Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Kushtetuta e Shqipris mbush 15 vje!

  15 vjetori i Kushtetuts, Rama: Vullnet i shqiptarve. Gjithprfshirja, koncepti baz

  Emri: konferenca1.jpg

Shikime: 391

Madhsia: 22.5 KB
  TIRANE- Konferenca per 15 vjetorin e krijimit te Kushtetues ka mbledhur bashke sot kreun e shtetit, Bujar Nishani, kreun e qeverise, Edi Rama, kryeparlamentarin Meta, kryetarin e Gjykates Kushtetuese, Dedja dhe ambasadorin e BE, Sekui, ambasadorin e Gjermanise, etj.

  Kreu i qeverise, Rama theksoi se Kushtetuta nuk eshte dhurate e fuqive te medha, as imponim i nje fuqie nga lart poshte, por nje shprehje e vullnetit te perbashket te shqiptareve qe ia bene dhurate vetes kete kushtetute me referendumin e 1998.

  Vetedija per te qeverisur permes Kushtetutes eshte me e forte se ishte 15 vjet me pare. Kushtetuta eshte baza ku mbeshtetet gjithe procesi i bahskejetes se nje vendi, por edhe funksionimi i nje vendi dhe besoj se sot eshte dita per te cmuar rolin e vecante qe ka luajtur Gjykata Kushtetuese ne zbatimin e kushtetutes ne keto 15 vite. Eshte nje instrument ne zhvillim, pasi dinamika e zhvillimit te vendit nuk eshte asnjehere e dhene pergjithmone, Kushtetuta meriton gjithmone edhe ne kendveshtrimin nga pozicioni i nevojes per ta ndryshuar ate, por si nje instrument ne zhvillim, ajo e ka te nevojshme Gjykaten Kushtetuese si nje kontribut per ta interpretuar ne momente te caktuara, por edhe per ta konsoliduar ate duke iu pergjigjur nevojes se kujtdo per interpretimin e saj- tha Rama.

  Sipas tij sot mund te jete edhe nje moment per te reflektuar per te ardhmen e saj. Sot ne jemi ne kushtet kur vendi perpiqet perdite per tu integruar ne BE dhe pas 15 vjetesh kur integrimi imponon teresi standarde e sjelle qe shepsh bien ndesh me ato qe ne i kemi pjese te vazhdimesise sone, pyetja qe a duhet apo jo rishikuar Kushtetua eshte insistuese. Por eksperienca na ka mesuar si ti qasemi kesaj pyetje dhe pergjigjen te mos e gjejme te vullneti i forcave politike por te gjitheperfshirja e aktoreve dhe faktoreve shoqerore dhe vete sistemi qe garanton integritetin e Kushtetues. Stabiliteti i saj eshte parakusht per rendin kushtetues te vendit dhe ne cdo rast, cdo nderhyrje ne te, imponon domosdoshmerisht qe ne funksion te stabilitetit dhe forcimit te rendit kushtetues, gjitheperfshirja te jete koncepti baze e me fillestar i kesaj. Nuk mundet qe procesi te jete partiak e aq me pak i njeanshem- tha Rama.

  Gjat fjals s tij, Kryetari i Gjykats Kushtetuese, z. Bashkim Dedja u shpreh se Kushtetuta e Republiks s Shqipris mbush sot 15 vjet nga miratimi i saj n 28 nntor t vitit 1998. Debatet dhe diskutimet e ksaj konferenc i shrbejn prmirsimit t drejtsis kushtetuese. Gjetja e ekuilibrit mes stabilitetit t Kushtetuts dhe elasticitetit t saj, si dhe modelet orientues pr sistemin e drejtsis Kushtetuese mbeten pjes e nj diskutimeve t hapura dhe vazhdues.
  N fjaln e tij, Presidenti Bujar Nishani siguroi se institucioni q ai drejton do t prdor do mjet kushtetues dhe ligjor pr t garantuar lirit dhe t drejtat e qytetarve.
  Nderkohe Meta, duke e vleresuar shume te rendesishme Kushtetuten deklaroi se 15 vjet me pas kemi shume arsye per ta duartrokitur kete kushtetute dhe shume arsye per te kritikuar veten se si jemi sjelle me te. Kushtetuta e re e diktonte bashkepunimin e forcave politike me gjithe peisazhin zemerak te tyre. Ndryshimet ne vitin 2008, edhe nese u iniciua me synim te mire, cenoi raportet mes pushteteve dhe dha mesazh te gabuar, ne Kushtetute mund te nderhyej brenda inateve- tha Meta gjate fjales se tij.

  Meta ka deklaruar se tashme te gjithe e kane maturine e nevojshme per te qasjen e drejte drejt Kushtetutes dhe nderhyrjet nese ato do te gjykoheshin te nevojshme ne te mire te vendit.

  Panorama

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kushtetuta e Shqipris mbush 15 vje!

  Fjala e plot e Rams


  “Faleminderit zoti Kryetar i Gjykats Kushtetuese!
  Me thn t drejtn, nuk e kisha menduar se do t kisha ndonjher mundsin, por edhe vshtirsin, t flisja para nj ‘klase’ plot me gjykats.
  Dua t them pak fjal n nderim t ktij eventi t rndsishm dhe t ktij momenti t rndsishm pr jetn e Kushtetuts son, duke u nisur nga viti 1913, kur 6 Fuqit e Mdha e njohn Shqiprin dhe bashk me nj Prijs, i dhan edhe statutin organik nj dokumenti i cili ishte Kushtetuta e kohs n kt vend. Nj dokument q synonte ta bnte kt vend jo vetm nj vend t qeverisur me rregulla, por prmes ktyre rregullave, edhe nj vend q i bashkngjitej zhvillimeve evropiane t kohs.
  Historia e jets s Kushtetuts son, apo m sakt e t jetuarit t shqiptarve nn Kushtetut, sht nj histori m vete q meriton me siguri studime dhe takime m vete, ndrkoh q sot ne jemi ktu pr 15 vjetorin e nj Kushtetute q, m s fundi, nuk sht dhurat e Fuqive t Mdha, as imponim i nj fuqie nga lart – posht, por nj shprehje e vullnetit t prbashkt t shqiptarve, q ia bn dhurat vetes kt Kushtetut me referendumin e vitit 1998.
  E sot, sigurisht q ka plot gjra pr t thn, por sht e sigurt se vetdija pr t jetuar nn Kushtetut dhe pr t qeverisur prmes Kushtetuts, sht m e fort se sa ishte 15 vjet m par.
  Kushtetuta sht nj akt themelor dhe baza ku mbshtetet gjith procesi i bashkjetess mes njerzve t nj vendi, por edhe gjith funksionimi i nj vendi. Besoj q sot sht dita pr t muar edhe rolin e veant q ka luajtur Gjykata Kushtetuese e ktij vendi n zbatimin e Kushtetuts, n kto 15 vite. E, si nj instrument n zhvillim, pasi dinamika e jets dhe e zhvillimit shoqror, ekonomik dhe politik t vendit, nuk sht asnjher e dhn prgjithmon, Kushtetuta padyshim meriton gjithmon edhe kndvshtrimin nga pozicioni i nevojs pr ta ndryshuar at, por mbi t gjitha, si nj instrument n zhvillim. Kushtetuta e ka t nevojshme Gjykatn Kushtetuese, vendimmarrjet e saj, si nj kontribut i domosdoshm pr ta interpretuar n momente t caktuara, por njkohsisht, edhe pr ta konsoliduar n parimet dhe n konceptet e veta Kushtetutn, duke iu prgjigjur nevojs s kujtdo pr interpretimin e saj.
  Sigurisht q, sot sht, nj moment i rndsishm, qoft pr t br nj retrospektiv mbi jetn e ksaj Kushtetute, qoft edhe pr t reflektuar mbi t ardhmen e saj. Nuk ka dyshim q pr nj shoqri n tranzicion, q vazhdon t prplitet n prpjekjet pr t ndrtuar nj shtet modern evropian, sht e pashmangshme q her pas here t hedh vshtrimin te Kushtetuta dhe her pas here ta krkoj prmes Kushtetuts edhe zgjidhen e problemeve q i sjell koha. Ashtu si kundr, sht e pashmangshme, besoj un, q n kt rrug relativisht shum t shkurtr pr jetn e nj vendi, – 15 vjet jan shum pr jetn e nj njeriu, por jan asgj pr jetn e nj vendi, – t ndodh edhe si na ka ndodhur q, pavarsisht qllimeve t mira, t preket Kushtetuta dhe nga prekja e saj t mos merren prfitimet e prezumuara prej qllimit t mir.
  E pra, sot ne jemi n kushtet kur vendi prpiqet prdit pr t’u integruar n Bashkimin Evropian dhe pas 15 vjetsh, kur afrimi me Bashkimin Evropian imponon vijimsisht nj trsi standardesh dhe sjelljesh q shpesh her bien ndesh me standardet dhe sjelljet q ne i kemi pjes t vazhdimsis son, pyetja q “a duhet a nuk duhet rishikuar Kushtetuta” do t bhet besoj un gjithmon e m insistuese.
  Por nga ana tjetr besoj se eksperienca e ktyre 15 viteve na ka msuar mjaftueshmrisht si t’i qasemi ksaj pyetjeje dhe si n do rast, prgjigjen e ksaj pyetjeje t mos ta gjejm tek vullneti ekskluziv i forcave politike, por ta gjejm n radh t par tek gjith prfshirja e t gjith aktorve dhe faktorve shoqror, duke nisur sigurisht nga komuniteti i konstitucionalistve dhe m gjer pastaj, nga vet sistemi q garanton integritetin e Kushtetuts. Stabiliteti i Kushtetuts sht padyshim nj parakusht pr stabilitetin dhe qndrueshmrin e rendit kushtetues t vendit. E n do rast, do ndrhyrje n Kushtetut, pavarsish se nuk prbn asnj lloj sakrilegji n vetvete, imponon domosdoshmrish q, n funksion t stabilitetit dhe t forcimit t rendit kushtetues, gjithprfshirja t jet koncepti baz dhe m fillestar i saj. S’mundet kurrsesi q nj proces i till t jet nj proces partiak dhe, aq m pak, nj proces politikisht i njanshm. Padyshim, edhe n qoft nj proces politikisht i gjithanshm, kjo sht e pamjaftueshme kur flasim pr Kushtetutn e nj vendi, n jetn e t cilit partit politike prfaqsojn shumka, por kurrsesi nuk prfaqsojn gjithka.
  S fundi, un dshiroj t theksoj se roli i Gjykats Kushtetuese n kushtet e sotme bhet gjithmon e m i rndsishm, si bhet gjithmon e m i rndsishm vet roli i sistemit t drejtsis, prball sfids s gjithanshme dhe aspak t leht t njehsimit t sistemit ton t t jetuarit, me at t t jetuarit n familjen evropiane. E pr kt arsye, e moj shum edhe kt eveniment t sotm, kt prpjekje pr ta par ditlindjen e Kushtetuts dhe prvjetorin e 15-t t saj si nj oportunitet pr t diskutuar mbi historin e Kushtetuts n kto 15 vite, mbi t mirat dhe t metat e saj, mbi ka Kushtetuta na ka garantuar n kt vend dhe ka nuk kemi mundur t’i garantojm Kushtetuts, pavarsisht qllimeve t mira nga t cilat mund t jemi nisur. E mbi t gjitha, mbi se si Kushtetuta dhe kjo Gjykat Kushtetuese do t kontribuojn pr t forcuar standardet e shtetit t s drejts n Shqipri.
  Ju jam shum mirnjohs pr mundsin q m dhat pr ta prshndetur kt eveniment dhe ju siguroj, n bindjen dhe n vullnetin e palkundur t Qeveris, jo vetm pr t respektuar n do hap Kushtetutn dhe pr t garantuar kushtetutshmrin e do veprimi t saj, por edhe pr t par me shum interes do prpjekje brenda sistemit t drejtsis dhe do hap n pjes t ndryshme t ktij sistemi, pr t forcuar kushtetutshmrin n bashkjetesn mes njerzve dhe mes institucioneve n kt vend.
  Faleminderit!”

  Panorama

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kushtetuta e Shqipris mbush 15 vje!

  Fjala e plote e Presidentit Bujar Nishani

  Kushtetuta duhet t jap garanci pr nj jet t gjat dhe qndrueshmri

  22 nntor 2013

  Presidenti i Republiks, SH.T.Z. Bujar Nishani, mori pjes sot n konferencn shkencore t Gjykats Kushtetuese me rastin e 20-vjetorit t formimit t saj dhe 15-vjetorit t krijimit t Kushtetuts.

  Fjala e plot e Presidentit t Republiks, Bujar Nishani

  T nderuar pjesmarrs
  I nderuar Kryetar i Kuvendit, Kryeministr, Kryetar i Gjykats Kushtetuese dhe gjyqtar,
  T nderuar t ftuar,

  sht nj knaqsi e veant t jem i pranishm n kt konferenc shkencore, kushtuar gurit t themelit t nj shteti, Kushtetuts, n kt 15-vjetor t saj.

  Edhe pse i ri n mosh ky akt themeltar paraqet nj rndsi t veant pr t gjith sistemin shtetror e shoqror.

  Supremacia e ktij akti themeltar sht e padyshimt, dhe pikrisht prej ktu lindin edhe institucionet n themel t shtetit ton bashkrisht me misionin dhe rolin e tyre n garantimin e rendit kushtetues dhe t lirive e t drejtave t shtetasve.

  Superioriteti i Kushtetuts n hierarkin e piramids s burimeve t s drejts, sht shum i rndsishm pr krijimin dhe ruajtjen e strukturs shtetrore.

  Besoj se kjo eprsi e mban Kushtetutn jasht zhvillimeve t politiks s zakonshme, por jo larg vmendjes se saj, duke br q strukturat themelore t shtetit t qndrojn mbi politikat elektorale dhe t sigurojn paprekshmrin e sistemit shtetror pavarsisht nga rezultatet e zgjedhjeve si dhe ka sht m e rndsishme, pavarsisht nga forcat politike q do t fitojn zgjedhjet.

  Gjej rastin ktu, t’ju risiguroj se si President i Republiks dhe garant i Kushtetuts do t vazhdoj t jap maksimumin dhe t prdor do instrument kushtetues dhe ligjor me qllim garantimin e qndrueshmris s shtetit t s drejts, duke respektuar dhe garantuar t drejtat e cilitdo shtetas dhe do elementi prbrs t shoqris ton n formn e saj SHTET.

  Nuk kam se si t’i shikoj apo konceptoj t shkputura nga njeri-tjetri, respektimin e t drejtave themelore t shtetasve dhe respektimin e pavarsis institucionale.

  do institucion kushtetues nuk duhet vetm t krkoj por edhe t prkushtohet n garantimin maksimal si t t drejtave t shtetasve ashtu edhe t mirfunksionimit e tij dhe cilitdo prej institucioneve.

  N bindjen time dhe aktivitetin tim, Kushtetuta duhet t jap garanci pr nj jet t gjat dhe qndrueshmri.

  Rishikimi duhet t jet i rrethuar nga maturia e kujdesi pr t nnvizuar aspektin themelor t paktit kushtetues.

  Prvese ans historike dhe prpjekjeve t bra nga Komisioni pr hartimin e Kushtetuts pr t arritur n krijimin e nj Kushtetute t mirfillt evropiane, ajo q duhet vlersuar sht rndsia q ky Komision i dha krijimit t nj teksti kushtetues me vler, t qndrueshm dhe t aft q t’i prgjigjej krkesave pr nj sistem t drejt evropian me themele t patundura por q n t njjtn koh t’i prgjigjej edhe realitetit ekonomiko-shoqroro-politik t vendit.

  Kushtetuta e vitit 1998 sht nj nga elementet institucionale m t rndsishme q qndrojn n bazn e demokratizimit t shtetit shqiptar.

  Kushtetutat e zgjedhura n vendet postkomuniste kan pasur nj rol t rndsishm n demokratizimin e vendit duke arritur ksisoj t prcaktojn “rolet e lojs” dhe duke influencuar direkt n mbarvajtjen institucionale t nj shteti demokratik.

  Gjithsesi mendoj se ishte e vshtir t arrihej ky qllim, por Komisioni pr Hartimin e Kushtetuts arriti t’i prgjigjet pyetjes se “Si do t bhej e mundur t bashkjetojn t gjitha domosdoshmrit n mnyr q t limitohen konfliktet individuale apo ato kolektive, pa krijuar institucione monstruoze t cilat mund t shkelin lirit themelore?”

  Un besoj se po punojm q edhe n vendin ton, Kushtetuta t mos jet vetm akti themelor i nj shteti, si akt material, por t jet komponenti esencial i demokratizimit dhe vendosjes s shtetit t s drejts, duke qen mbi t gjitha shpirti i shoqris shqiptare se sa thjesht mekanizmi i zakonshm institucional.

  Kushtetuta mbi t gjitha ka sensin e nj pakti social, i nj kontrate mes atyre q qeverisin dhe t qeverisurve, mes t cilve vendosen parimet dhe instrumentet e nj regjimi politik.
  N thelb, Kushtetuta paraqet mnyrn n t ciln populli prcakton dhe instrumentalizon fuqin, pra rikonfirmon sovranitetin.

  Nse teksti m i vjetr kushtetues, stricto sensu, ishte Magna Carta, e cila shrben akoma si nj Kushtetut e pashkruar pr Britanin e Madhe, por q n thelb solli nj zhvillim t paprecedent, duke kufizuar pushtetin absolut t mbretit si dhe duke mos i lejuar t plotfuqishmit mbret t dnonte, internonte apo vriste asknd pa kaluar me par n nj proces t rregullt gjyqsor dhe ligjor.

  E para Kushtetut e shkruar n bot ishte ajo e Korsiks n 1735, ku pr her t par n bot parashikonte parimet e sovranitetit popullor dhe parimin e ndarjes s pushteteve.
  Gjithsesi, vlen t prmendet q njhersh me zhvillimin e njerzimit u zhvilluan edhe nocionet rreth kushtetuts si element themeltar i nj shteti.

  Ksisoj, lindja e Gjykats Kushtetuese si institucion n bot por edhe n Shqipri n kt 20-vjetor t saj, i rijep nj dimension real kufizimit t sovranitetit real q e gzonin Parlamentet n prgjithsi, por edhe Kuvendi shqiptar n veanti.

  sht pr tu vlersuar progresi q solli Kushtetuta e vitit 1998, e cila duke rrnjosur parimet aspak demokratike si: centralizimi i pushtetit, mosrespektimi i parimit t ndarjes s pushteteve, mungesa e pluralizmit politik dhe instalimi i diktaturs s proletariatit, i ridha nj frym t re evropiane gjith sistemit t s drejts.

  Mbi t gjitha Kushtetuta e 1998 sht nj kushtetut reale, e cila i prkon realitetit shqiptar, sidomos n parashikimet kushtuar balancimit t pushteteve apo respektimit real t t drejtave t njeriut.

  T nderuar pjesmarrs,

  Vlersoj temn q keni zgjedhur pr kt konferenc shkencore duke dashur t nnvizoni rolin statik dhe sigurimin e qndrueshmris q duhet t jap kushtetuta e nj vendi, e sidomos ajo shqiptare, por mendoj se n kuadrin e aderimit n BE do t duhet t prgatitemi pr modifikime t reja kushtetuese t cilat vijn n prputhje me shpirtin e kthimit n antar me t drejta t plota t Shqipris n familjen Evropiane.

  Pikat t cilat mund t parashtroheshin pr rishikim n Kushtetutn e Shqipris, si ka ndodhur tashm me t gjitha vendet antare t Bashkimit Evropian do t konsistonin n:

  - nj kufizim i sovranitetit kombtar me an t njohjes s institucioneve t Bashkimit Evropian pr t adoptuar akte normative pr shtetet antare. Pra, Parlamenti shqiptar nuk do t jet i vetmi institucion ligjbrs.

  - parashikimi q duhet br n Kushtetut pr t drejtn pr pjesmarrje t shtetasve t Bashkimit Evropian n zgjedhjet lokale t Shqipris si dhe e drejta e pronsis mbi terrene apo pasuri t paluajtshme pr shtetasit e huaj.

  - parashikimi i t drejts s shtetasve shqiptar pr t marr pjes si zgjedhjes apo t zgjedhur n zgjedhjet e Parlamentit Evropian.

  Rishikimi Kushtetues pr t cilin sapo fola nuk duhet kuptuar si nj prekje e rndsis s ktij akti themeltar, si nj kthim t Kushtetuts n nj ligj t zakonshm i cili mund t modifikohet lehtsisht, por mbetem i mendimit se do kushtetut bazohet apo mbshtetet n nj vendim apo kompromis themelor, prandaj ajo nuk mund t vihet n pikpyetje prmes procedurave q synojn ndryshimin e saj.

  Pasi nj kushtetut nse do t ishte krejtsisht e ngurt, nuk do arrinte t jepte asnj garanci pr nj jet t gjat dhe qndrueshmri, por nga ana tjetr edhe nj kushtetut e but nuk duhet t lihet t modifikohet sipas dshirs s shumics politike.

  Rishikimi duhet t jet i rrethuar nga maturia e kujdesi pr t nnvizuar aspektin themelor t paktit kushtetues.

  Pra rishikimi i Kushtetuts duhet par si nj prsosje t saj kur sht nj domosdoshmri shoqrore, por pa prekur brthamn e parimeve, vlerave kushtetuese q do ta konsideronim superkushtetut.

  N prfundim t fjals sime, gjej rastin t prgzoj Gjykatn Kushtetuese pr punn e palodhur si “roje e Kushtetuts shqiptare”, e cila ka arritur t jet jo vetm tepr aktive me vendimet e saj interpretuese n dhe pr garantim t kushtetuts, por ka arritur t jet edhe m pran qytetarve t cilt gjithnj e m shum po apelojn tek ky institucion.

  Ju faleminderit dhe suksese te mtejshme!


  Presidenca

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Kushtetuta e Shqipris mbush 15 vje!

  Arben Imami n “News24”: E meta e vetme e Kushtetuts, mungesa e Senatit

  TIRANE - N 15-vjetorin e Kushtetuts s Shqipris, nj prej bashk-hartuesve t saj, Arben Imami konsideron se ligji themelor i shtetit ka vetm nj t met t madhe, q sipas tij sht mungesa e Senatit. I ftuar n rubrikn “Opinion” n “News24”, deputeti i PD-s Imami theksoi se Senati do t kishte qen zgjidhja m perfekte lidhur me zgjedhjen e presidentit apo ligjet q krkojn 3/5 e votave n Kuvend.

  “Kur e kemi shkruar kt Kushtetut, e kemi menduar gjithmon se do t ket vend pr Senat. Kur nuk u pranua Senati, u prpoqm me mjete t tjera pr t balancuar vakumin e krijuar.”- deklaroi Imami.

  Lidhur me kundrshtimet q kreu i LSI-s ka br pr Kushtetutn, zoti Imami tha: “ Meta sht i prekur n radh t par pr ligjin elektoral, e kemi me 3/5 dhe sht e shumic t cilsuar, n mnyr q t mos lejoj aventurizm n kt fush. Zoti Meta kishte kt problematik dhe vijon ta ket kt problematik. Ne si mazhoranc ishim t detyruar t merreshim vesh me opozitn. Nuk mund t punonim me t gjitha fraksionet brenda opozits s djeshme.”

  Sipas Imamit, “nj reform elektorale nuk sht e pamundur. Nuk sht hapur ende nj diskutim ,debat lidhur me ligjin elektoral, por gjithsesi ai nuk sht m Kushtetues.”

  Prsa i prket zgjedhjes s Prokurorit t Prgjithshm, ish-ministri Imami deklaroi se amendamenti pr vendosjen e nj mandati 5-vjear zgjidhi nj ngr n Kushtetut.

  “U vendos nj mandat 5-vjear, ishte zgjidhja me e mir. Besoj se me kt sht br nj pun e mir. Jep disa garanci m t mdha dhe sht nj amendament i qndrueshm.”- u shpreh Imami.

  I pyetur se far ndryshimesh priten n Kushtetut, Imami tha se deri tani nuk sht br asgj serioze dhe konkrete lidhur me ndryshime t mundshme kushtetuese.

  (er.nu/BalkanWeb)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •