Roman "Fajtorja e pafajshme"

von Für die Redaktion Agron Sadiku am 02.04.2013

Vollbild anzeigenNjė roman dhe njė pasqyrė kronologjike lidhur me zhvillimet politike nė Kosovė nga Max Brym. Pjesė nga romani nga Max Brym - Order ose tė blerė direkt” -Zotėrinjtė e Drenasit -Pėr burra tė caktuar nė Prishtinė Albana konsiderohet, kėrkohet e porositet si njė Escortlady. Sot ajo ėshtė porositur tė shkojė nė njė restorant luksoz nė Parkun e Gėrmisė buzė Prishtinės. Ajo shoqėron njė grek me njė kostum tė zgjedhur me shije. Ai prezantohet vetėm siKostas. Ai thotė se ėshtė menaxher i kompanisė sė famshme Alfcon nė Drenas. Nė taksi ai i shpjegon Albanės nė anglisht: "Mė duhet vetėm tė takoj ca idiotė nga njė autoritet kontrolli tė qeverisė suaj, do tė llafosim pak, do tė hamė diēka, pastaj drejt e nė shtrat bukuroshja ime. Ēfarė do

tė dėgjosh nė takim, do ta harrosh menjėherė, ok? " "Sigurisht", ia kthen Albana. "Mirėpo ti do ma ėmbėlsosh mbrėmjen me ca bankėnota o greku im krenar” – shton ajo. Greku vetėm tund kokėn. Nė restorant, kamerierėt vijnė me vrap dhe pyesin tė dy mysafirėt se ku dėshirojnė tė ulen. Pasi kanė porositur tė dy verė dhe biftek, greku i hedh dorėn mbi gju Albanės. Ai pėrkėdhel kofshėt e saj me shikime epshore. Mė nė fund shfaqen zotėrinjtė e "Agjencisė pėr Mbrojtjen Mjedisore". Greku i

pėrshėndet miqėsisht dhe u thotė se ka pėr ta njė surprizė tė vogėl, por tė kėndshme, duke ua treguar Albanėn. Zotėrinjtė ulen duke zbardhur dhėmbėt. Zoti Kosta e prezanton Albanėn si shoqėruesen e tij. Pasi qė pėrgėzuan grekun pėr shoqėruesen e tij lozonjare, zotėrinjtė u hodhėn menjėherė nė temėn qė i kishte mbledhur. “Nė Drenas ne duhet tė ndėrmarrim diēka. Disponimi priret kundėr firmės suaj” – thotė njėri prej burrave. “Hė pėr hė gjithēka e kemi nėn kontroll” – e siguron

Kosta. “Drejtuesit sindikalė po flenė ose janė korruptuar prej nesh ose janė tė kontrolluar prej shėrbimit tonė tė fshehtė.” Albanės iu sollėn ndėrmend artikujt qė kishte lexuar lidhur me ndotjen e tmerrshme mjedisore nė Drenas. Nė njė intervistė pėr njė gazetė, njė mjek pati lėshuar akuzėn se ndotja mjedisore nė Drenas ėshtė pėr 160 pėr qind mė e lartė se sa nė pjesėn tjetėr tė Kosovės. Pėrpos kėsaj ai raportonte se sa jashtėzakonisht tė larta ishin pėrqindjet e sėmundjeve bronkiale

dhe kanceroze nė mesin e punėtorėve dhe banorėve tė tjerė. Albana dėgjonte bisedėn duke i pėrpirė fjalėt. Njeriu i Agjencisė sė Mbrojtjes Mjedisore tha: “Ju duhet tė derdhni mė shumė donacione

publike ose ta ndėrtoni njė rrugė. Kjo e fundit mbase do t’ju duhet edhe vetė juve pėr transportin e nikelit. “Kėtė sigurisht do ta bėjmė” – premton Kosta. “Mirėpo ju duhet tė siguroheni qė tė mos rritet rezistenca kundrejt ndėrmarrjes sonė tė pėrparuar”. Zotėrinjtė tundin kokat dhe nisin tė numėrojnė bankėnotat qė sapo morėn. “Dhe ėshtė koha t’i jepni fund asaj partie apo Lėvizje, si e quajnė, nė Drenas” shton greku. Zotėrinjtė vėnė buzėn nė gaz dhe ia kthejnė: “Mos ki merak, ēoē

do tė ndėrmarrim.” Nė kokėn e Albanės gėlonin mendimet. Ajo vendos qė ato ēfarė kishte

dėgjuar t'ia rrėfente Enverit dhe t'i rrėfehej kėtij tė fundit se me ē'punė ishte marrė pėr tė fituar para, qoftė dhe me rrezikun qė tė braktisej prej tij. Zemra i sėmbon duke menduar kėtė tė fundit. Pėrpos kėsaj, ajo vendos qė kjo tė ishte dita e saj e fundit si prostitutė. "Fatkeqėsisht, mendon ajo, "do tė mė duhet qė sot tė bie nė shtrat me kėtė qelbėsirė. Ai mė ka dhėnė 500 euro, dhe me siguri qė do diēka tė veēantė. Do zoti qė tė mos jetė aq pervers". Ajo ėshtė paksa e shqetėsuar, ngaqė shuma

qė i kishte paguar greku, ishte parėndomėsisht e lartė. "Le tė bėjė ēfarė tė dojė me mua, mendon Albana. "Askush nga ndėrkombėtarėt nuk mund tė akuzohet pėr ndonjė gjė nė Kosovė. Edhe ky tipi kėtu gėzonstatusin e imunitetit diplomatik. Mirėpo do t'ia dal edhe kėsaj." Pasi ikin zotėrinjtė, greku kalon nga gjuha mondane direkt nė atė vulgare. “Hajde tani ti kurvė e vogėl. Unė nuk do tė tė palloj vetėm nė ****, por edhe nė bythėn tėnde. Pastaj do tė tė shurroj, dhe ti do t’i gėlltisėsh tė gjitha. “Ok” pėrgjigjet Albana thatė. Mirėpo e ka tė qartė brenda vetes se kurrė mė nuk do ta shesė trupin e saj pėr njė tip tė tillė. Arrin taksia dhe ndalon para njė hoteli tė shtrenjtė nė Prishtinė. Disa

metra para portės sė hotelit ajo hap ēmendurisht ēantėn e saj, nxjerr piper-sprejin dhe ia shprucon grekut nė fytyrė. Me shpejtėsi rrufeje i heq kėpucėt me taka, i merr nė dorė dhe ik prej aty me njė tempo tė egėr.Arrin nė shtėpi tėrėsisht e rraskapitur. Aty gjen Enverin tė ulur nė njė karrige tė dhomės sė pritjes i cili po ia shikonte nga poshtė fytyrėn e saj tė djersitur. “Ē’ka ndodhur me ty?” Pa i dhėnė pėrgjigje Albana hidhet

mbi divan dhe zė tė qajė me ngashėrime. Enveri e pėrkėdhel me butėsi

dhe pret derisa ajo tė qetėsohet. Pas njė copė kohe Albana i kėrkon me

zė tė vendosur: “Mbyll menjėherė derėn me ēelės dhe ulu nė karrige,

mė duhet tė tė tregoj diēka.” Enveri i bindet. Ai shikon me padurim

Albanėn nė fytyrėn e saj tė pastruar paksa nga njollat e make-up-it.Albana nis tė flasė, pa ditur se nga i vjen guximi dhe nga do t’ia fillojė.

“Enver, unė jam njė lavire. Mirėpo s’mund tė vazhdoj mė tej”, gulēon

ajo. Enverin si ta kishte goditur rrufeja. Ai vazhdon tė rrijė ulur si i

gozhduar nė karrigen e dhomės sė pritjes. Albana vazhdon. “Enver, ty

dhe Ademin ju dua shumė. Mirėpo qė prej vitesh unė ua kam ofruar

dhe shitur trupin tim kodoshėve. Nuk mund tė ta thosha kėtė. Mirėpo

tani mori fund”. Enveri edhe mė tutje nuk thotė dot gjė, mirėpo muskujt

e fytyrės i dridhen me nervozizėm. Albana e pyet me njė pamje tė

dėshpėruar: “A do tė mė braktisėsh tani?” Enveri edhe mė tej nuk ėshtė

i aftė pėr ndonjė reaksion. Pas njė copė kohe, qė pėr Albanėn ishte

njė pėrjetėsi e tėrė, nga Enveri shpėrthejnė zėrat e parė. “Jo, kurrė,

pavarėsisht se ēfarė ke bėrė. Mirėpo do tė m’i thuash tė gjitha.”Albana ngrihet, ia shtrėngon kokėn Enverit nė kraharor dhe e puth me

pėrvėlim. “Eja nė shtrat dhe le tė bisedojmė aty” i thotė Albana. Nė

krevat Albana ia rrėfen Enverit tė gjitha. Enverit sa s’i vėrtitet tepja e

kresė, flegrat e hundės, qė i lėvizin sa herė qė bėhet nervoz, i dridhen

hovshėm. Albana ia tregon edhe historinė me grekun. Papritur Enveri e

pėrqafon dhe e pėrkėdhel me butėsi. “Mos u shqetėso. Do ta tejkalojmė

edhe kėtė, ndėrsa historinė e Drenasit duhet ta marrin vesh shokėt e

organizatės sime”. Albana zė tė qajė sėrish nė qetėsi. Enveri ia mbledhme buzė lotėt nga fytyra. Nė fund kalojnė sė bashku njė natė dashurie

me njė butėsi tė pakrahasueshme.


Porositni librin “Fajtorja e Pafajshme” nga Max Brym

von Redaktion am 11.03.2013

Tė nderuar lexues, tashmė mund ta lexoni romanin e Max Brymit “Fajtorja e Pafajshme” edhe nė gjuhėn shqipe. Libri i pėrkthyer nė shqip sapo ėshtė botuar, dhe ju shqiptarė qė jetoni nė diasporė mund ta porositni librin nėpėrmjet e-mailit: redaktion@kosova-aktuell.de Bashkė me shėrbimin postar libri kushton 10 euro. Pra tė gjithė ju qė jeni tė interesuar mos hezitoni dhe porositni kėtėlibėr mjaft interesant. Ndėrsa julexues nga Kosova romanin nė Prishtinė tashmė mund ta gjeni nė shumicėn e librarive! Nė ndėrkohė do t’ju informojmė edhe mė nė hollėsi se nė cilat librari mund ta bleni librin nė Prishtinė.

Vollbild anzeigen

Libri ka ne nė Prishtinė -Liberia Toena ( Universität i Prishtinės ) Afer fakultetit Filozofik

Liberia „ Buzuku“ Shesi Zahir Pajazti

Caffe Dite e Natė

Shitesit e librave ne sheshin Nena Tereze. Ne 3 pika te shitjes