Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 29
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Projekti Lungo Mare: Qytetart e Vlors t shqetsuar nga projekti i firms fitues

  Rama hap konkursin pr bregdetin e Vlors, Gjika: Kemi projektin ton

  Kryeministri Edi Rama ka hapur dje zyrtarisht konkursin ndrkombtar pr realizimin e projektit Lungo Mare n vijn bregdetare t qytetit t Vlors, nga Pylli i Sods deri te tuneli i Ujit t Ftoht. Shpallja e konkursti sht br n teatrin Petro Marko ku kan marr pjes edhe kryetari i Kuvendit Ilir Meta, antart e kabinetit qeveritar, si dhe kryebashkiaku i Vlors Shptim Gjika. N fjaln e tij Rama premtoi se ai do t bhet i prekshm pr qytetart para sezonit veror 2015, teksa falenderoi pr prgatitjen e dokumentacionit t ktij konkursi Ministrin e Zhvillimit Urban q drejtohet nga Eglantina Gjermeni. M lejoni po ashtu, q t falnderoj nga zemra skuadrn e Ministris s Zhvillimit Urban dhe Turizmit pr prgatitjen e ktij Konkursi Ndrkombtar q shnon hapjen e nj kapitulli t ri, n jetn e qytetit ton dhe pr faktin se ky konkurs u b i mundur t prgatitet dhe t hapet sot, n vitin e par t 100 vjetorit t dyt t pavarsis t shtetit tone, tha Rama. Por pavarsisht pjesmarrjes s Gjiks n kt aktivitet, duket se Bashkia e Vlors ka mbetur e paknaqur nga marrja e kompetencave t organizimit t ktij konkursi nga qeveria. I kontaktuar n telefon nga gazeta MAPO kryetari i bashkis s Vlors Shptim Gjika megjithse nuk ka dashur ti shpall luft direkte qeveris pr kt nism, ka ln t kuptohet qart se Bashkia q ai drejton nuk ka patur rol n kt organizim. I pyetur nse kishte dijeni pr kt nism dhe a ishte pyetur bashkia pr kt konkurs, Gjika do t shprehej se natyrisht q kemi pas dijeni dhe do ti vm n dispozicion gjith dokumentacionin e nevojshm pr realizimin e projektit. Ndrsa m tej shtoi se Bashkia ka br nj studim dhe nj projekt q nga viti 2008 q prfshin pikrisht vijn bregdetare. Ai madje shtoi se pr kt studim dhe projekt jan harxhuar edhe lek t taksapaguesve. Megjithse nuk ka pranuar t prgjigjet drejtprdrejt nse me kt nism qeveria po merte pushtetit vendor kompetencat, Gjika ka theksuar se Bashkia do ta paraqes kt dokumentacion q ka n konkurs. Ndrkoh q nga ana e tij Rama n fjaln e tij t mbajtur n takimin e hapjes s konkursti nuk ka ln pa hedhur kritika edhe mbi punn e Gjiks n administrimin e vijs s bregdetit t ktij qyteti. Ne ktu n Vlor jemi t gjith t bindur se kemi n dispozicion nj thesar. Nj thesar, q pr shum vite na humbi nga syt dhe q mjaftoi nj ndrhyrje e shpejt dhe jo fort e vshtir pr ta ripar me sy bregdetin e mrekullueshm t qytetit q sht para nesh, tanim si nj sfid pr t ndrtuar Vlorn e shekullit t ri. Un jam i bindur se pavarsisht dmeve t bra pr shkak t mungess s eksperiencs apo pr shkak t ngutjes pas nj zhvillimit t paqndrueshm, potenciali sht i gjithi aty, ka thn Rama. M tej ai ka siguruar qytetart e Vlors por jo vetm, se aksioni i pastrimit t ksaj vije bregdetare do t vazhdoj. Un jam i bindur q kushdo q kalon n pjesn e bregdetit t Vlors n kmb, pas pastrimeve t bra, q do t vazhdojn t kryhen deri n fund dhe shum shpejt, tha Rama. Duke folur m konkretisht pr projektin q krkohet t realizohet Rama ka siguruar se ai do prfundoj para sezonit turistik t 2015 dhe ai do t prfshij vijn bregdetare nga Pylli i Sods deri n Ujin e Ftoht. Ky konkurs dhe ky projekt jan hapi i par drejt realizimit t ktij zotimi. Ndrkoh q ky qytet dhe vija e tij bregdetare jan me siguri nj sfid pr tu fituar, n funksion t transformimit t gjith vijs s prcaktuar nga konkursi, nga pylli i Sods deri lart tek tuneli, n nj realitet t ri evropian dhe urban t Shqipris s re turistike, tha kryeministri. Ai ka shtuar se qeveria q ai drejton sht e vendosur q kt q po bn me Vlorn ta bj me gjith vijn bregdetare t Shqipris. Ne e kemi t gjith vullnetin pr ta realizuar projektin e ri t gjith vijs bregdetare t Shqipris, duke filluar nga vija bregdetare qytetit t Vlors dhe jam i bindur se n nj koh realitivisht t shkurtr, besoj do t na duhen afro dy vjet, ne do t mund ta prekim me sy dhe ta jetojm si realitet kt projekt q fillon sot, tha Rama. Por ndrsa ka theksuar se projekti i Vlors do t realizohet brenda ktij afati pavarsisht burimeve financiare, pr projektet e tjera ai ka theksuar se pr to q t realizohen duhet q m par t sigurohen lekt. Marrdhniet e ndera mes qeveris dhe kreut t bashkis s Vlors duken edhe nga fotot q ka shprndar dje nga vet kryeministria, ku Gjika nuk sht n asnj prej tyre.

  MAPO

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rama hap konkursin Lungo Mare pr bregdetin e Vlors Gjika: Kemi projektin ton

  Projekti “Lungo Mare”, Berisha: Rama mori kompetencat e Gjiks

  berisha ne fbTIRAN Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar dje n faqen e tij n Facebook mungesn e transmetimit live t ceremonis n Vlor nga Sheshi i Flamurit dhe shpalljen e konkursit nga Rama pr projektin “Lungo Mare” n Vlor. “Kjo ceremoni, q sht shndrruar tashm n nj rit pothuaj t shenjt pr mbar kombin, kt vit me urdhr t Edi Rams nuk u lejua t transmetohej direkt nga mediat e vendit. Ky ishte urimi pr Vlorn dhe shqiptart nga Sheshi i tyre i Flamurit i z. Edi Rama. Ndrkoh u transmetua direkt fjala e z. Rama n nj takim, n t cilin ai de fakto u inaugurua si kryetar i Bashkis s Vlors. N kt takim, n kundrshtim me nenin 13 t Kushtetuts dhe disa vendimeve t Gjykats Kushtetuese, n dhunim t ligjit t pushtetit vendor dhe Karts Europiane t Autonomis Vendore, Rama mori kompetencat e kryetarit t Bashkis Vlor, Kshillit Bashkiak t Vlors dhe shpalli konkursin pr ‘Lungo Mare’-n e qytetit. Ky konkurs, sipas ligjeve t msiprme, sht e drejt ekskluzive e Bashkis s Vlors, por deputeti i Vlors duke abuzuar me pushtetin e tij ekzekutiv shpalli veten de fakto edhe kryetar t Bashkis s qytetit q e votoi pr deputet. Ktij i thon deputet – kryeministr – kryetar bashkie = gaz i dheut!!”,- shkruan Berisha n Facebook.

  MAPO

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rama hap konkursin Lungo Mare pr bregdetin e Vlors Gjika: Kemi projektin ton

  Operacioni “Rama”, nga Lana te Lungomare

  Nga Vlora Vladimir Karaj/ Leonard Bakillari

  Mbi rrnojat e nj godine t sapoprishur n bregun e Vlors, nj burr me vare po nxjerr hekura pr skrap me djalin eDSCF4441 vogl q e ndihmon dhe i numron shufrat. “Kam br 37 mij lek (t vjetra) n mngjes, tani mos bj dhe nja 20”, -na thot ndrsa ulet pr t ndezur nj cigare. M’u prball tij, nj pallat tjetr vazhdon t ndrtohet. Puntort rrahin edhe atje hekur me ekan, pr ta ngjeshur m pas n beton. Vlora dje, nj dit pas 101-vjetorit t Pavarsis dhe shpalljes s projektit t shtitores s madhe prgjat detit ishte nj kantier i madh ndrtimi dhe shkatrrimi njkohsisht. Prej Pyllit t Sods, atje ku thuhet se do t filloj shtitorja apo ‘Lungomare’, si e quajti at dy dit m par kryeministri Rama, e deri matan ‘Ujit t Ftoht’, qyteti zhurmonte prej varesh e ekish q diku ngrinin kate e diku thrrmonin ’kishte mbetur prej kateve t prishura. “T’i kishin sqaruar njerzit. Nuk e dim fare far do t bhet dhe far do t prishet… Kshtu jan t gjith n ankth”, -thot pronari i nj lokali me muzik popullore, pak metra larg Petrolifers. Mbi kokat tona, ngjitur me lokalin e tij buz detit, muratort po i japin dorn e fundit t suvatimit katit t tet t nj pallati. “Nuk do t ket asnj selektim. Vija bregdetare do t jet e pastr”, – thot drejtori i Inspektoratit Ndrtimor Urbanistik Kombtar, Zyhdi Dajti. Por edhe pse mesazhi i tij dhe m hert i vet kryeministrit Edi Rama ka qen i qart, nj pjes e mir vijojn t ndrtojn.

  Nj puntor pran nj godine n ndrtim, e cila si na thon, ka hyr goxha n det duke hedhur mbi t gur e shkmbinj dhe ndodhet dika m tutje se pallati i famshm e i shumprfolur tek ‘Uji i Ftoht’, thot se karabinan e ndrtess e kishin matur dhe verifikuar. Me shum mundsi, ai ishte n list pr t’u prishur pasi sht ndrtuar thuajse mbi det, por edhe sepse si msohet, kishte tejkaluar lejen qoft n siprfaqe t toks, qoft edhe t kateve t ngritura. Kur e pyet pr arsyet se prse punohet ende, puntori mbledh supet. “S’di a t them. Thon q do prishet, por ktu solln tulla e hekura tani…”,- prgjigjet.

  Basti me Vlorn i Rams

  Kryeministri Edi Rama duket se do t prsris vetveten. Ajo q po ndodh n Vlor, atje ku ai u zgjodh deputet, i prngjan n nj mnyr apo nj tjetr asaj q bri n Tiran, kur u zgjodh kryetar bashkie. Shembjet e godinave pa leje apo me leje buz detit dhe pastrimi i territorit prej tyre, dika e paralajmruar q hert n fushatn pr zgjedhjet e 23 qershorit, duket se do t jet shenja e par e rndsishme e qeverisjes s tij. “Prgatitja e ktij Konkursi Ndrkombtar… shnon hapjen e nj kapitulli t ri n jetn e qytetit ton”, -tha Rama n Vlor m 28 Nntor. Shum njerz, edhe vet vlonjatt, e shihnin dje me nj fije dyshimi gjith kt histori edhe pse nj pjes pranojn edhe t humbasin nse dika do t bhet pr qytetin. “Nse prishen ndrtimet n baz t ligjit dhe ndrtohet dika pr t mir t qytetit, do jet e mir edhe pr fmijt e mi. Pr mua nuk ka asnj problem, se edhe un ktu dua t jetoj, por duhet t marrim vesh se far po bhet”, thot pronari i nj lokali t njohur buz detit n Vlor. Por pr t dhe pr mjaft t tjer duhet q njerzit t jen t sqaruar pr at q do t ndodh n ditt n vijim. Njerzit krkojn t din nse do ta ken ende atin mbi kok, nse do t ket nj zgjidhje pr ata q mbeten t pastreh pas prishjeve apo edhe pr ata q kan derdhur kursimet e jets n investime luksoze buz detit. Ata pa leje, sigurisht kan shum pak shanse t prfitojn, qoft edhe pak prej ksaj dhe duket se pjesa m e madhe e tyre jan pajtuar me faktin. Nj pjes e mir ndrtimeve q mund t montoheshin, po hiqeshin prej vet t zotve pr t shptuar materialet. Pjesa tjetr ishin rrnuar dhe mbetjet e tyre pritet t pastrohen n ditt n vijim. Pr t qen t sakt, ky nuk sht aksioni i par n bregdet. Pjesa m e madhe e aksioneve t ngjashme m hert n zona si Himara apo Ksamili jan mbyllur, duke ln pas rrnoja pa fund dhe sigurisht duke krijuar probleme m t mdha se ato q po tentonin t hiqnin. N t gjitha rastet e mparshme, shkatrrimi ka qen selektiv duke krijuar nj panoram jo fort t kndshme dhe nj ndjesi padrejtsie. Rama sht kshtu para sprovs pr t riprsritur vetveten dhe shmangur gabimin q kan br paraardhsit e tij. Kt her n fakt, ndryshimi sht pikrisht investimi personal i kryeministrit, i cili thuajse ka inspektuar nga afr t gjitha prishjet e bra nga INUK.

  Nga ana tjetr, ndoshta pikrisht pr shkak t ktij investimi personal, rezistenca q do t ket projekti duket do t jet m e madhe. M hert problemi i vetm q kan pasur zyrtart n shkatrrimin e ndrtimeve t ngjashme kan qen banort, por kt her kundrshtit vijn edhe nga opozita. Kjo e fundit paditi dje n Gjykatn Kushtetuese kompetencat ekstra q i jan dhn INUK pr t realizuar planin e propozuar prej Rams. Kundrshtia e opozits kryesisht ka t bj me arbitraritetin, q sipas saj po shoqron procesin edhe kundr ndrtimeve me leje por pran detit, ndrsa ajo e sheh kt edhe si nj hakmarrje politike, pasi n shnjestr t operacionit u vendos edhe nj ndrtim pran ‘Ujit t Ftoht’ q u prket t afrmve t kreut t Partis Demokratike. “N dhunim flagrant me vendime t Gjykats Kushtetuese, ligjin e urbanistiks dhe ligjin e Inspektoratit t Ndrtimit, Rama me vendim qeverie autorizon Inspektoratin Qendror t Ndrtimit t prish ndrtime me leje, natyrisht vetm t kundrshtarve dhe armiqve t tij”, tha n nj takim me gazetart disa dit m par ish-kryeministri Sali Berisha. M hert, Berisha thoshte se: “Krimi i vetm i pallatit sht se njri nga investitort e tij ka qen vjehrri i kryetarit t PD, kundrshtarit t Edi Rams, t cilin ky i fundit e urren pr vdekje”.

  Vlora, ku vetm peshqit jan pa letra!


  Ndrkoh, dje n Vlor diku po hidheshin soleta t reja e diku tjetr po ngriheshin kolona. E gjith kjo, prball soletave t shembura e kolonave t rrzuara prtok. Pjesa m e madhe e ndrtimeve q pam jan buz detit, ndonjher ngjitur me themelet e atyre q ishin rrzuar. Banort thon se deri tani jan goditur vetm ndrtimet q kan qen pa leje. “Edhe aty ku ka pasur nj kiosk 5 me 5, e cila m pas sht zgjeruar, sht prishur pjesa e shtuar dhe kioska sht ln aty ku ishte”, -na tregon nj prej tyre. Por nga ana tjetr, t gjith jan n nj gjendje meraku dhe ankthi pr at q do t ndodh m pas. Shum njerz mbeten t papun prej shkatrrimit t lokaleve dhe situata ekonomike n qytetin q i ngjan nj kantieri, nuk sht m e mir se ajo e pjess tjetr t vendit. T tjer presin m t qet at q ndodh. Nj prej pronarve t kompleksit sportiv “Liro” pran Kalas afr ‘Ujit t Ftoht’, thot se deri tani nuk ka asgj n lidhje me zonn prtej asaj q u quajt “Lungomare”. “Thuajse si do her kur jan ndrruar qeverit apo drejtues t urbanistiks kan ardhur dhe kan krkuar dosjen e ndrtimit. U kemi dhn letrat dhe kaq. E njjta gj ka ndodhur edhe tani”, -thot ai. Prtej ksaj, qyteti dhe sidomos zona buz detit q preket drejtprdrejt nga ndrhyrja sht duke gluar prej “konspiracioneve”. Dikush flet pr fshatra turistik, t tjer flasin pr marrveshje q shptojn nj pallat, n kurriz t t tjerve q prishen, por nj pjes e madhe bien dakord q, nse do jet njsoj pr t gjith, do duhet t pranojn “fatin”. Sigurisht ata q kan leje dhe letra n rregull, i shtojn ksaj edhe dmshprblimin. Por fakti se sa t ligjshme kan qen lejet e bn edhe m komplekse situatn. Nj prej pronarve thot se ai pak shqetsohet nse zyrtart kan shkelur ligjin. Sipas tij, nse kjo ka ndodhur, ata thjesht duhej t dnoheshin, por kjo nuk mund t prekte m ndrtimin e ligjruar. Nj roje objekti prej atyre q vizituam buz detit, qesh dhe thot: “Ktu vetm peshqit jan pa letra, thojuni t’u japin ndonj kart jeshile edhe peshqve q t vijn ktej se ngeln n Itali”.

  Ndrsa puntort mbi skela numrojn tullat q i vn njra mbi tjetrn, buz rrugs, i ulur mbi kolonn e rrzuar t betonit, mbledhsi i skrapit mat me sy karabinan e pallatit q ngrihet para tij. Ai duket sikur peshon se sa hekur do t dal prej saj e sa do mund t fitoj, duke ushqyer kshtu fmijt dhe shtyr ditt e papunsis, nse nesr edhe asaj i vihet fadroma.


  Dajti: 20 objektet me leje do shemben pasi t llogaritet dmi

  Kreu i Inspektoratit Ndrtimor Urbanistik Kombtar, Zyhdi Dajti thot se do t shemben t gjitha objektet e ndrtuara zyhdin vijn bregdetare t qytetit t Vlors, aty ku dhe pritet t projektohet shtitorja e re prgjat detit. I kontaktuar nga “Mapo”, z. Dajti tha se shembja e objekteve prgjat bregdetit t Vlors sht ndar n dy faza. N fazn e par jan shembur t gjitha objektet pa leje ndrtimi, ndrsa n fazn e dyt t pastrimit t vijs bregdetare do t shemben t gjitha objektet e tjera me leje. Proces ky q do t kryhet pasi t prllogaritet kostoja e tyre, me qllim dmshprblimin e pronarve t ndrtesave. “Ndrtimet q jan me leje do t shemben n nj faz t dyt, pasi t llogaritet kompensimi i vlers s tyre. Ndrsa ndrtimet pa leje do t prishen q t gjitha n fazn e par t aksionit”, – tha Dajti. Kreu i INUK sqaroi se n kt zon jan rreth 20 objekte me leje, dokumentacioni i t cilave po shqyrtohet pr kompensimin e tyre. Sipas Dajtit, shembja e ktyre objekteve do t kryhet n nj faz t dyt, pasi projekti i shtitores s bregdetit krkon nj vij bregdetare t pastr. “Nuk do ket asnj selektim pr ndrtimet n vijn bregdetare t Vlors. Absolutisht asnj objekt. T gjith qytetart jan t barabart prpara ligjit. Ata i kan prishur vet t gjitha objektet q kishin ndrtuar pa leje”, – thot Dajti. Sipas tij, t gjitha objektet do t prishen sipas radhs, duke filluar nga ato pa leje, pjesa m e madhe e t cilave sht prishur tashm, e deri tek objektet me leje, pas prfundimit t procedurave ligjore pr kompensimin e tyre. “Nuk do t bhet asnj selektim pr objektet q do t shemben. Vija bregdetare do t jet gjithmon e pastr”, – prfundon kreu i INUK, Zyhdi Dajti.

  MAPO

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rama hap konkursin Lungo Mare pr bregdetin e Vlors Gjika: Kemi projektin ton

  Plani pr “Lungo Mare”, kualifikohen 5 studio pr projektin

  Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit ka shpallur 5 projektet e przgjedhura pr fazn e dyt t konkursit ndrkombtar pr vijn bregdetare t qytetit t Vlors. L’AUC Paris, DOGMA, HFF, MBAS dhe XDGA jan 5 projekt-propozimet e kualifikuara pr n fazn pasardhse, ku do t shpallet edhe kompania fituese. Sipas drejtoreshs s Agjencis s Planifikimit t Territorit, Adelina Greca, konkursi pr vijn bregdetare t Vlors arriti t marr plot 45 projekt-propozime, t cilat jan vizione mjaft t mira pr zhvillimin e ktij aseti urban t spikatur n bregdetin e Jugut. “Regjistrimet online arritn nj rekord krahasuar me konkurse t mparshme t organizuara n vend. N prfundim t afatit zyrtar, n faqen e konkursit u regjistruan rreth 110 studio vendse e t huaja, mes t cilave kishte edhe grupime studentore. Konkursi ndrkombtar pr vijn bregdetare t qytetit t Vlors arriti t marr plot 45 projekt-propozime, t cilat jan vizione mjaft t mira pr zhvillimin e ktij aseti urban t spikatur n bregdetin e Jugut”, tha Greca. Nga kto 45 propozime, 13 kan qen nga Shqipria. Studiot q kan prgatitur 5 propozimet e przgjedhura do t ftohen n Vlor, m dat 21 shkurt, pr t prezantuar projektet e tyre drejtprsdrejti prpara juris ndrkombtare finale dhe qytetarve t Vlors. Aty do t przgjidhet edhe fituesi i konkursit dhe do t ndahen mimet e paracaktuara. Sipas Grecs, do t shprndahen 3 mime pr tri propozimet m t mira, si edhe nj mim special pr studion m t mir vendse.

  projektet

  “L’AUC Paris” nga Djamel Klouche, Franc

  “DOGMA”, nga Martino Tattara, Belgjik-Itali

  “HFF”, nga Simon Hartman, Zvicr

  “MBAS”, nga Mathias Bauer, Gjermani

  “XDGA” nga Xaveer de Geyter, Belgjik

  Panorama

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425

  Pr: Rama hap konkursin Lungo Mare pr bregdetin e Vlors Gjika: Kemi projektin ton

  4 kompani franceze dhe sa per sy e faqe 1 kompani gjermane.
  eh sa e duan neo-bllokmenet francen. ashtu si harapet e tunizise dhe marokut.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,938

  Pr: Rama hap konkursin Lungo Mare pr bregdetin e Vlors Gjika: Kemi projektin ton

  u be vlora me keq se curvat....me kete pordhjekt te MAAAAAAAAADH

  p.s. po pse kane vdekur arqitektet tane?????
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  Pr: Rama hap konkursin Lungo Mare pr bregdetin e Vlors Gjika: Kemi projektin ton

  Citim Postuar m par nga Elian70 Lexo Postimin
  u be vlora me keq se curvat....me kete pordhjekt te MAAAAAAAAADH

  p.s. po pse kane vdekur arqitektet tane?????
  Nje nga metodat
  e sukseshme te edvinit per vjedhje meleonash euro eshte qo me projektet studiosh e maketesh.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,938

  Pr: Rama hap konkursin Lungo Mare pr bregdetin e Vlors Gjika: Kemi projektin ton

  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  Nje nga metodat
  e sukseshme te edvinit per vjedhje meleonash euro eshte qo me projektet studiosh e maketesh.

  a po c'ja shkrep nga arqitektura ai????? nuk thone qe shteti hap konkursin, por e specifikojne RAMA (D'rama).....
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  759

  Pr: Rama hap konkursin Lungo Mare pr bregdetin e Vlors Gjika: Kemi projektin ton

  Shkodra permbytet cdo vit!!!!!!,,,,,,kjo qeveri nderton SHETITORE me pare borxh!!!!!!!!!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Antarsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,419

  Pr: Rama hap konkursin Lungo Mare pr bregdetin e Vlors Gjika: Kemi projektin ton

  Citim Postuar m par nga loni-loni Lexo Postimin
  Shkodra permbytet cdo vit!!!!!!,,,,,,kjo qeveri nderton SHETITORE me pare borxh!!!!!!!!!
  Avash avash shoku Loni.

  "M e mira sht armike e s mirs"

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Lungomare, nis shembja e shtpive, INUK konflikt me banort

  Lungomare, nis shembja e shtpive, INUK konflikt me banort

  Nga Redaktor {03/06/2014}

  UntitledBanort e rreth 13 objekteve banimi n Vlor kan dal dje t detyruar nga shtpit e tyre vetm pas 48 orsh q ishin lajmruar se ato do t prisheshin. Inspektorati Ndrtimor Urbanistik Kombtar ka nisur t hnn prishjen e objekteve q preken nga ndrtimi i shtitores s re t madhe n Vlor. Pronart e objekteve kundrshtuan me forc njsit e INUK-ut dhe sht dashur ndrhyrja e policis s Vlors dhe Forcave t Ndrhyrjes s Shpejt pr t qetsuar situatn dhe pr ti hapur rrug prishjes s shtpive. Tensioni mes banorve dhe forcave t INUK-ut u krijua gjat orve t mngjesit, pasi banort kundrshtuan prishjet e shtpive me pretendimin se nuk ishin lajmruar dhe se nuk u ishte premtuar n mnyr ligjore kompensimi pr pronn e tyre.

  Banort jan shprehur pr mediat se jan t paqart pr dmshprblimet q duhet t marrin nga qeveria dhe se kan mbetur n rrug t madhe pas nxjerrjes nga shtpit e tyre. Gjithashtu, ata pretendojn se shtpit e tyre jan me leje t rregullta, disa prej tyre jan ndrtuar 80 deri 90 vjet m par.

  Kam 48 vjet q banoj n kt shtpi dhe ata m vijn t shtunn e m thon nxirr plakat se t hnn do t prishet. Asnj dokument sm dhan pse prishet shtpia. Tani ku do t shkojm ne? Jemi dy pleq, t smur, ku do vemi? thot njri nga banort e dbuar dje pr mediat.

  Nj tjetr banor thot se sht detyruar t lr shtpin pa asnj lajmrim, ndrsa nj tjetr thot se ishte interesuar m par dhe i kishin thn q shtpia e tij nuk prekej nga ndrtimi i shtitores s re, ndrsa tani ka mbetur n qiell t hapur.

  Shtpia ime u ndrtua q m 1950-n. Erdhn e na njoftuan t shtunn n orn 11 t nxjerrim plakat nga shtpia, pa asnj dokument e pa asnj gj. Sipas njoftimit n gazet, do t marrim 24 milion lek t vjetra, por vet nuk na kan thn. Nuk kam ku t vet, far, t bj vetvrasje?! sht turp! Nuk kam ku shkoj. Kam dy fmij, q edhe ata me familjet e tyre jetojn n shtpi t kohs s Enverit, nj dhom e kuzhin, thot nj tjetr banor.

  Banort pretendojn se kan dokumentacion t rregullt pr banesat e tyre, duke protestuar pr mnyrn sesi i trajtoi shtetit. Ata krkojn q procedura e shpronsimit duhej t kishte nisur m par se t niste shembja. Disave u ka dal emri n gazet si persona q do t dmshprblehen, por ata nuk kan besim, madje shprehen pesimist pr procedurat e gjata burokratike pr ti marr. Momentalisht ata jan t pastreh dhe u duhet t strehohen tek t afrmit.

  T gjitha ndrtimet e prishura dje ndodhen jo n ann e bregdetit, por mbi rrug.

  http://mapo.al/2014/06/lungomare-nis...flikt-banoret/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 12. Anetart m posht kan falenderuar Xhuxhumaku pr postimin:

  Meriamun (09-06-2014)

 13. #12

  Pr: Lungomare, nis shembja e shtpive, INUK konflikt me banort

  Po mire na e quajne “lungomare”…,
  po at’here buze liqenit si i thone ne shqip,”lungolago”…
  Mire qe nuk banojme ne Vladivostok, se do te kthenim gjuhen ne koreane !

  Per temen,
  ne shume vende te botes ka rregulla si keto, e heret a vone Ligji zbon njerezit prej shtepiave te ndertuara ne abuzim me rregulloren ...
  Pasi shume bejne pas mendjes se tyre, pastaj qajne kur i shembin shtepite.
  Por kur ( me sa kuptova une ) ketu behet fjale qe i ka rene plani..., mund te them me plot gojen qe;
  po veprohet sikur ne kohen e qenve, kur te mberthenin prej gryke e te hidhnin ne det, pa leter nga gjykata, pa proes, pa diskutuar fare!
  Pasi me pare qe te zbohen njerezit nga shtepite e tyre, duhet qe shteti tu garantoje nje banese te rregullt me tera konditat dhe mundesisht
  te demshperblehet nese u vjen prapa edhe kusuri ( reston )...
  Por sikur shteti yne te sillej ne kete menyre do te quhej ZVICER...! (fatkeqesisht) ...
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 14. #13
  Dark Angel Maska e smokkie
  Antarsuar
  08-01-2004
  Vendndodhja
  verdalle
  Postime
  1,137

  Pr: Lungomare, nis shembja e shtpive, INUK konflikt me banort

  E verteta eshte qe shume ndertesa duhen prishur por perseri, duhet hartuar nje plan per banoret.
  + emri eshte idjotsia e radhes e qeverise.
  Po te kishte nje emer ne aglisht si psh "new Vlora" do ishte titulluar projekti "Ne Vlora".
  Domethene nuk eshte turp t'i veme emra shqip gjerave te reja o popull.
  Cdo gje eshte relative...

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518

  Pr: Lungomare, nis shembja e shtpive, INUK konflikt me banort

  Citim Postuar m par nga smokkie Lexo Postimin
  E verteta eshte qe shume ndertesa duhen prishur por perseri, duhet hartuar nje plan per banoret.
  + emri eshte idjotsia e radhes e qeverise.
  Po te kishte nje emer ne aglisht si psh "new Vlora" do ishte titulluar projekti "Ne Vlora".
  Domethene nuk eshte turp t'i veme emra shqip gjerave te reja o popull.
  lungo mare ka ngel nga projekti i vjeter italian, dhe sot po vihet ne plan
  edhe ne shkoder sheshi quhet piaca
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

 16. #15
  Dark Angel Maska e smokkie
  Antarsuar
  08-01-2004
  Vendndodhja
  verdalle
  Postime
  1,137

  Pr: Lungomare, nis shembja e shtpive, INUK konflikt me banort

  Citim Postuar m par nga xhori Lexo Postimin
  lungo mare ka ngel nga projekti i vjeter italian, dhe sot po vihet ne plan
  edhe ne shkoder sheshi quhet piaca
  E po pastaj se eshte projekt i vjeter italian?
  Nuk i pershtasim dot emrin ne shqip?
  Nuk e di nga e ka prejardhjen fjala "shesh" por te pakten tingullon me shqip se "piaca" jote.
  Cdo gje eshte relative...

 17. #16
  i/e regjistruar Maska e Jeto_Jeten
  Antarsuar
  05-11-2002
  Vendndodhja
  "20 mije lega nen det" ...duke eksploruar...
  Postime
  342

  Pr: Lungomare, nis shembja e shtpive, INUK konflikt me banort

  ene tirona e ka nji projekt taljon kur do fillojne me e zbatu? te marri fryme njerezia. po ce do vetem 'ndertesat" e vjerres na dalin te teperta ato mu ne mes te sheshit te lodrave nuk ka sy me i pa inuku
  He who learns but does not think, is lost! He who thinks but does not learn is in great danger.

 18. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  Pr: Lungomare, nis shembja e shtpive, INUK konflikt me banort

  shetitore .. eshte fjala me e mire per rastet ne fjale.

 19. Anetart m posht kan falenderuar Brari pr postimin:

  Meriamun (09-06-2014)

 20. #18
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Lungomare, nis shembja e shtpive, INUK konflikt me banort

  Si shpjegohet q gjithnj n fillim t sezonit turistik bhen "rregullime rrugsh" shkatrrime ndrtesash , mitingje, tritolime etj etj ?!! Nuk ka ndonj periudh m t prshtshme psh ?
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 21. #19
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518

  Pr: Lungomare, nis shembja e shtpive, INUK konflikt me banort

  Citim Postuar m par nga Wordless Lexo Postimin
  Si shpjegohet q gjithnj n fillim t sezonit turistik bhen "rregullime rrugsh" shkatrrime ndrtesash , mitingje, tritolime etj etj ?!! Nuk ka ndonj periudh m t prshtshme psh ?
  behet per te nxirr akoma me shume jeten e qytetarve, nese vjet ne oret e dyndjeve te qytetarve per te shkuar ne plazh nga skela ne uj te ftoht duhej 30 min per 1 km sot me punimet qe do behen do te duhen akoma me shume kohe per te kaluar matsan tynelitl,

  ps. nuk ka dimer ne vlore per te bere keto punime?
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

 22. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rama hap konkursin Lungo Mare pr bregdetin e Vlors Gjika: Kemi projektin ton

  Vlonjatt kundr Lungomares: "S’ka ku t kaloj ambulanca"

  VLORE - Nj grup qytetarsh nga Vlora kan kundrshtuar projektin e shtitores s ktij qyteti, t njohur si projekti i “Lungomares”.

  Prfaqsues t grupeve t interesit kan deklaruar se n t dhnat e projektit drguar nga studioja fituese, nuk gjendet asnj pik takimi me projektin fillestar t prezantuar.

  Kreu i qarkullimit rrugor t Vlors, prfaqsues t bashkis, shoqata e ndrtuesve dhe arkitektve, e institucione t tjera kan paralajmruar se do t’i drgojn shkres zyrtare Kryeministrit, Ministris s Zhvillimit Urban si dhe ministrive t linjs, pr t krkuar nj prgjigje konkrete se ’po ndodh me Vlorn dhe bregdetin e saj.

  Kreu i Shoqates s Operatorve Turistik Vasil Bedini kundrshtoi projektin duke deklaruar se projekti i ri i Lungomares nuk zgjeron rrugn, por fragmentizon aksin aktual.

  Sipas prfaqsuesve t grupeve t interesit, ky projekt nuk l hapsira pr kalim t automjeteve t emergjencs si jan policia apo ambulanca.

  Projekti fitues pr shtitoren e qytetit t Vlores u przgjodh mes 5 projekteve t tjera dhe u vlersua nga qytetar, institucione dhe biznese.

  Shqiptarja

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •