Close
Faqja 2 prej 14 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 265
  1. #21
    Kacurrelsja Maska e Kiki
    Anëtarësuar
    29-08-2002
    Postime
    156
    Keto te mira forget it ose leqe do ti shohesh vete shqiptaret ketu .......jo per gje por dhe ata me te miret nuk kane kohe te ta varin?
    all that I HAVE TO TELL YOU IS OOD LUCK!
    Mos e kruaj me tel me gjemba :D

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    31-12-2002
    Vendndodhja
    Toronto
    Postime
    4
    O njerez pse ja fusi kot cdo njeri ka fatin e vet , pse ua beni gogol Kanadan , po shum nga ju qe llapni ketu duhet te jeni nga ata dembelat qe vertiten andej nga danforthi , dhe presin ne fund te muait per ato 520 dollaret e qelbur qe u dergon sociali !!!.

    Kush ka qejf te vij ne Kanada sidomos ne Toronto esht mese i mir pritur ne kete vend u jepet shanci te beheni dikushi kaq.

  3. #23
    Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
    Anëtarësuar
    12-08-2002
    Vendndodhja
    po ju ku jetoni?
    Postime
    221
    Postuar më parë nga Prophet
    O njerez pse ja fusi kot cdo njeri ka fatin e vet , pse ua beni gogol Kanadan , po shum nga ju qe llapni ketu duhet te jeni nga ata dembelat qe vertiten andej nga danforthi , dhe presin ne fund te muait per ato 520 dollaret e qelbur qe u dergon sociali !!!.

    Kush ka qejf te vij ne Kanada sidomos ne Toronto esht mese i mir pritur ne kete vend u jepet shanci te beheni dikushi kaq.


    o djalosh secili ka pikpamjet e tija dhe secili ka mendimin e tij ti ske pse nervozohesh kot
    You can waste a whole lifetime
    trying to be
    what you thing is expected of you
    but you'll never be free.

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-01-2003
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    99
    Landleli he u bafsh landlord kur te vish ne Kanada!

    Ja pervoja ime:
    Erdha para 4 viteve si "turist" i Millosheviqit bashk me nja 5000 te tjere,pa fije anglishte dhe kurr pa dale ndonjihere prej Kosove.
    Nuk te flas per Toronto e Montreal se nuk e di si eshte puna atje po ca shoke qe i kam atje e di se udhtojn me ore te tera per te shkuar ne pune,paguajn $1000 per qira.Ketu ku jam une Fredericton-New Brunswick kam blere shtepine time dhe kam qiraxhinj ne katin perdhese dhe ata ma paguajn mortgage.Deri para 2 muajve kam punuar per qeverine provinciale si auditor i tatimeve provinciale dhe kam pase rroge $27000 per vit,te merremi vesh se nuk kam pasur kurfar diplome(tani e kam mare dipl. time nga UP. dhe kam per ta nostrifikuar e momentalisht jam duke vijuar kursin per comp. accounting,qeveria e paguan 60% plus $60 shpenzime te rruges + $475 per shpenzimet e cerdhes se femis. Pasi se jam duke i vazhduar studimet ne kolexh nga sigurimi i mjeteve per shkollim dhe riedukim e kam te sigurt rrogen mujore prej $1100 deri sa ta kryej ne janar 2004.Gati e gjithe familja punojne.Shtesa feminore merr per 3 femije ne shume prej $370 pasi se te ardhurat familjare per vitin e kaluar e kaluan $ 37000 se perndryshe do ti kisha gati $ 700.Shpresoj shum se kur ta kryej kursin do te kthehem mbrapa ne qeverine provinciale per te punuar se tani me kam shoke atje.Pse po ti tregoj krejt keto gjera, per nje qellim te vetem se pasi paske vendosur qe te vish mos u oriento medomos ne qytet te madh se qyteti i madh ka edhe probleme te mdha disa nga te cilat ti ceka me siper.Gati se harrova te tregoj se edhe shqiptare te tjere kane korre mjaft sukses ne kete qytet si psh njeri magistroi ne lemin e inxhinjeris( ketu e mesoi gjuhen) dhe tani punon gjithashtu per nji sector te qeveris ne ate lemi,tjetri po magistron ne lemin e drejtesise nderkombetare ne Qendren per studimet e konflikteve dhe punon ne UNB.Nese je i shkolles eja ketu,nuk te premtoj asgje por sa per fillim jam ne gjendje me ti sigurue ca sponsore qe do te kujdesen per ty e familjen tende( me ndihma e gjesende) deri sa ti marish kembet.Tregoma situaten familjare( sa antare jeni,mosha,edukimi shkollor etj) dhe une do te lajmerohem prap.
    te fala nga Zorraxhiu

  5. #25
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Postuar më parë nga Zorraxhiu
    Landleli he u bafsh landlord kur te vish ne Kanada!

    Ja pervoja ime:
    Erdha para 4 viteve si "turist" i Millosheviqit bashk me nja 5000 te tjere,pa fije anglishte dhe kurr pa dale ndonjihere prej Kosove.
    Nuk te flas per Toronto e Montreal se nuk e di si eshte puna atje po ca shoke qe i kam atje e di se udhtojn me ore te tera per te shkuar ne pune,paguajn $1000 per qira.Ketu ku jam une Fredericton-New Brunswick kam blere shtepine time dhe kam qiraxhinj ne katin perdhese dhe ata ma paguajn mortgage.Deri para 2 muajve kam punuar per qeverine provinciale si auditor i tatimeve provinciale dhe kam pase rroge $27000 per vit,te merremi vesh se nuk kam pasur kurfar diplome(tani e kam mare dipl. time nga UP. dhe kam per ta nostrifikuar e momentalisht jam duke vijuar kursin per comp. accounting,qeveria e paguan 60% plus $60 shpenzime te rruges + $475 per shpenzimet e cerdhes se femis. Pasi se jam duke i vazhduar studimet ne kolexh nga sigurimi i mjeteve per shkollim dhe riedukim e kam te sigurt rrogen mujore prej $1100 deri sa ta kryej ne janar 2004.Gati e gjithe familja punojne.Shtesa feminore merr per 3 femije ne shume prej $370 pasi se te ardhurat familjare per vitin e kaluar e kaluan $ 37000 se perndryshe do ti kisha gati $ 700.Shpresoj shum se kur ta kryej kursin do te kthehem mbrapa ne qeverine provinciale per te punuar se tani me kam shoke atje.Pse po ti tregoj krejt keto gjera, per nje qellim te vetem se pasi paske vendosur qe te vish mos u oriento medomos ne qytet te madh se qyteti i madh ka edhe probleme te mdha disa nga te cilat ti ceka me siper.Gati se harrova te tregoj se edhe shqiptare te tjere kane korre mjaft sukses ne kete qytet si psh njeri magistroi ne lemin e inxhinjeris( ketu e mesoi gjuhen) dhe tani punon gjithashtu per nji sector te qeveris ne ate lemi,tjetri po magistron ne lemin e drejtesise nderkombetare ne Qendren per studimet e konflikteve dhe punon ne UNB.Nese je i shkolles eja ketu,nuk te premtoj asgje por sa per fillim jam ne gjendje me ti sigurue ca sponsore qe do te kujdesen per ty e familjen tende( me ndihma e gjesende) deri sa ti marish kembet.Tregoma situaten familjare( sa antare jeni,mosha,edukimi shkollor etj) dhe une do te lajmerohem prap.
    te fala nga Zorraxhiu


    Landleli kujdes !!!!!!!!!!!!!! se piramida ka dhe ketu

    good luck

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-08-2002
    Vendndodhja
    Montreal -Tirone , vajtje-ardhje, moszgjedhje
    Postime
    181
    Po po piramida ka dhe ketu ! Po ata qe nuk e kane jetuar kohen e piramidave ne Shqiperi nuk e njohin !
    Po te me degjosh mua tani per dimer kap ndonje asistence se edhe te iken pak stresi, dhe kerko per ndonje pune cfardo qe te jete ( mos digjo keta piramidat se nuk na le ne njeri te punojme aty ku duam dhe ku dime). Per mendimin tim mos kerko pune as te shqiptaret,as te greket,as e italianet se do fiksohesh ne pune dhe nuk do besh me as shkolle ,as gjuhe. Dhe kur te thashe me lart mos degjo piramidat te them se une kam dipllome inxhinierie qe ne kanada njihet 100% si first cycle por ka bishta te tjera prapa qe nuk ta mundesojne kete gje (urdheri i inxhinierit, eksperienca kanadeze, Cad-i,etj)
    Hajde ja kalofsh mire !

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-08-2002
    Vendndodhja
    Montreal -Tirone , vajtje-ardhje, moszgjedhje
    Postime
    181
    Debatik ! asistenca u bo 545 $ . Ne Montreal me kete paguan shtepine telefonin, hidro-quebec-in, + cash qe e gje jo veshtire ketu eshte jo keq . sa tju kemi ju qe punoni me letra mire jemi ne te tjeret ! Hajt Tung !

  8. #28
    Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
    Anëtarësuar
    12-08-2002
    Vendndodhja
    po ju ku jetoni?
    Postime
    221
    landleli e mori itervisten o trima qe ne shtator tani ai eshte ne kanada ka kohe.
    You can waste a whole lifetime
    trying to be
    what you thing is expected of you
    but you'll never be free.

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-05-2002
    Vendndodhja
    toronto
    Postime
    75
    Jo, jo Debatiko, per dreq procedurat po zgjasin per te gjithe
    e jam akoma ne Itali duke pritur. Ndoshta shkon me mire keshtu
    per te pritur sa te kaloje dimri i ftohte e te hyjme ne Kanada ne pranvere
    me kohe te mire. Nuk e di se ça dreqin bejne qe zgjasin kaq shume.
    Per kete nuk dua te bej edhe endrra te kota e projekte pa pasur ne dore vizen kanadeze dhe ok per tu nisur.

    Tung te gjitheve e mos boni llafe me njoni-tjetrin. Secili thote ate
    qe mendon dhe ka provuar personalisht mbi kurrizin e tij.

    landleli
    :j

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-08-2002
    Vendndodhja
    Montreal -Tirone , vajtje-ardhje, moszgjedhje
    Postime
    181
    Pu pu pu sa rrejne kto kosovaret !

  11. #31
    Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
    Anëtarësuar
    12-08-2002
    Vendndodhja
    po ju ku jetoni?
    Postime
    221
    landleli mos u merzit dhe mua mi kishin vonuar nga italia sa thashe se nuk do te me dilte po pastaj erdhen mu vonuan rreth 6 muaj
    You can waste a whole lifetime
    trying to be
    what you thing is expected of you
    but you'll never be free.

  12. #32
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Postuar më parë nga DEBATIKU
    landleli e mori itervisten o trima qe ne shtator tani ai eshte ne kanada ka kohe.
    po qe i veke vulen ti

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-01-2003
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    99
    Po po piramida ka dhe ketu ! Po ata qe nuk e kane jetuar kohen e piramidave ne Shqiperi nuk e njohin !
    Po te me degjosh mua tani per dimer kap ndonje asistence se edhe te iken pak stresi, dhe kerko per ndonje pune cfardo qe te jete ( mos digjo keta piramidat se nuk na le ne njeri te punojme aty ku duam dhe ku dime). Per mendimin tim mos kerko pune as te shqiptaret,as te greket,as e italianet se do fiksohesh ne pune dhe nuk do besh me as shkolle ,as gjuhe. Dhe kur te thashe me lart mos degjo piramidat te them se une kam dipllome inxhinierie qe ne kanada njihet 100% si first cycle por ka bishta te tjera prapa qe nuk ta mundesojne kete gje (urdheri i inxhinierit, eksperienca kanadeze, Cad-i,etj)
    Hajde ja kalofsh mire !

    Si ste vjen turp more te flasesh per asistenca e po thua se ke diplomen e inxhinjerit dhe si mendon ti te fitosh pervojen kanadeze kur cdo muaj pret asistencen. Jo burri i botes kolegy yt kosovar erdhi ketu( e si erdhi se) pa pike gjuhe, e mesoi anglishten per tete muaj,magistroi per nje vit bile temen e magistratures e mbrojti me shume sukses edhe ate me sa me kujtohet tema ishte "Sistemet e sigurise ne centralin nuklear Point Lapro ne NB" dhe ja ku e ke duke punuar si manager ne Department of supplies and services-Guvernment of New Brunswick kurse ti priti asistencat dhe thuej se kosovaret rrejn.

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-08-2002
    Vendndodhja
    Montreal -Tirone , vajtje-ardhje, moszgjedhje
    Postime
    181
    Po o Zorraxhi po ! Rrofte sa malet Kanadaja per ju !

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-01-2003
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    99
    Kanadaja nuk bene aso dallime ne kosovare e shqiptare,megjithese eshte fakt se kemi pasur privilegjet qe pak kush i ka gezuar ne kete shtet si bie fjala asistenca federale per 2 vjet.Kam degjuar se privilegje te tilla kane patur vetem vjetnamezet pas vales se invazionit te refugjateve ketu,por pa mare parasysh, ate qe kam dashur te them eshte se ky shtet te jep shansin dhe nese je i vendosur dhe kembengules do t,ia arrish qellimit.Sa munda me kuptue ti qenke rishtas ketu dhe nuk kuptoj fare se pse grumbuloheni neper qytete te mdha e te sterngarkuar si Montreali,Toronto etj.Nuk e di ne cfare moshe je por te them se ai kolegu yt magjistroi ne moshen 43 vjecare e ti mendohu tani se cdon te besh me ardhmerine tende,te flas si vellau vllait e ti mere si te duash.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zorraxhiu : 08-02-2003 më 00:32

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-08-2002
    Vendndodhja
    Montreal -Tirone , vajtje-ardhje, moszgjedhje
    Postime
    181
    Po mor mik po po nuk jetove ne Montral, a Toronto ku me shku, me shku ne ato provincat e Kanadaseku ka 2 banore per km/katror ? . Personalisht nuk kam gje me ty ,por me keto gjona qe thua ti po na e lodh koken perdite Emigracioni, me shprehje te tilla si , mbas dy vjetesh do kete shume pune se do dalin ne pension shume veta,etj
    Po sa shance ke ti apo une te kapesh nje puine te tille ne nje vend ku hyjne cdo vit 50000 emigrante ( te deklaruar flas) . Gjithsesi pyet njehere ne Montreal se cfare pune bejne te arsimuarit nga Shqiperia . Po ta them une ! Me perjashtim te atyre qe kane studiuar ne Shqiperi per gjuhe te huaj (te cileve i eshte dhene mundesia te bejne perkthyesin ne emigracion per ty e te tjere qe keni ardhur pa letra ) , pjesa tjeter kasap, roje, deliver, pastrues,
    Do thuash ti qe duhet me bo naj pûne po duhet ! Po kur ben aplikimin per ketu nuk ti thote njeri kto gjona te thone hajde ne canada se eshte keshtu,e ashtu paga 14 ora etj . mashtrime si keto po ne Montreal 8 $ ora eshte !
    Nejse varet dhe si e sheh une per vete vij nga Tirona nga shume gjona te mira nuk kam ardh nga lufta !

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-01-2003
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    99
    Ti prap me thumba,thua na ke ardhur nga Tirana ku ke lene shum te mira e jo nga lufta si une.Prej atyre te mirave une duhet ti shpenzoj edhe $ 5000 me teper per te shkuar sivjet ne Kosove-Prishtine. Pse do te pyesish, sepse nuk guxoj te blej bileten per Tirane qe kushton $870 por duhet te paguaj $ 1600 nepermjet Cyrihut per ne Prishtine e pse prap do te pyesish, sepse njerezit qe kane udhtuar nepermjet Shqiperise po tregojn mozo ma kec se si kan kalue duke u plackitur separi prej zyrtareve e pastaj prej cubave e taksisteve dhe kur ia kane arritur me ne fund te kalojn kufirin kane thene me kurre...Ja prej ketyre te mirave ke ik edhe ti vellacko e lej ato pallavra.

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    8

    Smile

    Pershendetje te gjitheve,
    Jam kurioze a erdhi Landi ne Kanada?
    Une kam nje kohe te gjate ne Kanada, urrej te ftohtin, por me te vertete me pelqen jeta ketu, njerezit dhe sidomos mundesite qe ke per te permisuar jeten. Me vjen keq qe i keqinterpretoni ato qe ka thene zorraxhiu, por eshte shume e vertete qe qytetet e vogla te japin mundesi me te medha. Per sa kohe jetova ne qytet te madh isha me fat te gjeja pune te rendomta, ndersa tani jam ne nje pune shume te mire, jam studente, dhe kam nje apartament shume te kendshem.
    E vertete eshte qe jeta ne Tirane eshte e kendshme, sepse kalon shume kohe me shoqerine dhe me familjen, por ku eshte siguria?Sa vrasje dhe vetevrasje behen ne dite?!
    Per mendimin tim kur emigron eshte mire te shkosh ne qytete te vogla ne fillim sepse ke me shume mundesi pune, dhe pastaj kur fiton eksperiencen mund te shkosh ku te duash.Kanadaja eshte nje vend shume i mire per emigrantet.
    Do te ishte shume mire sikur ne te kishim nje komunitet me te forte, qe te ndihmonim njeri - tjetrin .
    Nuk e kuptoj se perse gjithe shqiptaret duan te shkojne vetem ne qytete te medha. Ka plot qytete ne Alberta dhe shume pune, me shume leke dhe me pak taksa .
    Ju uroj fat gjithe shqiptareve te kanadase
    Pershendetje te gjitheve

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e Ledina
    Anëtarësuar
    09-10-2003
    Postime
    65
    Ona Ca, lexova postimin tend dhe ke te drejte kur thua se jeta ne qytetet e vogla eshte me e qete, pse jo me me pak kosto
    Une jetoj ne Toronto, por kam deshire te zhvendosem, dhe pashe qe ti ze ne goje Alberten.C'fare favoresh ka me shume se Toronto, dhe persa u perket pagesave jane ne te njejtin nivel si ne Toronto?

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    8
    Pershendetje Ledina,
    Me shkruaj e-mail, dhe flasim,sepse nuk hyj shpesh ne forum.

Faqja 2 prej 14 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Toronto
    Nga shoku_sar në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 526
    Postimi i Fundit: 20-11-2012, 13:03
  2. Tahir Veliu interviste per gazeten Intervista e Emigrantit
    Nga Tahir_Veliu në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 04-06-2011, 03:59
  3. Eksperiencat e jetës së emigrantëve në Kanada
    Nga OltiNushaj në forumin Emigracioni
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 31-05-2005, 10:20
  4. Gjuha e Ortodoksisë në Shqip
    Nga Sokrat K. Dhima në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 106
    Postimi i Fundit: 19-07-2004, 05:23
  5. Ulet numri i pikëve të pranimit për në Kanada
    Nga Henri në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 22-10-2003, 01:28

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •