Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 30
 1. #1
  kuku Maska e brooklyn2007
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime

  Lightbulb Albanian Americans Documentary

  >>>>>>>>>>>>>>>


  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 2. #2
  kuku Maska e brooklyn2007
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Pjesa e dyte


  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2011
  Postime
  239
  Faleminderit
  6
  11 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  A mund te me shpjegoj dikush pse ato gocat edhe grate Shqiptare jane te veshur si talebane ? Me ato qe une di Shqiptaret jane nga Europa jo nga Azia.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar TilVolioR pėr postimin:

  shkodrane~ (16-11-2017)

 5. #4
  kuku Maska e brooklyn2007
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Te njejten pershtypje me beri dhe mua. A jane keta Shqiptaret tipike te Amerikes te cilet mund ti marresh si perfaqesues te komunitetit Shqiptaro-Amerikane? Sigurisht qe ka dhe te tille te veshur si ne Lindje te Mesme brenda komunitetit tone, por me sa kam njohur pjesa me e madhe jane te veshur njelloj si pjesa tjeter e Amerikaneve ose Europianeve perendimore. Nejse, ceshtje perceptimesh dhe nga ana e medias ne Amerike.
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 6. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  242 falenderime nė 202 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Te njejten pershtypje me beri dhe mua. A jane keta Shqiptaret tipike te Amerikes te cilet mund ti marresh si perfaqesues te komunitetit Shqiptaro-Amerikane? Sigurisht qe ka dhe te tille te veshur si ne Lindje te Mesme brenda komunitetit tone, por me sa kam njohur pjesa me e madhe jane te veshur njelloj si pjesa tjeter e Amerikaneve ose Europianeve perendimore. Nejse, ceshtje perceptimesh dhe nga ana e medias ne Amerike.
  Mjafton tu shohesh emrat dhe mbiemrat e atyre qe realizuan kete dokumentar dhe e kupton qellimin e tyre .

 7. #6
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  191 falenderime nė 177 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Dokumentar shqiptaro/maqedonasish qe flasin pak shqipe te cale.
  Ato nuk jane shqiptare Shqiperie.maybe Tropojane,ka mundesi
  tropojane te ardhur qe ne kohen e zogut ne amerike
  Shqiptaret femrat nuk mbajne shami ne koke.Edhe ato qe
  kane hyre 20 vjetet e fundit ne amerike nga dibra kukesi tropoja nuk mbajne shami ne koke.
  Ka mundesi qe keto ,familjet e tyrene dokumentar kane ardhur ne Amerike
  ne kohen e para luftes se 2te dhe u ka ngjitur si zakon shamia ne koke.
  Flasin edhe malazes,maqedonas ne interviste ato nuk jane shqiptare.
  Dokumentari eshte nje mess me maqedonas malazes qe flasinpak shqip.Varja
  jo shqiptare te vertete.nuk jane shqiptare te vertete.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 26-11-2013 mė 01:11
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e [Elita]
  Anėtarėsuar
  15-02-2013
  Vendndodhja
  Larg!
  Postime
  450
  Faleminderit
  23
  28 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
  Dokumentar shqiptaro/maqedonasish qe flasin pak shqipe te cale.
  Ato nuk jane shqiptare Shqiperie.maybe Tropojane,ka mundesi
  tropojane te ardhur qe ne kohen e zogut ne amerike
  Shqiptaret femrat nuk mbajne shami ne koke.Edhe ato qe
  kane hyre 20 vjetet e fundit ne amerike nga dibra kukesi tropoja nuk mbajne shami ne koke.
  Ka mundesi qe keto ,familjet e tyrene dokumentar kane ardhur ne Amerike
  ne kohen e para luftes se 2te dhe u ka ngjitur si zakon shamia ne koke.
  Flasin edhe malazes,maqedonas ne interviste ato nuk jane shqiptare.
  Dokumentari eshte nje mess me maqedonas malazes qe flasinpak shqip.Varja
  jo shqiptare te vertete.nuk jane shqiptare te vertete.
  Duke ditur qe gjuha shqipe edhe permbrenda kufijeve te Shqiperise se sotme ka me shume dialekte, atehere njerzit qe flasin nje dialekt ndryshe nga ai qe flisni ju nuk mendoj qe nuk jane shqiptar. E njejta gje vlen edhe per njerzit qe jetojne jashte Shqiperise dmth ne Kosove , Maqedoni, Mal te Zi, etj. Vetem per faktin qe nuk jetojne mbrenda kufijeve te Shqiperise (dhe arsyen e dine te gjith ata qe duan ta dijne) nuk meritojne te quhen ndryshe pervec se shqiptare.
  Sic ka shqiptare nga veriu I Shqiperise , nga Jugu I Shqiperise qe dallojne shume me njeri tjetrin ne dialek e zakone, por perseri jane shqiptare, gjithashtu ka dhe shqiptare nga Mali I Zi , nga Maqedonia , nga Kosova etj.qe secila zone ka dialekt e kulture te ndryshme nga njera tjetra, ashtu sic thash per jug-veri, por perseri brumi eshte I njejte, vetem qe jane gatuar byreqe me forma e shije te ndryshme nga ai brume.

 9. #8
  kuku Maska e brooklyn2007
  Anėtarėsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Citim Postuar mė parė nga [Elita] Lexo Postimin
  Duke ditur qe gjuha shqipe edhe permbrenda kufijeve te Shqiperise se sotme ka me shume dialekte, atehere njerzit qe flasin nje dialekt ndryshe nga ai qe flisni ju nuk mendoj qe nuk jane shqiptar. E njejta gje vlen edhe per njerzit qe jetojne jashte Shqiperise dmth ne Kosove , Maqedoni, Mal te Zi, etj. Vetem per faktin qe nuk jetojne mbrenda kufijeve te Shqiperise (dhe arsyen e dine te gjith ata qe duan ta dijne) nuk meritojne te quhen ndryshe pervec se shqiptare.
  Sic ka shqiptare nga veriu I Shqiperise , nga Jugu I Shqiperise qe dallojne shume me njeri tjetrin ne dialek e zakone, por perseri jane shqiptare, gjithashtu ka dhe shqiptare nga Mali I Zi , nga Maqedonia , nga Kosova etj.qe secila zone ka dialekt e kulture te ndryshme nga njera tjetra, ashtu sic thash per jug-veri, por perseri brumi eshte I njejte, vetem qe jane gatuar byreqe me forma e shije te ndryshme nga ai brume.
  Them qe me teper Benseven11 e ka pasur ne faktin qe traditat qe paraqiten ne dokumentar dhe veshjet e tyre nuk perbejne ate qe perben sot ne shumicen derrmuese te Shqiptareve, qofshin keto te Shqiperise, Maqedonise, Kosoves dhe Malit te zi. Per kete arsye dhe une mendoj se keta ne video nuk jane perfaqesuesit me te zakonshem te Shqiptarise. Ose u ka ngelur ora mbrapa diten qe kane shkelur ne USA, pra qe do kene ardhur shume vite me pare dhe kane ngelur te painformuar per ndryshimet sociale qe kane ndodhur ne trevat Shqiptare, ose vijne nga rajone dhe provinca te truallit shqiptar ku ende mbizoteron elementi fetar dhe qe pergjithesisht keto vazhdon e i gjen ne trevat shqiptare jashte kufijve te shtetit ame. Per mua ne te dyja rastet, kushdo prej tyre qe t'ia vleje, vecse jep nje paraqitje minimalisht te gabuar te Shqiptareve.
  ABCĒDDhEĖFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gėrma)

 10. #9
  i/e regjistruar Maska e [Elita]
  Anėtarėsuar
  15-02-2013
  Vendndodhja
  Larg!
  Postime
  450
  Faleminderit
  23
  28 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Dakord , sdo mend qe po te kesh levizur nga atedheu 20-30 vite me pare , padashje ora do ngeli mbrapa. Por te thuash qe nuk jane shqiptare te vertete aq me teper ti quash maqedonas apo serb vetem pse flasin dialekt tjeter te shqipes kjo nuk arsyetohet. Sa per veshjet edhe pse nuk I kam te njohura kujt zone I perkasin them qe ato paraqesin traditen e zones nga vijne ato vete. Eshte e pamundur qe ne te njejten kohe te paraqesish te gjithe traditat e te gjith trevave sepse jane shume te larmishme dhe dallojne shume nga njera tjetra. Kete e them duke pasur parasysh veshjet kombetare te zones time, nuk ngjajne me asnje zone te asnje shteti te banuar me shqiptare. Por mendoj qe kjo veshje nuk na ben me pak shqiptare. Eshte turp ti thuash nje kombi tjeter qe kombi jone perbehet nga shqiptare te vertete dhe shqiptare jo te vertete (te rreme).
  Gjithesesi eshte mendim I imi ky.

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
  Dokumentar shqiptaro/maqedonasish qe flasin pak shqipe te cale.
  Ato nuk jane shqiptare Shqiperie.maybe Tropojane,ka mundesi
  tropojane te ardhur qe ne kohen e zogut ne amerike
  Shqiptaret femrat nuk mbajne shami ne koke.Edhe ato qe
  kane hyre 20 vjetet e fundit ne amerike nga dibra kukesi tropoja nuk mbajne shami ne koke.
  Ka mundesi qe keto ,familjet e tyrene dokumentar kane ardhur ne Amerike
  ne kohen e para luftes se 2te dhe u ka ngjitur si zakon shamia ne koke.
  Flasin edhe malazes,maqedonas ne interviste ato nuk jane shqiptare.
  Dokumentari eshte nje mess me maqedonas malazes qe flasinpak shqip.Varja
  jo shqiptare te vertete.nuk jane shqiptare te vertete.
  Debil njeri

  Qfar smodi ka met ky forum haj medet
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 12. #11
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  191 falenderime nė 177 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Citim Postuar mė parė nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Them qe me teper Benseven11 e ka pasur ne faktin qe traditat qe paraqiten ne dokumentar dhe veshjet e tyre nuk perbejne ate qe perben sot ne shumicen derrmuese te Shqiptareve, qofshin keto te Shqiperise, Maqedonise, Kosoves dhe Malit te zi. Per kete arsye dhe une mendoj se keta ne video nuk jane perfaqesuesit me te zakonshem te Shqiptarise. Ose u ka ngelur ora mbrapa diten qe kane shkelur ne USA, pra qe do kene ardhur shume vite me pare dhe kane ngelur te painformuar per ndryshimet sociale qe kane ndodhur ne trevat Shqiptare, ose vijne nga rajone dhe provinca te truallit shqiptar ku ende mbizoteron elementi fetar dhe qe pergjithesisht keto vazhdon e i gjen ne trevat shqiptare jashte kufijve te shtetit ame. Per mua ne te dyja rastet, kushdo prej tyre qe t'ia vleje, vecse jep nje paraqitje minimalisht te gabuar te Shqiptareve.
  Shume e sakte,ketyra u ka ngelur ora mbrapa,ika lene koha mbrapa me shekuj,vazhdojne akoma me ca traditate vjetra mesjetare.
  Ja shiko Derjanasin ne forum,lexo Derjanasin eshte njelloj sikur te lexosh nje shqiptar me botkuptim mesjetar.
  Derjanasi eshte knucklehead,kokegdhe,i trashe,i prapambetur.Kushurinjte e pare te Derjanasit ne dokumentar,lol.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 26-11-2013 mė 23:26
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 13. #12
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  191 falenderime nė 177 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  Debil njeri

  Qfar smodi ka met ky forum haj medet
  Gjithe forumi e din qe ti je nje cope stupid dhe injorant
  dhe qeshin HA HA HA gjethe diten e gjithe naten me budalleqet qe shkruan.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 14. #13
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
  Gjithe forumi e din qe ti je nje cope stupid dhe injorant
  dhe qeshin HA HA HA gjethe diten e gjithe naten me budalleqet qe shkruan.
  benseven "shko ha petlla me mjalt" (altin elezi)
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
  Shume e sakte,ketyra u ka ngelur ora mbrapa,ika lene koha mbrapa me shekuj,vazhdojne akoma me ca traditate vjetra mesjetare.
  Ja shiko Derjanasin ne forum,lexo Derjanasin eshte njelloj sikur te lexosh nje shqiptar me botkuptim mesjetar.
  Derjanasi eshte knucklehead,kokegdhe,i trashe,i prapambetur.Kushurinjte e pare te Derjanasit ne dokumentar,lol.
  ja psh kushurinat e tuja jan te perparume shkerdhehen si lopa me qdo zezak qe u del para dhe ti i filmon si i perparum qe je, e masanej i shifni vidjot familjarisht e i tregoni njoni tjetrit se si duhet ta boni ma mir her te tjera
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 16. #15
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  191 falenderime nė 177 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Postet e tua vertetojne qe je idiot.lol
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 17. #16
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime nė 230 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Si perfundim, si u ndate?

  Njoni me kushurira me zezake, dhe tjetri me kushurira me shami?

  P.s

  Te gjitha me amerikan shkojne apo edhe me shqiptare

  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 18. #17
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
  Postet e tua vertetojne qe je idiot.lol
  a tpelqyn petllat o qoke
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 19. #18
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  191 falenderime nė 177 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Ti ke 3 sy,2 goja,3 hunde, 4 veshe kaushe te gjate
  se je gomar dhe benMUUUUUU si lopa dhe ke 8 kembe.
  Te varen jarget nga goja,dhe shkon lengu I gojes,
  varen jarget rrjedhin poshte deri te gusha,lol pastaj
  te rrjedhin qurrat poshte deri te gusha.
  Ti han buke si kale dhe pi uje si qen.
  Kur ti qesh eshte si zhurme gomari. esHte si lemza e gomarit YA-YA-Ya......
  Kur ti fle fle si derr,
  dhe ecen si derr dhe zhytesh ne llum dhe flen aty si derr.
  Dhe rrotullohesh aty ne llum se je derri.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 28-11-2013 mė 10:24
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 20. #19
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Anėtarėsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,031
  Faleminderit
  30
  20 falenderime nė 13 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
  Dokumentar shqiptaro/maqedonasish qe flasin pak shqipe te cale.
  Ato nuk jane shqiptare Shqiperie.maybe Tropojane,ka mundesi
  tropojane te ardhur qe ne kohen e zogut ne amerike
  Shqiptaret femrat nuk mbajne shami ne koke.Edhe ato qe
  kane hyre 20 vjetet e fundit ne amerike nga dibra kukesi tropoja nuk mbajne shami ne koke.
  Ka mundesi qe keto ,familjet e tyrene dokumentar kane ardhur ne Amerike
  ne kohen e para luftes se 2te dhe u ka ngjitur si zakon shamia ne koke.
  Flasin edhe malazes,maqedonas ne interviste ato nuk jane shqiptare.
  Dokumentari eshte nje mess me maqedonas malazes qe flasinpak shqip.Varja
  jo shqiptare te vertete.nuk jane shqiptare te vertete.
  Ne qofte se ty Shqiptaret e malit te zi, maqedonise, kosoves, Tropojes etj nuk te duken Shqiptare ky eshte problem i perceptimit tuaj e jo i tyre (qe kane dale ne dokumentar) SE ATA JENE SHQIPETARET E VERTETE JO PORDHACET E DIXHIKATUNARIZUAR TE SHQIPOKUTALLIBLLOKUT. Eshte edhe shum fyese kur ti (kushdo qe pasqyra ku shihesh te thote se je) pa piken e rrespektit pergojon dhe keqperfjet per prirjet e shijet shpirterore te personave ne dokumentar, te vjen cudi qe flasin pak ose keq Shqipen por harron se prapa tyre ka histori te dhimshme dhe iu duhet dhene pergezim per ate cka kane ruajtur e paraqesin. Shami ne koke mbajne me miliona gra ne kontinente e besim fetar te ndryshem......ku qendron sikleti yt ne kete drejtim.
  Jane te respektushem personazhet e dokumentarit per cilterine me te cilen jane munduar te japin vetveten dhe perfaqsimin e te gjith ne.

  Eshte krejt i pa pershkrueshem dialogu primitiv qe ke bere me pjestaret e tjere te forumit.........TURP
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga cool_shqype : 28-11-2013 mė 10:59
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 21. #20
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime

  Pėr: Albanian Americans Documentary

  Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
  Ti ke 3 sy,2 goja,3 hunde, 4 veshe kaushe te gjate
  se je gomar dhe benMUUUUUU si lopa dhe ke 8 kembe.
  Te varen jarget nga goja,dhe shkon lengu I gojes,
  varen jarget rrjedhin poshte deri te gusha,lol pastaj
  te rrjedhin qurrat poshte deri te gusha.
  Ti han buke si kale dhe pi uje si qen.
  Kur ti qesh eshte si zhurme gomari. esHte si lemza e gomarit YA-YA-Ya......
  Kur ti fle fle si derr,
  dhe ecen si derr dhe zhytesh ne llum dhe flen aty si derr.
  Dhe rrotullohesh aty ne llum se je derri.
  Zonja dhe zotni shok dhe shoqe u paraqes Supermoderatorin e forumit shqiptar lol
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •