Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  18
  30 falenderime n 26 postime

  shtja Janullatos, nj dokument i dhjetorit 1992

  shtja Janullatos, nj dokument i dhjetorit 1992
  77
  Xhevdet Shehu
  Postuar m: 3 Tetor, 2013 tek Aktualitet
  fq 1

  Ardhja e Janullatosit n Shqipri dhe fronzimi i tij n krye t Kishs Ortodokse autoqefale Shqiptare, sht padyshim nj nga shtjet m t diskutueshme dhe m enigmatike t m shum se dy dekadave t fundit. Vendosja e nj kleriku grek sht kontestuar qysh n fillim, mirpo e vrteta e ardhjes dhe zgjedhjes s tij n krye t Kishs son, nuk sht marr vesh asnjher me detaje.

  Gazeta Dita disponon nj dokument ku jepen me hollsi detaje pr ardhjen e Janullatosit n Shqipri, si u arrit q ai t merrte kreun e Kishs q themeloi Fan Noli, ndrkoh q u refuzua fronzimi i klerikut t shquar dhe shum t respektuar ndr shqiptart e Ameriks, at Artur Liolinit, i cili erdhi enkas n Tiran dhe qndroj pr tri jav ktu.

  Bhet fjal pr nj raport t firmosur nga ish-Kryetari i Kuvendit n 26 dhjetor 1992, Pjetr Arbnori, drejtuar ish-Presidentit t asaj kohe, Sali Berisha. Raporti hedh drit mbi manovrat dhe hilet q jan br n vitet 1991 dhe 1992 pr fronzimin e grekut Janullatos, duke shkelur si Statutin e Kishs, ashtu dhe Kushtetutn e Shqipris.

  M 11 shkurt 1993, nj nga punonjsit e Presidencs me inicialet A.A. ka vn n krye t faqes shnimin Presidenti u informua. Po bri Presidenti? Megjith t dhnat q sugjeron dokumenti Presidenti heshti, megjithse raporti paralajmronte pasojat e prarjes kombtare nga politika e Megaliidhes pr t ashtuquajturin Vorioepir. ironike q n kt dokument ndr t tjera shkruhet: Kryesia e Kuvendit thekson se ka ardhur koha t mbahet qndrim duke filluar q nga Presidenti yn i nderuar, ku emri i tij sht prmendur n gjith qarkoret dhe deklaratat e Kishs pr dhnien e lejes nga ai pr fronzimin. Por Presidenti nuk lvizi asnj milimetr, madje e favorizoi fronzimin e Janullatosit. Heshtja dhe sidomos ngjarjet e mvonshme pr njzet vjet me radh e konfirmojn kt.

  REPUBLIKA E SHQIPRIS KUVENDI POPULLOR

  Nr. 1543/Prot

  Tiran, m 26.12.1992

  Lnda: Drgim materiali

  PRESIDENTIT T REPUBLIKS

  Zotit Sali Berisha

  TIRAN

  Bashklidhur po ju drgojm materialin: Raport Mbi gjendjen aktuale shum t rnd t krijuar n K.O.A.SH nga ndrhyrja dhe veprimtaria e Kishs Greke, nprmjet peshkopit Anastasios Janullatos dhe pasuesve t tij, n dm t interesave fetare dhe kombtare shqiptare.

  Kryetari i Kryesis

  Pjetr Arbnori

  RAPORT

  MB I GJENDJEN AKTUALE SHUME T RND T KRIJUAR N K.O. A.SH, NGA NDRHYRJA DHE VEPRIMTARIA E KISHS GREKE, NPRMJET PESHKOPIT ANASTASIOS JANULLATOS DHE PASUESVE T TIJ, N DM T INTERESAVE FETARE DHE KOMBTARE SHQIPTARE

  U bn m se 16 muaj q n Kishn Ortodokse Autoqefale Shqiptare ushtron veprimtarin e tij Peshkopi Grek Anastasios Janollatos, i cili erdhi menjher pas vizites se Kancelarit t Kryepeshkopats s Kishs Ortodokse Shqiptare n Amerik, Shum t Prndershmit At Artur Liolin nga 6-27 Qershor 1991. Le t bjm pak histori.

  N takimin q pati At Artur Liolin me ish Presidentin e Shqiprise Z. R. Alia, u diskutua ndr t tjera edhe pr problemet e riorganizimit t KOASH-it, i cili ishte dhe qllimi kryesor i ardhjes s tyre ktu. Z. Alia i shprehu mendimin q t ftonte pr kt qllim edhe Eksarkun Patriarkal A. Janullatos, meqnse kishte katr muaj q krkonte viz hyrje n Shqipri.

  N fjalen e tij At Liolin shprehu aprovimin e tij, por vrejti se duhet br kujdes q Eksarkut Patriarkal, me par i duhet br e qart se duhet t respektoj disa kushte ku m kryesoret t jen, q ai do t vij thjesht si nj Peshkop Misionar i Prkohshm, do t ruaj t pa prekura interesat e Autoqefalis Shqiptare e t popullit besimtar, etj. T gjitha kto vetm sepse qarqe t caktuara shoviniste Greke t Megalidhes mund t ndikojn n personin e tij dhe t krkojn realizimin e synimeve t tyre t mbrapshta, dhe nprmjet Kishs mund t realizojn me leht planin e tyre pr t marr t ashtuquajturin Vorioepir, ashtu si kan vepruar m par n fillimet e ktij shekulli, se nuk duhet harruar se Kisha jon me at Greke dhe Patrikann e Stambollit, q jan si dy duar t nj trupi, kan nj histori t dhimbshme e t prgjakur. Pavarsisht nse kohrat kan ndryshuar, historia njeh raste q ngjarjet jan prsritur.

  Kto porosi n vetvete ishin disa masa paraprake q qeveria duhet t merrte, pr tu bere nj riorganizim i qet i KOASH-it, pasi dihet q kjo Kish ka specifikn e saj, ndryshe nga fet e tjera dhe shpallja e Autoqefalis s saj m 1922 nga Imzot Noli n Berat, u b si nj domosdoshmri kryesore e lindur nga ndrhyrjet brutale t Kishs Greke, q i shkaktoi popullit Shqiptar aq gjak dhe martir. Pra ishte gjaku dhe shpirti i ktyre martirve patriot q thrriste pr vendosjen e Autoqefalis Shqiptare.

  Me pas midis ish Presidentit dhe At Liolinit u ra dakord q s shpejti, n muajin Shtator 1991, ky t vinte prsri pr nj koh t gjat dhe t ndihmonte konkretisht n riorganizimin e Kishs, pasi u njoh me gjendjen aktuale t saj dhe nevojat e gjithanshme q kishte ajo. Por kjo marrveshje nuk u realizua nga ana e qeveris s Z. Alia pas ardhjes s Eksarkut Grek. Akoma edhe sot nuk dihet se prse nuk u thirr prsri At Liolini, megjithse krkesat e tij pr t ardhur ishin t shumta. do gj u monopolizua n duart e Eksarkut Grek, i cili zgjodhi me veto dhe pa zgjedhje t rregullta nj kshill t prbre nga njerz t dyshimt q u vetquajt Kshilli i Prgjithshm i KOASH-it dhe si sekretar t tij Z. Aleko Dhima, nj person q pr shum vjet militoi n radht e PPSH-s. Hipja e tij n kt post t lart ishte e menjhershme dhe e dyshimt prandaj pr kt shtje sht e domosdoshme t shikohet dosja e tij personale.

  Ky historik i shkurtr sht i dobishm pasi na shrben pr t kuptuar m mir se si u fut n Shqipri Eksarku Grek dhe shrben si baz pr lidhjen logjike t fakteve q vijn m pas.

  Ardhja e tij u trumbetua nga ana e Kshillit t Prgjithshm. N fillim Eksarku bri shum premtime pr ngritjen e Kishave t shkatrruara dhe restaurimin e atyre ekzistuese si dhe pr respektimin dhe mosndrhyrjen n ligjet e Autoqefalis. Nuk kaloi shum koh dhe do gj filloi t qartsohet. N fillim skenari filloi me ndrrimin e fes dhe t emrave t refugjatve Shqiptar n Greqi me an t forcs dhe presionit, pastaj me lvizjen antishqiptare n Greqi. Si gjithmon udhheqsi dhe flamurtari i Vorioepirit sht famkeqi Mitropoliti i Konics, Sebastianos, i cili s bashku me qarqet shoviniste nisi nj fushat t egr spastrimi e cila u quajt Operacioni Fshesa. N kt operacion qindra e mijra shqiptar u kapn me forc, u keqtrajtuan dhe u solln n Shqipri. N kt koh Eksarkut iu krkua t bnte nj deklarat nprmjet mjeteve t informacionit publik, pr tu distancuar nga kto veprime t jashtligjshme, kur pr m tepr, udhheqs i ksaj lvizjeje sht vllai i tij, i nj grade, Mitropoliti Sebastianos. Kjo do t shrbente edhe si guri i par i provs q Eksarku Patriarkal do t jepte n shrbim t mbrojtjes s Autoqefalis Shqiptare. U prit shum por asnj deklarat deri m sot.

  N t gjith veprimtarine e tij deri m sot, vlen pr tu prmendur fakti se ai sht marr vetm me veprimtarin e shprndarjes s pakove si ndihma n t gjith njerzit q kan aprovuar qndrimin e tij ktu. Megjithse ai ka 16 muaj ktu, puna pr ndrtimin dhe restaurinin e Kishave le pr t dshiruar. Deri tani akoma ska prfunduar restaurimi i Kishs Katedrale n Tiran dhe sht ngritur nj Kish e vogl me parafabrikate n Fier, kurse n Kor ka 7 muaj q nj Kish ka mbetur tek guri i par i themelit.

  Sipas paraqitjes s kredencialeve Z. Alia, Eksarku Grek duhet t quhej si Peshkop Misionar i Prkohshm, por me kalimin e kohs dhe me punn e tij jasht normave ligjore, ai s bashku me t ashtuquajturin Kshill i Prgjithshm krkuan q t merrnin postin e lart t Kryepeshkopit Shqiptar. Kjo sht nj ndrhyrje brutale n Kanunet e Shenjta, n Statutin e KOASH-it dhe sidomos shkelje flagrante e nenit 16, q n fakt sht neni i Pavarsis s Shqipris.

  Edhe sikur t mos njihnim t dy Statutet, si t 1929-s, ashtu edhe te 1950-s, prsri n baz t t drejtave kanunore nuk mund t jet e rregullt dhe e pranueshme q n krye t popullit besimtar ortodoks, si udhheqs shpirtror t jet nj i huaj q nuk ka as gjakun e as gjuhn e ktij kombi. Ashtu si n jetn laike ku nuk mund t jet president i nj vendi nj person q nuk gzon kto dy atribute baz. Bile mund t themi q sht nj fyerje e rnd q i bhet besimtarve t vrtet shqiptar n ndjenjat e tyre fetare e kombtare.

  Nuk mund t lejohet nga Parlamenti yn, Qeveria dhe Presidenti yn i nderuar shkuarja n ekstremitete, t dyja jan t rrezikshme sepse, nse n ekstremitetin e par, feja u ndalua rreptsisht n mnyrn m absurde dhe tempujt e besimit u shkatrruan q nga themelet, ekstremiteti tjetr n t cilin fatkeqsisht po kalojm sht m i rrezikshm pasi nuk duhet t lejohet kurrsesi q t zbatohet n fe nj politik qeveritare e dyerve t shqyera, ku t huajt t marrin n dor drejtimin e nj feje si sht Ortodoksia e cila ka patur gjithmon probleme fetare dhe kombtare. Kur dihet q ekzistenca e ktij Shteti, e ktij kombi, e ksaj gjuhe nga asimilimi, qoft Turk apo Grek, i dedikohen kryesisht fes Ortodokse nprmjet martirve t vrar e t helmuar. sht shpirti i ktyre patriotve q vjen sot dhe na thrret t kemi kujdes.

  Kisha jon Ortodokse sht Autoqefale q m 12 Prill 1937, kur Patrikana Ekumenike e Stambollit dha Tomosin e njohjes si t till. Q nga ajo dit sipas t Drejts Kanunore, Patrikana nuk ka t drejt t ndrhyj n shtjet e brendshme organizative t Kishave Autoqefale, ajo ka parsin vetm dogmatike e spirituale si dhe at t nderit duke u njohur nga Kisha Autoqefale si Patrikan Protothrone (e fronit t par). Kur Kisha sht Autonome, athere pr shtjet organizative kujdeset Patrikana Ekumenike. Fakt domethns sht se n asnj Kish Ortodokse Autoqefale tradicionale (si Kisha jon) kudo n bot nuk gjen ndonj shkelje t ketij lloji. Asnj Kish Ortokse Autoqefale nuk drejtohet nga ndonj i huaj q nuk plotson kushtet kryesore t miratuara n Kanunet e Shenjta.

  Vrtet q Kish pa Peshkop nuk ka, por n kushte t veanta mund dhe sht e lejueshme t bhen prjashtime duke e zvendsuar kt me drejtimin kolegjial t nj kshilli t lart kleriko laik ashtu si e kemi zbatuar edhe njher para shum vjetsh, ashtu si e zbaton edhe sot Kisha Ortodokse Shqiptare n Amerik dhe drejtimin mund ta marr nj Episkop i huaj si Misionar e i prkohshm deri n plotsimin e kushteve t prgatitjes s kuadrit t nevojshm, por jo n gradn e Kryepiskopit.

  Aktualisht n Shqiprin e Jugut ku dhe mbizotron feja Ortodokse, si dhe n nj pjes t Shqipris s Mesme ka ndodhur nj Skizm (ndarje)

  Duhet t jemi objektiv se nga erdhi kjo ndarje q ska ekzistuar m par dhe se kush e solli. Kjo ndarje nuk sht n favor t Kombit ton, sepse sht nj faktor negativ plus, kur populli yn tani sht i grupuar dhe n Parti t ndryshme Politike

  Gjithashtu sht fakt i pakundrshtueshm q n Shqiprin e Jugut, sidomos n Kor, Gjirokastr, Sarand e Himar dhe m tej, zbatohet nj politik e joshjes s popullit nga ana e qarqeve shoviniste, por q rolin e prhapjes s ksaj politike e luan Kisha Greke, gjoja nprmjet fjals s Zotit, duke i joshur njerzit me ndihma kushtzuese, pra gjithnj abuzohet n varfrin ekonomike t tij. sht pr t ardhur keq q pre e ksaj politike t ult kan rn edhe disa qeveritar apo njerz me influenc, t cilt thon se tani Qeveria ka shtje m t rndsishme pr tu marr dhe se nuk duhet t bhemi merak e t flem t qet sepse ndryshim kufijsh nuk ka sepse ka ligje ndrkombtare. Por synimet e vjetra tani realizohen me politika t reja

  Shum materiale qarkullojne posht e lart me frym prarse dhe antikushtetuese, shumica e tyre t nxjerra nga Kisha Greke, por aq kompromentuese edhe pr at Shqiptare. Dhe krert e Kishs ton mbledhin supet sikur sdin gj, pra zbatohet e ashtuquajtura duart e pastra. Duke br t gjitha kto, synohet t ndryshohet shpirti dhe zemra e popullit dhe n nj t ardhme mund t paraqiten krkesa n organizmat ndrkombtare ku t krkohet q me nj referendum popullor t bhet bashkimi i ktyre zonave.

  Prve ktyre, Qeveris i bhet edhe nj presion i madh n drejtim t kthimit t refugjatve Shqiptar. Po t futesh n brendsi t ktij presioni do t kuptohet se ai sht i kot dhe ska asnj baz pr tu praktikuar. Ekzistojn disa faktor kryesor: S pari, Qeveria Greke merr nj kuot prej disa milion dollar pr emigracionin nga Kombet e Bashkuara dhe Komuniteti Evropian, t cilen e administron sipas qllimeve dhe nevojave t saj.

  S dyti pronart Grek jan t interesuar t marrin n pun puntor shqiptar, pasi krahu i tyre i puns sht m i lir dhe fitimi m i madh sepse i paguajn me 1/3 e pags s nj puntori Grek.

  Dhe s treti, nga ana politike, Qeveria apo qarqe t caktuara nuk mund t nxjerrin pik nga dora e tyre sepse n rast interesash t caktuara, refugjatt Shqiptar ajo i quan Voriepiriot dhe prbjn nj faktor t fuqishm pr t krkuar t ashtuquajturin Vorioepir. Kjo u faktua kur n t dyja zgjedhjet e fundit, shum refugjat u kthyen pr t votuar pr Omonian apo Partin e Mbrojtjes s t Drejtave t Njeriut. Edhe kthimet q bhen n kufi nga pala Greke, bhen me qllim pr t tatuar pulsin ton dhe t mbajn presionin normal, por prsri sht po ajo pal q i lejon t kthehen prap.

  sht e udhs q n kt raport t kritikohet dhe veprimtaria e mefsht e Qeverise s sotme Shqiptare. Shum gjra ndodhin nn hundn e ksaj qeverie. Vrtet q shteti sht i ndar nga Feja, por kurrsesi ai nuk duhet t lejoj q t merren npr kmb disa t drejta shtetrore mbi fen, t cilat rregullohen me ligj t veant midis tij dhe Komuniteteve Fetare. Kurr n historin e fes dhe n asnj shtet t botes feja sht ngritur dhe ka dale jasht interes: v kombtare t asaj qeverie q drejton nj shtet. Dalja e ktij ligji n kt situat t turbullt do t fashit valn e shkeljeve ligjore, do t sqaroj situatn e krijuar dhe do t nxjerr prpara prgjegjsis penale e morale, t gjith ata q punojn n kundrshtim me kto norma.

  N ligj duhet t bhet e qart se udhheqsit e tre Komuniteteve Fetare, detyrimisht duhet t ken Kombsin, Nnshtetsin, Gjuhn dhe Gjakun Shqiptar, duke i vn theksin Kombsis. sht e pafalshme q kjo qeveri t bj po ato gabime si qeveria e mparshme duke lejuar hapjen e seminarit ortodoks n Durrs pa aprovimin e saj, kur dihet q shkollat, t do karakteri qofshin, hapen me aprovim t Ministris s Arsimit, pasi sht kontrolluar m par programi i saj. Si sht e mundur q qeveris ti vijn informacione pr veprimtarin anormale t Kishs dhe ajo t bj sehir.

  Fakt shqetsues sht se shum shqiptare t ndershm po hiqen padrejtsisht nga organet fetare. Shteti vrtet sndrhyn n punt e brendshme t fes, por ai nuk mund t qndroj indiferent kur sheh q bhen t tilla veprime, vetm q n organet Kishtare t futen njerz me t kaluar jo t mir, q kan karakter t ult dhe mund t shesin do gj, vetm t plotsohen interesat e tyre personale.

  Gjithashtu vlen pr tu prmendur puna e keqe n dm t interesave fetare dhe kombtare t prfaqsuesit t fes ortodokse n Sekretariatin e Feve pran Ministris s Kulturs, Rinis dhe Sporteve, q i ka hapur rrugn trsisht veprimtaris s Kishs Greke n Shqipri, n bashkpunim t ngusht me Kshillin e Prgjithshm t KOASH-it.

  Veprimtaria e Peshkopit Janullatos, vet fakti i nxitimit t tij pr t marr Fronin e Kryepiskopit t Shqipris, tregon se ai nuk ka ardhur n Shqipri thjesht pr qllime Apostolike. Ai sht prgjegjsi kryesor dhe pas tij edhe i ashtuquajturi Kshilli i Pergjithshm, pr prarjen fetare midis vet Ortodokseve dhe asaj kombtare.

  Prandaj;

  S pari. Ai nuk mund t jet kurrsesi Kryepeshkopi i Shqipris dhe udhheqs shpirtror i nj populli besimtar t cilin ai e ndau m dysh. Kur n msimin e madh t Ungjillit kuptojm se Perndia bashkon kurse Djalli ndan.

  S dyti. Ai smund t jet i till sepse nuk sht kanonikisht i rregullt.

  S treti. Ai smund t jet i till sepse puna e tij ka qen n dm t interesave fetare dhe kombtare Shqiptare.

  S katrti sht marr npr kmb gjaku dhe puna e martirve t rn pr kt kauz si dhe respekti dhe dinjiteti i popullit Shqiptar.

  Dhe s pesti. Kurr ssht e mundur q nj i huaj t doj m shum se vendin e tij prej nga vjen, nj vend tjetr dhe vet shqiptart t mos duan Atdheun e tyre dhe Kishn e tyre pr t cilat kan derdhur aq gjak dhe kan br aq shum sakrifica q do gj t mbetet e pastr dhe shqiptare.

  Si prfundim duke par gjith kto fakte, ka ardhur koha t mbahet qndrim duke filluar q nga Presidenti yn i nderuar, ku emri i tij sht prmendur n gjith qarkoret dhe deklaratat e Kishs pr dhnien e lejes nga ai pr fronzimin. Nga Parlamenti dhe Qeveria, n mnyr t veant nga Ministria e Kulturs, Rinis e Sporteve, ajo e Arsimit, Kontrolli i Shtetit dhe Shrbimi Informativ Kombtar.

  T gjitha kto organe t bashkrendojn punn urgjentisht n baz t fakteve t mbledhura dhe t vendoset pr Ekstradimin e Eksarkut Patriarkal Anastasios Janullatos nga Shqipria si nj njeri i padshirueshm dhe i dmshm pr kombin ton dhe i pameritueshm pr Fronin e Kryepeshkopit t Shqipris dhe as si Eksark apo si Peshkop Misionar i Prkohshm. Pr kt krkohet dhe miratimi i ktij ligji sa m par.

  Pr ndjekjen e ksaj shtje duhet t merret dhe t angazhohet seriozisht edhe Gjykata Kushtetuese.
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: shtja Janullatos, nj dokument i dhjetorit 1992

  O ti sa do na shesesh artikullin ne fjale si "ceshtje kombetare", Po c`pune ka Anastasi me ceshtjen kombetare dhe as fete e tjera,
  Kryepiskopi Anastas eshte me se i ligjshem dhe kanonin, ne Krye te Kishes Orthodhokse te Shqiperise,..Ai i pranua nga te dy presidentet e asaj kohe, nga Ramiz Alia, si Eksark dhe nga Sali Berisha, si Kryepiskop,..Ai erdhi ketu me zgjedhjen e Patriarkanes Ekumenike, dhe s`kishte se si te mblidhej Sinodi per te zgjedhur sepse Sinodin e kishte shkaterruar rregjimi komunist, ne keto raste nderhyn Patriarkana si nene e dhembshur dhe ndihmon bijte e saj,
  Le te tregojne autoret e kesaj akuze, dhe le t`i faktojne ato e te na thone se cilin ndau "me dysh" Fortlumturia e Tij dhe se cfare demi i paska shkaktuar dhe i shkakton Anastasi interesave kombetare e fetare te Shqiperise,..ne shkrim nuk jepet asnje fakt, qofte edhe i vogel,..qe te implikoje Kishen Orthodhokse dhe Kryepiskopin Anastas ne veprimtari percarese dhe antikombetare, perkundrazi.
  Cili martir eshte marre neper kembe nga Kryepiskopi Anastas, se s`po e marrim vesh,..martire prej 100 vjetesh e me shume me pare??? C`lidhje ka Kryepiskopi me keta martire dhe ekzekutuesit e tyre.,, dhe si ka mundesi te akuzohet Anastasi se ka ulur dinjitetin e popullit shqiptar?? Perkundrazi ne keta 23 vjet, fale Tij Shqiperise dhe shqiptareve , i ka dale njefare nami i mire dhe eshte permiresuar imazhi i tyre ne syte e botes.
  Konkluzioni i fundit, se nje i huaj nuk mund t`i doje shqiptaret, nuk qendron,..Kryepiskopi eshte i Krishtere, ai i do te gjithe njerezit pa dallim race, gjuhe, kombesie, ngjyre, ..etj, dhe aq ne teper shqiptaret qe jane gati-gati bashkekombasit e tij,..i ka dashur shqiptaret shume dhe vazhdon t`i doje, bile me shume se sa shqiptaret duan njeri tjetrin...

  Keshtu qe te gjithe akuzat e stisura 21 vjet me pare, bien poshte teresisht, ashtu sic bien poshte edhe akuzat e 21 diteve me pare, te gjitha te sajuara nga "shites" reklamues te nje malli, te skaduar,
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 05-10-2013 m 07:03
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime

  Pr: shtja Janullatos, nj dokument i dhjetorit 1992

  Jemi popull i mjere. Popull debil. Popull qe na e kan roberuar trurin. Ne mbrojme armiqet e kombit. Janullatosit( bashke me ata qe e sollen ne Shqipri) i thefte dreqi qfen se edh shqiptart ortodoks i kan percare.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 4. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: shtja Janullatos, nj dokument i dhjetorit 1992

  Citim Postuar m par nga iliria e para Lexo Postimin
  Jemi popull i mjere. Popull debil. Popull qe na e kan roberuar trurin. Ne mbrojme armiqet e kombit. Janullatosit( bashke me ata qe e sollen ne Shqipri) i thefte dreqi qfen se edh shqiptart ortodoks i kan percare.
  Armiqte e vetes sone jeni ne shqiptaret, prandaj nuk u jemi mirenjohes atyre qe na duan vertet te miren
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: shtja Janullatos, nj dokument i dhjetorit 1992

  Mashtruesit e varfer edhe pas 20 vjetesh nuk vene mend dhe riciklojne te njejtat genjeshtra poshte e lart:

  Po do te mesosh te verteten per Kryepeshkopin Anastas, lexo se cfare ka thene njeriu i Ramiz Alise, ish drejtuesi i Akademise se Shkencave te Shqiperise, Prof. Dr. Ylli Popa qe shkoi ne mision te takimit dhe njohjes me Kryepeshkopin Anastas ne Athine, para se ky te vinte ne Shqiperi:

  http://www.forumishqiptar.com/thread...tas-Janullatos

  Sa per At Artur Liolin, mund te lexosh me poshte se cfare ka thene ai per Kryepeshkopin Anastas se bashku me te vellain e tij, Hiresine e Tij Nikon, qe drejton dioqezen orthodhokse shqiptare ne Amerike:

  http://www.forumishqiptar.com/thread...C3%ABrin%C3%AB

  Ata qe shpifin ndaj njerezve te Zotit, nuk kane per te njohur meshiren e Perendise kur ta gjejne veten para fronit te Krishtit.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 07-10-2013 m 13:05

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  18
  30 falenderime n 26 postime

  Pr: shtja Janullatos, nj dokument i dhjetorit 1992

  Degjova qe ne krye te myslimaneve do sjellin nje hoxh Turk.....shume te zotin lool
  Nderkohe ne krye te ortodokseve vazhdon te jete nje prift grek....shume i zoti lool
  Ne krye te institucioneve fetare duhet te jene Shqiptare.
  Kete gje besoj une e duan te gjithe besimtaret me origjine Shqiptare.
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2013
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: shtja Janullatos, nj dokument i dhjetorit 1992

  kete tem e kisha hapur une ku dhe rijolla kete vidoi dhe pa u mbushur dy dit me perjashtuan nga forumi,te shpresojm te mos behet e modes qe antart e forumit te perjashtohen per pikpamje personale se duan nje fe apo nje tjeter,ne kete rast do thoja qe eshte totalisht idiotesi.

  Mir e ka ky shitsi Ne krye te institucioneve fetare duhet te jene Shqiptare. Pse u dashka te pranojme kryepeshkop apo hoxh nje shtetas te huaj,kjo eshte ulje per kombin shqiptar ka shqipria sa te duash njerz te denje per te qen ne krye te sekteve fetare shqiptare,dua te them kur kemi baban biologjik skemi pse ti therrasim baba njerkut,ky eshte mendimi im,pavarsisht se shof shum ofendime ne forum per eshtje feje dhe preferenca personash dhe fesh ,turp kur nuk duam njeri tjetrin na duhet te duam te huajin.Ne si ndahemi dot idiotizmave . 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2013
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: shtja Janullatos, nj dokument i dhjetorit 1992

  Do shpetoj me qen se sjam une autori i kesaj teme te mos jem perseri i perjashtuar per publikimin e vidios,me gjithse ndoshta esht e modes perjashtimi edhe pse nuk jemi pjes e ofendimeve dhe fyerjeve ndaj stafit dhe forumistave,tepakten une personalisht jo faleminderit.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2013
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: shtja Janullatos, nj dokument i dhjetorit 1992

  Jemi i vetmi popull qe ndikohemi nga e keqja,pavarsisht kemi mbi jetu por kemi i tkeqe qe s rrespektojm njeher kombesin pastaf fen qe dote thot te kesh komb dueht ti kthehesh fes e te parve tane e cila e para dhe e fundit duhet te jet krishterimi,nuk eshte me rendesi nese je katolik apo ortodoks thjesht ka emrin ndryshim bindja fetare eshte e njejt.

 10. #10
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Pr: shtja Janullatos, nj dokument i dhjetorit 1992


 11. #11
  i/e regjistruar Maska e pellazg iliria
  Antarsuar
  02-11-2011
  Postime
  30
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: shtja Janullatos, nj dokument i dhjetorit 1992

  Desha te dija sate paguajne ty Ilias Spiros
  Kisha e nderuar Autoqefale Shqiptare duhet ta kete
  Kryepeshkopin SHQIPTAR me renje e dege
  e ky Janullatosi yt eshte vetem agjent i asfalise
  e ka ardhur vetem per vorioepirin,
  meso historine qirio ilias spiros.
  Mund te jeshe Ortodoks por nuk je njeri i perendise
  por ti janullatosi yt jeni djaj nen veladon

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: shtja Janullatos, nj dokument i dhjetorit 1992

  Janullatos kreu nje detyre te tij te shenjte duke pervetesuar(mbase rishenjteruar) dicka te te tij perdhosur, meqe ai, permes praktikave, e pretendon zotin ngahere mirepo keto jane kohera te turbullta dhe nuk e dime a e pretendon(udhezon) zoti ate, i cili gati gjithnje vetem kur mallkon nje planet eshte edhe konkretisht ne terren dhe pa dhune shpesh i denon ithtaret e tij historike qe kane gabuar.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •