Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Anėtarėsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime nė 51 postime

  Poezi pa titull: Shqip dhe Anglisht...

  Atje ku djelli eshte i bukur dhe ret e fresketa
  e qielli blu dhe i arte
  dielli ndricon i plotefuqishem e i mencur
  te ngazellen.
  Po ti mos u merzit o vendi im se une do te kthehem,
  do te kthehem
  atje ku qente lehin e te kafshojn vertet
  atje ku peshqit shpalosin krahet e fluturojn
  atje ku zogjte kendojn simfonite me te bukura
  atje ku nata eshte blu e erret me yje plot e perplot
  ku une u linda qava e mora frymen e pare e deklarova jeten
  atje ku pashe baben dhe memen per here te pare
  e une po rritesha e njoha vellezerit e mi, ku njoha shoket
  ku njoha dashurine e pare ku njoha lumturine me te gjate ne bote
  me vite e miliona kilomentra.
  Atje ku koha nuk vrapone por priste qe ta shijoje
  atje nuk plakej ose plakej shume ngadale
  atje e shijoje Kohen nuk te vidheshte si ketu
  atje ne gezoheshim me dicka te vogel
  gezoheshim me fare pak, me nje fjale, nje triko, nje xhakete
  nje e puthur vajze ishte e rralle dhe kulminante
  isha I vogel e lozja tere diten neper rruget e pluhurta me lumturi
  atje urreva per here te pare, atje dashurova per here te pare
  e une urrejtjen e harrova, dashurine jo, por e mbrojta tere jeten
  si dashnor besnik.
  Atje ku lulet kundermojn aroma te mahnitshme
  ku parcelat e grurit te dukeshin si bloqe gjigande
  te arta e valevitese nga e ngrohta puhize e pasdites
  ishe si nje bime, e ndjeje ne trup diellin, henen, mallet
  kodrat, fushat, eren, boren, shiun, te gjitha, te gjitha
  te ngrohtin, te ftohtin, rruget, shtepite, cdo gje
  cdo gje qe te rrethonte bashkjetoje
  jetoje, jetoje, jetoje.
  Po ti mos u merzit o vendi im, se une do te kthehem
  atje ku lumenjet rrjedhin ne trupin tend
  atje ku gruaja floke verdhe uloke me kacurrelat e saj
  perjashta ne oborr ushqen pellumbat me grure te arte
  dhe muri mbrapa saj lyer me te verdhe
  e dritarja e madhe me xhamat blu qe merrnin gjyren nga qielli
  qe zbukuron gjithcka, gjithcka.
  Po ti mos u perzit o vend I im se une do te kthehem
  do te puth faqet e bukura te ledhatoj floket e te perqafoj
  te perqafoj tere madheshtine tende, e ndjej plaget,
  e ndjej dhimbjen gjithashtu.
  Por ti mus u merzit o vendi im se une do te kthehem
  te plakemi se bashku, e une do te sodis ate grua lesheverdhe
  qe ushqen pellumbat me grure te arte…


  Skendo Dine
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Maqellarjot : 19-11-2013 mė 13:30
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Maqellarjot pėr postimin:

  symphony (04-12-2013)

 3. #2
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Anėtarėsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Poezi pa titull: Shqip dhe Anglisht...

  Duke rendur Pas teje
  Harrova unin tim
  Harrova veten
  Deri ne lodhje
  Deri ne zbehje
  Si ylli ne perendim

  U harrova duke endur
  Pas teje
  Deri ne bredhje ne fluturim
  Ne hapesiren pa mbarim
  U bera sateliti yt I zbehte
  E ti dielli im

  Ne ke sy shikoje
  Ne ke zemer e shpirt ndjeje
  Ne ke arsye besoje

  Besoje marrezine e dashurise
  Se qenka e vertet
  Beseje se qenka mallkim I embel
  Lumturi e ashper
  Te mbyllka zemren e te zbraska
  Mendjen
  Qenka gjeja me torturuese
  U harrova duke endur
  Pas teje
  Deri ne bredhje ne fluturim…
  Me e mrekullueshme ne jete

  [/SIZE]
  Skendo Dine
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 4. #3
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Anėtarėsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Poezi pa titull: Shqip dhe Anglisht...

  An octopus in this city
  Its avenues and streets
  are its tentacles
  and its zillion suckers
  are the building stock
  and trees drip milk
  snow has started falling
  Peopled crowded
  are its pray.
  This city has no prisoners
  it kills them dead
  Cars bumper to bumper
  grass is not existent
  only asphalt and concrete
  Tentacles turned
  into stones
  flesh stronger than mad
  steel.
  My city has no prisoners
  only cemetery
  mad people talking to
  themselves
  schizophrenic invasion
  hurry, hurry, hurrying
  to the steel suckers
  to find food.
  Sunshine now, octopus
  changed its color, it is gray,
  It is red, it is brown.
  A ghost or rays
  and octopus turns bright
  but trees drip milk
  and the snow still
  falling, falling heavily

  Skendo Dine
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •