Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 44
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Anėtarėsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,033

  Post Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani  Nė njė artikull tė publikuar nga mediat greke thuhet se lideri komunist shqiptar ishte me origjinė greke dhe kishte emrin Aleksandėr.

  Enver Hoxha lindi nė fshatin Dushja qė mė vonė u quajt Kefalari qė ndodhet pranė qytetit tė Qiatos nė Korint. Paraardhėsit e Enverit erdhėn nė rrethin e Korintit pas rėnies sė qytetit tė Konstantinopojės nė duart e osmanlinjve, sė bashku me familjen e njohur tė Notarėve.

  Fillimisht u sistemua nė Trikala tė Korintit deh nė vazhdim pėr siguri, shkuan nė fshatin arvanitas, Dushnja, Kefalar i sotėm. Ngaqė i pari i familjes tregtonte drithėra, madje furnizonte tė gjithė zonėn me cilėsinė e mavraganit, mori nofkėn Mavroijiani, qė me kalimin e kohės u kthye nė mbiemrin zyrtar tė familjes.

  Informacionet qė lexoni dhe qė nė vijim janė edhe mė tronditėse, janė marrė nga tė dhėnat e gjeneralit Aifantis, nė librin e tij tė ri “Mashtrimet e mėdha”. Kėto informacione gjenerali Aifantis i ka mbledhur nga dėshmitė e njerėzve tė afėrm tė familjes sė Enver Hoxhės”, thuhet nė artikullin grek.

  Pasardhėsi i familjes Apostol Mavrojianis, bėri nė fillim tė shekulli tė 20-tė 4 djem dhe tre vajza. Jorgon, Aleksandrin, Leonidėn dhe Makun. Jorgo mė i madhi i djemve ishte ai i cili u arrestuar nga gjermanėt si agjent sekret ku e torturuan shumė, por mė pas e lanė tė lirė.

  Aleksandri pėrfundoi studimet e juridikut nė Universitetin e Athinės dhe u ndoq nga pushteti i Joani Metaksa si i majtė.
  Por, e pėrqafoi shėrbimet inteligjente dhe e dėrgoi nė Romė tek Papa, ku aty edhe i mori mėsimet e para tė gjuhės shqipe dhe tė betejės komuniste dhe tė menaxhimit administrativ dhe tė funksionimit tė shėrbimeve sekrete.

  Mė pas e dėrguan nė Paris ku i plotėsuan studimet nė komunizėm dhe luftėn e ēetave (kryengritjen).
  E martuan me njė muslimane e cila njihte shumė mirė gjuhėn shqipe dhe e dėrguan bashkė me bashkėshorten e tij nė Kosovė pėr tė organizuar PKSH (Partinė Komuniste tė Shqipėrisė).

  Me paratė e anglezėve dhe ndihmėn e shėrbimeve sekrete tė Anglisė u ngjit shumė shpejtė nė majė tė hierarkisė sė Partisė Komuniste tė Shqipėrisė.
  Mė pas shkoi nė Tiranė dhe nxori nė qarkullim gazetėn “Vatra” dhe javoren “Java”. Rrėzoi nga froni mbretin Zog tė cilin vetė anglezėt e kishin vendosur por tani veē mė kishin vendosur qė ta bėnin kurban. Kėshtu Enveri bėhet sundimtari absolut i Shqipėrisė dhe duke qenė nėn direktivat e huaja vendosi rendin e ateizmit.

  Nė vitin 1943, i veshur me uniformė ushtarake oficeri gjerman udhėtoi me tren gjerman dhe erdhi nė Qiato pėr tė parė tė atin e tij, familjen dhe tė afėrmit.
  Mė pas po i kamufluar me uniformėn gjermane u kthye nė Shqipėri pėrsėri me tren. Vėllai i vogėl, Leonidha Mavrojani, edhe ky njeri i shėrbimeve sekrete si njė oficer i lartė Ushtrisė Greke, shėrbeu pėr shumė vite si komisar “SHIG –Shėrbimi Informativ i Greqisė”.

  Vizitoi mė shumė se 36 herė Tiranėn pėr tė rregulluar dhe ujdisur me vėllain e tij Aleksandėr Mavrojanin – Enver Hoxha politikat dominuese nė Ballkan dhe nė Lindjen e Mesme nėn udhėzimet e shėrbimeve inteligjente. I biri i vėllait tė tretė Lenidha, Apostolos Mavrojianis u martua me vajzėn e vogėl tė Miēotaqis, Katigėn “Katėrinėn”, motra e Dora Bakojanit.

  Ėshtė e mundur qė Miēotaqi tė ketė dhėnė vajzėn e tij nė njė familje qė nuk e njihte mirė? Si u njohėn tė dy familjet? Kush ėshtė ai qė njeh mes familjeve qė komandojnė njerėzimin?”, thuhet nė shėnimet e gjeneralit ndėrsa e mbyll me pyetjen: - Le tė pėrgjigjet ēdo kush vetė nė kėto pyetje! /Albtime/

  http://www.zeri.info/artikulli/18954...nder-mavrojani


  no comment...!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Antiproanti : 27-10-2013 mė 19:25

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,069

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  Po te shohesh si u soll me Shqiptaret grek do kete qene e besoj.
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 3. #3
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  51
  Postime
  5,221

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  Po "anete" e Gjirokastres, agjentet e kujt kane qene valle?! ...........keto teorite kospirative jane bere bajate.....
  Jarigas

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar jarigas pėr postimin:

  Enkeleu (28-10-2013)

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Anėtarėsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,024

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  eshte gabim emrin e kishte Aleksandros Mavrojanis.......mos haroni s-te
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 6. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,914

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  Enver Hoxha nuk qe grek as Mavri pos-veq-ish e qe shqiptar sokollali.

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e arba.t
  Anėtarėsuar
  27-06-2009
  Postime
  439

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  cfare jane keto qe nxirren.... lloj lloj
  Let food be your medicine !

 8. #7
  I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
  Anėtarėsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,186

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  Duke e marre parasysh se si rrenoi 1700 xhamia, s'eshte e pamundeshme qe te del edhe si grek.
  … ///

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e arba.t
  Anėtarėsuar
  27-06-2009
  Postime
  439

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  Citim Postuar mė parė nga Le dévoué Lexo Postimin
  Duke e marre parasysh se si rrenoi 1700 xhamia, s'eshte e pamundeshme qe te del edhe si grek.
  rrenoi edhe mijra kisha....ska lidhje kjo
  Let food be your medicine !

 10. #9
  i/e regjistruar Maska e Gentian_gr
  Anėtarėsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,520

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  Fevziu c'ka na thote?

  Kur dalin e keta shenjtoret e mirren me biografi kesaj i thojne se ci thojne!

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  Duket sikur ka dale Kisha e Greqise ne deklarate te posacme per kete ceshtje

  budalleqe me brire

 12. #11
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Anėtarėsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  hahahah, si puna e vasil lacit edhe kjo histori
  jeshét prčmč ne aliarčm
  jeshčm more jeshčm
  po drita skeshčm

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Anėtarėsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  Citim Postuar mė parė nga Le dévoué Lexo Postimin
  Duke e marre parasysh se si rrenoi 1700 xhamia, s'eshte e pamundeshme qe te del edhe si grek.
  ketu Gabon, xhamiat dulla i beri monument kulture ndersa kishat i la te rrenoheshin bashke me fatin e shqiptareve
  jeshét prčmč ne aliarčm
  jeshčm more jeshčm
  po drita skeshčm

 14. #13
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  Citim Postuar mė parė nga shitesi Lexo Postimin
  Po te shohesh si u soll me Shqiptaret grek do kete qene e besoj.


  EGO ENVERI DHEN KSERIS ELENIKA,

  me vjen keq qe s'e mesova dot gjuhen e bukur shqipe, po do flasin gerqisht...
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani  tanikaraqitopoli..
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 16. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  Citim Postuar mė parė nga xhori Lexo Postimin
  hahahah, si puna e vasil lacit edhe kjo histori
  Enver Hoxha rrjedh nga familje shqiptare te mbetura ne greqi kur ra empiri otoman. fakti qe ai nuk e shqipton dot shkronjen L, por thote LL ashtu si ne anglisht, tregon se ai shqipen e ka mesuar kur ka qene i rritur.
  Edhe Tito edhe Enveri ishin agjente angleze.

 17. #16
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  Citim Postuar mė parė nga Ziti Lexo Postimin
  Enver Hoxha rrjedh nga familje shqiptare te mbetura ne greqi kur ra empiri otoman. fakti qe ai nuk e shqipton dot shkronjen L, por thote LL ashtu si ne anglisht, tregon se ai shqipen e ka mesuar kur ka qene i rritur.
  Edhe Tito edhe Enveri ishin agjente angleze.
  bravo bepin,
  ti do e vrasesh  sa per dijeni ka gjak cifut,

  po te kesh bithe, zbuloje nga e ka.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 18. #17
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  41
  Postime
  4,224

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  Vetem ket monster qe ka pire gjak njeriu, ia japim me qef Greqis!
  I LOVE GOD

  j&g

 19. #18
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,730

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  ni her that osht biri i bimbashit lol me ni fjal turk (kjo ishte teoria ma e favorizume prej albos), qisha greke thot o grek, gjugji po thot o cifut lol dajeni menjen se na bot lamsh
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 20. #19
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  Citim Postuar mė parė nga loneeagle Lexo Postimin
  Vetem ket monster qe ka pire gjak njeriu, ia japim me qef Greqis!
  he se ujku ujku, po cakejte te huzniut, kadriut dhe mehmetit benin namin, per 40 vjet.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 21. #20
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  Pėr: Kisha greke: Enver Hoxha ishte grek, quhej Aleksandėr Mavrojani

  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  ni her that osht biri i bimbashit lol me ni fjal turk (kjo ishte teoria ma e favorizume prej albos), qisha greke thot o grek, gjugji po thot o cifut lol dajeni menjen se na bot lamsh
  une or lok, kur flas sflas kot,

  dicka di qe llafos,
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •