Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Dshmon koloneli serb: Si u vran dhe u prdhunuan femrat shqiptare  Nga nj grup i grave shqiptare t zhvendosura nga Lubizhda e Hasit dhe fshatrat tjera n komunn e Prizrenit, u ndan rreth 100 vajza dhe gra t reja dhe u detyruan n marrdhnie seksuale.

  Ata i shfrytzuan seksualisht dhe kt e bn n grup, para antarve t familjes s vajzave dhe para qindra fqinjve dhe banorve t fshatit. Kshtu, nj person civil n shrbim t Ushtris s Jugosllavis, q ishte shqiptar, ka ndar shqiptaren S. T., q ishte 14 vjeare, pr ta dhunuar para familjes dhe t pranishmve t tjer. Shum vajzave dhe grave t dhunuara m von u jan humbur gjurmt.

  Telegrafi sjell dshmin e kolonelit n pension, Lakiq Gjoroviq, t thn pr mediumin serb, E-novine. Ai thot se nga tmerret q serbt kan br, dy oficer nuk kan mundur t durojn dhe kan vrar dy ushtar t Serbis.

  Shqiptart e Kosovs nga fshatrat e Hasit n veriperndim t Prizrenit, si dhe n Damjan dhe Tanaj, n juglindje t Gjakovs, jan vrar, rrahur, plakitur, dbuar n Shqipri. Atyre u jan djegur shtpit, u jan marr dokumentet personale q tju pamundsohet kthimi i mvonshm.

  Q nga fillimi i vitit 1998 e deri m 16 qershor 1999, n shtat raste (n shtator dhe dhjetor 1998; 27 dhe 28 janar 1999; 25, 26, 30 mars 1999; 12, 15, 16 dhe 26 prill 1999 ), u dbuan n mnyr sistematike shqiptart n malet dhe pyjet prreth. Jan vrar dhjetra nga ta e mbi dymij jan dbuar nga shtpit e tyre.

  Nga vrasjet masive dhe krimet tjera t forcave serbe n kt pjes t Kosovs, t cilat i kam hulumtuar dhe dokumentuar si nj prokuror veteran i Ushtris, mund ti prmend 17 vepra penalo- juridike q i kan konsumuar kriminelt e Sigurimit Ushtarak t Korpusit t Prishtins dhe Dragoljub Zdravkoviq - ish zvendsi im i athershm e tashti gjykats i Gjykats s Lart n Beograd.

  M 12 prill 1999, rreth ors 20:30, tek Guri i Korbit, afr nj proke malore te Deli i Ujit, n malin n rrethin t Lubizhds s Hasit, forcat serbe (Batalioni i Dyt i Motorizuar 549) dhe pjes t tjera t Brigads dhe njsive t Policis Ushtarake; njsive tjera speciale t Ushtris Jugosllave; forcave policore serbe t veprimit t veant - Njsiti 23, 37, eta e Pest, eta e Katrt e Gjakovs, vullnetart, serbt lokal, serbt nga Serbia, vullnetart nga Rusia, Ukraina, romt; grupe t ndryshme t armatosura nn kontrollin e MUP-it; kan rrethuar dhe kan privuar pa t drejt nga liria 500 shqiptar t dbuar nga fshatrat prreth, kryesisht fmij dhe gra, ndr t cilat M. N. (e lindur m 1962), me pes fmijt e mitur - tre vajza dhe dy djem. Emrat nuk i prmend edhe pse i di.
  I ndan grat dhe fmijt nga burrat, e pastaj burrat i rrahn brutalisht, i detyruan q t gjunjzohen n duar dhe gishta, q t han bari.
  N mnyra t ndryshme i kan keqtrajtuar dhe poshtruar. Me kt rast, ushtart e Batalionit t Dyt t motorizuar 549, ku komandant ishte Vlatko Vukoviq, si dhe ushtart nga njsitet rezerv t njsitit t Prizrenit, ku kolonel ishte Tomislav Nikoliq, e ku dalloheshin pr brutalitet dy persona, njri me nofkn ose emrin Xhole, me t shtna nga afrsia kan vrar 15 shqiptar nga ky grup (12 nga Lubizhda e tre nga Demjani). Tre t tjer nga Lubizhda jan plagosur rnd. Identiteti i tyre sht i njohur, por nuk dua ti cek.

  Disa nga ta, tash oficer t panjohur t Ushtris, ndoshta n postin e kolonelve, n tmerr dhe afekt, pr shkak t vrasjes s ktyre 15 shqiptarve dhe plagosjes s tre t tjerve, aty pr aty kan vrar dy serb, tashm t panjohur, q kan marr pjes n vrasje, prkatsisht n plagosjen e shqiptarve.

  Nnkoloneli dhe dy ushtart serb q i ka vrar, jan t njohur pr ushtrin serbe, shrbimin sekret, drejtsin dhe shum gjykata n Beograd, Nish dhe Novi Sad. Ky sht nj nga mijra sekretet ushtarake, si jan emrat e shum kriminelve serb t lufts.

  N t njjtn dit, ushtart nga njsitet ushtarake dhe grupi 549 - n mesin e t cilve S. T., shqiptar nga Kabashi n Ushtrin serbe - nga grupi i shqiptareve t ndara t Lubizhds dhe fshatrave tjera t komuns s Prizrenit, kan ndar 100 femra dhe gra dhe i kan detyruar n seks, duke e br kt n grup, para antarve t familjes dhe fshatit. Kshtu, shqiptari e ndau 14 vjearen dhe e dhunoi para familjes. Shum prej grave dhe vajzave t prdhunuara dhe vajzave iu humbej gjurma.

  Tre dit m von, m 15 prill 1999, forcat serbe ndan nj grup prej mbi 38 shqiptarve, t mbyllur n dy shtpi n lagjen Tanaj t Dedajt, t Lubizhds, dhe i drguan n drejtim t panjohur. Emrat e tyre nuk i prmend tash, por e di identitetin e tyre shum mir.

  Pr t fshehur dhe shkatrruar gjurmt e krimeve t kryera dhe pr t parandaluar q t zbulohen m von, kta 38 shqiptar jan drguar n vend t panjohur, e sipas t gjitha gjasave m 26 prill 1999 jan vrar dhe jan varrosur n varreza sekrete masive.

  N korrik 1999, pas kthimit nga Shqipria, familjet e Lubizhds s Hasit, n vendin Deli i Ujit, ku jan vrar m 12 prill, kan gjetur trupat e 15 shqiptarve t vrar.

  Mbetjet e trupit t shqiptarit t 31-t, nga 38 sosh, t cilt m 1999 n Tanaj t Dedajt jan ndar dhe drejtuar n vend t panjohur, jan zhvarrosur n shtator 1999, n Gurisht, q sht mes fshatit Mazrek dhe Planej, t komuns s Prizrenit. Shtat shqiptar t tjer jan t zhdukur. Identitetin e tyre e di. /telegrafi/

  Dshmin e Slobodan Stojanovicit, komandantit t pensionuar t policis serbe, i cili thot se krimet e serbve gjat lufts s fundit n Kosov nuk shihen as n filma horrori, ku flet se nga kafkat shqiptare bhen llambat, mund ta lexoni KTU.

  http://www.zeri.info/artikulli/20247...mrat-shqiptare

 2. #2
  ...in the battle of Love! Maska e Pirate of Love
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  Made in Lugina!
  Postime
  1,040
  Faleminderit
  28
  46 falenderime n 36 postime

  Pr: Dshmon koloneli serb: Si u vran dhe u prdhunuan femrat shqiptare

  edhe ta lexoje Edvin Kristaq Bajga, para se te marre rrugen per vizite ne Beligrad, pastaj hushi-*** Thaqi, qe rehabilitoj te gjithe kriminelet e luftes dhe duke i ndihmuar te vijne ne vendin e krimit dhe duke ja ndihmuar Serbise rrugen per EU, ta lexojne edhe ata 60 mije veteranet e luftes se Uqkes; krejt Kosova Uqika, edhe kumanantat e kajkes; kersiiitiii pushka e ushtojke mali.

  Ky vetem nje rast nga mijera rastet, nje popull te tille, me mbamendje te shkurter historike, eshte jo ti demontosh, por e meriton te ja detonosh Sarinen mbi kokat e tyre
  ...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti...!

 3. #3
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Pr: Dshmon koloneli serb: Si u vran dhe u prdhunuan femrat shqiptare

  Mesa duket shqiptari e paska zakon te harroje kriminelin dhe ate qe e masakron dhe dhunon o pirat. Shiko ketu ne forum sesi i falen turkut qe ka bere 100 fish me shume se serbi, zhduku fshatra e qytete te tera me banore dhe pergjysmoi popullsine shqiptarebrenda nje 3 vjecari. E megjithate keta kermat ulerasin DumBaben.

 4. 2 antart m posht falenderuan Darius pr mendimin e shprehur n kt postim:

  loneeagle (11-11-2013),Pirate of Love (11-11-2013)

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime n 126 postime

  Pr: Dshmon koloneli serb: Si u vran dhe u prdhunuan femrat shqiptare

  shume prekese... dhe u dalshin ne enderr gjithe krimet qelbesirave sllavo-ndyresirave qe perdhunojne akoma veten e tyre dhe jo njerezit e pafajshem... ata pseudoshqiptare qe jane ne ushtrine serbe vetem emrin e kane te kopjuar si te tille, se krimineli s'ka komb, s'ka atdhe, s'ka dinjitet, s'ka shpirt... dhe ky deshtaku ma quan veten akoma KOLONEL ndyresira....
  KOLONEL domethene te luftosh krimin... keshtu qe titulli i temes per mua duhet nderruar se eshte gabim!
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 6. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,201
  Faleminderit
  69
  89 falenderime n 82 postime

  Pr: Dshmon koloneli serb: Si u vran dhe u prdhunuan femrat shqiptare

  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Mesa duket shqiptari e paska zakon te harroje kriminelin dhe ate qe e masakron dhe dhunon o pirat. Shiko ketu ne forum sesi i falen turkut qe ka bere 100 fish me shume se serbi, zhduku fshatra e qytete te tera me banore dhe pergjysmoi popullsine shqiptarebrenda nje 3 vjecari. E megjithate keta kermat ulerasin DumBaben.
  Behet fjale per Serbin, e jo per Turqine.
  Tani sa here qe kujtojm serbine, ju sikur ndjeni obligim te na perkujtoni turqine, sikur t'mos ndjeheshit fare t'prekur nga tragjedia e fundit.
  Shqiptaret e besimit Islam nuk i perulen as turkut e as arabit, por vetem Zotit, e askujt tjeter, as Ameriks e as Greqis e Italis !.

  PS : Sa i perket tems, kriminelt serb mund te flasin lirshm tani q qeveria thaciste dhe ajo rugoviste votuan pro-amnistise per kriminel lufte. Kurse ne, vazhdojm edhe pas 15 vitesh duke i kerkuar kufomat e vllezerve dhe motrave tona !!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Le dvou : 11-11-2013 m 12:31

 7. #6
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Pr: Dshmon koloneli serb: Si u vran dhe u prdhunuan femrat shqiptare

  Shtttt, mos fol budallalliqe po lexo komentin e atij qe kam cituar une qe te kuptosh.

  Po te kujtokam Turqine une ty? Nuk e dija qe ishe turk ti. Dhe nese eshte keshtu mos fol ne emer te besimtareve shqiptar ti se ske surrat.

 8. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,201
  Faleminderit
  69
  89 falenderime n 82 postime

  Pr: Dshmon koloneli serb: Si u vran dhe u prdhunuan femrat shqiptare

  Shqiptar jam un, Shqiptar !

 9. #8
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Pr: Dshmon koloneli serb: Si u vran dhe u prdhunuan femrat shqiptare

  Epo atehere mbylle kamaren kur "shahet" Turqia se nuk po te shan njeri baben.

 10. #9
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Dshmon koloneli serb: Si u vran dhe u prdhunuan femrat shqiptare

  lene Rugoven rrehat or qen, te kish pas Kosoava e Shqipnia dy tre Rugova nuk do ishte ku eshte sot por do ishte atje ku ka dash te jet, mes kombeve dinjitoze. Rugova ishte nje njeri me vizion e me burrni. po ju nuk e kuptoni se jeni bo sot 500 mije ish ushtare te UCK. Me kaq sa keni dal ju sot e kishit pushtu dhe Beogradin, Po lene pash Zotin keto muhabete pa lidhje. Rrofte Kosova shqiptare dhe rugovizmi i paster.

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Dshmon koloneli serb: Si u vran dhe u prdhunuan femrat shqiptare

  Rrfimi i policit: I ekzekutonim shqiptart vetm pse nuk kishin para p t na dhn  Autoritetet ligjore n Serbi nuk i mohojn akuzat pr krime lufte, t cilat i ka br publike Slobodan Stojanoviq, komandant i pensionuar i policis serbe, ish-pjestar i ets s katrt t Togs s njsive t veanta t policis dhe dshmitar i mbrojtur nga shteti serb.

  Gjat vitit 1998, si pjestar i Policis t Serbis ai kishte marr pjes n nj numr aksionesh, pr t cilat ai dshmon se kjo polici i ka ndrmarr kundr civilve shqiptar n pjes t ndryshme t Kosovs.

  Slobodan Stojanoviq, duke folur pr Radion Evropa e Lir, ka theksuar se pr t gjitha veprimet, t cilat i kan br pjestart e forcave serbe n terren, n Kosov, kan qen t informuar eprort e lart, prmes zinxhirit komandues i cili ka ekzistuar n njsitet e prfshira n, si e quan ai, “pastrimin e terrenit”.

  Ai thot se ka par mjaft tmerre, t cilat i kan kryer forcat serbe dhe kjo kishte ndikuar q ai t largohet nga policia.

  Stojanoviq shpjegon nj nga rastet q kishin ndodhur dhe q sipas tij ishin rutin.

  Gjithkah kam shkuar dhe kur kam par se far po ndodh, un jam trhequr. Thjesht, pa asnj arsye, u afroheshin njerzve dhe i krcnonin duke ju krkuar para. N qoft se nuk kishte dikush para, e vrisnin, pa asnj arsye tjetr”, tha Stojanoviq, duke shpjeguar se dinte edhe emra t njerzve t caktuar q kishin vrar t pafajshm duke thn se "shqiptar i mir sht vetm shqiptari i vdekur”.

  Sipas tij, gjat “pastrimit t terrenit” fillimisht ushtria grasatonte pr or t tra dhe m pas futej policia dhe ushtria, t ndar n njsi t vogla me nga 20 njerz, t cilt merreshin vesh me komandantt e tyre lidhur me veprimet q i bnin.

  Ai akuzon komandantin e tij, Nenad Stojkoviq, pr djegien e fshatrave mbi Mitrovic dhe krimet q kishin ndodhur atje.

  Nenad Stojkoviq, sht prgjegjsi kryesor pr punn q bnim n Mitrovic. E djegin gjith fshatin... ja se far bnin. Vetm merrnin urdhr dhe ato ishin fjal t shkurtuara. Do t thot, kur merrnin fjaln ‘shkreps’ ather do t thoshte se duhej djegur gjith fshatin, nse ishte fjala “goma”, ather nnkuptonte se duhej vrar. Kur thoshte komandanti Mitroviq ‘drgoje pr rrezitje’, kjo nnkuptonte se duhej vrar ai njeri shqiptar”, shpjegon Slobodan Stojanoviq.

  Ai ka rrfyer edhe raste tjera, t cilat sipas tij ishin krime, pr t cilat askush nuk sht prgjigjur deri m sot.

  Akuzat pr krimet, t cilat, sipas Stojanoviqit, i kan kryer forcat serbe n Kosov, i pohojn edhe autoritetet ligjore n Serbi. Prokurori i Gjykats speciale pr krime lufte i Serbis, Bruno Vekariq, i ka thn Radios Evropa e Lir se sht i sigurt pr krimet q i prshkruan Stojanoviq, por sipas tij, ky i fundit u ka br shantazh autoritetet pr interesa personale.

  Pr ato q ai flet, jam i sigurt se kan ndodhur ato krime. Prokuroria e ka nisur procedurn, bazuar n deklaratat e tij dhe tash jemi n fazn fillestare. Kur ne e kemi nisur procedurn, ai ka qen n programin pr mbrojtjen e dshmitarve. Gjithka ka funksionuar si duhet deri n nj moment kur ai (Stojanoviq) ka filluar t krkoj nga ne shrbime t caktuara, t cilat ne nuk mund t’i japim n at program t mbrojtjes, madje as pr dshmitarin e mbrojtur, i cili pr ne sht i shenjt".

  "N kontrat nuk qndron se ne duhet t’ia punsojm gjysmn e familjes. Nuk qndron n kontrat q ai t jet krye shef i policis s Leskovcit. Esenca sht se ai vet ka dal nga programi i mbrojtjes dhe at pr t ciln na kishte premtuar se do t na jepte, nuk na e dha. Do t thot, ne nuk mund ta shfrytzojm, sepse nuk kemi pasur dshmi, t cilat na ka premtuar se do t na i jap n procedurn kundr atyre njerzve”, ka shpjeguar prokurori serb Vekariq.

  Ai ka shtuar se aktualisht sht iniciuar procedura kundr Stojanoviqit sepse ai ka krcnuar zvends-prokurort pr krime lufte.

  Ndryshe, Stojanoviq thot se pr t gjitha krimet q kishte par, kishte informuar ministrin e Brendshm t Serbis, n vitin 2000, si dhe disa organizata joqeveritare.

  Por sipas tij, askush nuk kishte dashur ta dgjoj.

  T gjithve ju kam drejtuar. Por, n fund, jan detyruar q si kryeshef t stacionit policor t m fusin edhe n programin pr mbrojtjen e dshmitarve, kinse m sht rrezikuar jeta nga ana e policve dhe se ata mund t m vrisnin. Ata m komprometuan".

  "Kur hyra n program, gruaja dhe fmijt u traumatizuan, ndrkaq n analizn q ma bn t gjakut, kinse sht gjetur droga. Un u thash, pse po flisni marrzira? Ndrkaq, ata jan t gjith kriminel q kan qen n Kosov dhe kan vrar e prer popullin shqiptar. Mu ata njerz kujdesen pr ne n programin pr mbrojtjen e dshmitarve”, ka theksuar Stojanoviq.

  N ann tjetr, Kshilli pr Mbrojtjen e t Drejtave dhe Lirive t Njeriut n Kosov, ka vlersuar se dshmia e Slobodan Stojanoviqit, prmes medieve,sht paksa e von.

  Drejtuesi i ktij kshilli, Behxhet Shala, vlerson se kjo dshmi e Stojanoviqit sht vetm nj mbshtetje pr deklaratat, materialet dhe kallzimet penale q i kan br organizatat joqeveritare nga Kosova dhe nga Serbia, pr mizorit q i kan kryer forcat paraushtarake, policore dhe ushtarake serbe n Kosov.

  Ai sht dshmitar i dors s par, i cili n njfar mnyre sht edhe pjes e krimit, sepse ka reaguar vetm pasi kan kaluar m shum se 13 vjet, ndonse ai thot q i ka drguar nj letr ministrit t Punve t Brendshme t Serbis dhe e ka informuar pr ato q kan ndodh. Mirpo, nuk e ka br publike. Do t thot, kjo sht nj argument pas s cilit prokuroria n Beograd duhet t’i filloj hetimet. Besoj q do t merret me rastin”, tha Shala.

  Ai ka shtuar se organizatat joqeveritare n Kosov, por edhe institucionet, nuk jan n pozit q t ushtrojn presion mbi Beogradin zyrtar pr hapjen e hetimeve lidhur me krimet e lufts.

  Ne nuk mund t bjm asgj. Ne nuk jemi n pozit q ti bjm presion akujt, sepse ne jemi n pozit q i nnshtrohemi presionit. E dyta, thjesht, mungon vullneti politik pr tu arrestuar apo gjykuar ata t cilt jan prgjegjs pr krime luft. Ata q munden, ata nuk e bjn kt. Kt mund ta bjn vendim-marrsit t cilt jan n Bruksel dhe n Uashington. Por, ata e analizojn gjendjen politike dhe e shohin nse ja vlen t merren me t kaluarn, ather merren. N qoft se jo, ather heshtin”, ka theksuar Shala.

  Sido q t jet, ish-pjestari i policis serbe, Stojanoviq, duke folur edhe pr mediat serbe, ka rrfyer episode, si i ka quajtur ai, t tmerrshme t lufts n Kosov dhe krimeve ndaj shqiptarve.

  Si ka treguar ai, nj person, identitetin e t cilit Stojanoviq e di, ka prer kokat e nj shqiptari dhe nj shqiptareje t vdekur, duke i shndrruar ato m pas n abazhur tavoline.
  http://www.botasot.info/kosova/25129...e-te-na-dhene/

 12. #11
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Dshmon koloneli serb: Si u vran dhe u prdhunuan femrat shqiptare

  [B]Vazhdon rrfimi i dshmitarit: Forcat serbe vrisnin gjithka q lvizte[/B] ...
  Slobodan Stojanovic, komandant i pensionuar i stacionit policor n Crna Trava , ish-antar i ets s IV-t, Detashmentit 37 t Njsis s Policis Speciale t Serbis, ish dshmitar i mbrojtur i shtetit serb, n vazhdimin e rrfimit t tij pr e-novine sjell dshmi tjera pr krimet ndaj civilve shqiptar gjat lufts s fundit n Kosov. Ai prmend plakitjet, vrasjet mizore, varrez masive n Tusus t Prizrenit, vrasjet n Prekaz, Glogoc, Skenderaj, Opterush, Samadraxh... Ai flet edhe pr vrasjen e mjekut serb q ka thn se do t flas pr t gjitha krimet e forcave serbe. Stojanovic cek t ashtuquajturat spastrime t terrenit n Drenic, vrasjet e civilve Bajgor, dhe urdhrin e komandantit pr vrasje, q ishte: “Le t rreziten”. Telegrafi sjell edhe rrfimin pr vrasjen e Milos Danilo Vlaskovicit, ish kreut t sektorit t analitikes dhe informatiks n SUP (Sekretariati i Punve t Brendshme t Jugosllavis - v.j.), n Kosov, me prejardhje malazez nga Kolashini i Ibrit, t cilin e vrasin m 16 qershor 1999 dy rezervist t Ushtris jugosllave, rreth ors 16:30, n Mazgit t Obiliqit. Djali i tij VMV dhe gruaja MJV, si dhe gjasht dshmitar q kan par vrasjen e tij, thon se ai sht vrar sepse ka mbrojtur fqinjt shqiptar.


  “Jan br hetimet kundr 17 antarve t Njsis Speciale t Policis, kundr t cilve kemi dshmuar. M pas, gjykatsi hetues, Milani Dilparic, e ka marr n pyetje vetm B.Z.-n dhe mua, pjesrisht. Gjithka sht pezulluar. T gjith ishin t lir pas tre muajsh, madje edhe Radoslav Mitrovic i cili gjykohej edhe pr rastin n Suharek. Thuajse asgj nga ajo pr ka kam dshmuar nuk ka ndodhur. Prokurori Dragoljub Stankovic para gjykatores ka prshndetur t gjith ata q i kam akuzuar pr krime lufte, e mua fare”, thot Stojanovic.

  Njerzit q kan marr pjes n kt jan ende n polici, na ‘ruajn’. N Leskoc sht nj duzin e policve q merreshin me sigurimin e diskotekave e m von iu bashkuan Njsis s Policis Speciale n Kosov. Ata gjetn edhe nj duzin tjetr t tyre. Ata kan br przgjedhje, dhe tr kt e dinte komandanti i ets, Nenad Stojkovic. Jan organizuar qkur sht formuar njsiti, njiheshin n shpirt, sepse kan luftuar n Kroaci dhe n Bosnje.

  Kta jan ata njerz q kan vrar dhe plakitur n Kroaci dhe n Bosnje. Edhe nj nga kolegt ka dshmuar kur ka par vrasjet e myslimanve (boshnjakve - v.j.), me urdhrin e Milan Lukicit n Vishegrad. I kan vrar polict tan, leskovqant (nga Leskoci). Kt e di edhe Prokuroria pr Krime Lufte (e Serbis - v.j.).


  Ekziston edhe nj varr masiv ku jan vrar vran myslimant, n likuidimin e t cilve kan marr pjes nga Departamenti i Policis n Leskoc, t cilt m von jan angazhuar n Detashmentin 37. Ajo (varreza - v.j.) sht n Bosnjn lindore. Mund t gjendet. sht hapur brenda nats, n fshehtsi, e aty jan varrosur, natn, myslimant. I njoh kolegt q kan ngarkuar kufomat n kamion.

  Ata ishin t gatshm t dshmojn pr kt, por jan ndalur kur kan par se far m ka ndodhur mua dhe dshmitarve tjer.

  Gjithashtu, ekziston nj varr masiv n fshatin e Tususit mbi Prizren. Atje u varrosn pesdhjet shqiptar, fmij, t moshuar, t rinj, civil, t cilt ishin nuk ishin t aft pr asnj operacion luftarak. Ata u ekzekutuan, u mbshtetn pr muri dhe u vran me rafal.

  Kam prmendur Glogocin. Aty n nj spastrim t terrenit, kam par nj grup t 400-5000 grave shqiptare, fmijve dhe pleqve. Aty nj koleg i imi donte t gjuante n ta, e un e kam ndaluar sepse askush nuk ofronte ndonj rezistenc. Pastaj u afrua nj grua, q fliste n mnyr t prkryer serbokroatisht. Kuptova se ishte myslimane nga Sarajeva, e martuar me nj shqiptar. M pyeti se pse bombardojm, se pse vrasim njerz dhe shkatrrojm pronn dhe bagtin. Tek m von pash tmerrin, trupa t masakruar, shtpi t djegura nga shprthimet. Nuk mund t besoja se kjo mund t ndodhte. Ndodhte pa asnj veprim luftarak, pa asnj justifikim pr do prdorim t forcs. Askush nuk kishte t drejt pr kt. Ndrsa, futeshin (forcat serbe - v.j.) dhe vrisnin pa ua ndier.

  Pastaj kan hapur ormant, pr t krkuar para. Kur i gjenin, knaqeshin, deheshin. Mbi Gllogoc, pas ktyre veprimeve, komandantit i sht dhuruar ‘Mercedesi’ m i ri.


  Dshmitari i krimeve mizore n Kosov, Slobodan Stojanovic

  Vrassit serb, shum nga t cilt nga Bosnja dhe Hercegovina, jan tashti n Xhandarmri, n njsitet speciale t policis, njsite t MUP-it q merren me programin pr mbrojtjen e dshmitarve .

  Mbaj mend nj vrasje n fshatin Les,
  ku njri kalronte dhe ruante kopen. Ishte civil, natyrisht. Edhe disa barinj ishin me t. Ata nuk kishin arm, mbase as thik buke. T mit nga eta i kan vrar pa asnj arsye. Kam dgjuar n radio zrin e komandantit Radoslav Mitrovic, i cili nga nj kull mbi Prizren prcillte t gjitha njsitet. Ai tha dhe m duket q ende e dgjoj: ‘egar’ (ishte kod i joni), lrini t rreziten’. Pra, q njerzit t vriten n gjakftohtsi. Urdhri natyrisht sht zbatuar, ndrsa njerzit vetm na shikonin.

  N Skenderaj m 1998 ishin tri t ashtuquajtura spastrime terreni:
  n mars, n qershor dhe n shtator. Gjat t tretit, ku kam marr pjes, polici Aleksandar Trajkovic, tani n pension, njri me nofkn Secerko, dhe un, nuk e kemi harxhuar asnj plumb. Aksioni ka zgjatur disa or. S pari kan hyr t Legis (njsitet paramilitare terroriste t Milorad Ulemek - Legis), secili me xhipat e tyre, pr t plakitur. Ne ishim pas tyre. Fshatrat ishin t djegura, kudo civil t vrar. Gra, fmij, bagti, gjithka q ka lvizur sht vrar n Prekazin e Ult dhe t Eprm. Drenica digjej.

  Mbaj mend edhe krimet n Bajgor.
  Kemi shkuar n ann e djatht t rrugs. N kamionin ton ishte mitralozi ‘Browning’. Ne bartnim municion. Nj i mendur nga ‘Browningu’ ka shtn drejt nj kopeje. Gjuante delet dhe njerzit. Shihja tek vrapojn. Nuk e di se sa ishin. Binin prtok. Vetm civil. Un e kam ndalur at, por shum von, sepse fillimisht nuk kam par se n k gjuante, se a jemi t sulmuar. Ai gjuante delet, lopt dhe njerzit.

  N fshatin e tyre kemi gjetur tenxhere n t cilat bnin ajvar. Ishim t uritur dhe e ham. Por, kjo nuk u mjaftonte. Kur e hngrn ajvarin, e dogjn fshatin. Kurr nuk do ta harroj Bajgorn.

  Bajgora dhe fshatrat tjera t djegura ishin mjedise urbane; shihej mirqenia me aparatet moderne shtpiake q i kishte do shtpi. Kishin antena satelitore. Gjithka sht plakitur e shtpit jan djegur. Kjo ndodhi n vitin 1998, prandaj duhet t cilsohet si (krim - v.j.) lufte.


  Komandanti Nenad Stojkovic me vetiniciativ gjuante me topa n Samadraxh dhe Opterush, hidhte nga 4-5 mina. E pyeta se prse gjuante, sepse jemi n fshat e si n pllmb dore i shihnim njerzit tek bjn punt e prditshme. Ai ndonjher do ta pyeste komandantin Radoslav Mitrovic, prgjigja e t cilit, kur dikush duhej t vritej ishte: ‘Le t rrezitet’.


  U dogjn fshatrat kudo q shkuam.
  Mua, natyrisht, nuk m shkonte as n mendje pr ta djegur ndonj shtpi. N Podujev jan djegur dy fshatra. Digjej frikshm.

  Urdhrat i ka dhn Stojkovici, shpesh pa ndonj konsultim me komandantin. Mua m urrenin, m thoshin se i dua shqiptart, e un thosha se kjo q bjn kurdoher do t na dal pr hundsh.

  Pastaj, nuk sht br hetimi i duhur kur sht vrar mjeku jon Branimir Djokic. Ai u vra nga polici Goran Stamenkovic - Stamenko , sepse mjeku dinte shum pr krimet n Kosov, si dhe un, ndrsa komandanti Radoslav Mitrovic nuk e ka lejuar hetimin duke ‘konstatuar’ se mjekun e ka vrar UK. Mjeku ishte me ne q n fillim t formimit t Njsitit Special t Policis. I ka thn Nenad Stojkovicit: ‘Kur t kthehem, do t tregoj gjithka q keni br’. E kan vrar si nj dshmitar ky .


  Edhe un i kam paralajmruar. Kam thn se pr gjithka do t’i shkruaj Ministris s Punve t Brendshme.
  Kt e bra. Por, nuk kishin guxim t m qllonin”, sht pjesa e dyt e rrfimit t Slobodan Stojanovic, i cili vazhdon edhe nesr.

  "Burrin tim Milos Vlaskovic e kan vrar serbt, e jo shqiptart. Un n vitin 2001 i kam dhn deklarat dy inspektorve t Sigurimit t Shtetit t MUP-it serb. N bised ishte edhe djali im Vladimiri. Nj nga inspektort quhet NS. Edhe pse nga intervista me inspektort ka kaluar shum koh, ata na kurr nuk jan lajmruar pr vrasjen e burrit tim.
  Un dhe djali im Vladimiri, dhe shum t tjer, prfshir policin dhe ushtrin e tashme serbe, e dim se Milos Vlaskovicin e kan vrar dy serb me uniforma t maskuara t ish Ushtris jugosllave. Ju lutemi t na ndihmoni pr t gjetur vrassit e Milosit tim dhe vetm ndshkim meritor...
  ”, thot gruaja e Vlaskovicit.

  "Babai ishte nj njeri tolerant, dhe i drejt pr t gjith. Kurr me asknd nuk kishte mosmarrveshje. E monin dhe vlersonin serbt e shqiptart. Pas pensionimit, pasi kishte m shum koh t lir, shoqrohej edhe m shum me shqiptar dhe mysliman nga Mazgiti dhe fshatrat prreth, ku kishte shum miq. Ai, si un dhe nna ime, nuk mendonim t braktisim Kosovn. Babai, ne t tre, as nuk kishim n pronsi, e as donim t blinim parcela, tok, shtpi apo banes n Serbi. Ne e kishim mir n Kosov. Kemi jetuar ndershm dhe korrekt me t gjith... Babai im nuk e miratonte, prkundrazi e dnonte persekutimin e shqiptarve t Kosovs. Me prvojn q ai kishte, m kujtohet, neve dhe t tjerve shpesh na thoshte se shqiptart e dbuar do t kthehen, sepse ata jan t lidhur pr tokn dhe pronn... Shtpia jon ndodhej pran xhamis s fshatit, n vendin q quhej Mazgiti i Poshtm ose Mazgiti boshnjak, sepse aty m hert kan jetuar myslimant.

  N Mazgitin e Poshtm ishte vetm nj familje serbe me gjasht antar, me mbiemrin P. N Mazgitin e Eprm jetonin vetm shqiptart. N pranvern e vitit 1999, nuk e mbaj mend mir datn (ditn), forcat serbe dbuan shqiptart nga Mazgiti dhe fshatrat tjera prreth Obiliqit... Serbt lokal nga fshatrat prreth sulmonin n mnyr masive shtpit e braktisura shqiptare dhe ndrtesat ndihmse (plevica dhe garazhe). Ata vidhnin mobile, makina, makineri t tjera pr bujqsin dhe do gj q atyre u plqente. Un personalisht e di se pushteti serb nga Komuna e Obiliqit, n krye me Zoran Milosevicin, si kryetar, kan vendosur q serbve nga fshatrat prreth asaj pjese t Kosovs, t’ju jepen dokumente t noterizuara, dika si nj certifikat pr menaxhimin dhe prdorimin e makinave t vjedhurave – kamion dhe traktor...

  M 16 qershor 1999, rreth ors 16:00, n oborrin e shtpis s familjes son erdhi fqinji N(R)Sh, shqiptar nga Mazgiti i Poshtm, rreth 50 vje, shtpia e t cilit ishte 200 metra larg nesh. I tha babait tim, si fqinj, se disa serb kan hyr n shtpin time dhe se duan ta vrasin. Ai e lutu ta shptonte at dhe vllain e tij. Babai u prgjigj me po dhe menjher shkoi me N-n drejt shtpis s N-s. Pas 10 minutave nna ka dgjuar t shtna rafali n shtpin N. Ajo vrapoi posht rrugics drejt shtpis N. Derisa vraponte, nga shtpit dhe oborret iu bashkuan edhe fqinjt mysliman. Kur nna dhe fqinjt mysliman ishin 50 metra larg shtpis, kan para se si nga ajo shtpi, prmes ders, kan vrapuar dy ushtar serb me uniforma t maskuara, duke shtn nn nnn time dhe fqinjt. Ata ikn mbrapa shtpis N. Kur nna hyri brenda, n nj nga dhomat ka gjetur trupin e pajet t babait tim Milos, n pozicion gjysm t ulur n nj divan apo shtroj. Ishte i goditur me disa plumba n pjesn e zemrs”, sht dshmia e djalit.


  “Dikush ka informuar KFOR-in dhe pas rreth nj ore ose ndoshta dy orsh, kur u b errt, ata erdhn. Kan kryer hetimet dhe trupin e drguan n Institutin e Mjeksis Ligjore n Prishtin. Ditn e nesrme, m 17 qershor 1999, trupin e mori dhndri Miloslav Lakicevi dhe e on n Mazgit...

  Dhndri ka shkuar te Zoran Milosevici i cili ka thn se ai e di pse e kan vrar Milos Vlaskovicin, se nuk i vije keq, sepse i ka mbrojtur shqiptart pr ka e ka merituar vrasjen nga serbt.

  N(R)Sh dhe vllai i tij i kan thn nns dhe fqinjve tjer se ushtart serb kan hyr n shtpin familjare dhe kan dashur t’i vrasin. Kur N(R)Sh i luti ushtart serb q t mos i vrasin se nuk i kan br gj t keqe serbve dhe se kt mund ta vrtetoj fqinji Milos Vlaskovic, ata kan mbajtur vllain e N-s n shtpi, ndrsa N-n, nn krcnimin e armve, e kan detyruar ta thrrasin Milosin. Kur sht kthyer me baban, sipas dshmis s N-s dhe vllait t tij, ushtart serb i than Milosit se pikrisht at e kan krkuar. E kan drejtuar armn te babai, e kan urdhruar t futet n nj dhom n shtpin e N-s. N. dhe vllai kan dgjuar ushtart tek debatojn me baban, tek e krcnojn dhe i brtasin, e pas nj kohe jan dgjuar t shtnat rafal. Dy ushtart kan dal nga dhoma, pastaj nga shtpia, duke gjuajtur nnn dhe fqinjt mysliman...

  Mua dhe nnn time na irriton fakti se askush nga MUP-i i Serbis nuk ka ndrmarr asgj pr ta ndriuar vrasjen e babait tim... As un e as ajo nuk do t heshtim, sepse vrassit ecin lirshm e ndoshta qeshen me vuajtjet dhe dhembjen ton”. /Telegrafi/

  http://www.zeri.info/artikulli/20592...cka-qe-levizte

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Dshmon koloneli serb: Si u vran dhe u prdhunuan femrat shqiptare

  Rrfimi i Stojanoviqit: Shteti serb mbron kriminelt e lufts
  Beograd, 15 nntor – Portali Telegrafi ka sjell sot vazhdimin e tret t dshmis s Sllobodan Stojanoviqit (n foto) pr e-novine, ku ai flet pr torturat q ka kaluar pr vite t tra si njeri q ka dashur t denoncoj vrassit e civilve n Kosov. Sipas tij, shteti serb sht i implikuar n kt dhe pr kt jep sqarime dhe fakte - se kriminelt mbrohen nga pushteti i Serbis, prfshir Ivica Daiqin.
  Stojanoviq thot se n Kosov sht kryer gjenocid kundr shqiptarve, ndrsa prmend me emr t inkriminuarit n vrasje. Thot se ka bindur edhe shum koleg t tjer q t dshmojn pr tmerret q forcat serbe kan kryer ndaj shqiptarve gjat lufts s fundit n Kosov, prfshir edhe disa vullnetar rus. Ndrsa, shton se sot as n barnatore nuk e shrbejn, e as n qendra shndetsore nuk duan ta kontrollojn. Pikrisht pr kt dshmi, ai sot sht detyruar t lajmrohet n policin e Leskovcit. Lajmin pr kt do ta gjeni n fund t rrfimit t tret t tij.


  N Zyrn e Tribunalit t Hags n Beograd, te TV Pink, shkova me vetiniciativ, i vetm. Aty ishte nj oficer, nj hetues. M dgjoi dhe m pyeti nse do t’i shes informatat e mia. I thash: ‘Nuk dua para, por vetm q t dihet e vrteta pr policin serbe, q askush t mos ju gnjej’. Prej askujt kurr nuk kam marr para.

  Dragoljub Stankoviq, zvendsprokuror pr krime lufte, mbrriti n Leskoc m 2005. Krkoi t njihemi. Ather e jepte dshmin ukarica, q tash sht n burg pr krimet n Suharek.


  Vrasja e pengjeve n Rahovec

  Kemi vn kontakt dhe isha i lumtur pr kt, sepse tek ai e shihja prfaqsuesin e shtetit. Nism edhe privatisht t shoqrohemi. I kam prcjell n Prokurori polict q jepnin dshmi. E kam takuar edhe drejtoreshn e Fondit pr t Drejtn Humanitare, Natasha Kandiq, ndrsa Stankoviq ka thn q fillimisht duhet t punojm vetm ne, e pr gjithka q arrijm do ta merr prsipr fundin ai. I kam drguar dshmitart n Fond, por Stankoviqi nuk donte t’i takonte e t merrte deklarata. Madje edhe n Prokurori kam dhn deklarat m 2009.

  sht interesant se gjat ardhjes n Leskovc, Dragoljub Stankoviq shihej me ne q dshmonin pr krime lufte, por edhe me njerzit q i akuzonim pr krime t tmerrshme t kryera n Kosov.

  Si kemi ardhur n kt prfundim?
  Vjen n Leskovc, e ne e nxjerrim n nj dark n kafenen ‘Grand’. Ulemi vetm, e pastaj zbrazet lokali e vjen Dejan Mihajlloviq ebe, vrassi, Zoran Markoviq dhe t tjer q kan marr pjes n vrasjet n Kosov. Ishte e uditshme se si qllonin ku ne uleshim. Pastaj kuptuam se Dragan Milenkoviqin, e quajtur Sisarka, Stankoviqi e kishte prgatitur q t jet dshmitar n rastin e Shainoviqit dhe t tjert, q t jet dshmitar i mbrojtjes! Pyes veten cili sht i mendur ktu? A duhet q kta nga kto institucione t’i ojn kriminelt para gjyqit, apo qllimi sht mbrojtja e tyre?! N Hag dshmitar i mbrojtjes, ndrsa n deklaratn time bish q ka vrar civil shqiptar!


  Viktima e forcave serbe

  N Leskovc jan arrestuar Dragan Milenkoviq, Zoran Nikoliq Honda, Nenad Jovanoviq dhe Zoran Stankoviq. Gjithka ishte gati pr reagim ndaj arrestimit. Kan shtypur fanella me portretet e tyre, jan br gati demonstratat. Protesta para policis s Leskovcit u mbajt m 14 mars 2009, ndrsa mori mbshtetje nga ministri i Punve t Brendshme n at koh, Ivica Daiq, q t arrestuarit t mbrohen n liri. Menjher i publikojn emrat tan. Nisin persekutimet. Shteti i sht i pafuqishm, sepse jan t korruptuar ose t prfshir n kt.


  M fusin n programin e mbrojtjes.
  Trillojn smundje t rreme dhe shkoj me familje n Beograd. Na kan torturuar, e gjoja mbrojtur. N Njsin e Mbrojtjes s Dshmitarve ishin pjestar t Njsis Speciale t Policis, pjesmarrs n luftra, kriminel q kan br gjrat m t ndyta n Kosov. Ata kan vrar, kan djegur dhe jan pasuruar nga banort shqiptar. Ata m than se po luaj me kok dhe t mos e thyej degn ku jam ulur. U solln n mnyr vulgare, ma kan traumatizuar fmijn, ma kan kontrolluar postn, gruas i kan folur gjra t ndyta - aluzione seksuale.

  Kam krkuar takim me Dragoljub Stankoviqin, i cili m tha: ‘Kush t ka detyruar t shkosh n programin e mbrojtjes s dshmitarve’. Kuptova se n program jam me urdhrin e kryeprokurorit Vlladimir Vukeviq.

  Meq gjithnj kam folur kundr Njsis pr Mbrojtjen e Dshmitarve dhe kundr krerve t saj, m nxorn nga programi. M 29 tetor 2010 vijn n mngjes dhe thon se nuk jam m n program. Donin, meq isha n pension q nga 10 shtatori, t m bien n qaf dhe ta zbehin reputacion tim. Ata m drguan prsri te xhelatt pr t ma vn kokn n cung, gj t ciln ende tentojn.  Shqiptari i zn peng nga forcat serbe

  Me Dragoljub Stankoviqin kisha marrdhnie private. Vinte tek un. Atij dhe gruas s tij i dhuronim ushqime dimri; i blem nj qengj. M fliste gjithka pr veten e tij, ku jetonte e ku i punonin gruaja dhe vajza. Iu ankova kur n Leskovc, n rrug, nga vetura zyrtare m krcnoi Nenad Stojkoviq, me z, n prani t dshmitarve. Stojkoviq ma tregoi gishtin e mesm dhe m shau. Stankoviqi nuk reagoi dhe un atij dhe Vukeviqit i drgova letr ku them se edhe familjet e tyre mund t vuajn si imja. M akuzuan pr rrezikim t siguris. E pra, kush kujt ia rrezikoi jetn?

  Nj tjetr procedur q zgjat 14 vjet n nj gjykat t Beogradit kundr meje, po e bn bija e Vlladimir Vukeviqit, e cila sht gjykatse. Gjithnj m thoshte: ‘A ta prshndes baban’? N fund e pyeta se kush sht babai i saj dhe ajo tha: ‘Po gjykatsi Vukeviq’. Thash t mos e prshndes. A nuk ishte ky konflikt interesi? Procesi nuk ka mbaruar ende, ndrsa tash i sht dorzuar nj gjykatsi tjetr.


  Forcat serbe vran, plakitn dhe shkatrruan do gj shqiptare

  N fillim e kam akuzuar komandantin Nenad Stojkoviq, i cili i dinte t gjitha, dhe nn patronazhin e t cilit jan br t gjitha. Nj mbrmje kam gjetur nj kamer me pamjet ku ishin civilt e vrar, n nj vend q nuk e njoh, sepse nuk isha i pranishm. Aty ishte Nenad Stojkoviqi me ata njerz.

  Aty jan vrasjet. Gjuajn drejt civilve pr pik qejfi, e askund nuk shoh pjestar t UK-s. Aty kishte gra, fmij e pleq.

  Kolegt e mi, me krkesn time, kan dshmuar pr krimet, sepse i kishin duart e pastra. Boban Ignjatoviq ka dshmuar n Tribunalin e Hags, n procedimet kundr Sreten Lukiqit, Obrad Stevanoviqit dhe t tjert. S bashku ne ishim n luft dhe e pyeta: ‘A do t dshmosh pr kt’? Tha se po. Pranoi edhe Jovan Goluboviq, i cili foli pr vrasjet n Bosnj e Hercegovin. Ndrsa, n Tribunal than: ‘Kjo tash nuk na intereson’!

  Kam hasur rust q i kam drguar t dshmojn se kan vrar me urdhrin e Radosllav Mitroviqit dhe gjeneralit Bozhidar Deliq. Ata ishin pjes e njsive t Delicit. I gjeta n Mlladenovc. Njri ishte kolonel, t tjert oficer t ult t Ushtris ruse, q erdhn si vullnetar. Kam sjell pr dshmi edhe snajperistin e atij njsiti. Ata kan marr pjes edhe n luftn kundr shqiptare n Maqedoni. U sht premtuar se pas lufts do t punsohen si instruktor.

  Krimet i kan raportuar 17 polic, me prjashtim t komandantit Nenad Stojkoviq, Dejan Mihajlloviqit, t quajtur ebe, Zoran Markoviqit, Dragan Mlladenoviqit. N raport thuhet se kan kryer krime nga Ligji Penal i RSFJ-s dhe se nuk u jan prmbajtur konventave t lufts. Pr vrasje, zjarrvnie, grabitje, praktikisht gjenocid.


  T deportuarit shqiptar ikin nga shtpit e tyre

  Un m 2005 u emrova komandant i stacionit policor n Crna Trava dhe mora gradn e kapitenit, e menjher pas ksaj kam dal n pension. Problemet me statusin e nj dshmitari t mbrojtur kan dal n vitin 2009 nga Njsiti pr Mbrojtjen e Dshmitarve, q thon se duhet t futem n program meq m rrezikohet jeta. Kur pyeta nga kush, than: nga polict kundr t cilve kan dshmuar t cilt duan t m vrasin.

  do gj sht e qart. Dragoljub Stankoviqi u tregonte kriminelve tr at q themi kundr tyre. E ata nuk kishin asgj t pist kundr nesh. Un kam marr pjes n luftime, aty ku ishte vshtir dhe me rrezik, por kurr nuk kam shtn drejt t plagosurve dhe t paaftt. Ata kan vrar me plumba n kok. sht br zhvarrimi i disa prej viktimave, e un i kam fotot .

  Ata bn kundr nesh do gj q u binte ndrmend. Dshmitari Boban Ignjatoviq ka bler vetur nga komandanti i tij Mirosllav Vidosavljeviq, q doli t jet vjedhur n Kosov. Komandanti e ka lajmruar, Bobani humbi punn e tij, ndrsa Vidosavljeviq u gradua n komandn e Xhandarmris.

  T gjith q i kam akuzuar kan prparuar. Ata jan heronj lufte:
  Dejan Mihajlloviq ebe sht komandant i stacionit policor n Oruglic, n kufi me Kosovn, bn biznese me shqiptar. Punn e tij tashti po e heton Kontrolli i Brendshm.


  Nna shqiptare vajton t birin e vrar, Ali Paqarizin nntmbdhjetvjear

  Zoran Markoviqi punon n Brigadn e Intervenimit, si dhe Dragan Milenkoviq. T gjith jan dekoruar me medalje pr trimri. Nenad Stojkoviq, menjher pas lufts, u gradua n rangun e majorit, pastaj t nnkolonelit. Edhe ai nga Sllobodan Millosheviqi ka marr medalje pr trimri.

  Kam prjetuar lloje t ndryshme t poshtrimit dhe t maltretimit. Ma morn pistoletn time t shrbimit, n t ciln kam t drejt edhe pas daljes n pension, e q ishte mesazh i qart pr armiqt e mi.

  Kam krkuar ndihm nga Prokuroria pr Krime Lufte, e ata nuk duan t kontaktojn me mua. Tani nuk ka asnj dyshim se ata duan t m diskreditojn dhe t m detyrojn t heq dor nga dshmia dhe q t tjerve t’ju tregojn se npr ka do t kalojn nse bjn dika t till.

  Kur jam kthyer nga programi i mbrojtjes, farmacistja m tha: ‘Mos hajde m se pr ty nuk ka ilae ktu’.
  N Qendrn shndetsore nuk duan t m kontrollojn. M than t shkoj pas nj muaji, kur kthehet mjeku im i zgjedhur. M kan drguar disa her n polici me akuzat se si komandant kam zbuluar prmbajtjen e nj kabllogrami zyrtar, e ajo ishte letr q e kishte do stacion n Serbi. I kan prer gomat e veturs, n kopsht, e askush nuk ka kryer hetime.

  Familja ime dhe un kemi jetuar n frik me vite t tra, e kjo gj vazhdon. U kam shkruar shum vetve, madje edhe ministrit t Policis. Kur un me dshmitart Bojan Zllatkoviq dhe Jovan Golluboviq jemi kthyer nga Beogradi, nga tubimi i Fondit pr t Drejtn Humanitare, eksplodon goma q m par e kishin prer. Edhe Fondi m 2011 i sht drejtuar ministrit t Brendshm, por asgj nuk ka ndrmarr. Donin t na vrisnin.

  Tani un nuk mund t gjej nj pun pr djalin n njsitin e zjarrfiksve, e kjo m dhemb m shum. Shefi i ekipit n Leskovc tha: ‘Nse e mohon baban, mund t punsohesh. Natyrisht djali im kt nuk e pranoi’, sht rrfimi i Sllobodan Stojanoviqit.

  Pikrisht pr kt seri t dshmive, pjestart e policis s Leskovcit atij dje ia kan dorzuar ftesn q t premten, m 15 nntor, n ora 13:00 t lajmrohet n stacionin policor pr t dhn informata n cilsin e qytetarit, n procedurn paraprake pr veprat penale t krimeve t lufts. Si dihet, Stojanoviq ka akuzuar Prokurorin serbe se mbron pjestart e policis q kan kryer krime n Kosov. Ndrsa, zvendsprokurori i Krimeve t Lufts, Bruno Vekariq ka mohuar kto akuza, duke thn se Stojanoviqi ka dal vet nga ky program dhe se dshmin e ka kushtzuar me krkesn q t punsohen antart e familjes s tij e ai t jet shef i policis n Crna Trava!


  Afro nj milion shqiptar u dbuan nga shtpit e tyre

  Natasha Kandiq, drejtoresh e Fondit pr t Drejtn Humanitare, n nj deklarat me shkrim pr REL n gjuhn serbe, ka vrtetuar pohimet e Stojanoviqit, ndrsa ka demantuar pretendimet e zvendsprokurorit.

  Prokuroria pr Krime Lufte, institucioni m i turpshm n konkurrencn e autoriteteve shtetrore, ishte prfshir n prgatitjen e dshmitarve t rrem pr mbrojtjen e kriminelve serb n pozita t larta policore, si dhe ka marr pjes n maltretimin e dshmitarve t krimeve t forcave serbe”, ka thn Stojanoviq pr e-novine. Ai thot se sht krcnuar duke i thn se “edhe shqiptart i kan ata q tradhtojn, por dihet se far ndodh me ta”.

  Meq kan prfaqsuar familjet e viktimave n kt rast, gjat fazs s hetimit, kundr Mitroviqit dhe t tjerve, un jam njohur me teknikat e presionit me t cilat Prokuroria shrbehej pr t dekurajuar dshmitarin Stojanoviq dhe tre polic t tjer q ishin n komandn e Radosllav Mitroviqit”, thot Natasha Kandiq.

  Pr t m larguar mua, si dhe dshmitart e mbrojtur nga procesi, gjykatsi hetues dhe prokurori shkuan deri aty sa q merreshin vesh me avokatt se ka dshmi se kam falsifikuar dshmit e familjeve t viktimave. Pas ksaj, gjykatsi hetues dhe disa avokat jan dehur n hapsirat e Prokuroris, duke ftuar edhe dshmitarin Stojanoviq q t’ju bashkohet.

  Keq ka kaluar edhe dshmitari B.Z. Ai pr m shum se dy vite ishte n programin e mbrojtjes s dshmitarve, duke pritur q ta dgjoj dikush nga Prokuroria. Antart e Njsis pr Mbrojtjen e Dshmitarve, me teknikat e tyre t friksimit, e kan uar n nj gjendje t orientimit t plot. Ai u largua me dshir nga programi i mbrojtjes, sepse nuk mund t prballonte torturat psikike. Un kam qen e vetdijshme pr gjendjen e tij dhe i sugjerova atij q t krkoj azil politik n disa vende evropiane. Sikur ai t mbetej nn mbrojtjen e Prokuroris, do t ishte sot i smur rnd. Rezultat i procesit kundr dshmitarve sht liria e gjeneralit t policis Radosllav Mitroviq”.

  Stojanoviq pr e-novine, pr ftesn pr t’u paraqitur n polici, thot se nuk ka ka t flas m sepse nuk i beson shtetit t Serbis.


  Nuk i beson shtetit t Serbis

  "Kto jan format e reja t ngacmimit, sepse kam vendosur t flas publikisht prsri, kt her pr e-novine dhe Radio Evropa e Lir. Edhe mediat e tjera nga rajoni m thirrn t jap deklarata t shkurta, ndrsa pritet t jem mysafir n televizione. Nuk kam far t fsheh dhe nuk ia kam frikn askujt. N Beograd zyrtarisht kam br nj deklarat dhe kam treguar gjithka q di, m 11 shtator 2009, e pastaj shteti ka vepruar n mnyr t paligjshme. Pse tash srish t m marrin n pyetje? Pr shkak se u ngre shum pluhur nga dshmia ime? Mu pr kt dikush i ka urdhruar t aktrojn se po bjn dika. Pr shkak ashiqare dihet se prokurori Bruno Vekariq po gnjen”, thot ai.

  http://www.koha.net/?page=1,15,165821

 14. #13
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Dshmon koloneli serb: Si u vran dhe u prdhunuan femrat shqiptare

  Aktakuz ndaj tre ushtarakve serb pr Masakrn e Lubeniqit  Beograd, 22 nntor - Prokuroria pr Krime Lufte n Beograd, sipas njoftimit t FoNet, ka ngritur aktakuz kundr tre ish-pjestarve t Ushtris Jugosllave me dyshime t bazuara pr krime lufte ndaj civilve shqiptar n fshatin Lubeniq t Pejs, m 1 prill t vitit 1999.

  T akuzuar jan pjestari aktual i xhandarmeris, Vlladan Krstoviq, i quajtur “Xhuxha”, Llazar Pavlloviq, i quajtur “Llazo”, me profesion shofer, dhe Millan Ivanoviq “Miqku”, tregtar.

  Ata, sipas aktakuzs, n bashkveprim me pjestart e togut ndrhyrs 177 t aradhs ushtarake-territoriale, ndaj t cilve po zhvillohet shqyrtimi kryesor sipas lnds “Qyshku”, kan vrar s paku 46 civil, ndrsa 11 kan psuar lndime t rnda trupore, ka njoftuar Prokuroria pr Krime Lufte.

  T dyshuarit kt masakr e kan kryer bashk me Nenad Lekiqin, i cili aktualisht ndodhet n Suedi, ekstradimi i t cilit tashm sht krkuar nga Serbia, dhe Predrag Vukoviqin, i cili ndodhet n arrati dhe me NN persona t tjer.

  Aktakuza, sipas agjencis serbe t lajmeve, i ngarkon edhe pr zhvendosje t detyrueshme t grave, fmijve dhe pleqve shqiptar, dhe m pas u kan vn zjarrin shtpive dhe kan shtn mbi kokat e tyre, derisa civilt jan detyruar t ikin prtej kufirit n Shqipri, theksohet n aktakuz.


  Prokuroria thekson se ngjarjen n Lubeniq e ka ndriuar n baz t dshmive t dy dshmitarve t mbrojtur.
  http://www.koha.net/?page=1,15,166641

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Dshmon koloneli serb: Si u vran dhe u prdhunuan femrat shqiptare

  Citim Postuar m par nga Antiproanti Lexo Postimin
  Aktakuz ndaj tre ushtarakve serb pr Masakrn e Lubeniqit

  ...
  Lubeniqasit nuk besojn n drejtsin serbe  Lubeniq (Pej), 24 nntor - Banort e Lubeniqit t Pejs kan pak shpres se do t ket gjykim t drejt ndaj tre ish-oficerve t ushtris serbe, t cilt akuzohen pr masakrimin e 46 civilve t ktij fshati. T mbijetuarit thon se tmerri i prjetuar ato dit nuk harrohet leht. Zoj Hamzaj, m 25 maj t vitit 98, kur ishte br masakra e par n kt fshat, kishte humbur dy djemt dhe burrin e saj. Ajo rrfen se si ia kishin marr nga shtpia hert n mngjes e nuk i kishte par m.

  Pas qetsimit t situats pr disa muaj, fshati ishte rrethuar serish nga forcat paramilitare serbe, m 1 prill t vitit 99. Nga ky fshat i vogl, numri i viktimave t krimeve serbe sht gjithsej 80 nga lufta e fundit. 14 vjet pas, prokuroria serbe ka ngritur aktakuz pr tre ish-ushtar serb q dyshohen pr krimet e kryera n Lubeniq, n prill t vitit 99. Por, kryetari i fshatit, Nezir Jahmurataj, ka pak shpres se t akuzuarit do t gjykohen drejt. Prve q nuk jan prfillur krkesat e tyre pr ndihm ligjore nga qeveria, Jahmurataj thot se as krkesa q autort e krimeve t gjykohen n Kosov, nuk sht miratuar nga EULEX-i. T akuzuar nga Prokuroria pr Krime Lufte n Beograd jan: Vlladan Krstoviq, q sht aktualisht pjes e xhandarmris, Llazar Pavloviq dhe Milan Ivanoviq.

  http://www.koha.net/?page=1,13,166791

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •