Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Ti shkaktosh vetes dhimbje pr tu ndier mir

  Ti shkaktosh vetes dhimbje pr tu ndier mir  Studimi/ Jan gjithnj e m t shumt personat q e trajtojn trupin e tyre si nj armik  SadoT prihesh me brisk apo me thik. Ti shkaktosh vetes dhimbje me do lloj mnyre dhe pastaj t ndihesh n faj. Jan t shumt t rinjt q vuajn nga vetplagosja. Dhe nse arsyet jan shum t ndryshme, qllimi sht gjithnj vetm njri: t ndihen t gjall. Por ka shrim.

  Po prse ndodh e gjith kjo? Nuk ekziston nj prgjigje e vetme. Dikush thot q ka filluar rastsisht, dikush tjetr pasi ka par q e bjn shokt e tij, t tjer pr tu ndier n jet.  Motivet e vrteta jan m t thella

  S. sht 29 vje. I ati i saj ka ikur nga shtpia kur ajo ishte ende fmij. Ka krijuar nj familje t re, pastaj sht kthyer dhe pr t ka pasur qllime jo trsisht atrore. Q fmij S. e mbrthente nj zemrim i dhunshm, deri n moshn 11 vje bnte urinn n shtrat, gjat adoleshencs marrdhniet e saj sentimentale ishin t stuhishme, me znka, grushte, tradhti. N moshn 14 vje pret rastsisht nj krah dhe zbulon q kjo e bn t ndjehet mir. Ndjehet e lehtsuar, tensioni ulet. Zemrimi dhe dhimbja i largohen. Plagosja i kthen nj gjendje paqeje, harmonie. Q ather fillon t plagos veten n mnyr t vullnetshme, pr vite t tra i shpon kraht gjithnj e m thell. Deri sa shum her prfundonte n spital. N moshn 27 vje fillon terapin. Sot nuk prihet m.  Smundja e rinis

  S. vuan nga DSHS (Dliberate Self-Harm Sindrome) ose vetplagosja, nevoja pr ti shkaktuar dhimbje vetes. A sht kjo nj histori e vetme? Mund t themi q jo, duke pasur parasysh konkluzionet e neuropsikiatrve, psikoterapistve, pediatrve dhe psikologve. Jan gjithnj e m t shumt n numr personat, sidomos adoleshent, q e trajtojn trupin e tyre si nj armik. E shpojn, e ajn, e djegin, manipulojn me mijra mnyra t ndryshme, derisa e shkatrrojn. Fiziku bhet vendi ku shfryjn konflikte dhe dhimbje t thella, territor i huaj, i pakontrollueshm. Me t gjitha kostot.  Fiziku kontrollon mendjen

  Po prse ndodh e gjith kjo? Nuk ekziston nj prgjigje e vetme. Dikush thot q ka filluar rastsisht, dikush tjetr pasi ka par q e bjn shokt e tij, t tjer pr tu ndjer n jet. Motivet e vrteta jan m t thella. Kemi t bjm me persona shum t dobt, t paaft pr t kontrolluar emocionet, q kan shum pak besim tek vetja dhe shum frik pr t ardhmen. Nj situat tipike pr adoleshencn, kur transformimet e thella fizike dhe mentale mund ta bjn t patolerueshm shqetsimin psikik. Nse dhimbja emotive e pakontrollueshme kthehet n dhimbje fizike, bhet m e durueshme. Nxirret jasht ajo q nuk mund t mbahet m brenda. T ndjesh dhimbje fizike sht nj mnyr pr t ndar: unin nga njra an dhe trupin nga ana tjetr. At trup q po ndryshon, q m tradhton, nuk e vuaj m, e dominoj, e detyroj t psoj, i fshij nevojat e tij. Dhe bhem fuqiplot. Kjo sht nj ndjenj q forcohet edhe nga nj reaksion kimik i lidhur me prerjen: plagosja shkakton nj lirim t menjhershm t endorfins, q kan nj efekt qetsues. Vetplagosja sht nj mnyr pr t dnuar veten, pr t shfryr, pr t rimarr kontrollin. Nuk vetvriten shpesh, por vetm ather kur bhet e paevitueshme. Dhe prgjigjja sht nj situat kritike. Kush vuan nga vetplagosja ka nj prfytyrim jo t vazhdueshm pr veten, ka nevoj pr t tjert q ti japin identitet, pr dik q ta bj t ndihet n jet: nj t dashur, nj mik, nj prind. Nse ndokush mungon (qoft edhe pr nj ast) humbasin pikn e referimit dhe dhimbja bhet e patolerueshme. Ather i bjn keq vetes, pr ta rigjetur veten. Asnj nga ata q vuan nga vetplagosja nuk mendon se t vritesh sht nj gj e bukur, por t gjith mendojn q sht gjja m e mir q mund t bjn pr t mos u varrosur.  Vuaj, pra ekzistoj

  Vuajtja, pra bhet e vetmja mnyr pr ta dashur veten. Por a sht e nevojshme t kthehesh me t vrtet n mazokist pr t tejkaluar dhimbjen pr t jetuar? M shum se pr mazokizm, mund t flitet pr sadizm. Nuk i nnshtrohesh nj torture, krkohet dhimbja, ia imponon vetes. Trupi nuk sht nj armik, prkundrazi. sht nj mik, pasi nprmjet dhimbjes m prgjigjet. Vuajtja pastaj prjetohet si e kundrta e mosvuajtjes, nj teknik pr t br anestezin. Sa m shum i shkaktoj vetes dhimbjes, aq m shum msoj ta duroj at. Kur humbja e raportit me veten sht totale, t plagossh veten sht nj mnyr pr ta gjetur at: ndiej dhimbje, pra ekzistoj.  Nj identitet shum delikat

  Raporti me trupin sht nj nga nyjat e adoleshencs. Pr t;u rritur sht e nevojshme ta konsiderosh trupin si nj vend privat, ekskluziv, vendin e gjendjes tnde t re, t pavarur nga prindrit. Brezi i sotm sht delikat nga kndvshtrimi i ndrtimit t esit: identiteti jetohet si dika ekstremisht e paqndrueshme. T brit pirsing apo tatuazhe, shrben pr t forcuar imazhin personal: trupi kthehet n nj vend spektakolar. sht si nj lloj letre, ku mund t pikturosh, ku mund t shnosh kufijt midis vetes dhe bots. sht zbulimi q trupi nuk sht i shenjt, dhe kshtu q mund ta vandalizosh. Kur brishtsia e brendshme sht shum e fort, ai q sht nj gjest estetik bhet patologjik dhe arrihet n nj sulm t mirfillt ndaj trupit. Nj sulm q sht shum e leht t shprthej: nj telefonat q e pret dhe q nuk t vjen, nj keqardhje, mungesa e vmendjes, jan t mjaftueshme kto pr t shkaktuar nj kriz. Nuk arrin t krkosh ndihm, ankthi rritet dhe bashk me t edhe nevoja pr t plagosur veten. Plagosja sht liruese, bn q t dal dika q nuk sht m e shtypur, t pritesh sht sikur t hapsh nj der midis vetes dhe bots.  Nj thirrje pr ndihm

  Si mund t ndihmohet dikush q ka arritur n vetplagosje? Hapi i par konsiston n njohjen n koh t simptomave, prpara se pasojat t bhen dramatike. Vetplagosja sht sinjali i nj bllokimi t procesit evolutiv, t nj shqetsimi q adoleshentin nuk sht n gjendje ta menaxhoj dhe as ta shpreh. Por duke sulmuar veten, lshon alarmin. Duhet t msosh t dgjosh, pr t br mundur q t ndrhysh n mnyr t vrullshme. Zakonisht kush e plagos veten, tenton t plagoset gjithnj e m shum dhe t kaloj nga nj mnyr vetplagosjeje tek tjetra (nga plagosjet tek shqetsimet ushqimore, tek prdorimi i substancave narkotike dhe alkoolit). Kurat jan t ndryshme nga rasti n rast. Vetplagosja shpesh sht nj simptom e nj shqetsimi t personalitetit. Individualizohet patologjia nga e cila vuan ai q vetplagoset, pr t zgjedhur terapin m t mir, nga analiza e ilaeve, por vetm n rastet m t rnda. Sikurse S. q ende nuk ka msuar t jet e lumtur, por ka filluar t ec me kmbt e saj, t ket besim tek vetja, t mos ia delegoj t tjerve ekuilibrin e saj emotiv. Dhe nuk pritet m.

  http://www.standard.al/ti-shkaktosh-...-ndier-mire-2/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Ti shkaktosh vetes dhimbje pr tu ndier mir

  ..dhimbja eshte nje nga kultet e se keqes dhe eshte nje rruge per tu bere demon apo deshtak krenar! dhimbja mund te perdoret per te nxjerre qelbin e nje zhgenjimi te dikurshem te fshehur ne shpirt por jo si praktike jete. si psh jeta eshte dhimbje...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •