Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1

  Vjollca Spaho

  Shkeputur nga vellimi poetik "Po te shkruaj..."

  Ēast

  Vij tek ty e dhembja mė qeshet nė gjoks,
  mė pikon shpirti tė tė shoh e dot s'tė shoh.
  Afrohem mbi ty e sytė mė ēmėnden,
  ty tė tė puth e vetė shėmbem.

  Tė qaj nuk dua, tė qeshem nuk mundem,
  mendja mė ėshtė trazuar, s'di ku humbem...
  Mbytur nė lot plot gaz e vaj,
  pa mundur tė tė puth, pa mundur tė tė qaj...


  Nė ėndėrr

  Nė ėndrrat e mia gjithnjė ėshtė deti.
  Ēudi, sa i dėshiroj ėndrrat dhe detin!?
  Nė tisin e ėndrrės lėkundem me ėndje,
  pa materie, ėmbėlsisht...
  Ngjitur pas teje qė s'je pėllumb,
  por aromė dhe mall je,
  bashkim zemrash e pasioni,
  qė si spirancė depėrton,
  nė trurin tim tė fishkur nga ėndrrat me ty.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. 2 antarėt mė poshtė falenderuan shigjeta pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bsdev (01-03-2017),EXODUS (15-10-2013)

 3. #2

  Pėr: Vjollca Spaho

  Mbrėmje pa hėnė

  Ranė gjethet e fundit tė vjeshtės sė vonė,
  dallėndyshja e fundit larg e ngriti folenė.
  Ėndėrroj njė mbrėmje, buzėdetit me dallgė,
  dallga tė ma njomė fytyrėn e tharė.
  E nė heshtjen terr tė mbrėmjes pa hėnė,
  detit t'i uluras fjalė plot magji,
  t'i hap zemrėn dhe pastaj tė ma marrė,
  ashtu tė ngrirė, mes dallgėve tė ma shkrijė.


  * * *

  S'habit kėnd,
  qė zgjohem nė mes tė natės
  pėr tė mbajtur nė sy ėndrrėn me ty.
  S'habit kėnd kur them,
  qė hėna nė dritaren time,
  zgjatet tė shikojė njė tjetėr ēast dashurie…
  tė cilin e ktheva nė pėrjetėsi.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •