Close

Rezultati i Sondazhit: A duhet të legalizohet prostitucioni në Shqipëri ?

Votues
16. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • Po

    4 25.00%
  • Jo

    10 62.50%
  • Nuk më intereson

    2 12.50%
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 54 prej 54
  1. #41

    Për: A duhet të legalizohet prostitucioni në Shqipëri ?

    Pse jo? Po qe se nuk mundet te behet ky paralel duhet te japesh arsye.

    Une them se marijuana duhet legalizuar dhe mbase c'do lloj droge. Po qe se njerzit duan ti bejne dem vetes le t'ja bejne. Kush jame une ti ndaloj? Une mbroj vetvrasjen (me deshire) per te gjithe, dhe me duket si hipokrit po qe se do dilja kunder droges. Sidoqofte c'lidhje kane keto te dyja (prostitucioni me drogen)? Une poashtu mundet te them, perderisa nuk lejohet marijuana pse lejohet alkoli? Pse lejohet Coca Cola? Pse lejohet duhani?

    Po qe se puna do i permiresonte jeten femijeve nuk duhet ilegalizuar. Si mundet te zgjedhim neve qe nje tjeter te mos kete zgjedhjen me te mire per te? Kjo eshte tirani? Por prap duhet te japesh arsyetim me paralelet qe ben.

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Jo hof,nuk munde te terhiqen paralele te tilla arkeologji - prostitucion ...
    Mire e thote forumisti @Antiproanti qe kjo teme duket shume komplekse dhe munde te argumentohet nga te dyja palet pro - contra.
    P.sh. nese ligji lejon prostitucionin,atehere pse mua dhe shoqerise time me ndalon te mbjellim mariohan ne bahcen time,dua une dhe shoqerija ime te fiksohemi ne maksimum edhe perkunder shkaterrimit te shendetit tone.
    Apo,te legalizojme punen e femijeve te vegjel te themi ne Angol,sepse me kete akt do i permiresojme kushtet e tyre te punes ...etj.
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Për: A duhet të legalizohet prostitucioni në Shqipëri ?

    Citim Postuar më parë nga hof Lexo Postimin
    Si mos te legalizohet? Po qe se nje gje nuk eshte legale dmth se denohet. Kush do denohet? Eshte e rendesishme te japesh pergjigje specifike ketu, se ketu qendron konflikti i ideologjise (po qe se ka konflikt).

    Ti thua se nuk do te sjelli favor per femrat ne Shqiperi por ne anen tjeter se keto nuk gjenden kollaj se ka shume argumente dhe kunder-argumente. Kjo nuk me duket e perputhshme. Po qe se e thua me konfidence qe legalizimi do ishte demprures per prostitutat ne Shqiperi duhet te kesh nje lloj argumenti. Ti thua vetem se nuk do sillte favor apo se do te ishte edhe demprures?

    Ka shume mundesi qe kultura te ndryshme kane pasoja te ndryshme nga i njejti ligj por ka edhe raste kur koncepti eshte aq i pergjithshem sa qe eshte i vlefshem ne c'do shoqeri. Varet nga rasti. Psh them se ne c'do shoqeri po qe se alkoli do te ishte ilegal do te rritesh krimi i organizuar.

    Te gjithe mundet te kemi shume prioritete ne te njejten kohe. Nuk besoj se eshte mungesa e kohes qe po ndalon zhvillimin ne deget ku jemi te prapambetur.
    Pergjigjet per shumicen e pyetjve tua ekzistojne dhe nuk eshte e nvojshme qe te humbasim shume kohe me perseritje...


    Ja vetem nje shembull(artikull) nga Gjermania, kur prostitucioni (biznesi) eshte i legalizuar.
    Nje perspektive e feministeve:

    Gjermania, nje parajse per vizitore te bordeleve dhe trafikante njerezish

    Ne gjithe Evropen Perendimore prostitucioni eshte diskutuar si nje shkelje e te drejtave te njeriut dhe dinjitetit njerezor, ne cdo here e me shume vende blreja e sherbimeve seksuale po denohet. Suedia qe nga viti 1999 i ka ndaluar te ashtuquajturat "sherbime seksuale". Dhe edhe Holanda dhe Franca tani po mendojne per denimin e vizitoreve te bordeleve. Vetem ne Gjermani prostitucioni konsiderohet ende "profesion si cdo tjeter".

    "shumica e ketyre femrave vijne nga Rumania, e pasuar nge Bullgaria dhe Hungaria. Pjesa me e madhe vjen nga grupi etnik rom. raportoi Sabine Constabel para deputeteve. "Keshtu qe nuk eshte befasi se shumica e femrave qe ndodhen ne bordelet e Stuttgartit, ne klube dhe ne rruge mezi flasin gjermanisht dhe shkalla e analfabeteve eshte tejet e larte". Shume prej ketyre femrave ishin derguar nga familjet e tyre, te shoqeruara nga kusherinjte, vellezerit, ndonjehere edhe nga baballaret. Tjerat nga "miq".

    Pergjigja e pronarit te njerit nga bordelet me te medha ne Gjermani ndaj pyetjes per mundesine qe vajza e tij te punoje ne bordel: "Kjo do te ma thyente zemren".

    Rreth 150.000 femra punojne ne prostitucion ne gjermani, 60 here me shume se ne Suedi, edhe pse shteti skandinav ka vetem 9 here me pak banore.
    "Vendet me prostitucion te legalizuar kane trafikim dukshem me te larte te qenjeve njerezore" shpjegon Axel Dreher, nje nga autoret e studimit te financuar nga Komisioni Europian dhe Profesor i Politikes Nderkombetare dhe Zhvillimit Ekonomik ne Universitetin e Heiderlbergut. Klaus Bayerl, shef i policise kriminale te Augsburgut shprehet keshtu: "Gjermania eshte bere parajse e makrove dhe pronareve te bordeleve".

    ...
    Me e keqja ka ndodhur.
    Qellimi i supozuar per ti forcuar te drejtat e prostitutave ka dale numer ajri. Vetem nje numer jashtezakonisht i vogel i prostitutave ka shfrytezuar mundesine per tu siguruar. Kontratat e punes ne kete mjedis jane pothuaj inekzistente. Ne vend te kesaj pronaret e bordeleve si Jürgen Rudloff ju gezohen profiteve te shkelqyera.
    ..."Aty ku prostitucioni eshte legalizuar, ka shperthyer edhe trafikimi i qenjeve njerezore". Ky ishte rezultat i nje Komisioni Parlamentar ne France.

    Ne Irland ne fillim te vitit nje dokumentar televiziv tronditi vendin. Regjisori Paul Maguire kishte hulumtuar me muaj ne mjedise te prostitucionit, kishte lansuar reklama dhe oferta te rreme ne internet dhe kishte zbuluar rrjete. Rezultati: Tregu irlandez i prostitucionit eshte plotesisht ne duar te makrove dhe trafikanteve te femrave.

    ...
    Artikulli i plote (gjermanisht)
    E di se nuk do te ndahesh i kenaqur me kete pergjigje, por e thashe edhe me pare se nuk dua te shkruaj shume lidhur me kete ceshtje.
    Shumica e ketyre qe po i diskutojme tanime jane diskutuar ne shume vende te Europes, madje edhe nga eksperte dhe njohes te mire te ceshtjes. Keshtu qe nuk kemi nevoje te humbasim kohe me shpikjen e gjerave qe jane shpikur motei dhe vetem mund te kopjohen dhe postohen.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Antiproanti : 20-10-2013 më 22:02

  3. #43

    Për: A duhet të legalizohet prostitucioni në Shqipëri ?

    Falemnderit per artikullin dhe perkthimin. Mbase ky problem do te zgjidhesh nqs te gjithe shpite publike ishin nen kontrollin e shtetit dhe lejoheshin brenda vetem prostitutat, punonjesit e shtetit, dhe klientet. Te gjithe llojet e tjera te prostitucionit mundet te ishin ilegale po qe se kapeshin. Kjo i jepte mundesine qe shume njerez ta praktikonin pa u shfrytzuar nga pimps. Kjo prap do i hiqte mundesine qe prostitutat private ta benin lireshem. Prandaj po te gjendesh zgjidhje me e mire do te ishte e preferueshme. Ky ligj dmth i bie me qafe nejrezve te pafajshem vetem qe te permiresoje jeten e disa te tjereve. Une nuk jam rehat me kete zgjidhje. Mbase do ishte me mire te gjendesh menyre tjeter per te luftuar trafikun e njerezve. Nuk eshte mire ti biesh me qafe nejrezve kot.

    Ne Suedi denohet klienti jo prostituta. Edhe kjo gje e keqe, per klientin por edhe per prostituten.


    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Pergjigjet per shumicen e pyetjve tua ekzistojne dhe nuk eshte e nvojshme qe te humbasim shume kohe me perseritje...




    E di se nuk do te ndahesh i kenaqur me kete pergjigje, por e thashe edhe me pare se nuk dua te shkruaj shume lidhur me kete ceshtje.
    Shumica e ketyre qe po i diskutojme tanime jane diskutuar ne shume vende te Europes, madje edhe nga eksperte dhe njohes te mire te ceshtjes. Keshtu qe nuk kemi nevoje te humbasim kohe me shpikjen e gjerave qe jane shpikur motei dhe vetem mund te kopjohen dhe postohen.
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  4. #44
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: A duhet të legalizohet prostitucioni në Shqipëri ?

    Citim Postuar më parë nga hof Lexo Postimin
    Tradita Shqiptare ka qene qe femijet ti martonin edhe me pleq keshtu qe mos thoj idiotlliqe dhe genjeshtra. Juve fetaret jeni njerez pa moral, morali juaj eshte ndiq urdherin e zotit. P o qe se zoti thote vrit, vrit. Po qe se zoti thot torturo, torturo. Po qe se zoti thot perdheno femije, perdheno femije. Ju jeni mostrat! You are capable of everything, no matter how cruel!
    Une skam mashtruar dike me qellim perfitimi, nuk kam abuzuar me femije, nuk abuzoj me shoket e mi te punes nuk i poshteroj por i respektoj, ja jap nderin nenes, babait, motres e vellaut, nuk kam vrare aske dhe as qe kam ndermend ta vras dike, une jam mekatar por nuk jam njeri pa moral. Tani vetem se besoj ne Zot nuk qenkam moral, duhet te jem ateist qe te behem njeri moral.
    Le mor djal mos fol per gjera qe nuk ke idene, ku ishte tradite e shqiptarit te martohet nje femije me plak. Ma trego nje rast. Me tipa si ti nuk qitet ne krye kurqysh. Me te ndegju ty qe deshiron ta legalizosh cdo droge te rrezikshme futemi ne kolaps per 3 vjet, po shyqyr qe shqiptaret nuk paskan arritur mencurine tende, se moti na kish marr lumi. Ti me pa djalin tend duke te marre kokaine ti duhet t'i thuash 'bravo djali im, kjo i ka hije nje djaloshi 14 vjecar'. Mos i ngul thiken vetes per inati te te tjereve.

  5. #45

    Për: A duhet të legalizohet prostitucioni në Shqipëri ?

    Citim Postuar më parë nga hof Lexo Postimin
    Optimus, tek cili semafor punon ti?
    per gjerat e keqija dhe degjenerimin jam gjithmone semafor i kuq!
    Nëse dëshiron ta dish të vërtetën duhet të jesh i gatshëm ta pranosh.

  6. #46

    Për: A duhet të legalizohet prostitucioni në Shqipëri ?

    Citim Postuar më parë nga Wordless Lexo Postimin
    Imagjino një burrë mbi të 50-tat , a' e tërheq më gruaja e tijë e fishkur ? Ndërkohë që buzë rrugës apo në ndonjë shtëpi të rehatshme e pret një bukuroshe sipas kritereve të tija !! Liria e shpirtit nuk duhet të ketë kufi.. po ashtu anasjelltas vlen dhe për gratë që mund t'i jenë mërzitur burrat e tyre që u' vije era e gojës qepë, ulli, djathë e raki lol. Prostitucioni nëse lejohet, lejohet për të gjitha sekset ~
    mendon se klientet e saj do te jene Brad Pit, Leonardo di Caprio e keshtu me radhe?!
    Nëse dëshiron ta dish të vërtetën duhet të jesh i gatshëm ta pranosh.

  7. #47

    Për: A duhet të legalizohet prostitucioni në Shqipëri ?

    Citim Postuar më parë nga hof Lexo Postimin
    Si mundet te jete nje gje ilegale nqs nuk ka denim per kryerjen e asaj vepre? Ata qe nuk duan ta shesin trupin mos ta shesin, por nuk kane te drejte ti thone te tjereve c'fare te bejne me trupin e tyre.

    Keto (skenat) jane thjesht preferenca personale per cdo person dhe nuk kane asgje te bejne me moralin apo ligjin! Nuk mundet ta bazosh ligjin apo moralin ne preferenca te tilla. Por fakti qe njerzit kane kufi per mardhenjet seksuale (i.e. me nje person) eshte gje e shemtuar dhe jo bujare! Thjeshte po lejojne xhelozine dhe ndjenjen e pasigurise qe ti diktoje menyren e jetes. Pse mos ta ndajme dashurine me shume njerez por me nje? Nqs nje nga keto partner do te shesi trupin, po ta bente per shume para dhe ty te lejon pa para eshte nder.
    apo edhe me kafshe siç jane qeni, kali, gomari, kau etj....edhe keto i bejne ne ata filmat qe shikoni ju...
    Nëse dëshiron ta dish të vërtetën duhet të jesh i gatshëm ta pranosh.

  8. #48

    Për: A duhet të legalizohet prostitucioni në Shqipëri ?

    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Je gabim...
    Une e di nje rast konkret, ku babai dhe djali vizitonin rregullisht (ndaras) shtepi publike dhe ne nje rast jane takuar te e njejta prostitute.
    Te dy keta jane te martuar, madja gruaja e babait mbante edhe shami muslimane ose veshje tipike te disa grave shqipetare nga Maqedonia!
    Djali, nese nuk gabohem, ishte martuar ne moshen 19 vjecare.
    rast me semundje mentale, maniakizem!
    Nëse dëshiron ta dish të vërtetën duhet të jesh i gatshëm ta pranosh.

  9. #49

    Për: A duhet të legalizohet prostitucioni në Shqipëri ?

    Perpara 100 vjetesh e me pare ishte normale te martoheshin pleqt me goca edhe 14-15 vjec. Droga, si alkoli, nuk do ishte legal per femjet. PSe alkoli dhe duhani jane legal kur shkaktojne dem? Po qe se nje i rritur i informuar do drog pse t'ja ndaloj une? Kush jam une ti heq lirine tetjereve?

    C'fare eshte e pa tolerushme eshte se ti vajzes apo djalit 7 vjec do i thoje po qe se nuk ndjek rregullat e cifutve do te vesh ne ferr qe te torturohesh pergjithmone. Ky lloj abuzimi eshte i patolerushem.

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Une skam mashtruar dike me qellim perfitimi, nuk kam abuzuar me femije, nuk abuzoj me shoket e mi te punes nuk i poshteroj por i respektoj, ja jap nderin nenes, babait, motres e vellaut, nuk kam vrare aske dhe as qe kam ndermend ta vras dike, une jam mekatar por nuk jam njeri pa moral. Tani vetem se besoj ne Zot nuk qenkam moral, duhet te jem ateist qe te behem njeri moral.
    Le mor djal mos fol per gjera qe nuk ke idene, ku ishte tradite e shqiptarit te martohet nje femije me plak. Ma trego nje rast. Me tipa si ti nuk qitet ne krye kurqysh. Me te ndegju ty qe deshiron ta legalizosh cdo droge te rrezikshme futemi ne kolaps per 3 vjet, po shyqyr qe shqiptaret nuk paskan arritur mencurine tende, se moti na kish marr lumi. Ti me pa djalin tend duke te marre kokaine ti duhet t'i thuash 'bravo djali im, kjo i ka hije nje djaloshi 14 vjecar'. Mos i ngul thiken vetes per inati te te tjereve.
    Edhe me kafshe te pelqeka? Te paska mbetur mendja. Po je pasiv apo aktiv me kafshet?

    Citim Postuar më parë nga optimus.prime Lexo Postimin
    apo edhe me kafshe siç jane qeni, kali, gomari, kau etj....edhe keto i bejne ne ata filmat qe shikoni ju...
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  10. #50
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: A duhet të legalizohet prostitucioni në Shqipëri ?

    Citim Postuar më parë nga optimus.prime Lexo Postimin
    mendon se klientet e saj do te jene Brad Pit, Leonardo di Caprio e keshtu me radhe?!
    Nëse ke zgjedhur mes tyre, ke zgjedhur atë që të ka pëlqyer dhe në një farë mënyre përgjigja është.. PO . Shiko, në Milano (që njoh më mirë ) janë disa rrugë prej dhjetra km që janë të mbushura në të dyja krahët me bukuroshe bionde, brune, kuqalashe, të gjata e të holla , me pak fjalë si ti duash dhe ke mundësi të zgjedhësh edhe moshën. Aty mund ti gjesh të gjitha aktoret e hollivudit po deshe lol, bile edhe më të mira !!
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  11. #51

    Për: A duhet të legalizohet prostitucioni në Shqipëri ?

    Citim Postuar më parë nga hof Lexo Postimin
    Perpara 100 vjetesh e me pare ishte normale te martoheshin pleqt me goca edhe 14-15 vjec. Droga, si alkoli, nuk do ishte legal per femjet. PSe alkoli dhe duhani jane legal kur shkaktojne dem? Po qe se nje i rritur i informuar do drog pse t'ja ndaloj une? Kush jam une ti heq lirine tetjereve?

    C'fare eshte e pa tolerushme eshte se ti vajzes apo djalit 7 vjec do i thoje po qe se nuk ndjek rregullat e cifutve do te vesh ne ferr qe te torturohesh pergjithmone. Ky lloj abuzimi eshte i patolerushem.



    Edhe me kafshe te pelqeka? Te paska mbetur mendja. Po je pasiv apo aktiv me kafshet?
    pyetjet e mia te drejtuara ty mi ben?! je shume i ceket...
    Nëse dëshiron ta dish të vërtetën duhet të jesh i gatshëm ta pranosh.

  12. #52

    Për: A duhet të legalizohet prostitucioni në Shqipëri ?

    Citim Postuar më parë nga Wordless Lexo Postimin
    Nëse ke zgjedhur mes tyre, ke zgjedhur atë që të ka pëlqyer dhe në një farë mënyre përgjigja është.. PO . Shiko, në Milano (që njoh më mirë ) janë disa rrugë prej dhjetra km që janë të mbushura në të dyja krahët me bukuroshe bionde, brune, kuqalashe, të gjata e të holla , me pak fjalë si ti duash dhe ke mundësi të zgjedhësh edhe moshën. Aty mund ti gjesh të gjitha aktoret e hollivudit po deshe lol, bile edhe më të mira !!
    dhe gati te gjitha nga to jane shqiptare, moldave, rumune, ruse, nigeriane...femra te trafikuara dhe te detyruara ne prostitucion, asnje qe e ben nga qejfi.
    Nëse dëshiron ta dish të vërtetën duhet të jesh i gatshëm ta pranosh.

  13. #53
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816

    Për: A duhet të legalizohet prostitucioni në Shqipëri ?

    Legalizimi do rrise numrin e prostitutave ne Shqiperi.Do rritet numri i
    i rasteve te infeksioneve dhe do kete pasoja shume te keqia sociale.
    Shiko Hollanden,komplet degjeneruar si komb,pasi prostitucioni eshte legal.
    Shteti duhet ta ndaloje dhe denoje shume ashper prostitucionin.
    Shteti duhet te fokusohet ne pastrimin e ambjentit,rrugeve ambjenteve,purifikimin
    dhe pastertine ne teknologji.Te orientohetne teknologji te gjerber qe te leje nje minimum
    gjurme ndotjeje carboni(carbon footprint ne ekosistem).Ta purifikoje vendin nga droga dhe pisliqet.
    Te vendose standarte te larta per shendetin duke ruajtur ambjentin nga ndotjet.
    Ne ambjente te pastra kutivohet nje komunitet i shendetshem me vitalitet dhe i forte.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  14. #54

    Për: A duhet të legalizohet prostitucioni në Shqipëri ?

    Po njerzit qe bejne shume seks dhe kane shume partner duhen denuar shume ashper? Edhe keta kane te njejtin shanc te perhapin semundje si prostitutat. Po qe se jo pse jo?
    C'fare do te thuash me "shume ashper"? Mundet te na japesh ndonje shembull?
    C'fare denimi do ti jepje nje vajze qe mbeti ne rruge dhe nuk ka menyre tjeter te mbijetoje?

    Keto per c'fare duhet te bejne tjeter jane komplet pa vlere per kete debat!


    Citim Postuar më parë nga benseven11 Lexo Postimin
    Legalizimi do rrise numrin e prostitutave ne Shqiperi.Do rritet numri i
    i rasteve te infeksioneve dhe do kete pasoja shume te keqia sociale.
    Shiko Hollanden,komplet degjeneruar si komb,pasi prostitucioni eshte legal.
    Shteti duhet ta ndaloje dhe denoje shume ashper prostitucionin.
    Shteti duhet te fokusohet ne pastrimin e ambjentit,rrugeve ambjenteve,purifikimin
    dhe pastertine ne teknologji.Te orientohetne teknologji te gjerber qe te leje nje minimum
    gjurme ndotjeje carboni(carbon footprint ne ekosistem).Ta purifikoje vendin nga droga dhe pisliqet.
    Te vendose standarte te larta per shendetin duke ruajtur ambjentin nga ndotjet.
    Ne ambjente te pastra kutivohet nje komunitet i shendetshem me vitalitet dhe i forte.
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •