Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Perse jane larguar te krishteret nga kontributi ne kete forum?

    Kam shume kohe qe nuk shkruaj ne kete forum kristian. Here pas here kur hyj dhe e vizitoj kete faqe , shoh se, te gjithe te krishteret e dikurshem, qe e mbanim plot gjalleri kete forum, nuk shkruajne me. Cfar ndodh.. perse? Mbase rregullat strikte te vendosura nga Albo, e kane "vagulluar" forumin, ku nuk mund te besh dot nje replike, apo dhe te thuash dhe nje mendim te ndryshem. Me kuijtohet kur diskutova me Tonin katolik, nje diksutim mjaft i nxehte, adminsitratori e pezulloi fjalen time, duke e mbajtur anen e Tonit moderator. Gjykime te tilla te njeanshme mendoj, se cdo dite e me teper po e braktisin forumin kristian. Une jam dakort me vendime te tilla, vetem kur fyhet besimi, kur fyhet personi dhe duket qartazi qellimi i keq. Por te ndalosh diskutimet , edhe pse mund te jene si ato te Farisenjve me apsotujt, ketu fillon dhe problemii. Gjithsesi dhashe mendimin tim.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 23-11-2013 mė 18:18

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Gentian_gr
    Anėtarėsuar
    30-08-2007
    Postime
    2,520

    Pėr: Perse jane larguar te krishteret nga kontributi ne kete forum?

    Ke ngaterruar andrese o njeri!

    Nuk shkruan forumi kristian,por ai shqiptar

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Pėr: Perse jane larguar te krishteret nga kontributi ne kete forum?

    Citim Postuar mė parė nga Gentian_gr Lexo Postimin
    Ke ngaterruar andrese o njeri!

    Nuk shkruan forumi kristian,por ai shqiptar
    Forumi ka nenforume dhe ketu eshte per te krishtere.

    Sa per largimin, te krishteret nuk kerkojne unitet ne Krishtin por ne pastore hajdute dhe te pacipe qe jane ne gjendje te bejne ēdo gje te ulet per te vjedhur fonde . Ndaj edhe ata te krishtere qe duhet te mblidheshin , jane te perēare e te shperndare ne rastin me te mire , e nga ana tjeter ke qe besojne vetem per parate qe perfitojne ne emer te besimit . Fonde qe duhet te ishin per njerez ne nevoje , per ungjillizim per te varfer e per te semure .Por lakmia per para eshte burimi i gjithe te keqijave thote Bibla .

    Kjo eshte gjendja e kishave dhe te krishtereve shqiptare qe kam pare :

    Mateu 7:15

    Ruhuni nga profetėt e rremė, tė cilėt vijnė te ju duke u shtėnė si dele, por pėrbrenda janė ujqėr grabitqarė.


    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Pėr: Perse jane larguar te krishteret nga kontributi ne kete forum?

    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    Forumi ka nenforume dhe ketu eshte per te krishtere.

    Sa per largimin, te krishteret nuk kerkojne unitet ne Krishtin por ne pastore hajdute dhe te pacipe qe jane ne gjendje te bejne ēdo gje te ulet per te vjedhur fonde . Ndaj edhe ata te krishtere qe duhet te mblidheshin , jane te perēare e te shperndare ne rastin me te mire , e nga ana tjeter ke qe besojne vetem per parate qe perfitojne ne emer te besimit . Fonde qe duhet te ishin per njerez ne nevoje , per ungjillizim per te varfer e per te semure .Por lakmia per para eshte burimi i gjithe te keqijave thote Bibla .

    Kjo eshte gjendja e kishave dhe te krishtereve shqiptare qe kam pare :


    Mateu 7:15

    Ruhuni nga profetėt e rremė, tė cilėt vijnė te ju duke u shtėnė si dele, por pėrbrenda janė ujqėr grabitqarė.


    Daniel100, nuk jam duke gjykuar as kisha e as pastore. Jam duke folur pikerisht per kete faqe kristiane, kur dikur gelonte nga diskutimet, deshmite dhe gjallerine e kristianeve. Une mendoj se adminsitratori duhet te ndryshoje menyren e konceptimit, duke hequr "censuren" e demshme. Te lejoje diksutimet edhe me sens te "nxehte", gjithmone kur nuk ka fyerje dhe qellim te keq denigrues. Shembullin qe kam sjelle me Tonin Katolik, moderator ne faqen katolike, eshte me reali, ku adminsitratori bllokon ose neutralizon diskutimin, sepse ai eshte moderator, dhe i bije qe ai duke pasur nje post te tille, mund te flase si te doje, kur te doje dhe cfar te doje. Ne te gjithe diksutimin tim qe kam bere me Tonin, ka qene vetem doktrinor dhe jo personal. Po keshtu ndodh edhe kur une disa here diskutoj ne faqen orthodhokse, gjithmone mbeshtetur ne doktrine dhe jo aspekt personal, Albo pasi ben disa debate, ku gjithmone perpiqet te tregoje te "fortin", menjehere ben altimatume dhe kyc temat ose te heq te drejten e fjales. Ju lutem hyni dhe shikoni shkrimet e parashume viteve dhe do te ballafaqoheni me keto qe une them. Une mendoj se adminstrimi duhet te ndryshoje mentalitet dhe te lejoje mendimin e lire dhe kontributin e lire. Te lejoje diskutimet, edhe pse mund te jene te nxehta si farisenjte me apsotujt, sepse vetem keshtu kjo faqe kristiane do te geloje si dikur. Nuk po gjykoj askend, por ftoj gjithsecilin te kontriboje me ate cka Zoti ka folur dhe ka bere ne gjithsecilin. Po keshtu te lejoje diskutimet edhe te besimtareve te tjere, te cilet nuk i perkasin te njejtit relligjion, gjithmone kur nuk ka fyerje dhe qellime te keqia. Kisha e Krishtit nuk eshte e kufizuar dhe e mbyllur ne nje "kulle". Dilni dhe predikoni ungjillin kudo neper bote. Ky eshte urdheri qe Jezusi i ka dhene kishes se tij.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Pėr: Perse jane larguar te krishteret nga kontributi ne kete forum?

    Halle halle kjo dynja, halli hallit nuk i ngja
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •