Kanadezja Alice Munro, fituesja e Nobelit n Letrsi

10 Tetor 2013 | : Kultur,Libri | Autor: Gazeta Shqip

alice-munroKanadezja Alice Munro shpallet fituese e mimit Nobel pr Letrsin 2013. Lajmi sht dhn nga Akademia Suedis, e cila n motivacion ka saktsuar Mjeshtrja e tregimit t shkurtr kontemporan. Munro, 82 vjeare ishte nj nga kandidatt favorit pr marrjen e mimit prestigjioze. Pas saj, ndr emrat m t favorizuar pr kt mim sht dhe shkrimtari japonez Haruki Murakami, shkrimtarja ruse Svetlana Aleksijevitj dhe shkrimtarja amerikane Joyce Carol Oates.

Munro, e cila ka nisur t shkruaj q n adoleshenc, publikoi tregimet e para t saj The Dimensions of a Shado, n vitin 1950. Ajo ka studiuar pr anglisht n Universitetin e Ontarios Perndimore. Dance of the Happy Shades, publikuar n vitin 1968, ishte koleksioni i par q i dha asaj mimin m t lart n letrsi n Kanada. Kur ajo mori mimin Man Booker International n vitin 2009, puna e saj u konsiderua si praktikisht perfekte.

Vetm dy jav m par Munro mori mimin International Festival of Authors, mim q shoqrohet me shumn 10 mij dollar. Libri i fundit i saj sht Dear Life. Munro sht fituesja e 13-t femr e ktij mimi q prej dhnies s tij n vitin 1901. Pr lexuesin shqiptar, Munro sht e njohur me librin Virgjresha shqiptare. Nj ashprsi e re, nj ndjesi pshtjellimi e kaosi n jetn qytetare, nj prkohsi n marrdhniet burr-grua, veanrisht n martes. Personazhet jan shpesh nn frikn e anktheve. Parakalimi i herpashershm i personave t gjymtuar q shfaqet n shum nga kto tregime, duket si metafor e gjymtimit mendor q ka infektuar kohn ton, shkruhet n kopertinn e librit.10 tetor 2013 (gazeta-Shqip.com)

http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/1...it-ne-letersi/