Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Ushqimet q prmirsojn humorin

  Ushqimet q prmirsojn humorin

  30 Tetor 2013 | : Ndryshe | Autor: Gazeta Shqip

  Nse koht e fundit nuk keni qen mir me humorin ju kshillohet t hani disa ushqime specifike, t cilat do tju japin energji pozitive

  Jeta


  Ndiheni posht me humorin, pak depresiv dhe nuk doni t bni asgj? Mund t ndodh, por nse kjo lloj situate zgjat shum, ju vijn n ndihm edhe ushqimet. N fakt ekzistojn disa ushqime q mund t ndihmojn n prmirsimin e humorit, duke ju karikuar me energji pozitive pr ta prballuar jetn me m shum lehtsi. T shohim bashk se pr cilat ushqime bhet fjal:

  Kivi

  Sipas nj studimi t fundit nga Universiteti Otago, ngrnia e dy frutave kivi n dit do ti bj mir jo vetm shndetit, por edhe humorit tuaj; do tju jap energji m t madhe. Rreth 54 t rinj hngrn kush dy dhe kush nj kivi n dit pr 6 jav. T part manifestuan m pak simptoma depresive dhe m pak lodhje fizike e mendore n krahasim me kta t dytt.

  okollata

  Tashm ka hyr n prdorim edhe okollata pr tju prmirsuar humorin. Bhet fjal pr nj ushqim t pasur me magnez, i cili luan rol jetik n rritjen e mirqenies psikologjike.

  Perimet me ngjyr jeshile

  Prmbajn substanca t tilla si polifenolin dhe vitaminn K, q do tju japin nj rritje t konsiderueshme t energjis fizike dhe psikologjike, ndrsa ju do t ndiheni m pak t lodhur dhe me nj ndjesi m t mir t brendshme dhe t jashtme.

  Arrat

  Ato jan shum t pasura me Omega 3. Kto jan acide yndyrore t cilat jan thelbsore pr shndetin e trupit dhe pr kt arsye edhe pr mirqenien e psikiks tuaj.

  Speci i kuq ose piperi

  sht pikant, por nuk sht e nevojshme ta ekzagjeroni. Ka nj sr t mirash, mes t cilave veti t forta antidepresive t cilat pr rrjedhoj ju japin humor t mir.

  Banania

  Kjo frut, e pasur edhe me kalium, ka aftsin t rris nivelin e serotonins apo t hormonit t famshm t humorit.

  Bajamet

  Edhe pr bajamet vlen e njjta gj si pr okollatn. Ato jan shum t pasura me magnez dhe jan nj ushqim shum i rndsishm pr trurin.

  Trshra

  sht nj ushqim me qasje t ndryshme pr shndetin. Trshra n vetvete sht nj substanc e cila prmban vlera t konsiderueshme qetsuese dhe antidepresive.

  Veza

  Kujt ia priste mendja! Mjafton t hani nj vez n dit dhe ju do t prfitoni m shum se 20% triptofan, nj substanc e cila sht n gjendje t rris nivelin e serotonins n trurin tuaj.

  Mishi i bardh i puls

  Mishi i bardh i puls sht i pasur me vitamin B12, e cila ndihmon n qetsimin e trupit tuaj. (N fakt, nj nivel i ult i vitamins B12 n trup on n nj prkeqsim t humorit dhe n lodhje).

  Domatet

  Ato jan shum t pasura me nj substanc (likopen), q ka veti t forta antioksiduese. Domatet jan t dobishme pr t gjith trupin dhe pr t gjith sistemin nervor.

  Avokado

  Kjo frut prmban serotoninn, nj neurotransmetues i humorit t mir. Bn gjithashtu shum mir pr lkurn tuaj, pr flokt dhe pr thonjt.

  aji jeshil

  aji jeshil sht i pasur nga proteina, nj antioksidant q funksionon si nj agjent qetsues. Ai sht m tepr i shndetshm nga ajet e tjer!

  http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/1...sojne-humorin/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095

  Pr: Ushqimet q prmirsojn humorin

  po per cajin e malit eshte kryer ndonje studim nese dini gje? nese jo, ofrohem si kavie eksperimentale. ne venat e mia me duket se po fillon te qarkulloje vetem caj, jo me gjak
  Ndryshuar pr her t fundit nga broken_smile : 04-11-2013 m 10:39

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,938

  Pr: Ushqimet q prmirsojn humorin

  caji i malit eshte vetem per ere dhe asgje tjeter, caji kinez (jeshil) thone se ka shume vlera, por une besoj se ka vlera vetem per kinezet se kur e piva uji me klor mu duk me i mire....
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 4. #4
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095

  Pr: Ushqimet q prmirsojn humorin

  ashtu vertet? mua me pelqen edhe ai jeshil. te gjitha llojet e cajeve me pelqejne ne fakt...

 5. #5
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: Ushqimet q prmirsojn humorin

  Citim Postuar m par nga broken_smile Lexo Postimin
  po per cajin e malit eshte kryer ndonje studim nese dini gje? nese jo, ofrohem si kavie eksperimentale. ne venat e mia me duket se po fillon te qarkulloje vetem caj, jo me gjak
  Caji i malit i marre direkt ne natyre ka shume kafeine qe eshte i demshem per sistemin nervor dhe trurin.
  Kafeina stimulon nervat,rrit vigjilencen dhe reflekse shume te shpejta ,por kur eshte ne sasi te madhe si ne rastin e cajit te malit,
  ajo ka efekt negativ te nervat dhe con ne rritje te stresit dhe demton qelizat nervore dhe prish balancen e lendeve biokimike ne tru.
  Prishja e balances kimike ne tru con si pasoje ne stres dhe depresion,ankth,atake paniku dhe ndikon per keq edhe per zemren.
  Caji dhe kafja e procesuar nga industria ku i ekstraktohet largohet nje sasi kafeine,i ulet sasia e kafeines me nje fjale eshte me i mire
  pasi ka me pak kafeine dhe eshte me me pak rrezik per shendetin.Caji dhe kafja e krijuar nga industria ku i eshte hequr(ekstraktuar)komplet kafeina
  eshte caj/kafe dekafeinated,dmth caj kafe pa kafeine dhe eshte pa rrezik per shendetin,nuk ka kafeine fare.
  Kafja,caji jeshil pa kafeine ka perberes te tjere kimike qetesues dhe me vlera per shendetin.
  Efekti qetesues te kafja/caji nuk ka si shkak kafeinen,por elemente te tjere kimike.
  Kafeina nuk ka efekt qetesues por stimulues per nervat dhe ndikon per keq edhe per gjumin,te len pa gjume,pasi acaron nervat kur e pin ne darke.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 08-11-2013 m 22:50
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 6. #6
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095

  Pr: Ushqimet q prmirsojn humorin

  flm per infot benseven pse s'thua ti, qenkam droguar fare une

  ne fakt substanca stimuluese e cajin quhet teina, dhe ka te njejtat veti te kafeines, vecse te caji ka permbajtje me te ulet ne krahasim me kafene. pervec teines caji permban shume substanca te tjera te dobishme per trupin, vitamina te grupin B, vit E, potas dhe shume pak sodium pra eshte i keshillueshem per ata qe kane tensionin e larte, magnez, zink, calcium, fluorur, polifenole....

  deri tani nuk kam ndjere ndonje rrahje te shpejte te zemres apo extrasistol, keshtu qe mund te rri e qete :-)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •