Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Kadare: Shpifje makabr q turqit na mbrojtn nga sllavt

  S bashku me t shoqen, shkrimtari n nj takim n Kln.

  Kadare: T hapen dosjet, s’ka justifikim pr zvarritjen.
  “Pushtimi osman nuk i ka mbrojtur shqiptart nga sllavt, ata m n disfavor se ne”

  Fundjavn q lam pas, n Kln ishte i ftuar shkrimtari Ismail Kadare i shoqruar nga bashkshortja e tij dhe shkrimtarja e njohur Helena Kadare. Kadare foli ndr t tjera pr raportin Shqipri – Europ – Perandori Osmane.
  Bashkbisedimi me shkrimtarin u fokusua m shum n librat m t fundit t Kadares dhe veanrisht n temat m aktuale q preokupojn shqiptart n Shqipri dhe Kosov. Duke u nisur nga jehona q ka br libri m i fundit i tij “Mosmarrveshja”, pjes e t cilit u lexuan n sall shqip dhe gjermanisht, interesimi i publikut u ndal m s shumti n temn mjaft delikate t raportit mes Shqipris dhe Europs, apo t raportit t Shqipris me kohn e pushtimit turk, pr t ciln koht e fundit ka pasur shum diskutime.
  Sipas Kadares, problemi thelbsor mbetet raporti i Shqipris me Europn. “Nuk ka problem t Ballkanit, ballkanas – ballkanas ose problem t Shqipris, shqiptar – shqiptar. Nuk ka asnj problem t asnj populli t Gadishullit pa qen i lidhur me Europn”. Pr Kadaren, shqiptart jan nj ndr tre popujt m t rndsishm n Ballkan. Pra kta jan: shqiptart, grekt dhe serbt. Por, sipas tij, ka mbi nj shekull q ka lindur nj teori q vetm dy nga kta popuj duhet t qndrojn n Europ, ndrsa nj duhet zhdukur.
  S’mund t ket Shqipri jasht qytetrimit europian
  “Populli i dbuar q sht populli shqiptar, duhej t dbohej me forc, me ndarje, me shprngulje, me denatyrim, duke provuar t gjitha mnyrat. Madje, pr parantez: gjuha shqipe n Europ sht e vetmja e ndaluar me ligj pr shekuj t tr. Nuk ka nj gjuh tjetr indoeuropiane q sht e ndaluar si shqipja dhe kjo ende nuk sht shpjeguar nga historiografia shqiptare”. Duke u nisur nga kto fakte, sipas Kadares, shqiptart megjithat kan nj lloj prkushtimi disi t habitshm pr Europn, pr qytetrimin europian. “Ata e kan kuptuar se s’mund t ket Shqipri jasht komunitetit europian, jasht qytetrimit europian”.
  N librin “Mosmarrveshja”, Kadare heq nj paralele mes shqiptarve dhe Europs, duke theksuar se ngjajn pr nga ashprsia. Kt Kadare e konkretizon me faktin se ky kontinent (Europa) ka lindur dy prbindshat m t rrezikshm t shekullit t 20-t e ktej: Fashizmin dhe bolshevizmin. Por, po vet kjo Europ i ka mbytur ata. “Nuk e mbytn fashizmin dhe komunizmin as popujt e Afriks, as Kina dhe as India apo ndonj kontinent tjetr. Dhe ktu sht forca e qytetrimit europian, q ai edhe kur pjell t keqen, di ta mbys at. Besoj se tashm t gjith e kujtojn parulln ton pas rnies s komunizmit: ‘E duam Shqiprin si gjith Europa!’”.
  Nj tjetr tem me t ciln u prball shkrimtari Kadare n mbrmjen letrare n Kln ishte edhe periudha e sundimit osman n Shqipri, pr t ciln pati nj sr pyetjesh nga t pranishmit. Dihet tashm se n Kosov, por edhe n Shqipri, sht vn n diskutim raporti i Shqipris s athershme dhe pushtimit osman. Shum debate kan nisur edhe mbi ndryshimin e teksteve t historis pr periudhn osmane. Ka shum teza q vn n diskutim kt periudh historike. Kadare, me nj gjuh t ashpr, u shpreh mjaft kritik ndaj ksaj teme. “Thelbi dhe baza e historis nuk mund t ndryshohet, ajo mund t interpretohet sipas interesave t dits, por kurrsesi nuk mund t ndryshoj. Kt “teori” q ka dal tashm n skenn shqiptare, Kadare e quajti “filozofi e robris”.
  Pushtimi osman nuk i ka mbrojtur shqiptart nga sllavt
  Sipas ksaj teorie, “pushtimi osman ka pasur dika pozitive pr kombin shqiptar, sepse e ka mbrojtur kombin shqiptar nga nj rrezik m i madh, q ishte rreziku sllav”. Por kjo, sipas Kadares sht e gjitha krejtsisht e pavrtet. Kjo sht nj fantazi makabr, shpifje, nj doktrin e sajuar. “T gjith popujt e Ballkanit psuan nj dram t prbashkt dhe n kt dram nuk ka pse populli shqiptar t bj befas nj prjashtim, sepse nuk ka pasur kurrfar prjashtimi n fatin e tij. Populli shqiptar ka qen m i ashpri kundr Perandoris Osmane, pr vet faktin se shqiptart u bn penges kryesore pr deprtimin e Perandoris Osmane deri n Itali. Sllavt vet ishin pr faqe t zez, gjendja e tyre ishte m e defavorizuar se e shqiptarve. Ather: nga cilt sllav na mbrojti Perandoria Osmane? Si na mbrojtn ne turqit nga sllavt? Kjo sht e pabesueshme, nga ana logjike, nga ana psikologjike. Pr mua e gjitha sht groteske, e paimagjinueshme, nga fillimi deri n fund”, shtoi Kadare.
  N fund t takimit u diskutua me shkrimtarin edhe pozicioni i Shqipris lidhur me hapjen e arkivave, me zbardhjen e s kaluars duke iu referuar shembullit t Gjermanis, e cila e kaprceu kt akt n mnyr t shklqyer. Pr Kadaren ky problem nuk mund t anashkalohet se paska probleme t tjera n Shqipri m t rndsishme se sa ky. Ai i quajti t pajustifikueshme t gjitha zvarritjet q bhen n kt drejtim. Sipas tij, kjo detyr morale pr hapjen e arkivave t fshehta, t ndrgjegjes s nj populli, sht numr nj dhe pr sa i prket profecis se po u hapn arkivat e fshehta do t ndodh katastrof, kjo sipas tij nuk sht e vrtet. “Prkundrazi, asnj katastrof nuk i erdhi as Gjermanis, madje nj nga arsyet q eci prpara ishte edhe kjo: pastrimi i ndrgjegjes”, theksoi Ismail Kadare.
  (*Deutsche Welle)
  Mimoza Cika-Kelmendi

  Panorama
  Ndryshuar pr her t fundit nga Archon : 20-10-2013 m 13:52

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pr: Kadare: Shpifje makabr q turqit na mbrojtn nga sllavt

  Kadare: Shqiptart u konvertuan me dhun n fen islame

  Ismail Kadare flet pr konvertimin shqiptarve n fen islame. Numri i par i revists filozofike franceze “NOOR” hapet me intervistn e shkrimtarit Ismail Kadare dhe nj tregim t Ylljet Aliks. Jan dy shqiptar q zn nj vend me rndsi n nj botim t do prgjashtmuajshm, n nj revist t themeluar nga nj grup i njohur intelektualsh francez.

  N intervistn e tij, Kadare ndr t tjera thekson se “Shqipria nuk do kishte ekzistuar, nse ne nuk do kishim tolerancn mes myslimanve dhe krishterve” dhe se “ishte jeta jon e vshtir q na bri t kuptojm logjikn dhe nevojn e tolerancs”. Revista gjashtmujore “NOOR” u shfaq suksesshm kt pranver si nj ide e nj grupi filozofsh t njohur si Malek Chebel, Mark Ferro, etj, me synimin “t nxis debate dhe reflektime mbi spiritualizmin dhe laicitetin, mbi racizmat dhe radikalizmat n ngjitje, sinjale kto t nj bote q po vdes nga frika dhe q ushqehen gjithnj e m shum nga absolutizmi i mendimit dhe nga humbja e pasioneve kolektive”.

  Vendi juaj, nn regjimin e Hoxhs ishte i vetmi vend mbi planet q u deklarua krejtsisht ateist, duke frenuar t gjitha fet. Cila ishte arsyeja e ksaj mase t jashtzakonshme. Si reagoi populli shqiptar? Po ju vet, si e prjetuat zhdukjen e Zotit me dekret?

  Hoxha e justifikonte vendimin e tij, si prgjigje ndaj “krkess” s rinis shqiptare. Kur e vuri n jet kt vendim n vitin 1968, ai prfitoi nga konteksti i lvizjeve t atij viti n disa vende europiane, koha e lvizjeve studentore dhe e revoltave sociale, ku ndr t tjera pati dhe lvizje kundr kishs. Hoxha u prpoq ta justifikonte si nj lvizje progresiste. Edhe sot, un ende nuk e kuptoj arsyen e vrtet t ktij vendimi. Apo mos ndoshta kjo ishte nj menduri e pastr e Hoxhs, nj trill i nj diktatori megalomaniak? Apo mos ndofta donte t imitonte “miqt tan” kinez, n mnyr q t fitonte simpatin e tyre? Kush e di?

  Si reagoi populli? U rebelua pr t’i mbrojtur kto vende kulti?

  Populli pothuajse nuk reagoi. Njerzit kishin probleme t tjera, jeta e prditshme ishte tmerrsisht e vshtir. Kishat dhe xhamit ishin braktisur prej 20 vjetsh m par n diktatur.

  Ju vet, prindrit tuaj ishit t besimit bektashi. Si e prjetuat kt diktat?

  Un jam rritur n nj shtpi intelektualsh. Nuk shkonim as n xhami, as miqt tan t krishter nuk shkonin n kish. Nj ndr krenarit tona t rralla sht bashkjetesa paqsore e tri besimeve, shprehje e nj tolerance fetare t jashtzakonshme. Nuk do desha t them se kjo sht rezultat i nj pjekurie specifike shqiptare, ne nuk jemi m t ndriuar se t tjert. Ndofta ishte rezultat i jets s vshtir, q na bri t kuptojm logjikn dhe nevojn e tolerancs. Edhe para ardhjes s turqve ne ishim msuar me bashkjetesn e dy besimeve t krishtera. M pas u bn tri besime, s’kishte arsye t ndryshonim.

  Pse u konvertuan shqiptart me ardhjen e ushtris otomane?

  Nj pjes e popullsis s varfr, u detyrua t konvertohej me dhun. Disa t tjer ndrruan kamp pr arsye ekonomike, disa t tjer pr nj fenomen tepr t rndsishm pr shqiptart, pasi vetm nj mysliman kishte t drejt t mbante arm. Shqiptari ishte para dilems: si do mundte ai t mbronte dinjitetin e familjes s tij pa arm? Ndodhte q nj vlla i po t njjts ati konvertohej dhe nj tjetr jo.

  Pra, psikologjikisht ne ishim t prgatitur ndaj nj jete sociale t tolerancs. Por pushtimi otoman nuk krijoi asnj liri, pavarsisht iluzioneve, duke nxitur konfliktet mes klaneve. Feudalt ishin “t lir” t bnin luft mes tyre. Sot, nprmjet fes s Islamit, Turqia prpiqet prsri t ndikoj dhe modifikoj konceptin ton t jets sociale. Perandoria otomane duket se po rivjen n nj tjetr form.

  Pas rnies s diktaturs, fet e mdha, nprmjet emisarve t tyre u prpoqn t riinvestojn shoqrin shqiptare?

  Ka tendenca radikalizimi dhe kjo s’sht gj e mir. Prej mbi 20 vjetsh shoqria shqiptare prpiqet t rindrtoj identitetin e saj kulturor, social e politik, q i prshtatet. Por pavarsisht mjaft rindrtimeve t xhamive apo kishave, un nuk shikoj ndonj ndryshim t rndsishm n zakonet e bashkpatriotve t mi. Nga ana tjetr, disa madje tentojn t rishkruajn historin ton duke minimizuar veprn e heroit kombtar Gjergj Kastrioti Sknderbeu, q sipas meje duhej t ishte prfshir n historin europiane. Padyshim q politika krkon t prfitoj nga gjithfarlloj radikalizmash, fundja si kudo.

  Ju vet jeni shnjuar nga literatura antike dhe mitologjit helenike. Ather far influencash keni pasur?

  Letrsia m ka mbrojtur nga do influenc, ideologjike apo fetare. Ashtu dhe populli im, i cili ka t tjera probleme pr t’u ndikuar. Ne shqiptart jemi popull i emancipuar, ndofta m i emancipuari n bot. Europa duhet ta marr seriozisht n konsiderat tolerancn ton. Ajo duhet ta mbroj dhe mbshtes vendin ton, pasi ne prfaqsojm nj shembull unik dhe tepr t mueshm.

  far rreziku paraqet n vendet e Europs Lindore “nacionalizmi” i ri?

  Patriott shqiptar, shum prpara se Shqipria t ekzistonte si komb, kan zgjedhur Marsejezn si himnin e ardhshm kombtar, pasi ajo simbolizonte lirin, vllazrin, barazin.

  P.Hajnrih Bl ka thn “Gjuha ime sht djepi im”. Nse ju zvendsoni termin djep me komb, ather nuk sht i njjti kuptim?

  N diktatur, liria e vetme q i mbetet nj shkrimtari sht gjuha e tij. Pr kt arsye ne lexonim male me libra. Pr pasoj realiteti zhdukej pas ktyre librave.

  /shqipmedia/

 3. #3
  Perjashtuar Maska e mitjuk
  Antarsuar
  19-05-2005
  Vendndodhja
  Monaco
  Postime
  901

  Pr: Kadare: Shpifje makabr q turqit na mbrojtn nga sllavt

  Ti keke **** kam e krye po kush je ti qe do e kundershtosh Kadaren,mos je shqip foles ti qe thu shpifje kadare ndaj TURQIS kus hje ti qe thua qe turqia ishte dhe eshte vend mik i shqiptarve,kush eshte pro serb pro grek R.........t K............u TI ken,duje kombin nese ke familje dhe je shqiptar pas vjen feja .

 4. #4
  Perjashtuar Maska e mitjuk
  Antarsuar
  19-05-2005
  Vendndodhja
  Monaco
  Postime
  901

  Pr: Kadare: Shpifje makabr q turqit na mbrojtn nga sllavt

  Populli pothuajse nuk reagoi. Njerzit kishin probleme t tjera, jeta e prditshme ishte tmerrsisht e vshtir. Kishat dhe xhamit ishin braktisur prej 20 vjetsh m par n diktatur.
  ktu ja ka fut kot

 5. #5

  Pr: Kadare: Shpifje makabr q turqit na mbrojtn nga sllavt

  Citim Postuar m par nga Ismail Kadare
  Nj pjes e popullsis s varfr, u detyrua t konvertohej me dhun. Disa t tjer ndrruan kamp pr arsye ekonomike, disa t tjer pr nj fenomen tepr t rndsishm pr shqiptart, pasi vetm nj mysliman kishte t drejt t mbante arm. Shqiptari ishte para dilems: si do mundte ai t mbronte dinjitetin e familjes s tij pa arm? Ndodhte q nj vlla i po t njjts ati konvertohej dhe nj tjetr jo.
  Te verteten ka thene. Ate te vertete qe sduan ta pranojne myslot trushkulur.

 6. 3 antart m posht falenderuan Darius pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Enkeleu (21-10-2013),loneeagle (21-10-2013),xfiles (21-10-2013)

 7. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691

  Pr: Kadare: Shpifje makabr q turqit na mbrojtn nga sllavt

  Ka thene te verteten, e verteta e hidhur qe bijte kopila te perandorise nuk duan ta pranojne.

 8. Anetart m posht kan falenderuar xfiles pr postimin:

  Enkeleu (21-10-2013)

 9. #7
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  38
  Postime
  4,226

  Pr: Kadare: Shpifje makabr q turqit na mbrojtn nga sllavt

  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Te verteten ka thene. Ate te vertete qe sduan ta pranojne myslot trushkulur.
  E tha po kujt i tha. Nje zot e di kur na ka mbrojtur??? Na vrau, preu edhe dhunoj per shekuj me radhe, pastaj bente shkembim popullsie. Ne u copetuam jemi i vemti shtet qe kufizojme me popull shqiptar edhe perseri nuk jemi te bashkuar. Fale Turqis u shkatrruam! Kush nuk do ta shofi per qellime te tjera, kurre s'ka per te pranuar realitetin.
  I LOVE GOD

  j&g

 10. #8

  Pr: Kadare: Shpifje makabr q turqit na mbrojtn nga sllavt

  Na ndertoi me shume gjera Italia per 5 vjet se Turqia per 500 vjet.

 11. #9
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045

  Pr: Kadare: Shpifje makabr q turqit na mbrojtn nga sllavt

  autokritike e shendoshe e Kadarese.

 12. #10
  i/e regjistruar Maska e Jeta001
  Antarsuar
  07-12-2010
  Postime
  106

  Pr: Kadare: Shpifje makabr q turqit na mbrojtn nga sllavt

  Nga nje analist qe adimoroj shum. Lexim te kendshem!


  Ne shqiptaret nuk kemi vellezer!

  Vetm ne, si njohs m t mir t vetvetes, mund ta shkruajm historin ton ashtu si duhet. (Fahri Xharra)

  A po tregohen Shqiptart se jan n shkalln e duhur t prgjegjsis historike? A na mson historia e Shqipris t kemi kujdes? A ka dhn prova Shqipria e vogl, se ka patriot t shklqyer q i kan mbrojtur interesat e atdheut? A ka pasur t pa bes q e kan goditur me thik pas shpin? I madhi Kristo Frashri pyetet: Po Perandoria Osmane far solli gjat 500 vjetve t sundimit osman n Shqipri? Si munden t na thon: Ne nuk mund t ju harrojm juve dhe se ju jeni niprit dhe vllezrit tan. Ne juve asnjher nuk mund tju harrojm pr shkak se mes juve ka nipr t Osmanlinjve. Ne kemi vllezr tan ...n Prishtin dhe Prizren edhe n Shkup, Manastir, Ohr, Dibr, Tetov, po thuani..

  Pr t pasur nj vlla biologjik e dijm rrugn. Vellau i vrtet esht ai vlla prej nj nne e prej nj babe. Si u b q tani qenkemi edhe vllezr? Pse e gjith kjo dashuri vllazrore, pas 5 shekujsh robrie? E pas nj shekulli ,pa ju? Si mundi vllau osman t ndrpres procesin m t rndsishm q njeh historia mesjetare e Evrops krijimin e shtetit kombtar n Shqipri ? (K.F) Si mundi vllau osman t zvendson rendin ekonomik shoqror feudal shqiptar, ather t pjekur, me rendin e prapambetur feudal-ushtarak t timareve, t cilin Shqipria e kishte tejkaluar dy shekuj m par ?( K.F.)

  Si mundi vllau t pushton vllaun e t shkpus Shqiprin pr pes shekuj nga familja evropiane dhe e gozhdoi at n familjen turke osmaniste, t huaj pr Evropn. ? (K.F.) Si mundi vllau osman, t mosprfill as arsimin popullor, as lvizjen kulturore, por u kujdes vetm pr shkolla fetare turqishte. Shkurt, si mundi vllau osman t`i le pr 500 vjet Shqiprin t prapambetur, t varfr, pa mjete jetese. ? ( Kristo Frashri) Ne nuk mund t ju harrojm juve dhe se ju jeni niprit dhe vllezrit tan. Gzimi juaj sht gzimi jon,dhe shqetsimi juaj sht shqetsimi yn. Po na thon . Pse mu tani?

  Si mundi vllau t na le t ngelur disa shekuj para shekujve ? A pse s`kishim aftsi raciale apo pr shkak t rrethanave q na i bri t jetojm? E ka ditur vllau se kt e shkruante Beogradi dhe nuk reagonte t`i del n mbrojtje vllaut: Kurse shtypi i Beogradit kabinetet e Beogradit dhe zotrinj ministrat e punve t jashtme i konsideronin shqiptart raje t paemr, q banonin n vend t paemr, pa histori, pa letrsi dhe gjuh letrare, pa tradita, pa poezi, pa t gjitha ato atributet, pra, q njeriun dhe fisin e bjn fis njerzor.

  Vllau i shihte ato q i shihte serbi? se :Qysh para disa vitesh, udhtart n Shqipri paskan par njerz me bisht, "me bisht t kalit ose t dhis" dhe kta Bastarde t Tribalve dhe Skordiskve antik, kta Geg dhe kta Tosk, kta melez t tipave t ndryshm antropologjik, kjo band e prar n pesdhjet dialekte plotsisht t pakuptueshme, brtet dhe thrret ndr vet n anarki skterrse . Kur vllau t ofendohet ,njeriu sa do pak e ngre zrin kundrshtues. Apo,jo?

  Po me kto fjal pr ne, vllau pajtohej bile i shtonte edhe fjalt e veta, kur n kancelarit e Europs flitej nga serbi:.

  Kta t egjr gjakpirs, kta lkurkuq evropiane, intolerant fetar deri n ekstrem, te t cilt fjala cub dhe bandit sht sinonim pr kalors, kto bisha t egra me fytyre njeriu, ditve t festave gostiten me miell misri t zier, nuk din ka sht kripa, kurse pr sheqerin mendojn se sht bor. Banojn npr shpella si njerzit e Neandertalit, jetojn npr kulla t gurit pa dyer, pa dritare dhe pa oxhak; flen nn dritn e pishs, t veshur, me pushk n dor, kurse para kasolles, kafka e kalit e ngulur n hu sht trofe lufte. E pyes vllaun se a me t vrtet Me t vrtet kshtu ishim,dhe me kto fjal serbi i mbushte mendjen Europs .? ,: Shqiptart e pin gjakun e nxeht t viktimave t veta t therura, i prejn hardhit, i rrnojn kullat, zhduken me pasion ndr vete, duke vrar grat nga lakmia, kurse kuptimi i dashuris nuk ekziston te ata dhe fjala dashuri nuk gjendet n gjuhen e tyre. Nevojtore nuk ka n kt vend, t gjith jan t ndyt dhe me morra dhe kta vjedhs t kuajve, tradhtar, bandit, rrenacak, e tipa t poshtr, q i lshojn syt pr toke si qent para njeriut jetojn n ret e tymit, tifos, malaries, lis, dizenteris dhe smundjeve venerike, .Po apo jo? Nse ishim ,pse na lije ne kete gjendje,o vlla? Nse jo, pse s`e kapshe serbin pr fyti ather dhe t`i dilshe vellaut n mbrojtje.

  Vshtir sht t jesh vllau i yn. Ne, nuk t pranojm. Nuk je vllau i yn bilogjik. Ishe dikur armiku i yn ( 500 vjet) dha tani shtiresh si mik. Si mik po, por si t besojm.?

  Nse nga t tant t dualen pashallart , azemat e sadriazemat,edhe serbit i kemi dhn,krajla e misitra; edhe grekut i kemi pruar lirin ,i kemi dhn bijt tan pr t`a udhequr. Por as Serbin e as Grekun nuk e kemi Vlla. E ather pse turku t jet vllau i yn.? Dashuria e vonuar . sht dashuri e vonuar, por edhe e dyshimt.

  Vlla i dashur, kur serbi i zbrazte tokat tona,ti ia lehtsoje punn duke na prgatitur letrat,duke na siguruar bartjen ,duke na e gjetur token n shkrettirat e Azis,dhe hiq s`t vinte keq pr ne. Gzoheshe ,bile edhe shum ,se me nj t rame i kishe dy t vrame. E doje token e vllaut tnd ,t mbushej me sllav ,e doje mbushjen e Anadollit me ne.

  Kur Rankoviqi na bartte andej e kndej ,na kombtaronte ,n dhunonte,ty vlla ,zri s`t ndihej? Kur Millosheviqi na i mbyllte shkollat ,na burgoste,na shnjerzonte, na... ,ty s`t shihshim, O vlla ? Ku ishe ,pse mshifeshe ,pse s`folshe ? Kur Gjeneral Jankoviqi ,n vitet e 12-13 ta t shekullit t kaluar ,iu futte bajonetat grave tona shtatzna q kurr mos t lindin nipat tu, t`i s`bzeje? Kur Kral Nikolla,i bnte krimet mbi shqiptart e Malsis s Shkodrs ,edhe ather i mbyllje syt e vesht ?Pse?

  Kur u b Lidhja e Prizrenit dhe e shihje veten n shkaprderdhje ,pse ishe aq i pazhurmshm karshi bots ,e aq katil me vllaun tnd ? E, n Gjakov e drgove Magjarr Pashn,pr t shuar Lidhjen e Gjakovs. Kur i shihje planet e asaj kohe pr coptimin e tokave t vllaut tnd,pse nuk t dhimbseshim? Pse fshiheshe mbas kuleve t hanumeve dhe bheshe se sikur nuk po ndodh asgj ?

  Vrtet Kosova sht e vogl; Vrtet Shqipria sht e vogl ; Vrtet q kombi shqiptar ka mbet i vogl , por fajtor je ti vlla q nuk t kemi vlla.Ne kemi miq dhe dashamirs n botn e civilizuar q na u gjetn n momentin m t vshtir n kohn m t re kur ti vllastrukeshe dhe nuk bzje thuase nuk po ndodh gj me ne.

  Mos o vlla se ke shum gjynahe me ne, se Zoti t cilit ti i beson dhe ti i falesh nuk t`i harron! Kur me qindra shkolla serbe ,greke ,turke gjat kohs s vllaznimit me ty hapeshin n Shqipri ,si s`t biente ndrmend t hapsh bile nj n gjuhn tan ? Pse aq shum i frikoheshe shkollimit tan? Shum mir e dije q na ishim dhe jemi populli m i vjetr i ksaj ane, por ty s`t plqente kjo, doje me do kusht t na zhbje. Pse?

  Ju e dinit mir q krahas shkombtarizimit, asimilimit dhe shuarjes s popujve t padgjueshm t preken edhe qendrat nervore ku rrnohej intelekti i yn dhe shkaktohen rregullime mendore dhe shpirtrore q barten brez pas brezi... Boll mo!

  Nga Fahri Xharra

 13. #11

  Pr: Kadare: Shpifje makabr q turqit na mbrojtn nga sllavt

  Me shkrime,reagime dhe opinjone rreth kesaj kemi lexuar dhe vazhdojme ta bejme te njejten,perderisa nuk ka nje qendrim,dhe nje deklarate zyrtare e mbeshtetur nga qendrat akademike shqiptare,qeveria e Shqiperise,qeveria e Kosoves,pjese e qeverise se Maqedonise,partite politike shqiptare ne pergjithesi,nuk do t'i vihet fund ketij debati.
  Keto institucione duhet te dalin para publikut dhe njezeshem duhet denuar pushtimin osman dhe t'i kerkojne demshperblim shtetit Turk.

 14. #12
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  38
  Postime
  4,226

  Pr: Kadare: Shpifje makabr q turqit na mbrojtn nga sllavt

  Citim Postuar m par nga unreal Lexo Postimin
  Me shkrime,reagime dhe opinjone rreth kesaj kemi lexuar dhe vazhdojme ta bejme te njejten,perderisa nuk ka nje qendrim,dhe nje deklarate zyrtare e mbeshtetur nga qendrat akademike shqiptare,qeveria e Shqiperise,qeveria e Kosoves,pjese e qeverise se Maqedonise,partite politike shqiptare ne pergjithesi,nuk do t'i vihet fund ketij debati.
  Keto institucione duhet te dalin para publikut dhe njezeshem duhet denuar pushtimin osman dhe t'i kerkojne demshperblim shtetit Turk.
  ahahaha po, po aty mbahu. Politikanet shqiptare i kane quajtuar vellezer ti thua te kerkojne demshperblim. Ka edhe nje pjese te mire nga populli qe beson se na kane bere nder turqit edhe se besimi i tyre na ka mbrojtur identiten tone. Pika qe nuk iu bie lol
  I LOVE GOD

  j&g

 15. Anetart m posht kan falenderuar loneeagle pr postimin:

  Jeta001 (24-10-2013)

 16. #13

  Pr: Kadare: Shpifje makabr q turqit na mbrojtn nga sllavt

  Citim Postuar m par nga loneeagle Lexo Postimin
  . Ka edhe nje pjese te mire nga populli qe beson se na kane bere nder turqit edhe se besimi i tyre na ka mbrojtur identiten tone. Pika qe nuk iu bie lol
  He mo 'pjese e mire leshi thua. Jane nje grusht gjytrymash pa identitet e shtylle kurrizore. Pjesa derrmuese e popullit nuk e harron kollaj turceline dhe katastrofen 500 vjecare qe na ra mbi koke dhe qe po e vuajme dhe sot e kesaj dite.

 17. #14
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  38
  Postime
  4,226

  Pr: Kadare: Shpifje makabr q turqit na mbrojtn nga sllavt

  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  He mo 'pjese e mire leshi thua. Jane nje grusht gjytrymash pa identitet e shtylle kurrizore. Pjesa derrmuese e popullit nuk e harron kollaj turceline dhe katastrofen 500 vjecare qe na ra mbi koke dhe qe po e vuajme dhe sot e kesaj dite.
  Besoj se e merr me mend per ke po beja fjale, ata qe besojne se "besimi" qe i dha/imponoj turku i mbrojti identitetin. Fatkeqsisht keta jane shume me teper se nje grusht! Pa tallje e kam degjuar nga disa qe thone Greqia na e ka friken se jemi vellezer me Turqit. Te vjen neveri kur i degjon!
  I LOVE GOD

  j&g

 18. #15
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682

  Pr: Kadare: Shpifje makabr q turqit na mbrojtn nga sllavt

  Kam nje kolege turke. Ajo as e ka idene qe turqia e ka pushtuar Shqiperine. Habitet kur i permend une gatimet apo ndonje fjake turke. Wow thote, " Shqipja paska ngjashmeri me turqishten " Lol Po mi po ja kthej une. Pas 500 vjet pushtimi qe na bete ju, normal qe do kete "ngjashmeri".
  Feelings change - memories don't.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •