Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e abica
  Antarsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  220
  Faleminderit
  22
  18 falenderime n 15 postime

  Prkundje n flatra tingujsh. - Nga Andi Bica.

  Emri: Papeshje.jpg

Shikime: 498

Madhsia: 47.9 KB

  Refleksion nga ekspozita e piktorit Gjergj Pali “Udhtimi” (“The Journey”) n Galerin Kombtare t Arteve.


  Po udhtoj n shtegun prtej pyllit t ndrrt thurur me dashuri prej ngjyra-tingujsh. Ndalem tek nj shtpi sa e gurt po kaq e avullt n form zemre nga shoh tek prkund tezgjahun dhe djepin strgjyshja ose nandaja mollza qeshur e malsive t buta t Razms, jetsuar nga bjeshkt e Shkrelit, prmbi rrafshinn pjellore t lugins s Cemit. Filli i saj argjendit end nj tjetr melodi zgjuese, sht Muzika e rnd e feminis s Gjergj Palit. Jaret shndrrohen n simfoni xhazi dhe n qiellin e ulur nga artisti m lvizin shum dritza t ngjyrta plot yje vezullimesh.
  Kolazhi nderet n profil si i fshehur nga syt e par t vizitorve dhe ktu preket dromca e shpirtit (Muzik e rnd, 122*80, 2013, vaj n telajo, kolazh) q dlirsohet si nj luleje livadhi mu posht kmbve t drurve t harlisur dhe pak kush prej kalimtarve ul kokn pr t’a shijuar.
  Shtitja n parkun natyror t ngrehur prej ndrrave artistike t piktrorit Gjergj Pali n Galerin Kombtare t Arteve; t bn t ndalesh para nj qnieje mitike si Mbretresha e Pilivesave.
  Thuhet se alfabeti sht shkruar prej Krijuesit n kraht e fluturave, por flatrat e pilivesave bartin melodit e dashurive t prekura.
  Feminiliteti i krijess m fton ta rishoh n realen brenda vetes Mbretreshn me tiparet e Gruas totemike.

  Pr t kuptuar kt hart udhtimi, e pr t par nga lart m mir , m duhet t ngjis nj kodr si mal vullkanik n fjetje. Vepra q riprtrihet hera hers si motiv sht emrtuar “N kraht e Dashuris “ (132*107, vaj, 2013).
  Brenda saj tek flatrat e shpendit t bardh e t tingullt si helikopter flatrova tek t dashuruarit energjin e plotsimit poetic mes Unit dhe Ti-s t njsuar n ajri. astit u kap dhe u prjetsua me parfumin e trandafilit t bardh.

  Para se t mbrrija der tek motivi sipror “Prkundje me flatrat e Dashuris”, zbritja mu hijeshua dhe mendja u prndez nga shpirti i qeshur. Tek motivi i rimarrun, Peshkut iklist piktura ndrra e Peshkut (50*61 vaj n telajo), dhe tek ndrra e Art e Peshkut (61*76 , vaj n telajo) , dgjova simfonin e bejteve komike, vargje t muzikuara shkruar mbi telajo si mbi luspat e peshkut. Ndiej se u lehtsova nga peshat e friks duke ndjekur kt mendim t lumtur.

  Hyra n pyll duke knduar si fjalkalim i kodit t etrve shqiptar dhe mu b se ndigjova dhe zrin e drurit q ikndon gazit t jets tek Pema Fushkuqe e autorit.

  Emri: pema qe kendon.jpg

Shikime: 443

Madhsia: 35.7 KB

  Ekuilibri ndihet natyrshm brenda kuadratit t Palit ndrmjet t ftohtave dhe t ngrohtave, t errtave dhe eltinave. Tej vlersimeve kritike me nj pamje t ekspozits si i leht ose ilustrues ; n kt Papeshje, Gjergji m befason me risi n formn e lirt si prgjigje ndaj parabols tek Pikaso se “nuk m doli nj jet pr t pikturuar si fmij”. Kopshtin e fminis ai e ruan t paprekur ndaj dhe nuk ka harruar nga loja e kohs me ken artist.

  Shija e tamblit t lisit amsor dhe geni i vendlindjes (genis patria) manifestohen si orkestr simfo xhazi q nga muzika ninullore e strgjyshes deri tek britma e njeriut si shumsi instrumentash. Kshtu duke krcyer brenda vetes me frymn e gzueshme q sjell festa muzikore mes pikturave t Gjergjit, ndjeva t prekur ndrrn e disa breznive rinore pr t ‘u realizuar si artist .

  Emri: peshku mbi rrota.jpg

Shikime: 435

Madhsia: 40.6 KB

  Prmbushja e ksaj amanetsie familjare, sht nj tjetr gjndje qetsie t mir q prftova si polen drite n kt itinerar t fism. Tek lirishta prmes fantazive t sinqerta, ndjeva mrmritjen e Tingullit n Vetvete, t endur bukurisht prej udhtarit romantik Gjergj Pali.  (pikturat nga www.georgepali.net)
  Ndryshuar pr her t fundit nga abica : 09-11-2013 m 10:27 Arsyeja: korrektim

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •