Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  34
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime nė 31 postime

  Ndihme per nje PowerBook G4

  Pershendetje!

  Dua te instaloj Mac OS X 10.5.6 tek nje laptop Apple PowerBook G4 17"

  E shkarkova OS X10.5.6 si dmg, e konvertova ne .iso, e shkruajta ne nje DVD Dual Layer, i thash instal, pastaj u restartua, dhe kur u ndez ngeli screen i bardhe me shenjen e Apple, ndersa DVD punonte, e lashe tere naten ne kte proces dhe serish ishte vetem screen i bardhe.

  Pastaj doja te beja boot na USB, e bera USB te boot-ueshme, shkruajta ne te OS X 10.5.6, por nuk di si te bej boot nga USB.

  A me ndihmon dot njeri se si te mund ta instaloj OS X 10.5.6?

  Proccesor: 1.33 GHz PowerPC G4
  Memory: 1 GB DDR SDRAM
  Startup Disk: Pwoerbook G4
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 2. #2
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Ndihme per nje PowerBook G4

  Nuk bėn dot boot nga usb-ja nė nje kompjuter me CPU G4. Instalo Tiger 10.4.11 (PowerPC) sepse me Leopardin do ta vdesėsh atė laptop.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-07-2013
  Vendndodhja
  FRANCE
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Ndihme per nje PowerBook G4

  aht e vertet se nuk ban,,,, ka disa parametra te tjena

 4. #4
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  34
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime nė 31 postime

  Pėr: Ndihme per nje PowerBook G4

  Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
  Nuk bėn dot boot nga usb-ja nė nje kompjuter me CPU G4. Instalo Tiger 10.4.11 (PowerPC) sepse me Leopardin do ta vdesėsh atė laptop.
  Desha me instalu 1 version pak me te avancuar per arsye se nuk me punojne disa programe me Tiger 10.4.11. Me sakte nuk hap dot skype dhe webcamera me versionin 10.4.11. Ka ndonje menyre?
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 5. #5
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,794
  Faleminderit
  192
  275 falenderime nė 208 postime

  Pėr: Ndihme per nje PowerBook G4

  Emri: Schermata 2015-02-14 alle 22.03.19.jpg

Shikime: 102

Madhėsia: 32.9 KBPershendetje.

  MacBook Pro
  Viti i prodhimit 2008

  Problemi:
  - Para nje muaji ishte fryre/shperthyer bateria.
  E hoqa, bleva nje bateri te re ne AMAZON.
  Funksionoi perfekt per 10/15 dite.
  Sot bateria e re me shenon vetem 0%, edhe nese esht ne karikim. Arrij ta perdor vetem te lidhur me karikuesen.


  Ka zgjidhje??
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 6. #6
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime

  Pėr: Ndihme per nje PowerBook G4

  Zgjidhja eshte qe duhet the blesh bateri origjinale nga Apple store. Dhe bej llogarine: te blesh baterine apo nje kompjuter te ri.

 7. #7
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,794
  Faleminderit
  192
  275 falenderime nė 208 postime

  Pėr: Ndihme per nje PowerBook G4

  Citim Postuar mė parė nga BOKE Lexo Postimin
  Zgjidhja eshte qe duhet the blesh bateri origjinale nga Apple store. Dhe bej llogarine: te blesh baterine apo nje kompjuter te ri.


  - Bateria originale ne fillim nuk karikohej, pastaj ishte fryre/prishur.

  - E reja punoi per 10/15 dite, tashi nuk karikohet, dhe nese e shoh me kujdes edhe kjo esht fryre pak.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 8. #8
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime

  Pėr: Ndihme per nje PowerBook G4

  Citim Postuar mė parė nga skender76 Lexo Postimin
  - Bateria originale ne fillim nuk karikohej, pastaj ishte fryre/prishur.

  - E reja punoi per 10/15 dite, tashi nuk karikohet, dhe nese e shoh me kujdes edhe kjo esht fryre pak.
  Mbase kompjuteri mund te kete ndonje problem tjeter, por une e kisha per ato qe blen ne amazon. Bateria nuk eshte origjinale prandaj dhe prishet shpejt. E blen lire ne krahasim me ate qe prodhon vete Apple. Te sugjeroj ta kthesh baterine qe ke blere, se e ke dhe brenda garancise e te marresh nje te re. ndoshta me te mire.

 9. #9
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,794
  Faleminderit
  192
  275 falenderime nė 208 postime

  Pėr: Ndihme per nje PowerBook G4

  Citim Postuar mė parė nga BOKE Lexo Postimin
  Mbase kompjuteri mund te kete ndonje problem tjeter, por une e kisha per ato qe blen ne amazon. Bateria nuk eshte origjinale prandaj dhe prishet shpejt. E blen lire ne krahasim me ate qe prodhon vete Apple. Te sugjeroj ta kthesh baterine qe ke blere, se e ke dhe brenda garancise e te marresh nje te re. ndoshta me te mire.

  Bateria qe kam blere ne AMAZON sipas meje esht origjinale. Te gjitha karakteristikat teknike jane njesoj me ate qe u prish.
  Por ndoshta mund te jete siē thua ti.
  Sdq do ndalem dhe pyes ne ndonje apple store.


  Por nuk mendoj se problemi esht bateria, ndoshta ka te beje me procesin e karikimit nga mac, sepse edhe bateria e re fryhet.

  Ndoshta mund te zgjidhet pa e ēuar tek ustallaret", me ndone ri-impostim apo ku ta di une...,
  Ustallaret" vetem per hapje-mbyllje=180,00€ + kostoja e pjeseve.
  Duke qene se ka 7 vjet qe e perdor, ndoshta me leverdis ta hedh ne kosh...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2007
  Postime
  630
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Ndihme per nje PowerBook G4

  Skender76
  foto nuk duket e kjarte per ta kuptu performancen e bateris, pastaj te foto lart duket se bateria e njeh karikuesin, provo bej RESET SMC shiko google si behet edhe versioni firmware a esht i fundit .

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •