28 Nntori SHPALLJA E PAVARSIS
DITA E FLAMURIT

28 nntor 1912 - dat kjo e shnuar n kalendar,
Neve shqiptarve na bn q t ndjehemi krenar.
sht dit e veant pr popullin shqiptar,
Ndonse u zgjuan nga gjumi pr her t par.
T gjith armiqt Perandorin Osmane e kishin vrshuar,
Organizuan dhe prfunduan komplotin e planifikuar.
Rastsisht shqiptart njzri nuk ishin bashkuar,
Idealin e pavarsimit t tyre pr ta proklamuar.

Shpresa pr Shqiprin ende nuk kishte vdekur,
Po prinin burrat mendjendritur dhe zemrhekur,
Atyre prpjekjet pr pavarsi nuk u shkuan kot,
Llafe kishin pak, ndrsa mund, djers e vepra plot.
Ja, sot pas nj shekulli me mall i prkujtojm,
Arritjet e secilit prej tyre lart i vlersojm.

Erdhi asti i pritur - flamuri n Vlor ishte ngritur.

Pavarsia u shpall, por vetm n t mir t Shqipris,
Ant e viset tjera shqiptare iu lan Serbis dhe Greqis,
Vall ku mbeti fati i Kosovs, Sanxhakut dhe amris?
A nuk ishin katr vilajete shqiptare brenda Perandoris?
Rastsisht nuk ndodhi Lufta e Par Ballkanike dhe Botrore,
ndrrat e armiqve u realizuan dhe ata u zgjeruan prore,
Spastrimi etnik i shqiptarve jasht Shqipris filloi,
Ishte Naertania serbe dhe Megaliidea greke e cila fitoi.
Sa pak msuan shqiptart nga kto mashtrime e psime,
sht moment q t zgjohemi dhe t bjm prparime.

Besmir YVEJSI,
Prishtin, Nntor, 2013