10% pr at q fiton shum pak sht buka e gojs, ndrsa pr at q nuk ka koh t numroj lekt sht i pandjeshm.

  Sokol Balla: Zoti kryeministr, ju keni ulur me 25% tatimin mbi fitimin pr biznesin e vogl, por pse ndrkoh vendost t dyfishoni taksn pr ndrtesn?

  Edi Rama: S pari, ktu ka nj propagand shum intensive pr t disinformuar dhe pr t krijuar tek qytetart nj ndienj dyshimi dhe pasigurie. Un e kuptoj nga vjen kjo propagand, se ata q deri dje ishin n pushtet, se n gropn ku lan vendin nuk do gjendej rrugdalje e se njerzit shum shpejt do t gjendeshin prpara pafuqis son dhe ata q solln kt rnim, do t vinin n rolin e shptimtarit. Kjo sdo t ndodh, pasi kemi krijuar bazn e rimkmbjes, ndaj sht nj prpjekje e dshpruar, ndaj ne nuk e dyfishojm taksn pr ndrtesn, ne thjesht vendosim nj taks t dyfisht pr shtpin e dyt. Un mendoj se ata q kan sot nj shtpi nuk jan njsoj me at q ka nj shtpi pr t jetuar dhe me at q ka nj vil. Ndaj nj shtpi e dyt do t taksohet m shum, e treta edhe m shum e kshtu me radh. Mos harrojm se jan ata q kan m shum se nj shtpi q konsumojn m shum t mirat e prbashkta, qoft n infrastruktur dhe qoft n gjithka tjetr. Kush prfiton m shum nga investimet e prbashkta, sht e drejt t prfitoj edhe m shum.

  Sokol Balla: Kush prfiton m shum, gjithashtu prodhon m shum

  Edi Rama: Sepse kjo sht reciproke dhe kjo nuk sht e njanshme. Askush nuk mund t thot q rrugt i konsumojn m shum pensionistt apo familjet q jo pr t shkuar do fundjav n Durrs, por familjet q edhe pr t shkuar nj fundjav n Durrs nuk e prballojn dot. Edhe rritja me dhjet lek e takss s nafts shkon n kt kt drejtim. Ajo nuk i shkon pensionistve, apo njerzve n nevoj, por atyre q kan mundsi t keni nj makin, e kshtu kontribuojn m shum pr ndotjen e ambientit, ndaj duhet t kontribuojn m shum pr ruajtjen e mjedisit dhe prmirsimin e shndetsis me taksat e tyre.

  Sokol Balla: Meq ndaluat vet, vim tek rritja e mimit t nafts

  Edi Rama: Jo e mimit, por e rritjes s takss s karburanteve.

  Sokol Balla: Dakord. Por, nafta nuk prdoret vetm pr t ecur me makin, edhe n disa lloj procesesh t tjera ekonomike. Natyrisht, q pr ata q kan makin efekti direkt sht ky q thoni ju dhe duhet ta marr parasysh kt rritje takse

  Edi Rama: Kjo ka edhe nj efekt tjetr, le ta themi hapur, pasi edhe bota ku ne duam t integrohemi, ku nuk ka kt trafik q kemi ne ktu, prandaj e ka kt taks t lart pr t dekurajuar prdorimin e kot t automjetit. Ne nuk po bjm asgj prvese shtojm 10 lek, pasi nuk do t sjell rritje t mimit t buks, pasi ju duhet t dini q 97% e furrave t buks nuk varen nga nafta fare, nuk punojn me naft dhe nuk do t sjell rritje t mimeve t shports. Ndrkoh, njerzit e din shum mir q n kto tet vitet e kaluara, nafta nga 40 lek shkoi n 180 lek dhe nuk ndodhi ndonj apokalips.

  Sokol Balla: Ndodhi kshtu pr shkak t nj rritje globale

  Edi Rama: Globale ose jo, nuk ndodhi asgj dhe kto parashikime q do t ndodh fundi i bots, nga ana e opozits, t jeni t sigurt q nuk do t ndodh kshtu.

  Sokol Balla: Por, nafta do t shtrenjtohet edhe pr ata q e prdorin at n prodhim

  Edi Rama: Jemi t vetdijshm pr nj problem e q smund ta ndryshonim pr 100 dit, ne nuk i kemi mekanizmat pr t ndar naftn pr konsum vetjak me at pr qllime industriale apo pr at q prdoret n bujqsi dhe pr ndrtimin e ktij mekanizimi kemi nisur punn, q nafta q prdoret pr prodhim t kushtoj m pak se nafta pr konsum vetjak.

  Sokol Balla: Folt pr vendet e mdha ku taksa pr naftn sht shum e lart, por mos harroni q n Londr apo kudo tjetr, n munges t automjetit t ofrohet nj system transporti pothuajse perfekt, dika q mungon n Shqipri.

  Edi Rama: Patjetr, dhe ky do t jet nj stimul pr t prmirsuar edhe transportin publik. Ktu nuk bhet fjal pr t lvizur n Londr, por n nj lagje t vogl t saj, ku mund t lvizsh lehtsisht edhe n kmb, fjala vjen. Un vet personalisht e kam me shum dshir dhe do ta bj q t shkoj n kmb n zyr sepse shtpia ime nga zyra sht lehtsisht e prshkrueshme, ndaj sht e kot t marrsh makinn dhe t ndossh ambientin Nuk flasim ktu pr gjra t uditshme, por pr shembujt e asaj bote ku ne duam t integrohemi se e shohim t bukur kshtu, por t gjith jemi t vetdijshm q ajo bukuri dhe pastrti q shohim n ato vende nuk sht e rn nga qielli, por pjell e politikave dhe nj shteti q mbahet n kmb me kontributet e t gjithve.

  Sokol Balla: N t gjith vendet e Eurozons, edhe n ato n kriz, qeverit kan qen t prmbajtura n rritjen e tatimeve mbi biznesin, ndrsa ju keni shpallur rritjen me 50% pr t gjith bizneset me xhiro mbi 80 milion lek, nj mas q nuk sht pritur mir nga siprmarrsit. N kushtet e nj informaliteti t lart, a mendoni se pr t mbledhur t ardhura pr arkn duhet t ishin ndjekur metoda t tjera?

  Edi Rama: T themi nj t vrtet, fjala taks nuk i plqen askujt, por 15% tatim mbi fitimin sht nj taks shum e ult q nuk gjendet n Europn q ne duam t hym. Ktu flasim edhe pr nj taks q do t jet kjo dhe vetm kjo. Sepse e vrtet q e kishin 10%, por t gjith e dinin q shkonte shum her m tepr prqind ndonjher, pr ti paguar pr pushtetin n form gjobash, rryshfetesh n format q skan br t mirn, por t keqen e ekonomis dhe shoqris son. Ne kemi intervistuar prpara zgjedhjeve 5 mij siprmarrs, patjetr q e kemi br ilegalisht sepse askush nuk mund t fliste lirisht si sot dhe kemi konstatuar se mesatarja e pagess ishte 22% edhe pse nuk shkonte n arkat e shtetit, por kjo sht ajo q paguhej. Pr ne flitet me nj ulje prej 7%, pr ne nga ana tjetr sht detyr q t ofrojm nj administrat q t mos shkelet barazia dhe t mos zvendsohet nj kast zyrtarsh me nj kast t tjersh dhe jam i sigurt q tatim fitimi 15%, jo vetm nuk do t sjell goditje, por do t jet me ndikim zero nse do t jemi n gjendje t garantojm sigurin, respektin dhe qetsin pr siprmarrjen, s bashku me lirin e konkurrencs dhe t garantojm q t gjith t fitojn n baz t konkurrencs e jo n bnaz t lidhjes me rryshfetin q paguan e kshtu me radh.

  Sokol Balla: Gjithashtu, ju duhet t garantoni qytetart q kjo rritje e TVSH nuk do t prkthehet n rritjen e prpjekjeve pr rritje evazioni fiskal nga biznesi, pasi me prfaqsues biznesi q ne kemi folur, n arkn e shtetit do t mblidhen m shum para nse do t rritej me 2% e jo kshtu?

  Edi Rama: Dua t garantoj shqiptart pr dy gjra q me votn e tyre kan br dicka t madhe, jo sepse na solln neve n pushtet, por ato 1 milion duar ndaluan rrnimin q nse do t kishte ndodhur ndryshe sot do t kishim nj rrnim t pandalshm. Dua ti garantoj kta qytetar q jan shprblyer pasi sht vn n jet nj plan i ri ekonomik, q nuk e kemi shpikur ne, por q e kemi hartuar s bashku me nj grup jo vetm botrisht t njohuar si FMN, por edhe me nj grup kshilltarsh me fam botrore q na kan ndihmuar n procesin e do veprimi, pasi kushtet jan t tilla q ashtu si n Greqi, ne mund t prballeshim me nj ulje rrogash e shkurtim n zero t investimeve, e t mos garantonim asgj m shum se sa ruajtjen e nj stabiliteti minimal pr t mos toleruar rnien n hendek. Ne nuk bm asgj nga kto dhe plani yn u pranua nga FMN, por garantuam edhe uljen e taksave pr 97% t shqiptarve, garantuam uljen e taksave n mnyr drastike t 73 mij t vetpunsuarve n biznes t vogl e nj plan pr t injektuar n ekonomi 1,1 miliard dollar, q do t thot se n vitin e ardhshm do t kemi shum vende t reja pune e do t rivm ekonomin srish n lvizje. Kjo situat ndryshon dhe viti 2014 nuk do t jet viti i kulmit, por viti i fillimit t nj rruge t rritjes ekonomike, t krijimit t vendeve t puns e lehtsimit t familjeve q punojn prmes rrogave.

  Sokol Balla: Keni nj parashikim sa do t jet rritja ekonomike?

  Edi Rama: Niveli i rritjes ekonomike dhe ai i borxhit sht i diskutueshm n qeveri. Flitet q rritm borxhin, por ne nuk e kemi br kt thjesht kemi legalizuar nj borxh q zotrinjt prpara nesh nuk e njihnin.

  Sokol Balla: Por, ju borxhin e keni gjetur 68% dhe vitin e ardhshm do t jet rreth 74%. Duke ju cituar juve, e keni cilsuar borxhin humnern ku po bie Shqipria. Tani jemi n fund t humners dhe se kemi kuptuar?

  Edi Rama: Kemi konsideruar humnern ku po binte Shqipria dhe po t shihni deklaratat tona, asnjher skemi besuar q borxhi ishte aq. ka ndodhur me borxhin? sht njsoj si nj familje q e di se ku ka marr borxh, por ka nj kryefamiljar q merr borxh t luaj kumar dhe kt borxh familja nuk e di. Ndrkoh, nj dit t bukur, si na ndodh ne sot, bie dera e shtpis dhe del gjith familja e sheh dhjetra njerz q thon duam lekt tona, far leksh duan kta? Duan lekt q ka marr lart e posht kryefamiljari pr t luajtur n kumar Kto lek i ka borxh kjo shtpi, pavarsisht se antart e shtpis nuk e din q i zoti i ka marr kto pr kumar e kshtu shum familje kan humbur edhe shtpit nga kta lloj kryefamiljarsh. Ajo q bm ne ishte q kt borxh t bixhozit elektoral, ne e kemi sot t listuar dhe ky sht borxhi i legalizuar, ky e ka br q t shkoj nga nj shifr n nj tjetr e m lejoni ta rendis q 285 mln dollar pr kontratat me t trett, borxh i papaguar. Pr rrugt, pr shrbimet, pr ilaet q skishte m n spital, pr policin, pr ushtrin, 128 mln borxhe pr TVSH, ky sht tatimi q i vendoset nj kompanie pr vlern e shtuar dhe ky tatim sht automatikisht i rimbursueshm pasi sht nj tatim q paguhet pr t gjith produktet nga secili, 50 mln borxhe pr dritat, q nga kryeministria q spaguante, 40 mln dollar e din botrisht t gjith borxhe pr kontrata t pafinancuara dhe t marra prsipr nga shteti pr pushtetin vendor, 42 mln dollar t marra tetraplegjikve dhe familjeve n nevoj pr fushat, e na thon q na e lan, nse i kishin pse na i lan, ti paguanin? N fakt, skan ln asgj dhe i kan br rrush e kumbulla. 20 milion borxhe pr qoka, telefona, darka, dreka lloj-lloj detyrimesh e faturash, e t gjitha bashk 720 mln dollar borxhe t kumarit q tani duhet ta njohim sepse duke e njohur kt bjm marrveshjen me FMN e BB se nj qeveri q i ka borxh gjith dynjas, do bj, do i thot njerzve paguani dritat kur si paguan vet? Imagjoni, shkon Madona apo Robin Uilliams n Londr dhe i gjith rregullimi i skens e fonia shkon 225 mij dollar, ndrsa ktu del iljeta n fushat dhe shkon 1,4 mln dollar fatura. Kjo sht mnyra sesi shqipart jan grabitur.

  Sokol Balla: Pse nuk i hetoni?

  Edi Rama: Ne nuk e kemi rritur borxhin, ne thjesht kemi marr n dorzim nj shtpi q na e kan ln rrmuj dhe me borxhe e tashm ata q luajtn kumar parat e shqiptarve na krkojn llogari.

  Sokol Balla: Zoti Rama ju e keni quajtur buxhetin 2014 buxhet q t ndal rrnimin, megjithat duket q, sic e the edhe vet, q fatura n fakt sht shum e lart dhe kjo ju ka detyruar q jo vetm t thrrisni FMN, por t paktn thuhet q marrveshja ka kushte t rnda dhe krkesa t forta q mund t shkojn deri n rritjen e moshs s pensioni. Mund t na thoni dicka m tepr rreth ksaj marrveshje?

  Edi Rama: Marrveshja nuk ka kushte t rnda pr qytetart. Marrveshja ka kushte t rnda pr qeverin, n kuptimin q prkundr nj marrveshje, q nuk sht detyruese pr ulje rrogash, ulje pensionesh apo ndrprerje investimesh deri sa t balancohet borxhin i shtpis, por sht nj marrveshje q prkundr krkesave tona q t lehtsojm njerzit e zakonshm, q jetojn me punn e tyre t ndershme fal nj rroge, t lehtsojm rrugn e njerzve q duan pun dhe t hapim vende t reja pune q duan investime, duhet t marrim prsipr nj sr reformash t rndsishme strukturore pr ti dhn fund nj historie humbjesh, sic jan humbjet q shkaktohen cdo vit n sistemin elektroenergjitik. Ne smund t vazhdojm m kshtu. T gjith duhet ta kuptojn q ne nuk mund t vazhdojm kshtu, duke vjedhur energjin, duke mos paguar energjin, duke filluar nga qeveria, nga institucionet shtetrore, tek bizneset, tek familjet q jan n pun dhe deri tek ata q jan n nevoj pr t cilt do ta subvencionojm ne 10 prqind t faturs. sht shum e rndsishme po ashtu t kuptohet q nuk mund t vazhdohet kshtu me shprdorimin e ujit. Jemi vendi i dyt m i pasur n Europ me burime ujore dhe jemi i vetmi vend pr faqe t zez q nuk arrijm do t japim uj pr t pir gjith fmijve, gjith familjeve dhe nuk vadisim nj pjes t konsiderueshme t tokave t buks sepse i gjith sistemi i ujit sht i amortizuar dhe n sistemin ton t ujit vidhet. Pra krkohen reforma q nuk jan t dhimbshme pr qytetarin e zakonshm, por jan t dhimbshme pr koorporatat n kuptimin e kastave, klientelave, klaneve q jan krijuar q nga niveli m i lart politik tek niveli i fshatit i komuns pr t prfituar duke qen antar bordesh, antar rrjetesh, duke hequr lek ktej, hequr lek andej duke fshehur fatura e kshtu me radh. Krkohet reform e thell n t ardhurat. Duhet t garantojm q informaliteti q sht shum i lart, numri i atyre q nuk paguajn taksa, q u fshihen taksave sht shum i lart, sic sht i lart numri i atyre q nuk paguajn faturat e energjis. Edhe ktu krkohet reform. Duhet t bjm nj reform t thell. Krkohet edhe nj reform e pensioneve sepse skema aktuale nuk e ka jetn e gjat dhe do t vij dita q ky shtet, sflitet as pr 4-5 vite, por do t vij dita q gjeneratat e tjera e pensionistve nuk do t marrin dot pensione. Ktu kjo do diskutim. N parim ne e kemi pranuar dhe do ta bjm nj reform pensionesh, por jo nj reform t shpejt dhe t thell n shpejtsi pr t goditur ata q sot jan pensionistt m t moshuar dhe nuk kemi se cfar kemi tu krkojm m, mir se nuk kemi cfar tu japim dot, por tu krkojm sakrifica n kt drejtim, t prekim pensionin e tyre, ne kt nuk e kemi pranuar. Por

  Sokol Balla: E vetmja gj sht se duhet t mendoni pr pensionin e brezit ton, ajo q thoni ju

  Edi Rama: Jo, kur vjen fjala q t shoh ty ktu prball mendoj q ti e meriton t rrish n pun deri 80 vje. Problemi sht q t marrim masa q n afat 10-15 vjecar t ndryshojm t gjith skemn n mnyr q skema t funksionoj. Prndryshe, jeto sot, po pun e madhe se bhet nesr, nj gjenerat e tr do t ngelet pa pension. Kjo sht situata.

  Sokol Balla: E meriton vrtet, pavarsisht se e mora si kompliment

  Edi Rama: Kompliment po t punosh q ke me t. T t jap un pension ty.

  Sokol Balla: Gjith problemi sht q ata q kan rroga t larta paguajn tatime t larta, por ama dihet q n fund t fundit ofrohet nj nivel tavan pensioni, pavarsisht kontributeve q ti jep dhe kjo normalisht q duhet t ndryshoj. N rregull ne duhet t kontribuojm edhe pr at pjes t shoqris q nuk ka mundsi

  Edi Rama: Kjo sht pjes e ndryshimit t skems q kushdo q dshiron t kontribuoj pr t patur nj pension m t lart, mund ta bj kt gj. Por ne flasim se ne nuk jemi t shqetsuar se cfar pensioni do ket Sokol Balla, pr t qen t sinqert. Problemi sht q ne shqetsohemi pr masn e madhe t pensionisteve q nuk mund t prfitojn nga skema e kontributeve alternative private dhe duhet t garantohen. Prfytyroni q n raportin mes vendeve t zhvilluara dhe nesh, sht nj raport i pamundur kontributesh dhe personave q prfitojn nga kontributet. N rast se 8 vet kontribuojn pr 1 person, pr 1 pension, nj raport mesatar, nj njeri pr nj pension kjo nuk mban. sht e pamundur, duhet t ndryshojm skem.

  Sokol Balla: Zoti Rama opozita ka paraqitur 30 amendamente mbi buxhetin, bazuar, sic thot ajo, n premtimet tuaja elektorale. Nj lvizje, q padyshim ka edhe cinizmin brenda, por q tenton t vr n prov nse ju keni premtuar n fushat, apo seriozisht q do t bni ato q keni premtuar. Do t merrni parasysh ndonj prej ktyre amendamenteve?

  Edi Rama: Ne nuk marrim parasysh asnj amendament provokativ, aq m tepr t nj opozite q ka mbetur peng e nj plaku q i ka sosur kandili i arsyes. Shqiptart e bn t tyren dhe e larguan opozitn e sotme nga qeveria dhe e cuan shqiptart n pension gjyshin q skishte m se cfar tu jepte shqiptarve, prvec prrallave dhe skishte m asgj m t mir prvec borxheve ku i zhyti shqiptart. Edhe ne nga ana jon e bm tonn, edhe PD nga ana e saj duhet t bj t veten. Nuk sht fat i mir, por ndodh kur plaku i shtpis rrjedh, por ama familja e prgjegjshme e mban n shtpi, kujdeset pr t brenda shtpis, i krijon kushte, nuk ka asgj jonatyrale, por ama nuk e l t dal cdo mngjes t trboj t gjith lagjen. Kshtu q ata duhet ta bjn t tyren dhe amendamentet q burojn nga shkuarja pas marrzis s plakut t shtpis s tyre, ne skemi ca t pranojm. Ne do ti mbajm zotimet tona n 4 vjet dhe t krkosh nj qeverie q n 100 dit t mbaj t gjitha zotimet, do t thot t pretendosh se zgjedhjet do t bhen cdo 100 dit.

  Sokol Balla: Meq iu referuat ish-kryetarit t familjes s PD-s

  Edi Rama: Ai nuk sht ish-kryetari, ai sht kryetari i familjes dhe

  Sokol Balla: Ai sht kryetari i familjes sepse un e shikoj pr nj person q nuk e di, si ai ushtari japonez n ishujt n Luftn e Dyt Botrore, q nuk e di se zgjedhjet kan mbaruar dhe sht ndrruar pushteti, kur shikon n parlament mendon q Sali Berisha sht ende Kryeministr i Shqipris. A mendoni q trajtimi i privilegjuar q ju po i bni ish-kryeministrit, ju dhe zoti Meta, sht deri diku i tepruar, i panevojshm?

  Edi Rama: Prfytyrojeni veten n kafen e lagjes tuaj, jan t gjith aty duke pir kafe, vjen plaku n fjal, fillon brtet, ulet, cohet, ulet, kap banakun. Juve edhe po t ishit nuk do thonit nxirreni jasht.

  Sokol Balla: Po as pronari i lokalit nuk duhej ti jepte raki.

  Edi Rama: Pronari i lokalit do merrte n telefon ata t shtpis dhe do tu thoshte mos e lini t dal jasht kt se na trboi, na la pa pun. Kshtu sht pozita jon me thn t drejtn dhe i takon vrtet PD q t sillet si familje e prgjegjshme, ta ln n krye t vendit tek SHQUP-i, ti japin nj batanije, lidhjen n internet ja garantojm falas ne. T rrij n Facebook, por mos dal dhe t marr pr or t tra debatin e parlamentit me brokulla, dhe aq m tepr pastaj i kan ikur t gjitha frenat e gojs dhe far nuk thot.

  Sokol Balla: Ti kthehemi t tashmes, le ta lm t shkuarn

  Edi Rama: sht e tashmja kjo pr fat t keq. sht e tashmja e nj partie q vazhdon jeton me t shkuarn. Por dakort jam q ne ti kthehemi t tashmes dhe ta lm t shkuarn, dakort jam.

  Sokol Balla: N dy foto, n njrn foto tuajn elektorale, tjetra sht fotoja juaj n 100 dit Kryeministr. Sigurisht, ka nj spekulim, por n kt kontrast t fotografive, ti prgjigjeshit pyetjes, a keni identifikuar ndonj premtim t programit elektoral q nuk e mbani dot?

  Edi Rama: Jo, nuk kam identifikuar asnj premtim q nuk e mbajm dot.

  Sokol Balla: A keni identifikuar ndonj premtim q nuk e mbani dot brenda nj mandati?

  Edi Rama: Jo.

  Sokol Balla: Kur do t ken shqiptart mundsin t kurohen falas n spitale, sic keni premtuar?

  Edi Rama: sht nj proces q ka filluar pr t ngritur nj sistem. Ktu bhet fjal pr t ndryshuar nj sistem me nj tjetr. Fatkeqsisht, 20 e kusur vjet, gati cerek shekulli ne nuk arritm dot t ndryshojm nj sistem shndetsor t ndrtuar mbi parimet dhe normat e komunizmit, me nj sistem i cili t mund t funksionoj pr t gjith n mnyr normale, pa qen nj vend komunist. Nuk e bn do t kt gj. Ndrkoh q ne duam q t ndrtojm nj sistem demokratik i cili t ngrihet mbi parimin q pavarsisht ke apo ske lek, kur vjen puna pr shrbimin shndetsor, ti do ta marrsh at njsoj sic e merr tjetri, pavarsisht nse ke apo ske lek. Pra nj shrbim shndetsor universal. Q vitin e ardhshm dhe kjo fal atij 10 lekshi t takss s rritur t nafts, ne do mund t garantojm vizita falas pr 800 mij njerz, nga 40 deri n 60 vjec dhe do t mund t garantojm ekzaminimet gjat shtatznis dhe vizita pr kancerin e gjirit pr 30 mij gra dhe vajza, q jan nj grup q deri m sot nuk kan br dot asnj ekzaminim gjat shtatznis sepse spaguajn dot. Pra t gjitha kto do t bhen falas dhe do t vazhdojm me nj reform q ka disa hapa prpara se t arrijm tek ofrimi i kujdesit shndetsor pr t gjith dhe pa futur duart n xhep duke dhn lek mjekut.

  Sokol Balla: N fakt keni dhn edhe premtimin pr legalizimet falas. I qndroni apo jeni trhequr?

  Edi Rama: Kta na thon pse nuk e mbajtt premtimin pr legalizimin falas, 100 dit jan br t dieln q shkoi. Tani si mundet kta? Me cfar kurajoje, prvec kurajos q t jep fakti q ke rrjedhur, asnj mekanizm logjik dhe asnj arsye q funksionon nuk ta jep kt kurajo, dhe aq m tepr kta, q premtuan legalizime jo falas, por me para dhe q n 8 vjet kan marr 300 mij vetdeklarime nga qytetart, kan br matjet fizike vetm pr 140 mij deklarime, pra 160 mij t tjera zre se nuk ekzistojn, dhe nga 140 mij u kan marr parat 70 mij familjeve dhe nga kto 70 mij kta kan begenisur t prgjigjen vetm pr 22 mij prej tyre. Me cfar kurajoje kta na krkojn llogari ne?

  Sokol Balla: Zoti Rama, Ministri i Brendshm, Saimir Tahiri ishte i vetmi q deklaroi rritjen pagash pr sektorin prgjegjs, pra pr policin dhe sht br shum mir, por prse vetm pr policin?

  Edi Rama: Rritja sht m e larta n historin e policis. Nuk sht pr nj sektor. Rritja e pagave pr policin sht investim pr t gjith, pr t gjith vajzat dhe djemt q shkojn n shkoll, n universitet, pr t gjitha familjet q thon aman, siguri dhe qetsi dhe pastaj t tjerat, pr bizneseve q jan nn trysnin e horrave dhe rrugacve q ju vn gjoba, pr investitort duhet t ndjehen t qet dhe t pakrcnuar. sht nj investim pr sigurin e prbashkt publike. Ndaj ktu ne bm nj debat shum t fort, t qart dhe kmbnguls me FMN dhe i tham q jo vetm nuk do prekim asnj rrog dhe pension, por prkundrazi, pensionet do ti rrisim gjat vitit t ardhshm, por do t rrisim n mnyr shum drastike n 20-25 prqind. Dhe praktikisht ne kishim marr nj zotim pr policin. N fushat kemi thn q brenda vitit t ardhshm, rroga e inspektorit, e drejtorit, policit e t tjer do t bhet kaq. Nuk kemi rritur vetm pagat e drejtuesve t lart, por kemi rritur n mnyr drastike pagat e policve q jan n rrug. Kemi policin me arsimin m t ult n bot. 75 prqind nuk e kan shkolln e lart. Kjo sht nj shifr q se ka asnj vend i bots, Europa nuk diskutohet. Kemi policin me moshn m t lart n Europ pr shkak t pagave.

  Sokol Balla: N buxhetin dhe paketn fiskale t qeveris tuaj, n vitin 2014 njerzit do t ken m shum apo m pak para?

  Edi Rama: Nse do t kishin m pak, pr cfar na zgjodhn ne m 23 qershor. Sigurisht q do t ken m shum dhe do ken m shum para reale, ato n xhep, jo si ato t Saliut q thoshte ju rrita rrogn. Ktej rriste rrogn dhe ktej pesfishonte cmimet. Kuptohet ajo q po bjm ne sht me hapa. Nuk pretendoj ti them askujt q shiko se vitin tjetr do jeni t gjith t lumtur, por pretendoj q t siguroj t gjith ata q sot jetojn me nj rrog dhe q krkojn nj pun, q vitin tjetr do t fillojn t marrin frym lirisht.

  Sokol Balla: Si e gjykoni q vlersimin e njsis inteligjente t The Economist n Londr bri pr Shqiprin si nj vend ku potencialisht 2014 mund t ket trazira sociale?

  Edi Rama: T dhnat, njsia n fjal nuk sht profeti. Ka thn shum gjra, disa kan dal, shum nuk kan dal. T dhnat q lexohen sot jan prgatitur shum koh prpara dhe po ju them q nse ky popull m 23 qershor nuk do kishte dhn 1 milion duar pr t ndalur rrnimin, sot shtpia jon do ishte n prag t flakve, njsoj si n 96 pr shkak t nj piramide tjetr, piramida e Saliut, dora vet. Si? Ashtu sic ju thash, borxhe, borxhe borxhe dhe nj dit t bukur shteti do t gjendej n pamundsi pr t lar kto borxhe dhe pamundsin q dikusht t dilte t thoshte q ua marr un prsipr kto borxhe dhe pastaj do vinte FMN dhe n kushte krize t thell dhe do t detyrohej qeveria e radhs t ulte rrogat, pensionet dhe vendi t futej n nj qerthull shum t rrzikshm. Kjo nuk ndodhi fal shqiptarve dhe vots m 23 qershor dhe pak merita jon q kemi arritur t negociojm dhe q morm FMN me nj marrveshje ku qeveria merr mbi supe reforma strukturore, q asnj qeveri nuk e ka br m par.

  Sokol Balla: Nuk na that konkretisht pr cfar shume parash bhet fjal nga FMN?

  Edi Rama: Bordi i FMN do t mblidhet. Un nuk dshiroj t flas pr shuma specifike, por kemi marr edhe me fjalt e Guvernatorit t Banks s Shqipris, nj nga marrveshjet m t mira q nj qeveri ka marr nga FMN ndonjher edhe bazuar n natyrn e programeve dhe marrdhnieve q FMN ndrton me qeverit e vendeve t ndryshme.

  Sokol Balla: N fund t pjess ekonomike, q sht e rndsishme pr qytetart

  Edi Rama: Sa pr t dhn nj shembull, se nuk dua t krijohet ideja sikur po fsheh ndonj gj, kur kemi nisur bisedimet jemi nisur me nj ide paraprake pr t marr 150-100 milion euro. Sot kemi mbi 300 mln euro nga FMN plus me nj rishikim t programit t Banks Botrore, presim nj shum t konsiderueshme edhe nga kjo, dhe ajo q sht m e rndsishmja, vitin e ardhshm n disa forma, qoft me investime direkte, qoft t shlyerjes s borxheve , qoft n formn e disa investimeve t tjera nprmjet Fondit t Zhvillimit Rajonal, ne do t injektojm n ekonomi, 1.1 miliard dollar.

  Sokol Balla: Kur diskutuat me grupin parlamentar pr buxhetin, deklaruat se e keqja m e madhe kaloi dhe buxheti sht kthesa, por ama q nj kthes e till t ndodh n pak muaj, n koh kur ne ekonomin e kemi t rrnuar, duke ditur q ekonomi shum m t zhvilluara si e jona duan vite, psh n SHBA, ndoshta kt vit ka nj rritje solide ekonomia dhe punsimi cka ndodhur n kto 100 dit? Ose ju keni qen nj qeveri supermensh, ose n fakt ekonomia nuk ka qen kaq e rrnuar?

  Edi Rama: Mos krahasoni ekonomin ton me Shtetet e Bashkuara. Ajo q quhet kriz n SHBA ktu tek ne sht grip, dhe ajo q quhet kriz ktu tek ne, n SHBA sht kancer. N rast se pr nj grip SHBA u duhet koh sepse ndikon n shum aspekte t ekonomis, pr nj kancer mjaftojn politikat e duhura dhe mjafton vendosmria dhe Shqipria rikuperon n pak koh. Por ktu nuk bhet fjal pr nj lumturi ekonomike vitin e ardhshm, por fillimin e nj rimkmbje ekonomike. Kush deri dje ka patur arsye pr t qen pesimist, sot duhet t jet optimist sepse m e keqja ka kaluar dhe cdo dit ekonomia do t nis t marr frym dhe do ta ndjejn vet njerzit, kur t marrin rrogn, kur t mbyllin bilancet e dyqanit, do ta ndjejn edhe siprmarrsit q do paguajn m shum pr shtetin, por jo dyfish pr pushtetin. T gjitha kto do t ndryshojn, do ta ndjejn investitort, patjetr, sepse do kuptojn q ktu ka ndryshuar dicka shum e rndsishme. Ka nj ndryshim shum t madh, deri dje kishim nj qeveri q merrte borxhe n emr t njerzve dhe qeveriste vetm pr vete, sot kemi nj qeveri q qeveris pr njerzit dhe q shlyen borxhet q kan marr t tjer para nesh.

  Sokol Balla: Zoti Rama, kur erdht n qeveri e vendimi i par q firmost ishte anullimi i mbetjeve urbane, nj vendim populist dhe nj premtim i fushats. Dy muaj m pas, ishit n prag t pranimit t oferts pr marrjen e armve kimike. Kjo sht nj diferenc e populizmit kur je n fushat dhe e populizmit kur je kryeministr?

  Edi Rama: Absolutisht jo. Ka nj ndryshim t madh midis marrjes s mbeturinave pr t br biznes nj grusht personash dhe pushtetarsh e mafiozsh e pranimit t pjesmarrjes n nj operacion humanitar me prmasa botrore, q e vendos Shqiprin n rolin e nj qytetari global.

  Sokol Balla: Nj mbshtets i juaj, shkruante n ato dit se Rama erdhi n pushtet me Titter e se rrezikoi t ikte me Facebook, ndrsa aleati juaj n fushat, Spartak Ngjela, beson se far ndodhi sht mjaft q ju t largoheni ose se gjithsesi do tiu largojn njerzit. A mendoni se me menaxhimin publik t ksaj shtje dika nuk funksionoi mir?

  Edi Rama: Un mendoj se me kt shtje i kam thn t gjitha dhe se shqiptart jan t qart pr t gjitha.

  Sokol Balla: Nj tjetr moment i rndsishm ishte mosmarrja e statusit pr vitin e katrt rresht. Sa prgjegjsi ka qeveria e shkuar pr mosmarrjen, kur nj ndr pak gjrat q e keni falenderuar ishte kontributi q ajo ka dhn pr shtjen e integrimit?

  Edi Rama: E kam thn edhe m par dhe do e them edhe kur ta marrim, pa droje se marrja e statusit nuk do t jet nj arritje eksluzivisht e jona e aq m pak nj motiv pr t br, si ka ndodhur shpesh, ndonj koncert dhjet her m t shtrenjt se i Robin Uilliamsit apo Madons, e pr t futur me kt rast ndonj nj milion n xhepa e pr t kthyer marrjen e statusit n luft me armikun e brendshm, opozitn. Ndrkoh, e vrteta sht se n mosmarrjen e statusit ka pasur dy faktor. Faktori A, ngurrimi se pavarsisht se qeveria e re po bnte nj pun q kancelarja Merkel, me gojn e saj e quajti befasuese, nga Shqipria jemi msuar q tjetr thuhet dhe tjetr bhet, ndaj duam ende pak koh. Faktori B, q prmbysi nj pun t ngritur me shum mund dhe e bri t pamundur n finish t merrnim nj rezultat q me shum gjasa do t ishte pozitiv, forcat ekstremiste n disa vende. Filloi n Holand dhe ajo q ndodhi n Holand ishte i paprecedent, pasi pr her t par nj parlament kombtar zhvilloi nj debat dhe mori prsipr t vr nj veto, e ti krkoj ministrit t Jashtm t mos guxoj t shkoj prtej ksaj vetoje, duke fyer Shqiprin me lloj-lloj vlersimesh apo me shtjen e besimit ton, q pr mua sht absolutisht e papranueshme.

  Sokol Balla: Mendoni se ky lloj paragjykimi do t zgjas dhe ky lloj stigmatizimi q mund t kthehet n nj sindrom Turqie do t zgjas ndaj nesh?

  Edi Rama: Nuk jemi ktu pr t profetizuar t ardhmen se far do t ndodh n nj vend apo nj tjetr. Fakti sht q kto forca po rriten n sondazhe dhe ndikojn qeverit e tyre kur vjen shtja e zgjerimit, jo sepse qeverit e ktyre vendeve lavdi Zotit mendojn si kto forca, por sepse n mars ka zgjedhje ktu, n prill atje, e kshtu me radh. Nga ana tjetr, udhtimi europian nuk sht nj udhtim pr diku, por nj udhtim brenda vetes. N fund t fundit ne e duam Shqiprin europiane ktu, spitali, rruga, policia, etj, duam t jen si n Europ e kt sna e kushtzon ai q sht skeptik, pasi kt e kemi n dor vet. Mua m plqen shum ajo fjala e famshme e Jean Monet, kur tha q sjam optimist, por i vendosur pasi BE sht destinacioni yn, ndaj vendosmria hst kryesorja n kt process, hert apo von Shqipria do t bhet antare e BE, nuk do t bhet nesr, do t duhen disa vjet dhe statusi sht dika q Shqipria e meriton. Vendimi i marr ndryshon nga hert e tjera pasi teksi i shkruar sht jashtzakonisht pozitiv dhe se kt her sht prdorur precedent i Serbis, pr ta konsideruar n rastin m t par, ndaj vendimi do t jet m shum automatik sesa politik Megjithat, nuk mund t themi m shum pasi zgjedhjet e Parlamentit Europian mund t sjellin nj konfigurim t ndryshm n parlament, por sa m shum Shqipri europiane t kemi ktu, aq m shum jan t hapura dyert e BE-s pr ne.

  Sokol Balla: Ju that se ishte shqetsues q brenda qarqeve pati etiketime pr besimin me shumic myslimane t vendit ton.

  Edi Rama: Nuk e kan thn brenda qarqeve, e kan thn hapur kt.T gjith ne kemi pasur mundsin t dgjojm drejtprdrejt se jemi shum t befasuar nga puna e qeveris s re, por mbase do t na duhet edhe pak koh pr t par q kjo sht nj pun e qndrueshme dhe kto arritje do t konsolidohen n vijim pasi nga Shqipria, pr fat t keq jemi msuar t zhgnjehemi. Kt kan thn disa nga qeverit. Institucionet kan folur qart dhe nuk kan gj me ne, por kto forca q skan gj me Shqiprin vet, por me Bashkimin Europian n vetvete pasi duan t nxjerrin vendin e tyre nga BE, nga euro, sduan t huaj e emigrant, gj q ska t bj me vlerat e BE-s n vetvete

  Sokol Balla: Do tiu pyes pak edhe pr stigmn e vendit mysliman.

  Edi Rama: Nuk ka lidhje fare kjo. Un mendoj se Turqia sht partner strategjik natyral i Shqipris s bashku me Greqin e Italin, si tre forca me ndikim shum t madh n rajonin ton e n BE e NATO, si tre forca ku e ardhmja e Shqipris sht e lidhur ekonomisht e tre forca q do t ishte marrzi nga ana jon ti prjashtonim nga partneriteti jon strategjik.

  Sokol Balla: Ne kemi edhe nj marrdhnie me Konferencn Islamike, a mendoni se qeveria do t ket nj qndrim t ri pr kt?

  Edi Rama: Un mendoj se kush guxon t tregoj me gisht shqiptart si mysliman, duhet t marr prgjigje nga kryeministri i vendit dhe t gjith qytetart e vendit, ne jemi mysliman e t krishter, jemi bashk, jemi t gjith mysliman e t gjith t krishter njkohsisht kur duhet e sdo t na ndajn ca ekstremist q jan edhe kundr BE. Un refuzoj q Shqipria t abuzohet pr arsyen e fes dhe pr kt jam krenar, e pr kt duhet t jemi t gjith krenar, q ne jemi nj model i harmonis mes besimeve, nj model i bashkjetess dhe pr kt model duhet t na ken zili e t na marrin pr shembull, e duhet t na e shohin si vler t shtuar e jo t na tregojn me gisht, e kush, ato personazhe q jan turpi i BE-s.

  Sokol Balla: Zoti Rama, Europa do prova. Kemi dhn disa, por jo mjaftueshm. Nj prej shtjeve ama sht drejtsia, aty ku Europa nuk fal, ajo krkon t shoh aksion dhe ndshkime pr zyrtar t nj niveli sa m t alrt. Pak muaj prpara zgjedhjeve, kryeministri Berisha tha un nuk bj koka turku. Cila do t ishte alternative juaj?

  Edi Rama: N kt pik un jam dakord me Berishn, por ather mbase nuk ishte krejtsisht si sot q nuk di flet. Kokat e turkut nuk kan t bjn me filozofin e Shqipris Europiane q duhet t ndrtojm, shembuj t drejtsis s vrtet ama jan ato q duhet t japim, duhet t tregojm nj Shqipri sa m demokratike dhe jo nj Shqipri autokratike, ku pr hir t nj lufte me korrupsionin t harrojm se lufta me t sht nj luft pr modernizim t sistemit, pr ta br t pamundur pr kdo q ti shkoj mendja ti thot qytetarit nm lekt dhe pastaj t bj shrbimin. Kjo bhet e pamundur nga nj an duke br q drejtsia t bj drejtsi, e jo farsa e turpe si ka br n vijmsi dhe e dyta t bjm shtet. Pse nuk merr bakshish polici n Gjermani? Mendoni se nj gjerman sht m i ndershm nga natyra? Merr nj gjerman, jepi 300 mij lek rrog dhe lr n shi dhe do shihni q pas tre ditsh do t marr edhe ai edhe m shum lek. Merr kdo polic shqiptar, oje n Gjermani dhe sdo i shkoj mendja t krkoj lek. Pra, sht sistemi. Pse shqiptart kur dalin nga kufiri respektojn semaforin, vn rripin, nuk ecin t dehur, respektojn policin dhe pse nuk ndodh ktu kur vijn? Sepse na duhet nj sistem q ata q punojn n shtet t ndiejnj nj dinjitet dhe krenari q punojn n shtet dhe q qytetari t ndiej kt dinjitet dhe krenari. Habitej nj mik i imi q prse eskorta ime qndronte n semafor? Por, nse autokolona nuk do t bnte kt, far mesazhi do t jepte? Q ky sht i fort dhe nuk respekton semaforin? Kjo sht nj shtje q bie kaskad pastaj dhe dalin edhe t fort t tjer

  Sokol Balla: Megjithat, e vrteta sht q n kto muaj jan hapur disa shtje ndaj disa zyrtarve t lart t qeveris, midis tyre Shptim Gjika, kryebashkiaku i Vlors, ai i Kamzs, Xhelal Mziu q sht nn pranga apo ish-ministri i Mbrojtjes, Arben Imami. Megjithat, prsri n kto shtje ekziston nj besim q ka dika personale me kta persona. Imami thot q ju e keni personale me t.

  Edi Rama: E far mund t kem un personale me Imamin? far?

  Sokol Balla: Prandaj po ju pyes

  Edi Rama: Ai thot q m sulmojn politikisht, por kush e merr seriozisht nj politikan q u b i famshm kur hipi maj tankut se do gjuante me tank Sali Berishn dhe pastaj zbriti n gjunj prball tij. Si ta marrsh seriozisht? Edhe Sudja kshtu thonte, e kan politikisht.

  Sokol Balla: Shum debat ka hapur shtja e prishjes s ndrtimit pa leje n Vlor, i pallatit t vjehrrit t kundrshtarit tuaj politik. Kjo u interpretua si nj sulm personal. Shqipria sht e mbytur n ndrtime pa leje Si i prgjigjeni ksaj akuze?

  Edi Rama: sht komplet keqinterpretim. Nuk po them dashakeqs, pasi nuk ke arsye personale, por aty sht br nj pastrim pa dallim nga fillimi deri n fund, pr ti kthyer Vlors detin e gjirin e saj e jo vetm Vlors, por gjith Shqipris n fakt. Aty do t ndrtojm nj projekt q do t jet kartvizita e bregdetit t Shqipris europiane dhe nuk mundet dot q n at aksion t mbylleshin syt prpara nj pallati t ndrtuar mbi det, ishte e pamundur.

  Sokol Balla: Shptim Gjika ju doli kundr kur tha se pallati ishte me leje?

  Edi Rama: sht e vrtet q sht dhn nj leje n kundrshtim me do ligj e sens t zhvillimit t nj qyteti dhe mbrojtjes s nj deti e kjo ishte arsyeja pse ne nxorrm nj fond, pr ata q n mirbesim fal asaj palo leje kan marr e kan paguar at shtpi.

  Sokol Balla: Meq m prmendt dmshprblimin, m ndihmoni ti shpjegoj djalit tim se prse ky pallat duhet ti shkaktoj xhepave tan nj dm financiar prej 5 mln dollarsh? Pse duhet t paguaj un pr shkeljen ligjore q ka br Bashkia e Vlors apo atyre njerzve q kan vepruar n kt mnyr?

  Edi Rama: Mos e mundo djalin me shpjegime, por thuaj q kur t ndrtoj xhaxhi Edi projektin e tij atje do e shohim dhe do t shpjegoj pse u desh paguar ky hara, i nj padrejtsie t br m prpara, por jo pr ata q ndrtuan atje, por pr ata q n mirbesim shkuan dhe ran pre, sepse n fund t fundit n mirbesim jan edhe kompanit q ishin me qeverit e mparshme, por smund ti themi q ikni sepse kontratat i ka br nj i paprgjegjshm. Qeveria ka thn hidhni asfalt e gur sepse kto lek i kemi ne, ata i kan hedhur kto dhe ne smund t themi q merreni me vete asfaltin ose shko tek SHQUP-i krkoja lekt atij plakut. Ne marrim prgjegjsi si Qeveria e Republiks s Shqipris. E gjith kjo sht nj spekulim, un sinqerisht kam dgjuar shum pr pallate, i ka ky ose ai, kushedi sa thon q kam un pallate dhe un asnjher skam besuar q ai pallat kishte ndonj lidhje me zdhnsin e PD, por ja q doli e vrtet se e tha plaku. Tani far do t thot, meq kishte lidhje me zdhnsin e liderit t PD, nuk mund t na bnte ne t jepnin urdhr jo atje se aty sht politike?

  Sokol Balla: Nga ana tjetr ka pallate monstruoze edhe n Durrs apo n qendr t Tirans, etj.

  Edi Rama: E para puns, ky sdo t jet pallati i fundit q prishet dhe ky nuk u prish sepse kshtu na lindi ne ideja, por si pasoj e nj plani rindrtimi n gjirin m t bukur urban t ktij vendi, ndaj sigurisht q do t ket edhe t tjera m mbrapa patjetr.

  Sokol Balla: Zoti Rama, Gjykata Kushtetuese ju hodhi posht aktin normativ pr administarrtn, do t bni ju tani?

  Edi Rama: Ne jemi absolutisht t bindur q gjykata nuk ka marr vendimin e drejt, por sht vendimi i Gjykats Kushtetuese dhe ne e respektojm kt vendim. Pr aq sa ka pasur n kompetenc gjykata q pr ne nuk sht i drejt, por n fund t dits, do vendim gjykate sht gjykate dhe ndryshe nga ata q ishin deri dje, ne as do ngrihemi e t themi nj mij e nj t zeza pr gjykatsit e as do i themi persidentit ti je nj horr bulevardi.

  Sokol Balla: Megjithat, vota n kt shtje ishte totalisht partizane, 5 me 4. Kan votuar t gjith antart e propozuar nga ish mazhoranca...

  Edi Rama: Ideja pr nj reform trsore n drejtsi nuk buron nga dshira pr hakmarrje apo pr t marr nn kontrol drejtsin. sht nj ide sepse dokush q t pyessh n kt sall nse duhet reformuar drejtsia, t gjith do t thonim aman, sht e para q duhet reformuarpor pr kt duhet t prfshihemi t gjith, shoqria civile, parlamenti t gjith e ne do t bjm at q mund t bjm si qeveri, por pa valvitur kt flamur pr ti rn n gjoks kujtdo na del para

  Sokol Balla: Zoti Rama, far po ndodh mes mazhorancs e presidentit. Zra ekstremis si Ngjela thon duhet shkarkuar Nishani.

  Edi Rama: Un e kam konsideruar veten fatkeq kur nj kryeministr shante presidentin rruga dhe jam distancuar nga ajo sjellje athere jo sepse presidenti ishte ndonj shoku im, por sepse ishte Presidenti i Republiks e nga un sdo t dgjoni asnj shkelje, jo etike, por as shkelje t marrdhnieve normale me kt institucion. Pa dyshim, un kam gjykimet e mia dhe presidenti t tijat, pavarsisht palumturis q mund t ket n raportet personale, raportet instuticionale do t jen gjithmon t shklqyera nga ana e qeveris.

  Sokol Balla: Flitet q shtpia juaj politike e Partis Socialiste vlon n kto dit, nga paknaqsi deputetsh, etj. Na thoni dika.

  Edi Rama: N shtpin ton ka vluar gjithmon. N shtpin ton ka njerz t gjall me kokn mbi supe dhe q kan mendimin e tyre. Lajm do t ishte sikur aty mos t vlonte asgj, sikur t gjith t ishin kokulur dhe askush mund t kundrshtonte pr asgj, duke i lar kmbt nj plaku t rrjedhur.

  Sokol Balla: Zoti Rama, tani si kryeministr ku do e kaloni Vitin e Ri?

  Edi Rama: N Tiran Dmth n Shqipri, n Tiran ose Vlor, ose Tiran dhe n Vlor bashk (qesh).

  Sokol Balla: N fund, far do ti uroni shqiptarve pr vitin 2014?

  Edi Rama: Do ti uroja sinqerisht shqiptarve do t mir, por n radh t par do ti uroja sa m shum shndet pasi sht dika q nuk e mendon kur nuk e ke, por sht mir q t mendosh se sht vrtet fat kur e ke dhe nga ana tjetr sa m shum harmoni dhe sa m shum ndrra dhe shpresa, pasi viti 2014 sht viti kur do ti japim mundsi ndrrave dhe shpresave t mos duken m t pamundura dhe aq m pak t kota n atdheun ton t prbashkt

  Sokol Balla: Zoti kryeministr, falemindertit q ishit n Top-Story dhe n emr t t gjith teleshikuesve do t doja tiu uroja edhe un juve pr kto festa

  Edi Rama: Faleminderit dhe gzuar

  / Top Channel
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 27-12-2013 m 10:21

 18. #17
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,081
  Faleminderit
  57
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: 100 dit t qeverisjes Rama. Mendimi juaj.

  Keshtu jam shprehur dy vite me pare (vetem disa muaj qeverisje te Edi Rames):

  Katastrof. Nuk ka ku t shkoj m keq se kaq. Gjith ato shpresa t opozits 8 vjeare u shmbn pr m pak se 100 dit. Prgjegjsia sht e drejtprdrejt tek paaftsia pr t qeverisur e z.Rama.

  Paaftsia e tij vrau shpresn e mijrave shqiptarve t cilt shpresuan aq shum pr dit m t mira, pr nj jetes m t lir dhe m t sigurt.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •