Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,445
  Postimet n Bllog
  3

  Suarda Dalipi: Nj nn e arsimuar, di si ti edukoj fmijt e saj

  INTERVISTA/ Flet juristja, redaktorja, Suarda Dalipi:

  Nj nn e arsimuar, di si ti edukoj fmijt e saj

  Politika shqiptare i nnvleftson femrat

  Maskilizmi ndjehet q tek fmijt e vegjl


  Albert ZHOLI

  Problemet e femrs n shoqrin shqiptare jan t shumta. Hapsirat n politik jan tepr t kufizuara, n administrat po i njjti fenomen. Prpos tyre shum femra ndjenj mbi shpinn e tyre dhunn prej burrave, por dhe harresn e prhershme t qndrimit n shtpi. Duket se femra do koh t gjej pozicionin e vet. Sipas Dalipit, sot ndeshim 2 mentalitete t ndryshme me njra- tjetrn; njri q i jep femrs vendin q ajo meriton n shoqri dhe tjetri q e nprkmb prbuzshm. Maskilizmi ndjehet q tek fmijt e vegjl.

  Femrat shum her shihen pr sharm, her si modele apo balerin. N fakt pr kto duhet t shihen?

  Femra sht simboli i bukuris, finess, sharmit. Ideja sht q nj femr nuk sht ve kaq. Ajo sht shum m shum.


  - -Pse sht krijuar kjo mendsi shqiptare pr femrat?

  .Mendsia pr ta prkufizuar femrn thjesht si nj qnie e bukur mund ta ket origjinn e saj n kohrat m t hershme, jo vetm n Shqipri. E megjithat ktu tek ne, ende ka mendsi t tilla, ku nj femr e bukur sidomos, vshtir se vlersohet edhe pr intelektin e saj. Mbase ktu duhet t ndrhyjn m tepr vete femrat, n mnyr q t tregojn se din t jen t bukura, por edhe inteligjente.

  - Cila sht arma m e fort e femrs n jet?

  Arma m e fort e femrs sht vet ajo, n kompleksitetin e karakteristikave e personalitetit, q e karakterizon.

  -Cilat jan problemet e femrs shqiptare sot?

  Problemi kryesor i femrd shqiptare sot sht fakti se ende mund t gjesh opinione, q e konsiderojn femrn n shrbim t mashkullit, qoft ky babai, vllai apo bashkshorti. Ka mjaft femra gjithashtu, q edhe vet jan brumosur me kt ide nga familja. Ka dhe nga ato, q rebelohen ndaj ksaj mendsie patriarkale dhe dshirojn t ecin prpara, t mos nprkmben, t mos u shkelet dinjitet...dhe ktu fillon debati, konflikti, fatkeqsisht edhe tragjedia e shoqris shqiptare.

  -Ku vihet re maskilizmi i shoqris shqiptare sot?

  Sot ndeshim 2 mentalitete t ndryshme me njra tjetrn; njri q i jep femrs vendin q ajo meriton n shoqri dhe tjetri q e nprkmb prbuzshm. Maskilizmi ndjehet q tek fmijt e vegjl. Nj djal i vogl q i thot shokve t tij, "pse goc jam un t qaj", vllai q ulet me fodullk n tryez dhe pret q e motra ti servir drekn, sikur kjo t ishte detyra e saj; babai, q ende vendos pr fatin e vajzs s tij apo bashkshorti q mendon ende se ai sht zot i gruas s tij. Fatkeqsisht maskilizmi ende sht mjaft i theksuar tek ne, n familje, shkoll, pun, administrat e kudo.

  -Pse politika shqiptare sht treguar shum e ngurt ndaj hapsirave t femrs n politik?

  N rradhn e politiks shqiptare, meshkujt ende prbjn shumicn. Mbase n nnvetdijen e tyre ende ka gjurm t maskilizmit t theksuar q nuk e merr me seriozitet ann intelektuale e profesionale t femrs. Ose mbase kan frik nga arritjet dhe prprsit q femr mund t ket, sepse mund tu cnoj hierarkin q ata vet kan ndrtuar.

  - Cilat jan arsyet e shumta t vrasjeve q ndodhin me femrat shqiptare sot?

  Gjendja e vshtir ekonomike sht nj ndr faktort kryesor t konflikteve, q ndodhin n familje. Kto konflikte t shtyra edhe nga ideja maskiliste se nj burr ka t drejt absolute mbi gruan e tij, kthehen n dhun t ushtruar ndaj saj. Autoritete shtetrore shum her kan heshtur prball denoncimeve t grave t dhunuara. Duhej t vdisnin disa prej tyre, q t merresjin masa dhe ligji t zbatohej n disa raste. Por lind pyetja, -"Duhej patjetr t flijoheshin femra si kurban, prpara se shteti t bnte detyrn e tij?

  - Cilat jan rrugt pr emancipimin dhe pavarsin e gruas n shoqrin shqiptare?

  Nse kontribuon pr arsimimin dhe prparimin e femrs, ke kontribuar pr arsimimin dhe prparimin e kombit. Nj femr e arsimuar e di vendin e saj n shoqri. Ajo sht e aft t shkputet nga nj bashkshort i dhunshm, sepse ka t ardhurat e saj. Nj nn e arsimuar, di si ti edukoj fmijt e saj, duke i msuar djalit t saj q sht i barabart me t motrn dhe q dhuna nuk sht zotsi, duke i msuar vajzs s saj q duhet t ndijet krenare q ka lindur femr.

  Po ju vet si keni arritur t jeni Drejtore e nj Kompanie private, redaktore e nj libri juridik dhe antare e bordit t Shoqats s avokatve Antikorrupsion?

  Arsimimi, dshira pr karrier, vullneti pr t ar n kt vend maskilist. Ajo far jam ia detyroj vetm vetes, kuptohet q edhe besimit q t tjert kan pasur tek un.

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,520

  Pr: Suarda Dalipi: Nj nn e arsimuar, di si ti edukoj fmijt e saj

  Nj nn e arsimuar, di si t’i edukoj fmijt e saj.

  Ia dedikon mami Zanes sigurisht karrieren e saj juristja!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •