Close
Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 186 prej 186
  1. #181
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anėtarėsuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Pėr: Ku qendron e keqja e homoseksualizmit?

    Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
    ...

    1. Njerezit nuk kane individualitet, kane personalitet.
    Si nuk ka individualitet...?!
    Ti dhe une nuk jemi te njejte dhe nuk do ishim te tille edhe nese do ishim lindur si binjake identik dhe do te ishim rritur ne rrethana dhe kushte identike. Lere me njerez qe nuk kane asnje lidhje dhe ngjashmeri me njeri tjetrin. Dicka qe duke identike apo e ngjashme gjithashtu nuk eshte e njejte.

    Ja nje nga defincionet e rendomta te termit individualitet:
    "Individualiteti (nga individuus latinisht: i pandashem), pershkrim per unikalitetin e nje qenie. Individi e merr individualitetin e tij permes vecorive (mentale dhe fizike) te lidhura pandashmerisht me te, te cilat e dallojen ate nga te tjeret. ...
    Pershkruan ne kuptimin e gjere faktin se nje person apo nje objekt eshte i vetem apo i vecante dhe i ndryshem nja njerezit tjere resp. objektet tjera. Ky term nder tjerash perdoret ne filozofi, psikologji, sociologji, teologji, pedagogji, biologji dhe antropologji. ...
    "

    Personaliteti:
    "Termi personalitet perfshin karakteristikat e vecanta psikologjik te individit. "temperamenti" dhe "karakteri" jane pershkrime te vjetra per aspekte parciale. Ekzistojne shume tipare te ndryshme te personalitetit. ..."


    Dhe asnje njeri qe ka lindur dhe eshte rritur ne kete bote, nuk ka lindur vetvetiu, por ka lindur nga nje nene, ka lindur e eshte rritur ne nje familje. Kjo nuk eshte nje "shpikje" e ketyre shekujve te fundit, keshtu ka qene qe nga gjeneza e njerezimit. Te thuash se kushdo sot "mund te ndryshoje gjini", "mund te ndryshoje kuptimin e familjes", "mund te ndryshoje kuptimin e marteses", eshte marrezi e permasave universale.
    Cfare eshte kjo dhe kush ka pohuar dicka te tille...?

    2. Ai njeri qe thote: "une respektoj lirine e cdo njeriu per te jetuar e sjellur sic i do qejfi", eshte nje njeri pa moral. Ai njeri qe bie dakord me te gjithe, nuk beson ne asgje dhe nuk ka asgje te shenjte ne jeten e tij.
    Kush tha dicka te tille...?

  2. #182
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Ku qendron e keqja e homoseksualizmit?

    Ja nje nga defincionet e rendomta te termit individualitet:
    "Individualiteti (nga individuus latinisht: i pandashem), pershkrim per unikalitetin e nje qenie. Individi e merr individualitetin e tij permes vecorive (mentale dhe fizike) te lidhura pandashmerisht me te, te cilat e dallojen ate nga te tjeret. ...
    Pershkruan ne kuptimin e gjere faktin se nje person apo nje objekt eshte i vetem apo i vecante dhe i ndryshem nja njerezit tjere resp. objektet tjera. Ky term nder tjerash perdoret ne filozofi, psikologji, sociologji, teologji, pedagogji, biologji dhe antropologji. ..."
    Individi = Kavie laboratori shkencor.

    Personi = Qenie me bote fizike dhe shpirterore (Krijese e Zotit).

    Une jam individ unik pasi shenjat e gishterinjve te mi, apo ngjyra e lekures, apo gjatesia, apo forma e veshit, apo mimika ime, eshte ndryshe nga ato vecorite e tua.
    Une jam person unik, pasi bota ime e jashtme fizike dhe bota ime e brendshme shpirterore, jane ndryshme nga te tuat.

    Te thuash qe njeriu eshte individ, do te thote ti mohosh njeriut boten e tij shpirterore, do te thote te besosh ne nje njeri gjysmak, do te thote te mundohesh te shkeputesh trashegimine e tij hyjnore qe merr nga Krijuesi i tij. E kthen njeriun ne nje kavie laboratori, ne nje "majmun te evoluar", mbi te cilin mund te bejme lloj-lloj eksperiemntesh pa marre fare parasysh pasojat.

    Gjeja tjeter qe duhet te dish eshte qe individualiteti eshte dicka e lindur. Une linda me kete ngjyre lekure, me keto tipare te jashtme, e nuk i ndryshoj dot edhe sikur te dua. Kurse personaliteti, nuk eshte dicka e lindur, por dicka e ushqyer e fituar nga njeriu me kohen. Prandaj te zura ne goje me lart qe njeriu nuk lind vetvetiu, lind nga nje nene e baba. Rritet ne nje familje prej nga merr edhe moralin e tij. E ky moral behet pjese e qenies e botes se tij te brendshme, behet pjese e personalitetit te tij.

    Kush tha dicka te tille...?
    Ti e ke thene me shume se 1 here ne kete teme. Insistimi ne "individualitetin" e njeriut, mohimi i procesit person-formues qe nis ne familje e jo ne bankat e shkolles apo ne shoqeri, nuk eshte gje tjeter vecse kjo ideja boshe se: njerezit kane te drejte te ZGJEDHIN gjithcka, qe nga gjinia, qe nga orientimi seksual, e deri tek esenca e jetes dhe shoqerise, morali i tyre. Cfare eshte e pranueshme dhe cfare nuk eshte e papranueshme per mua e per shoqerine e gjere.

    Albo

  3. #183
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anėtarėsuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Pėr: Ku qendron e keqja e homoseksualizmit?

    Ja edhe nje shembull tjeter per dallimin ne mes te botes se qytetruar perendimore dhe "botes" shqiptare ose edhe ballkanike...


    Futbollisti homoseksual: Qerveria Federale e Gjermanise lavderon coming-outin e Hitzlsperger
    Der Spiegel

    Kryeministri Britanik David Cameron per Hitzlsperger:
    "Une e kam admiruar gjithmone ate qe Thomas Hitzlsperger ka bere ne fushe -por sot une e admiroj ate edhe me shume."
    SZ



    Qeveria e Gjermanise e udhehequr nga Unioni Kristian-Demokrat dhe Kryeministri i Partise Konzervatore te Britanise...!!!

    Vetem paramendoni reagimet e shqiptarve ne kete forum dhe ne media tjera, nese qeverite shqiptare dhe/ose Kryeministri do te ishte deklaruar ne kete menyre pro homoseksualitetit.
    Per reagimet e fundamentalisteve islamik dhe ekstremisteve fetar te mos flasim fare.

  4. #184
    ...in the battle of Love! Maska e Pirate of Love
    Anėtarėsuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    Made in Lugina!
    Postime
    1,030

    Talking Pėr: Ku qendron e keqja e homoseksualizmit?

    paqeter,paqeter dallim civilizimesh dhe boterash. Mire eshte gjindet ndonje lexhendare bytheshqyer shqipetar dhe te kontribuoj ne ofrimin e qyteterimeve dhe boterave, nuk i dihet, ndoshta mund te ndikojne qe bashkesia evropiane urgjentisht me aklamacion te beje pranimin e tyre anetar te rinj te BE.

    Nuk diskutohet per telegramet pershendetese dhe urimet qe do vijne nga Junionja,si dhe per dekoratat nga kreret institucionale, perfshire dekoratet e Naim Frasherit e gjithe rilindasve dhe ate fjonga, fjonga ti terheqesh zvarre. Ate qe nuk arriten ta bene rilindasit e shume qeveri, arriti nje lexhendare me kontribut te jashtezakonshem dhe duke deshmuar ne veper per qyteterimin evropjan perendimore... e beri cope me cope, por fale asaj vepre heroike dhe sakrifice te pamohueshme, tanime shqiptaret do te jene Europe
    ...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti...!

  5. #185
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Pėr: Ku qendron e keqja e homoseksualizmit?

    Homoseksualizmi e kerkon porten prapa kurse refleksi i shendetshem imoral na meson gojen perpara, pra kjo eshte frike mistike e qenies qe ndien...

  6. #186
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Pėr: Ku qendron e keqja e homoseksualizmit?

    ...ndien qe diku larg egziston ekstremi i tij, dimensioni Jang apo prej drite dhe jo-material apo Jing dhe keshtu e kerkon pergjigjen brenda vetes se tij, mostres Jing qe nuk ka arsye por vetem frike dhe frike te vertete, ku nuk gabon.

Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •