Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1

  Carlos Ernesto Garca

  Poet, shkrimtar dhe korrespondent i shtypit salvadorian, sht autor i vllimeve me poezi : Hasta la colera se pudre (Edhe inati qelbet), (Barcelon 1994) i botuar po n t njjtin vit n Ne York me titullin Even rage ill rot, A quemarropa el amor (E vrtet dashuria), (Barcelon 1996); La maleta en el desvan (Valixhia n papafingo), (Jaen 2009); Antologji: Poesia de la diaspora (Poezi e diaspors), (Salvador 2009); dhe autor i antologjis Un nuk kam shtpi. Gjithashtu sht autor i vllimit me karakter romanesk, q prshkruan udhtimin e tij n lumin Jance, El Sueo del Dragon (ndrra e Dragoit), (Barcelon 2003) dhe i reportazhit t titulluar Bajo la sombra del Sandino (Nn hijen e Sandinos), (Barcelon 2007) i bazuar n intervista t zhvilluara me ish-komandantt m t rndsishm t FSLN-s (Fronti Sandinist i lirimit Kombtar) n Nikaragua.
  N fund t vitit 2012, s bashku me 26 poet t tjer nga vendi i tij, u publikua nga shtpia botuese prestigjoze Editorial Visor, n antologjin Poezia e shekullit XX n El Salvador. Vazhdimisht ka qen i ftuar nga institucione t ndryshme akademike dhe kulturore t Evrops, Azis, Ameriks Latine dhe t Shteteteve t Bashkuara. Poezia e tij ndr t tjera sht prkthyer n gjuhn angleze, kineze, holandeze, arabe, portugeze, italiane, franceze, maqedonase dhe shqipe. Carlos Ernesto Garcia, sht konsideruar nga shtypi si babai i kroniks poetike. N qershor t vitit 1980, si pasoj e prshkallzimit t dhuns brutale n El Salvador, Carlos Ernesto Garcia bhet objekt i nj atentati q krye n shtpin e tij nga komandot e ashtuquajtura “skuadrat e vdekjes”. N kt aksion paraushtarak, mbetn t vrar i ati dhe motra e tij e vogl. Pas masakrs Carlos Ernesto u arratis n Meksik dhe pas disa muajsh u vendos n Barcelon t Spanjs, ku jeton edhe sot.

  POEZIA NISET PR UDH

  Haime Surezit in memoriam

  Ninza jote
  vigjilente natn.
  Rruga pr t ciln shkrove
  patrulluar nga postbllok.
  Zri yt
  i shuar nga vrassit.

  Baret n t cilat argtoheshe
  i kyur me duhmn e guaros
  t przier me finj
  prmbyt heshtjen.

  Me nj gjest talls
  i gjetn duart e tua t prera.
  Tallse
  buzqeshja jote.
  Poezit e tua shtisin npr bot.
  Gjejn fole n goj t reja
  q t prmendin.
  Njeriu sht sot
  ashtu si e deshe:
  Nj batare.


  LARGO NGA VETJA

  Q pikllimi mos t t zr
  n kt ast.
  Bj q ankthi
  t t rrij larg.
  lirohu aq sa mundesh
  nga kujtimet
  q dmtojn.
  Ruaj me fanatizm
  emrat
  q me mundim
  mban n kujtes
  q mbajtsit e tyre t vjetr
  t prehen n paqe

  Mos t t dridhet dora
  as mos e kthe shpinn
  tek hedh granatn.

  Perktheu Drita Isufaj - Nacional
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Pr: Carlos Ernesto Garca

  Interviste me Carlos Ernesto Garcia
  Botuar ne Prill 2010, gjate vizites se tij ne Shqiperi
  Intervistoi: Rezarta DHOGA


  Carlos Ernesto Garcia, poet por edhe gazetar nga Slavadori, ka ardhur kto dit n Shqipri pr t promovuar Un nuk kam shtpi, antologjin, me t ciln i prezantohet publikut shqiptar. Ky vllim vjen pr lexuesin nga shtpia botuese Dita 2000 dhe prfaqson nj prmbledhje t marr nga tre librat: Derisa kolera t kalbet, Nj piknisje pr dashurin dhe Valixhja n papafingo.

  E pabesueshme duket jeta e ktij poeti nga Salvadori, poezin e konsideron si nj mnyr pr t denoncuar gjith sa i ka ndodhur atij, por edhe popullit t tij. Pr her t par nj poet latino-amerikan vjen n gjuhn shqipe me nj antologji, e cila titullohet Un nuk kam shtpi, nj titull i huazuar prej titullit t nj poeme emblematike, q u shkon pr shtat shum popujve, edhe atij shqiptar gjithashtu. Carlos Ernesto Garcia, poet por edhe gazetar, sht quajtur edhe babai i kronikave poetike. E ka n mendje edhe nj t till pr Shqiprin.
  Jam shum i lumtur q gjendem n vendin tuaj, shprehet Carlos Ernesto Garcia, sepse mendoj se Shqipria ka shum ngjashmri me vendin tim q sht Salvadori. Un jam nj poet 50-vjear q do ta festoj 50-vjetorin ktu n vendin tuaj, sepse e kam kto dit dhe kam 30 vjet q kam ikur nga Salvadori mbas lufts. N vendin tim, shumica sht nj popullsi fshatare mendoj se kjo ngjan shum dhe me vendin tuaj. Un jam krenar q jam fshatar dhe e quaj veten nj fshatar t urbanizuar.

  Kur flasim pr jetn dhe krijimtarin tuaj, mos kemi t bjm me nj asonanc t largt t Eseninit n Salvador?
  Po, Esenini dhe un kemi t njjtn origjin. T dy vijm nga fshati. Q kur kam qen 30 vje kam menduar t bj dhe nj libr me biografin time, sepse kisha jetuar aq shum sa mendoja se kisha se far t shkruaja, por duke e menduar m duket se e kam shtyr shum kt libr, dhe tani n kt mosh mendoj se ka ardhur koha e duhur q ta botoj, n nj form t ndryshme, pra n form tregimesh. Do ta tregoj me an t disa anekdotave disa historive t vogla n formn e tregimeve, sepse ato jan shum her m shum kuptimplot se do gj tjetr. Kam par shum njerz q e prdorin kt form pr t treguar histori t rndsishme t jets s tyre.
  N Shqipri ju vini me librin tuaj poetik Un nuk kam shtpi, kjo sht paraqitja e juaj e par n gjuhn shqip, si ju lindi mendimi pr ta prkthyer kt libr n gjuhn ton?
  Ky libr sht prmbledhje e tre librave t mi q un i kam nxjerr do 10 vjet, sepse, pr mendimin tim, sot sht e nevojshme q poezia t maturohet, un nuk e kam t nevojshme t botoj libra do vit, mjafton q t botoj nj libr t mire, n mnyr q t shpreh gjith botn time t brendshme, pikrisht ky libr vjen si prmbledhje e ktyre tri librave me 80 poezi.


  ǒndjesi ju krijon fakti q keni botuar nj libr n gjuhn shqipe?
  N vendin tim sht nj faktor shum i rndsishm q un jam poeti i par latino-amerikan q publikohem n Shqipri me nj vllim poetik. E di q ka dhe poet t tjer shum m t mdhenj sesa un, shum m t rndsishm se sa un, dhe t njohur si sht Neruda, Borges, por megjithat un e ndjej q kt nder e kam un.

  Meq shkuam te letrsia latino-amerikane a mund t na thoni dika m shum se sa dim ne, shqiptart, pr realitetin letrar t Salvadorit?
  Ka tri grupe t mdha t poezis n Salvador, t cilt un do ti prmend. Nj grup poetsh q lindn n vitet 40 dhe u quajtn Grupit 40 sht dhe grupi i viteve 70, ku sht dhe Roke Dalti, i cili krijoi nj thyerje nga tradita e mparshme dhe bri nj lidhje me at q do t vinte m von me poezin e shek. 20. Ky ka qen nj grup me shum influenc n Salvador. Kjo gj prkoi n t njjtn koh me revolucionin q bhej n Amerik, me traditn e hipive. Pikrisht kjo gj tregon q Salvador nuk ishte mbrapa t tjerve e ndjente at q ndodhte n Amerik dhe ishte dhe ai n djepin e ksaj kulture, dhe tregonte t gjith ndryshimet q do t pasonin m von, pikrisht n traditn dhe kulturn e ktij vendi.

  Cili nga kto tri grupe sht m i realizuari dhe cilit prej tyre i prkisni ju?
  Pr mua, grupi m i rndsishmi, q shnoi shum ndryshime n kultur, n art, n muzikn e ktij vendi, sht ai q sht quajtur brezi i angazhuar, brezi i viteve 70. Ky sht grupi m i rndsishm pr mua, sepse nga ky grup m von lindn dhe grupe t tjera t vogla, t cilt vun emra t uditshm, sipas krahinave q vinin Gurt e Vegjl, si quhej njri prej tyre, kurse nj grup tjetr, ku un shikoj dhe veten, ishte grupi i viteve 80, q kishin dal nga Salvadori jetonin jasht territorit t tij dhe, pr her t par, fillonin e publikonin n Salvador. Poezit i kam shkruar q m par, po pikrisht ather fillova ti shkruaj, pasi kisha ikur nga Salvadori dhe fillova ti botoja n vendin tim.

  N bisedn me ju prmenden shpesh fjalt: revolucion, i angazhuar etj., por nuk dgjohet fjala Dashuri A mund t na thoni dika pr kt pranin e saj, pra pr dashurin?
  Gjja e par q e dallon poezin time sht se territori i saj sht Salvadori dhe kjo do t thot, q kujtimet e vendit tim i kam me vete, sa her q vizitoj nj shtet t ndryshm si Meksik, Spanj, Itali n Kin, por dashuria ka nj prani shum t fort. Kjo mund t tregohet shum mir me nj shembull nga poezit e mia, q titullohet Poezi e shkurtr dashurie, m t ciln un n do vend q shkoj, kujtoj Salvadorin dhe dashurit e mia p.sh., un e mbyll poezin duke thn q pikrisht n kt ngatrres, q un bj mes kujtimeve dhe vendeve ngatrroj ngjyrn e flokve t tu me ngjyrn e plantacioneve t kafes q kam n vendin tim.

  sht shum domethnse kjo lidhje midis dashuris dhe atdheut, por rol luan arti i angazhuar dhe rndsi ka dashuria n poezi?
  Pr mua, dashuria vetjake nuk sht e ndar dashuria e prgjithshme. N librin tim sht e ndrthurur: kur flas pr dashurin nuk flas vetm pr nj femr, kur flas pr dashuri flas pr historit e mia personale, kur flas pr dashuri flas pr njerzit q kam par gjat gjith jets, pr njerzit q kam jetuar pr njerzit q m kan ndihmuar. Kur flas pr poezi dashurie, flas edhe pr vendet pr dashurin e nj vendi.

  ǒndryshim ka pr ju tradhtia ndaj dashuris dhe tradhtia ndaj atdheut?
  Kur flas pr angazhim, flas pr besnikri pr vendin tnd, pr miqsin n radh t par, dhe kur flas pr nj person sht e njjta gj. Pra, pr mendimin tim nuk duhet t tradhtojm asnj. Duhet t jemi besnik.

  Si e gjett kt miqsi n Shqipri?
  Pika e nisjes sht festivali i vitit t shkuar n Strug, n t cilin un kam qen i ftuar atje, un takova Lindn, q sht nj shoqe shum e mir, e cila q n fillim besoi te poezia ime dhe pati mirsin dhe dashamirsin, q t m ftonte n vendin e saj dhe un erdha brenda nj nate nga Festivali i Strugs n Durrs. Pr mua ishte shum e rndsishme t vija n vendin tuaj, pr t ciln kisha dgjuar shum t flitej, sepse kisha lexuar disa vepra t Enver Hoxhs, sepse vetm ai ishte i njohur nga shkrimtart tuaj. Mbas veprave t tij, gjja tjetr q kisha par nga Shqipria ishte fotografit npr gazeta t anijeve, q niseshin plot me njerz pas viteve 90, pr t ikur n Itali, pr nj jet m t mir. Pikrisht un besoj tani q vizitoj Shqiprin shikoj se kto shpresa po plotsohen pr shqiptart dhe shpresoj se Shqipria do t ket nj t ardhme m t mir atje ku do t shkoj, pra n komunitetin evropian.

  Ku i gjeni pikat e prbashkta midis Ballkanit, konkretisht Shqipris, dhe vendit tuaj?
  Un me thn t drejtn nuk sht se e njoh shum mir poezin e Ballkanit, sepse nuk kam pasur mundsi q ta lexoja n gjuhn time, megjithat far di nga Ballkani sht pikrisht kjo ndarje e madhe ndr parti. Un nuk kam qen kurr i angazhuar npr parti; besoj m shum te njerzit, pasi partit mund t na len n balt, kurse njeriu q e do vendin e tij kurr nuk mund t na mohoj.

  Me kt doni t thoni se ju e keni njohur m mir njeriun shqiptar dhe dashurin shqiptare?
  Un flas m shum pr njerzit, sepse ata m solln ktu. Me njerzit kam m shum lidhje dhe mendoj q poezia ime mund t njihet po nga ata, nga dashuria q kan pr t lexuar, pr t njohur m shum, jo vetm pr historin time vetjake, por pr t njohur gjith historin e nj Amerike Latine, q nuk sht shum e largt nga historia e vendit tuaj. N Festivalin Poetik t e Strugs njoha dhe nj poet shqiptar, q quhet Pre Zogaj t cilin e falnderoj shum pr parathnien me t ciln ka shoqruar librin tim.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •