Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Anėtarėsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 10 postime

  Stina e dimrit

  Tė nderuar anėtarė tė forumit, kėtu mund tė postoni tema,ese dhe poezi nė liddhje me stinėn e dimrit.
  Stina e dimrit ėshtė stinė shum karakteristike,sepse kjo stinė na sjell shumė risi ,si nga ndryshimi i pamjes sė natyrės por edhe nga ndryshimi dhe variaconet e temperaturave.Ėshtė e begatshme edhe me shumė festa,ku mund tė ndajmė njė kėnaqėsi tė paparashikuar me anėtarėt e familjes,farefisi dhe miqt nė pėrgjithsi.Pres qė kėtė temė bashkarisht ta vazhdojmė me anėtarėt dhe vizitorėt e kėtij forumi mė sakt tė kėsaj familje tė madhe siē ėshtė forumi shqiptar.
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bėjnė njeriun tė vlefshėm!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-12-2004
  Postime
  693
  Faleminderit
  20
  19 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Stina e dimrit

  Dielli dhe Dėbora

  Rrall tokohen vetum njė herė ne vit...
  Dimėri ėshte ai qė i vėn nė takim…
  Dėbora si zonje e rend
  Zgjat dorėn e saj,ter Boten sikur don ta arrije...
  Mbulon fush e male...
  Shpesh bile nuk ka mėshirė fare...
  Malet i rrezon pėr toke a krihet ju thanė..
  Se ēane koken ajo...t`sajen e ben...
  Me t`gdhire Agimi... nėn Gėzofin e sajė gjindemi ne...
  Ky gėzof i Dėborės ėshtė i rėndė…
  Shpesh bile edhe frymen na zen...
  Ky gėzof e akullt i gjėrė e i`gjate e sa i pa skaj
  Herė tė mbanė ngrohėt e herė te thanė....
  Po kur ja beh Dielli kėtė Zonjė se pėrfille...
  Tė gjithė Diamantat ai ia shkrinė…
  Kėtė ditė tė pikllimit Dėbora se do…
  E lutė Diellin, t`ket nje qike mėshirė
  T`ia zgjat jetėn edhe njė qik…
  Mėshira e lutja at se shpėto…
  Fillon e vajton me ditė tė tėra ajo mbi Dėbore…
  E Dielli nga lart vetum i buzqeshė…

  28.dhjetor.o9
  diku ne mergim...


 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Anėtarėsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Stina e dimrit

  BORA E PARĖ

  Nė mėngjesin e hershėm ditė dhjetori
  U zbukurua natyra si me lule dekori.
  Umbulua natyra mė ēarēaf tė bardhė,
  rrėshqasin fėmijėt kush me dalė i parė.

  Mali ka marrė ngjyrė tė bardhė,
  drunjtė shėndrrisnin si kristal ,
  zogjtė nė dritare, cicėrojnė pa ndalė,
  kėrkojnė thėrmi buke,gjumi pa na dalė.

  Zgjohet nė kėmbė ,fshati e qyteti
  fėmijėt nuk flenė i bėjnė qef veti,
  Rrėshqasin me sajė e kush me ski
  hije i ka borės nė prag tė vitit tė ri.

  Mbledhin fėmijėt borėn rrath,rrath
  nė oborr ndėrtojnė, njė dordolec tė madh,
  nė kokė i vendosin tenxheren mavi,
  sytė ia shkruajnė me thengjill tė zi.

  Dordoleci i bukur,njė skulpturė prej bore
  Dafina e Learta vėshtrojnė,kapur dorė per dore,
  hundėn ia ndreqin me spec tė kuq,
  qė puna e fėmijėve tė mos shkoi huq.

  Nė gojė i vejnė njė karrot tė kuqe
  e stolisin dordolecin si me buzėkuqe.
  Pa pritmas dielli doli,gjith ēka e shkriu,
  dordolecin e madh pėr tokė e shtriu.
  Zeqirja Latifi

  Hotėl,7.01.2013
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hotlani : 22-12-2013 mė 12:40
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bėjnė njeriun tė vlefshėm!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •