Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 42 prej 42
 1. #41
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime
  pershendetje nga Michigani .
  Gjergj Kastrioti org

 2. #42
  Southern Prince Maska e Pyrrhus_Mollos
  Antarsuar
  12-01-2006
  Vendndodhja
  amri
  Postime
  315
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  amt: Duam nj memorial pr viktimat n Greqi
  Krkesa pr ministrin e Jashtm, Lulzim Basha

  Rikthehet shtja e nxeht e varrezave greke mes diplomacis greke dhe asaj shqiptare, ka ka shkaktuar pr her t par reagimin n mnyr zyrtare t PDI, Shoqats "amria" dhe Institutin e Studimeve pr amrin, t cilt i kan dorzuar nj krkes zyrtare Ministris s Jashtme. amt krkojn t‘u prgjigjen grekve me t njjtn monedh, duke krkuar nprmjet rrugve diplomatike ngritjen e nj varreze prkujtimore pran Urs s lumit Kalama, n Greqi, ku prehen t rnt e pafajshm, q mbetn t vrar gjat gjenocidit mbi popullatn ame. Skandali i Kosins dhe konflikti q ajo shkaktoi, kur n maj 2006 u zhvarrosn eshtrat e banorve t zons, me pretekstin e gjetjes s varreve t ushtarve grek, nuk e kan ndalur, si shihet, projektin e Athins pr t krijuar varreza ushtarsh n disa lokalitete t Jugut. Pr kt arsye, komuniteti am krkon n mnyr zyrtare q qeveria "Berisha" t‘i paraqes pals greke n mnyr zyrtare dy nga pikat e krkuara nga amt, ku njra sht ndrtimi i nj lapidari n Paramithi t Greqis dhe ndrtimin e nj varreze prkujtimore pr amt, q u vran gjat gjenocidit. Kt zhvillime delikate duket se s`do t jen aspak t lehta pr diplomacin shqiptare, e cila ka dhn shenja q prej kohsh ndodhet nn ‘presionin‘ e qeveris greke. Qeveria shqiptare prej kohsh mban nj linj t but ndaj Athins zyrtare, t drejtuar nga qeveria e djatht e Karamanlis. Qeveria shqiptare ka rn dakord pr marrveshjen q do t lejoj ngritjen e nj varreze greke n Shqipri, ka solli mjaft debate n opinion publik, dy vjet m par me incidentin e Kosins. N incidentin e zhvarrimeve abuzive t Kosins u prfshi edhe Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipris, ku n vend t ushtarve grek u zbuluan eshtra fmijsh. Pretendimet e qeveris greke jan q varrezat e ushtarve grek t ndrtohen n Klcyr, Ersek, iflik t Kors dhe Bularat. Shoqria "amria", Instituti i Studimeve pr amrin dhe Partia pr Drejtsi dhe Integrim, n letrn drejtuar Ministris son t Jashtme, shprehin bindjen se popujt i lidhin urat e tyre t miqsis, duke ndrtuar s pari ‘Faljen‘, duke respektuar ata q ran pr nj kauz t ndershme. "Ne duam t ndrtohet miqsi. Ne jemi t bindur se miqsit ngrihen mbi faljen, para s gjithash u krkohet falje t rnve, nderohen ata", citohet n letrn drejtuar Ministris s Jashtme. Duke krkuar nj bashkpunim mes palve, n letr theksohet se Shoqria "amria", Instituti i Studimeve pr amrin dhe Partia pr Drejtsi dhe Integrim nuk jan institucione t specializuar mendim-dhnse as pr prcaktimin e numrit t varrezave, as pr vendvendosjen e tyre n truallin shqiptar dhe as pr siprfaqet q pritet t zaptojn ato. "sht shteti shqiptar, ai q ka tagrin, t drejtn dhe detyrn t moj arsyet, qllimet dhe pasojat pr ngritjen e varrezave n kujtim t t rnve grek gjat lufts italo-greke". N fund t mesazhit t prfaqsuesve am drejtuar instancave t larta t diplomacis son, theksohet se "ne besojm se t rnt tan, martir pr vatrat e tyre, lypset t nderohen s paku njsoj me t rnt grek n tok t huaj".

  Skandali i Kosins
  Qeveria greke u distancua nga ky skandal

  Si nisi incidenti i zhvarrimeve n Prmet? Skandali i zhvarrimeve t Kosins nisi me bllokimin e eshtrave t 137 skeleteve n fshatin Kosin, t Prmetit. Dhe m pas, me 69 kutit e eshtrave q ndodheshin n kishn e Shn Mhillit t Kutalit. Zhvarrimet nisn t bheshin n fshatin Piskov dhe m pas n fshatin Kosin, me argumentin se ka pasur varre t ushtarve helen t rn gjat Lufts s Dyt Botrore. Gjat vizits s kreut t shtetit grek, Stefanopulos, u diskutua ideja e ngritjes s nj memoriali t ushtarve grek, t vrar n Luftn e Dyt Botrore kundr ushtris italiane. Memoriali do t ngrihej n qytezn e Klcyrs, nn kujdestarin e Kishs Ortodokse. Pas prezantimit t projektit, pr t ciln msohet t kt edhe nj marrveshje, pala greke ka filluar pun pr gjetjen e vendeve, ku dyshohej se ishin varrosur trupat e ushtarve grek. Pala greke pretendon se jan t paktn 8 mij ushtar grek, q jan vrar n Shqipri gjat Lufts I dhe II Botrore. N lidhje me kt shtje, Ministria e Jashtme greke dhe zyrat konsullore kan deklaruar distancimin dhe faktin se nuk jan t prziera n shtjen e zhvarrimeve t bra n kishn e Kosins dhe asaj t Kutalit n Prmet.

  Diplomacia
  Zanafilla e varrezave greke nisi n 2005-n

  Krisja e marrdhnieve diplomatike Shqipri-Greqi
  Krisja e marrdhnieve diplomatike mes Greqis dhe Shqipris nisi fill n nntor t vitit 2005-s, ku ministri i Mbrojtjes n at koh, Fatmir Mediu, dhe homologu i tij grek, Spilios Spiliotopoulos, ran dakord parimisht pr marrveshjen e krkimeve t varreve greke n Shqipri. Pas largimit t Spiliotopoulos nga qeveria greke, vendin e tij e zuri Evangelos Meimarakis n maj t vitit 2006-t. Ky i fundit i lshoi ultimatumin qeveris shqiptare pr t miratuar n mbledhjen e qeveris marrveshjen, pr t ciln kishte biseduar Mediu me Spiliotopoulos pr varret greke n Shqipri. Kryeministri Berisha nuk ra dakord me urdhrin e qeveris greke, duke krijuar n kt mnyr nj krisje, q zgjati afro tre muaj mes Shqipris dhe Greqis. Rezultati i ksaj krisjeje ishte edhe anulimi i nj sr vizitash t zyrtarve grek n vendin ton. Skandali i Kosins ishte shtja e radhs q solli turbullirn e situats pr hapjen e varreve greke, ku n vend t ushtarve t rn gjat Lufts s Dyt Botrore u gjetn n varret e hapura eshtra grash dhe fmijsh. Ky skandal solli edhe reagimin publik t Kryeministrit Berisha, i cili u shpreh se "zhvarrosja sht e paautorizuar dhe prbn nj vepr penale, pr t ciln nga t gjitha njohurit e mia po zhvillohet nj hetim nga ana e policis gjyqsore dhe autoriteteve antikriminale".

  LETRA KRKES

  Drejtuar: Ministris s Punve t Jashtme t Republiks s Shqipris;

  Pr Dijeni: Kryetarit t Kshillit t Ministrave t Republiks s Shqipris

  Krkues:

  1. Shoqria "AMRIA"

  2. Instituti i Studimeve pr amrin

  3. Partia pr Drejtsi dhe Integrim


  Shoqria "AMRIA", Instituti i Studimeve pr amrin dhe Partia pr Drejtsi dhe Integrim nprmjet ksaj krkese riprsrisin bashkrisht nj krkes drejtuar Ministris s Punve t Jashtme t Republiks s Shqipris edhe m 6 tetor 2007.
  Nprmjet ksaj krkese risjellim n vmendje t Ministris s Punve t Jashtme t Republiks s Shqipris se i qndrojm krkess s br tek Ju nga Shoqria "AMRIA".

  Ne krkojm q MPJ e Shqipris t‘i paraqes pals respektive t Republiks s Greqis krkesn ton pr:

  1. Ndrtimi n Paramithi, Greqi, t nj obelisku n prkujtim t masakrs s Paramithis;
  2. Ndrtimi i nj varreze prkujtimore pran Urs s lumit Kalama, n Greqi aty ku prehen t rnt e pafajshm, q mbetn t vrar dhe nuk mundn t kalonin kt ur, gjat gjenocidit mbi popullatn ame.
  Shoqria "AMRIA", Instituti i Studimeve pr amrin, Partia pr Drejtsi dhe Integrim shprehin bindjen se popujt i lidhin urat e tyre t miqsis, duke ndrtuar s pari ‘Faljen‘, duke respektuar ata q ran pr nj kauz t ndershme.
  Ne jemi t bindur se t rnt am, rreth 2800 t till, u masakruan n kauzn e tyre t shenjt pr t lindur fmijt e tyre n tok t baballarve.
  Ne jemi t bindur se t masakruarit, rreth 400 t till, vetm gjat nj dite n Paramithi, ran n tok t tyre, pa u gjykuar, u vran. Ne duam t ndrtohet miqsi. Ne jemi t bindur se miqsit ngrihen mbi faljen, para s gjithash u krkohet falje t rnve, nderohen ata.
  Shoqria "AMRIA", Instituti i Studimeve pr amrin, Partia pr Drejtsi dhe Integrim ndjekin me vmendje prkushtimin disavjear t zyrtarve t shtetit fqinj, Greqis; n aplikim t dshirs s tyre pr ngritjen e varrezave memoriale n kujtim t t rnve grek gjat lufts italo-greke.
  Shoqria "AMRIA", Instituti i Studimeve pr amrin, Partia pr Drejtsi dhe Integrim nuk jan institucione t specializuar mendim-dhnse as pr prcaktimin e numrit t varrezave, as pr vendvendosjen e tyre n truallin shqiptar dhe as pr siprfaqet q pritet t zaptojn ato.
  sht shteti shqiptar, ai q ka tagrin, t drejtn dhe detyrn t moj arsyet, qllimet dhe pasojat.
  Ne krkojm q n zbatim t parimit t mirnjohur t reciprocitetit midis shteteve miq, t ngrihet prej Jush dhe t shqyrtohet kjo krkes e jona gjat bisedimeve me prfaqsues t shtetit grek. Ne besojm n drejtsin e krkess son, ne besojm se respekti q shfaqet pr t rnt nuk do t jet i ndryshm, pavarsisht kombsis s ndryshme t t rnve.
  Ne besojm se t rnt tan, martir pr vatrat e tyre, lypset t nderohen s paku njsoj me t rnt grek n tok t huaj.


  1. Shoqria "AMRIA"

  Kryetari

  Ardian TANA

  2. Instituti i Studimeve pr amrin

  Drejtori Ekzekutiv

  Ahmet MEHMETI


  3. Partia pr Drejtsi dhe Integrim

  Kryetari

  Tahir MUHEDINI
  AM 24 KARAT

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema t Ngjashme

 1. Gjenocidi ndaj ameve u be me mbeshtetjen angloamerikane
  Nga Kryeplaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 20-09-2012, 14:33
 2. veshjet e cameve
  Nga Elian70 n forumin Shqipe nga amria
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 12-05-2010, 15:18
 3. Berisha, pakt elektoral me partin e amve.
  Nga toni007 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 10:10
 4. Nj tez greke: Problemi i amve mysliman
  Nga DYDRINAS n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-05-2006, 18:19
 5. Reprezalja Greke dhe ndrkomtarizimi i eshtjes ame
  Nga Kallmeti n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-09-2002, 00:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •