Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 19 prej 19

Tema: Turpi !

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-12-2013
  Postime
  3
  Faleminderit
  1
  0 falenderime nė 0 postime

  Smile Turpi !

  Pershendetje , shpresoj se jeni mire te gjithe !

  Kam njefare problemi te vogel me turpin . Ne prani te shume njerezve , ose personave te gjinise se kundert , ndjej turp me shume se qe duhet , dhe djersitet fytyra deri ne nje shkalle sa ndihesh shume ne pozite jo te mire . Desha te marr mendimet e juaja nese ky problem eshte shendetesor fizik qe ka te beje me gjendrat e djerses apo diqka e tille , apo me shume eshte problem psikik qe ka te beje me mendjen e me mendimet .
  Le te ndihet i lirshem dikush te shkruaje nese ka ose ka pasur problem te ketille , dhe si arrihet zvogelimi i ketij turpi para te tjereve .

  Falemnderit !

 2. #2
  Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
  Anėtarėsuar
  22-03-2012
  Postime
  3,368
  Faleminderit
  150
  153 falenderime nė 133 postime

  Pėr: Turpi !

  .....fatkeqsisht ky fenomen thuajse eshte zhdukur tersisht ne shoqerin dhe karakterin tone, duke fillu nga klasa politike e deri tek qytetari i thjeshte, keshtu qe do thoja, pjesa tjeter duhet te brengoset dhe jo ti,

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,437
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime

  Pėr: Turpi !

  aman ja zgjidhe hallin ti.

  ai ose ajo e ka kete ndjesi vetem me gjinine e kundert...keshtu qe lidhet me teper me pasigurine qe ka ne prezantimin dhe pershtypjen qe le tek pala tjeter.Une them qe ka per te te kaluar me moshe kjo pune....dhe gjithashtu ne varesi dhe te eksperiencave qe do kalosh ne jete ne raportet personale.
  Nje ndihme e momentit...besoj se eshte moskokecarrja....ndaj mendimit i pelqej si pelqej, e thashe mire apo se thashe mire, ji i/e drejteperdrejte(ndonjehere mund te tingelloj si pa takt)...por do fillosh te ndihesh sh rehat edhe te jesh me i sigurt ne pranine e gjinise tjeter.

  hajt suxese
  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Prudence pėr postimin:

  AlbaneZ (17-12-2013)

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime

  Pėr: Turpi !

  Citim Postuar mė parė nga Prudence Lexo Postimin
  aman ja zgjidhe hallin ti.

  ai ose ajo e ka kete ndjesi vetem me gjinine e kundert...keshtu qe lidhet me teper me pasigurine qe ka ne prezantimin dhe pershtypjen qe le tek pala tjeter.Une them qe ka per te te kaluar me moshe kjo pune....dhe gjithashtu ne varesi dhe te eksperiencave qe do kalosh ne jete ne raportet personale.
  Nje ndihme e momentit...besoj se eshte moskokecarrja....ndaj mendimit i pelqej si pelqej, e thashe mire apo se thashe mire, ji i/e drejteperdrejte(ndonjehere mund te tingelloj si pa takt)...por do fillosh te ndihesh sh rehat edhe te jesh me i sigurt ne pranine e gjinise tjeter.

  hajt suSeXe
  Ket deshe me i thone prude?  dont worry, be happy..

  kshu ka qene edhe nji miku im, po tani te tha piten thone,..

  lol
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,437
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime

  Pėr: Turpi !

  Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
  Ket deshe me i thone prude?  dont worry, be happy..

  kshu ka qene edhe nji miku im, po tani te tha piten thone,..

  lol
  hiqi duret nga prona ime!!!

  ky eshte urdher.

  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 7. #6
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime

  Pėr: Turpi !

  Citim Postuar mė parė nga chess_master Lexo Postimin
  Pershendetje , shpresoj se jeni mire te gjithe !

  Kam njefare problemi te vogel me turpin . Ne prani te shume njerezve , ose personave te gjinise se kundert , ndjej turp me shume se qe duhet , dhe djersitet fytyra deri ne nje shkalle sa ndihesh shume ne pozite jo te mire . Desha te marr mendimet e juaja nese ky problem eshte shendetesor fizik qe ka te beje me gjendrat e djerses apo diqka e tille , apo me shume eshte problem psikik qe ka te beje me mendjen e me mendimet .
  Le te ndihet i lirshem dikush te shkruaje nese ka ose ka pasur problem te ketille , dhe si arrihet zvogelimi i ketij turpi para te tjereve .

  Falemnderit !
  perderisa te ndodh vetem kur ke te besh me njerez te tjere, sidomos te panjohur ose sic thua edhe ti, me gjinine e kundert...nuk besoj se shkaku eshte nje problem shendetesor. duket me teper si fobi sociale. ndoshta te kalon me kalimin e kohes, por nese problemi behet aq i madh sa ti fillon edhe t'i evitosh njerezit, atehere eshte mire te kerkosh ndihmen e nje psikologu

 8. #7
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime

  Pėr: Turpi !

  meqe ra fjala, ku eshte psikologu i forumit?

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime

  Pėr: Turpi !

  Citim Postuar mė parė nga Prudence Lexo Postimin
  hiqi duret nga prona ime!!!
  ky eshte urdher.
  signor si  prona i takon atij qe e punon,

  ka thone partia
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 10. #9
  Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
  Anėtarėsuar
  22-03-2012
  Postime
  3,368
  Faleminderit
  150
  153 falenderime nė 133 postime

  Pėr: Turpi !

  Citim Postuar mė parė nga Prudence Lexo Postimin
  aman ja zgjidhe hallin ti.

  ai ose ajo e ka kete ndjesi vetem me gjinine e kundert...keshtu qe lidhet me teper me pasigurine qe ka ne prezantimin dhe pershtypjen qe le tek pala tjeter.Une them qe ka per te te kaluar me moshe kjo pune....dhe gjithashtu ne varesi dhe te eksperiencave qe do kalosh ne jete ne raportet personale.
  Nje ndihme e momentit...besoj se eshte moskokecarrja....ndaj mendimit i pelqej si pelqej, e thashe mire apo se thashe mire, ji i/e drejteperdrejte(ndonjehere mund te tingelloj si pa takt)...por do fillosh te ndihesh sh rehat edhe te jesh me i sigurt ne pranine e gjinise tjeter.

  hajt suxese
  .....jo une nuk jame ketu tua zgjedhe hallet njerezve, apo jam ne vendin e gabuar,
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga prishtina75 : 17-12-2013 mė 08:16

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime

  Pėr: Turpi !

  ketu ne forum kane nderruar te gjithe sex dhe se kane per gje (turp)... biles edhe emrat po i bejne dyshe si ne kishe....

  p.s. po pse me hallate perjashta rrini te gjthe????? vishnitanga te pakten
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Elian70 pėr postimin:


 13. #11
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  244 falenderime nė 199 postime

  Pėr: Turpi !

  Mos u bo merak se eshte normale. Me kalimin e moshes jo se do te iki turpi por do mesohesh si ta mbash nen kontroll. Do kuptosh qe eshte pjese e karakterit tend dhe ka persona qe do te pelqejne pikerisht per kete cilesi.
  Feelings change - memories don't.

 14. #12
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Anėtarėsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,281
  Faleminderit
  61
  42 falenderime nė 30 postime

  Pėr: Turpi !

  Kam pershtypjen se ti e ndjen veten inferior!
  Beso se je njesoj si te tjeret.
  Ata nuk jane me te mire se ty.
  Dhe kalon.
  Sigurisht edhe me moshe.

 15. #13
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  37
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime

  Pėr: Turpi !

  Duhet te punosh me self esteem. Nuk e di cfare moshe je, por luan rol te rendesishem.
  I LOVE GOD

  j&g

 16. #14
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,437
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime

  Pėr: Turpi !

  Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
  signor si  prona i takon atij qe e punon,

  ka thone partia
  Partia ta ka me te futur.... Miti mori plumbin ballit ne pune e siper....

 17. #15
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime

  Pėr: Turpi !

  Citim Postuar mė parė nga Prudence Lexo Postimin
  Partia ta ka me te futur.... Miti mori plumbin ballit ne pune e siper....
  Miti pyeti, ca ere ka gjaku  Dhe doli qe ishte vrare,..lol
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 18. #16
  Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
  Anėtarėsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  Nė luginėn e dashurisė.
  Postime
  2,627
  Faleminderit
  48
  56 falenderime nė 44 postime

  Pėr: Turpi !

  Citim Postuar mė parė nga chess_master Lexo Postimin
  Pershendetje , shpresoj se jeni mire te gjithe !

  Kam njefare problemi te vogel me turpin . Ne prani te shume njerezve , ose personave te gjinise se kundert , ndjej turp me shume se qe duhet , dhe djersitet fytyra deri ne nje shkalle sa ndihesh shume ne pozite jo te mire . Desha te marr mendimet e juaja nese ky problem eshte shendetesor fizik qe ka te beje me gjendrat e djerses apo diqka e tille , apo me shume eshte problem psikik qe ka te beje me mendjen e me mendimet .
  Le te ndihet i lirshem dikush te shkruaje nese ka ose ka pasur problem te ketille , dhe si arrihet zvogelimi i ketij turpi para te tjereve .

  Falemnderit !
  Vetbesim, i natyrshėm, dhe gjithėēka do tė ec aq rrjedhshėm sa nuk ta merr dot mendja. Ndėrkohė mos u mundo tė vrasėsh mendjen se ē'bluajnė tė tjerėt nė kokė.

  Ji vetvetja, i thjeshtė dhe i ēiltėr. Thjeshtėsia tė bėn modest. Sjelljet e tepėrta lėnė shkas pėr dyshim.

  Paramendo, kur ecėn ti pėrshembull, kėmbėt tė ēojnė aty ku do ti, tė themi nė mėnyrė tė pėrsosur. Mirėpo, nė rast se ti pėrqėndrohesh tek lėvizja e kėmbėve, duke i pėrcjellur hapat e njė pas njėshėm, bėn tė ngatėrrohesh me kėmbėt e tua. :-)

  Thėrriti ndėrdijes, jam ky qė jam, dhe mė pėlqen kėshtu si jam. Mos bėj krahasime.

  Shumė fat!
  Love has no limits

 19. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-11-2013
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Turpi !

  Varet nga shoqeria ku je. Turpi mund te quhet gje pozitive (per shembull ne shoqerite aziatike, te jesh i turpshem eshte vecori per tu pasur) ose gje negative ne shoqerite me perendimore.

  Ne Shqiperi kemi ate shprehjen tone te famshme : "TURP ESHTE TE BESH TURP", me pak llafe, s'ke pse te turperohesh kot. Kjo eshte me e thjeshte per tu thene se per tu bere.

  A eshte normale c'ka ndjen ti? Kjo varet nga niveli i turpit/ankthit qe ndjen. Cdo njeri ne kete bote ndjen pasiguri, ankth, stres, etj. Disa njerez e fshehin, disa e transformojne etj. Me pak fjale, nese turpi qe ndjen te shtyn deri ne evitim te disa situatave atere mund te quhet jo i shendetshem.

  Si te "rregullohesh" (shif thonjezat)? Qellimi eshte te besh paqe me veten. Ti je ky qe je, i turpshem i pa turpshem. Mos u krahaso me te tjeret. Fito pak vetebesim. Ndoshta do te te duhet te kerkosh brenda teje rrenjen e kesaj pasigurie (ndoshta me ndihmen e nje personi te kualifikuar si psh. nje psikolog). Personalisht do te te sugjeroja disa gjera :

  1. Fillo sportin. Te besh sport te ndihmon per vetbesimin ne menyre natyrore.
  2. Mundohu te mos abuzosh alkoolin dhe drograt e tjera qe zakonisht perdoren per te fshehur kete ndjenje turpi (kjo mund te coje ne alkoolizim kollaj)
  3. Mundohu te meditosh (jo te mendosh.. por te meditosh). Kjo do te te beje te jesh me i qete ne pranine tende. Dhe ndihmon per te te stabilizuar/qendruar/balancuar ne karakter dhe mendje.
  4. Fillo trajto veten tende mire, nga ana fizike si dhe nga ajo mendore. Mendime te tipit : "pse the kshu", "e bere gabim", "pse nuk bere kete", etj. jane te kota. Fokusohu te e tashmja dhe jo te cfare mund te kishte ndodhur, apo cfare mund te ndodhi ne te ardhmen. Mos i ler te tjeret te te drejtojne ne gjera kunder pelqimit tend. Nese nuk je dakort me dicka ngri zerin dhe shprehu. Me kete nuk dua te them te jesh "harbut" por te jesh i sinqerte me tjetrin dhe pik se pari me veten.

  Keto etapa si dhe te tjera duan kohe. Ki durim me veten dhe mos u nervozo... Vetja jote duhet te jet shoku yt me i mire, pasi me veten tende do jesh gjate gjithe jetes .

  Dhe nje here, turpi eshte ndjenje normale, keshtuqe ska asgje per tu merakosur. Nese turpi qe ndjen te bezids (mesa duket po), atere ke nevoje te punosh me veten me durim, qetesi, dhe disipline.

  Gjithe te mirat dhe pac fat!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mungabunga : 17-12-2013 mė 18:43

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar mungabunga pėr postimin:

  chess_master (21-12-2013)

 21. #18
  i/e regjistruar Maska e DiGiT@LiFE
  Anėtarėsuar
  21-05-2012
  Postime
  390
  Faleminderit
  71
  19 falenderime nė 19 postime

  Pėr: Turpi !

  1 veprim shume i thjesht i cili te heq cdo turp & siklete ne cdo vend & shoqeri

  sic beni muhabet po e pe qe djersitesh ose sikletohesh thjesht cohu ne kembe,
  nderprit muhabetin dhe terhiq vemendjen njerezve te tu (biles gjithe njerezve qe jane rreth e rrotull)
  pastaj thjesht hiq paturet dhe bertit me sa ke fuqi "so f*** what"

  pas kesaj plako jo djerse & siklet po dhe probleme shendetesore s'do kesh

  me respekt
  gėrmo plako gėrmo, se @@ e mia do gjesh

 22. #19
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Turpi !

  Tani vjen Benseven_11 dhe i vė vulėn !!
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •