Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-10-2013
  Postime
  3
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime

  Eda qe vdiq ne rini

  Ne parkun plot me lule
  tek po rrija me shoket,
  nje vajze e vogel prane me kaloi,
  dhe se di,si me veshtroj.

  Ky veshtrim femije,me beri te mendoj,
  vitet e rinise,qe kurre s'do t'i harroja.
  Kur u afrova prane, dhe e pyeta ngadale,
  moj vajze e vogel,vetem pse ke dale?

  Nuk jam vetem,me mamin tha ajo,
  por kishte pak pune,e me tha s'do vanohem shume...
  tek bisedoja me vajzen,nje ze qe me tronditi thirri:
  -Elsa,Elsa
  dhe une per nje cast mbeta;
  ktheva koken dhe pash dy sy te vuajtur,
  qe dikur kishin qen shume te bukur,
  m'u afruan prane, e dicka me thane,
  Fred o Fredi,ku humbe kaq shume vjet?
  zemra ime vetem ty te donte,e pa ty s'mund te rronte.

  Te lutem Eda,te lutem me beso,
  nga nuk kam shkuar,nga nuk te kam kerkuar.

  Gabimin vone e kuptova
  e ne cdo vend te kerkova,
  por t'i kishe ikur,dhe nuk me kishe pritur.

  Te lutem,o Fredi
  t'i shkaterrove jeten time
  por te lutem,mos e shkaterro,
  jeten e ksaj femije...

  Qe nga ajo dite
  Eden me s'e pashe
  por kujtimi i saj,
  do te me mbetet ne kujtese e gjalle.

  Por nje dite prej ditesh
  Elsen une e pashe
  nje tufe lule, ne dore kishte marre.
  Elsa keto lule,kujt po ia dergon,
  mos ndoshta mamit,per ditelindje, po ia dhuron?

  Qe ne te vertet
  une mamit,po ia coj,
  por ne varrese,une po ia dergoj.

  E mora Elsen
  dhe u drejtuam per ne varreza
  ne nje varr perkarshi
  ishte shkruajtur me shkronja te medha
  ''EDA QE VDIQ NE RINI''


  U ulem ngadal
  prane varrit te saj,
  dhe vendosem lulet,qe Elsa kishte marre.

  Mami te lutem,
  cohu dhe shikoje
  Fredin tend te kam sjelle
  qe t'i aq shume e doje.
  Kur i'shte e merzitur
  ajo gjithmon thoshte
  kthehu,o Fredi immos na ler ne vetmi.


  Dhe ne castet e fundit ajo me dha kete leter
  qe te mos rrinte ne vetmi
  e te mos vuante, me teper.

  Te lutem o Fredi
  rrite kete femi
  a sa here ta therrasesh
  kujto dashurine...

  U ula ngadal,
  prane varrit te saj,
  dhe ashtu i permalluar;
  nje premtim i dhashe.

  -Te betohem o Eda
  te betohem perjet kete femije,
  do ta rris si gjene me te shtrejt.

  Babi,babi sa e lumtur jam
  njeher mami te humbi,
  por une te gjeta prap.

  E mora ne krahe E lsen
  e perqafova me shume mall
  e ashtu me lot nder sy
  nga Eda u ndame

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ardita Gokaj pėr postimin:

  dobri (26-10-2013)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-09-2013
  Postime
  3
  Faleminderit
  7
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Eda qe vdiq ne rini

  eshte fantastike kjo poezia me pelqen vertet shume bravo.....

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dobri pėr postimin:

  Ardita Gokaj (26-10-2013)

 5. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-10-2013
  Postime
  3
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime

  Eda qe vdiq ne rini

  DUA

  Dua t'i flas sonte yjeve,
  cdo gje atyre t'i tregoj,
  dua t'i flas sonte henes
  ta pyes sesi ajo ndricon?
  Dua te pyes zemren time
  ty valle sa te dashuron?
  Dua t'i flas sonte shpirtit tim
  qe vetmine me se duron,
  dua te pyes zemren tende sonte
  qe ne kete moment s'me degjon
  qenien time njerzore ne kete jete
  po ti a e deshiron?....

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ardita Gokaj pėr postimin:

  dobri (26-10-2013)

 7. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-09-2013
  Postime
  3
  Faleminderit
  7
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Eda qe vdiq ne rini

  edhe kjo shum e bukur me shum kuptim....

 8. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-10-2013
  Postime
  3
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime

  Eda qe vdiq ne rini

  JETE MIZORE


  1.Dikur u shfaqe ti tek une,
  e me more perdore,
  me solle lodra e gezime,e ashtu kaloi femijeria ime.

  2.Tani qe u rrita,ngjyren tende ndryshove,
  genjeshtra para meje ndale,o jet mizore;
  lot,tradheti,dhembje,
  ne trupin tim,pa meshire leshove.

  3.Prane teje,une e heshtur qendroja
  ndersa realitetin plot dhimbje,syte e mi veshtronin,
  zingjiret e tu te forte trupin,me perbuzje
  shtrengonin.

  4.C'do dite e c'do nat i lutem Zotit,
  qe mizorin tende te pashpirt o jete
  ta trese diku larg,ne pluhurin e harreses
  dhe shpresoj nje dite,
  z'do pesoje vuajtje vetja ime....

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •