Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 31
  1. #1
    i regjistruar Maska e RONI
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Europe world
    Postime
    58

    Question Kam nje pyetje qe me mundon

    Pershendetje!
    Kam nje pyetje qe ja bej vetes ,por nuk arrij te gjej pergjigje.

    Duke ditur se gjithcka qe na rrethon eshte e krijuar,trasformuar,kombinuar...dhe kur nuk arrijme ta shpjegojme( per mungese te informacioneve apo kapaciteteve tona njerzore) e lidhim ate me dicka hyjnore..domethene e ka krijuar zoti.Deri ketu jam dakort.Zoti krijoj universin,asigje nuk del nga hici..te pakten deri sot keshtu mendojme.


    Pyetja ime eshte: Kush e krijoj ZOTIN ?
    njoftime.al

  2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar RONI pėr postimin:


  3. #2
    i/e regjistruar Maska e Lonide
    Anėtarėsuar
    31-08-2013
    Vendndodhja
    aty ku ka shqiptar
    Postime
    58

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Zoti eshte vet krijues , mbi gjithcka dhe gjithcka qe na rrethon ne 4 skajet e hapsieres ....pra Zoti eshte vet krijues

  4. #3
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga Lonide Lexo Postimin
    Zoti eshte vet krijues , mbi gjithcka dhe gjithcka qe na rrethon ne 4 skajet e hapsieres ....pra Zoti eshte vet krijues
    Zoti t'a tha ty, apo j'a mbyte nga mėndja jote ?
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Wordless pėr postimin:

    Scion (03-10-2013)

  6. #4
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Nese quhet Krijues , do te thote qe Ai krijon , nese quhet krijese , do te thote qe eshte e krijuar .

    Injoranca sot eshte se njerezit nuk dine termat me elementar .
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  7. 2 antarėt mė poshtė falenderuan daniel00 pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

    Elytony (03-10-2013),loneeagle (01-10-2013)

  8. #5
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    Nese quhet Krijues , do te thote qe Ai krijon , nese quhet krijese , do te thote qe eshte e krijuar .

    Injoranca sot eshte se njerezit nuk dine termat me elementar .
    Hmmm edhe prindrit jan krijues. Edhe mjeshtrit e ndryshem jan krijues. Po edhe ato dikush i ka kriju apo jo?
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar derjansi pėr postimin:

    Scion (03-10-2013)

  10. #6
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Njerezit , nuk krijojne dot jete , kjo eshte nje enderr e vjeter laboratoresh. Pjelloria ? Edhe kafshet e bejne .
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  11. #7
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    Njerezit , nuk krijojne dot jete , kjo eshte nje enderr e vjeter laboratoresh. Pjelloria ? Edhe kafshet e bejne .
    Dy prinder krijojn ni jete ska rensi njerez apo kafsh
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  12. #8
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anėtarėsuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga RONI Lexo Postimin
    Pershendetje!
    Kam nje pyetje qe ja bej vetes ,por nuk arrij te gjej pergjigje.

    Duke ditur se gjithcka qe na rrethon eshte e krijuar,trasformuar,kombinuar...dhe kur nuk arrijme ta shpjegojme( per mungese te informacioneve apo kapaciteteve tona njerzore) e lidhim ate me dicka hyjnore..domethene e ka krijuar zoti.Deri ketu jam dakort.Zoti krijoj universin,asigje nuk del nga hici..te pakten deri sot keshtu mendojme.


    Pyetja ime eshte: Kush e krijoj ZOTIN ?
    Pyetja yte eshte shume direkte...per mendimin tim pa pergjigje.
    Ne besojme se Zoti ka krijuar gjithcka...pra besojme, kupton? Nuk besojme se ate (Zotin) e ka krijuar dicka.
    Kush mundohet ne kete pytje te jep pergjigje, do te jet vetem mund i kot.

  13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Sami Hyseni pėr postimin:

    derjansi (01-10-2013)

  14. #9
    i regjistruar Maska e RONI
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Europe world
    Postime
    58

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Prsh,ne radhe te pare ju falenderoj per pergjigjet.
    Nese konkluzioni eshte qe zoti ka dal nga hici...domethene nuk ka qene vullneti apo opera e dikujt tjeter..atehere une nuk besoj ne zot...sepse edhe une(kur them une, e kam fjalen toka apo njeriu) mund te kem dal nga hici.

    Mos ma merni per provokim..por eshte thjeshte nje pyetje e thjeshte dhe direkte ku nuk gjej pergjigje.

    Me respekt
    Roni
    njoftime.al

  15. #10
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Asgje e dale nga hiēi nuk mund te ekzistoje , hiēi nuk sjell ne ekzistence asgje , nje hapesire boshe nuk krijon .
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  16. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Ne fillim duhet te dish apo ndash dicka, qe mendoj se eshte thelbesore. Duhet te dish cdo te thote krijese, dhe cdo te thote Krijues. Pra duhet te dish definicionin e plote te te kuptuarit te se ciles prej ketyre dy fjaleve, per te kuptuar kete qe do te them. Shpesh here ne themi ne jeten e perditshme, sot krijova nje poezi apo nje pikture. Duhet thene se pavareisht se ne e quajme krijim, ne fakt, produktet qofte fizike apo intiligjence e shpriterore, nuk jane krijim i yni. Ato gjenden tek ne sepse Krijuesi naj ka dhene, dhe ne permes tyre arijme te realizojme qofte projekte, pikture, objekte, paisje e tjera. Pra fjala "krijova", ne fakt nuk ka kutpimin e vertete te krijimit. Krijuesi krijon nga "azgjej". Ky eshte krijimi. Krijesa e ka te pamundur te krijoje,( ne sensin qe sapo thashe) sepse atehere nuk do te ishte me krijese, por do te ishte krijues.

    Cdo te thote krijese.
    Krijese do te thote, qe nje Qenie me e larter ne te gjitha parametrat intiligjence dhe fuqie, te ka dizajnur e modeluar simbas deshires dhe pelqimit te tij. Po keshtu, krijesa ne thelb te vet, nuk ka aftesi te kirjoje vetveten. Shpesh here njerzit mendojne gabim kur thone se, ne jemi krijuar nga prinderit. Nese kjo do te ishte e vertete, atehere kirjesa nuk do te kishte nje fillim, me pak fjale, pyetja do te vazhdonte ne infinit, duke pyetur: po ate kush e krijoi? Pra kur ju pyesni se kush e krijoi Zotin, kjo do te thote se nuk ke te qarte cdo te thote krijese, dhe cdo te thote Krijues. Por nese do te mesosh thelbeissht se cod te thote krijese dhe Krijues, atehere eshte e thjeshte per te pranuar dhe kuptuar te verteten
    Cdo te thote Krijues.
    Krijuesi eshte suprem, i Plotfuqishem, i Vetem dhe i pakrijueshem. Nese Krijeusi do te krijohej, atehere nuk do te ishte me krijues, por do te quhej krijese, dhe pyetja dot e vazhdonte deri ne infinit, dhe kurre nuk do te mund te gjenim te verteten. Psh teoria e Evolucionit, eshte e deshtuar sepse pyetja vazhdon deri ne infinit, dhe pergjigje nuk mer. Evolucionistet i rendisin gjerat ne nje radhe te caktuar, duke treguar thjesht vetem nje perjudhe te limituar kohore, edhe pse ajo mudn te shtrihet( simbas tyre) ne miljarda vite. Pyetja perseri vazhdon: por para ketyre miljarda vitesh, kush i krijoi ato? Ti si evolucionist mund te futesh perseri nje perjudhe tjeter kohe me miljarda vite, por perseri pyetja vazhdon dhe keshtu cikli ecen ne infinit. Perse? Sepse nuk pranohet Krijuesi, i cili smund te krijohet. Kur ti arin te konceptosh dhe te pranosh se Krijuesi eshte i pakrijueshem, pyetja mer pergjigje. Nuk e di se sa mund te me kesh kuptuar ne kete sqarim apo konceptim qe une solla. Mos haro dy gjera, pa te cialt kurre nuk do te arrish te njohesh te verteten. C'do te thote krijese, dhe c'do te thote Krijues. Kur ti te maresh definicionin e plote per kuptuar thelbesisht keto dy fjale, atehere gjithshka eshte fare e thjeshte.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 02-10-2013 mė 23:58

  17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar deshmuesi pėr postimin:

    rag79 (04-10-2013)

  18. #12
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga RONI Lexo Postimin
    Pershendetje!
    Kam nje pyetje qe ja bej vetes ,por nuk arrij te gjej pergjigje.

    Duke ditur se gjithcka qe na rrethon eshte e krijuar,trasformuar,kombinuar...dhe kur nuk arrijme ta shpjegojme( per mungese te informacioneve apo kapaciteteve tona njerzore) e lidhim ate me dicka hyjnore..domethene e ka krijuar zoti.Deri ketu jam dakort.Zoti krijoj universin,asigje nuk del nga hici..te pakten deri sot keshtu mendojme.


    Pyetja ime eshte: Kush e krijoj ZOTIN ?
    Zotin e krijuan njerzit , ne pamundesi per te shpjeguar sesi ndodhin fenomene/gjera te ndryshme , njeriu krijoi dicka te mbinatyrshme .
    Askush se ka pare apo prekur Zotin.
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  19. #13
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga Izadora Lexo Postimin
    Zotin e krijuan njerzit , ne pamundesi per te shpjeguar sesi ndodhin fenomene/gjera te ndryshme , njeriu krijoi dicka te mbinatyrshme .
    Askush se ka pare apo prekur Zotin.
    E mbinatyrshmja ekziston tek perfeksioni i krijimit dhe gjithe ligjesite e tij .

    Cfare do themi ? Qe nuk ka valle asnje konstante universi , qe nuk ka rregull dhe kompleksitet te jashtezakonshem ne te njejten kohe ?

    E kam thene diku pse njeriu mohon Zotin dhe po e citoj per sa te perket ty : faktet lidhen me rrafshin personal te jetes , si mund te besoje dikush qe ne jeten e vet s'mund te ktheje dot kurre mbrapa dhe te pendohet ? Ketu eshte thelbi i mohimit te ēdo urdherimi te drejte te Zotit . S'eshte fjala aspak per mite te lashta por per jete te ditperditshme qe nese e sheh ne driten e ndergjegjies , eshte mizerabel . Ky eshte thelbi i mohimit , revolta ndaj ndergjegjies dhe natyres njerezore nga ajo kafsherore qe predikohet prej evolucionit dhe ateizmit .
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  20. #14
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anėtarėsuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga RONI Lexo Postimin
    Pershendetje!
    Kam nje pyetje qe ja bej vetes ,por nuk arrij te gjej pergjigje.

    Duke ditur se gjithcka qe na rrethon eshte e krijuar,trasformuar,kombinuar...dhe kur nuk arrijme ta shpjegojme( per mungese te informacioneve apo kapaciteteve tona njerzore) e lidhim ate me dicka hyjnore..domethene e ka krijuar zoti.Deri ketu jam dakort.Zoti krijoj universin,asigje nuk del nga hici..te pakten deri sot keshtu mendojme.


    Pyetja ime eshte: Kush e krijoj ZOTIN ?
    1. Atė qė e ndjej me shqisat e mia,nuk dyshoj nė ekzistencėn e tij. Kjo ėshtė e vėrteta logjike,e pranuar,e gjithėnjohur. Mirėpo,ėshtė evidente dukuria qė kur nė mesditė shkoj nėpėr shkretėtirė,e mė paraqitet qartė nė sy njė liqe i vogėl,e kur tė arrijė deri te ai shok vetėm rėrė (zallė),sepse atė qė kam parė ka qenė fatamorganė. Apo tek ne,kur ėshtė shumė nxehtė dhe nė asfalt nga largėsia shohim disa 'puse' me ujė por kur arrijmė,shohim asgjė pos asfalt. (Mashtrim i shqisės)

    Allahu e pėrmend kėtė dukuri:"E,veprat e atyre qė nuk besuan janė si valėt (rrezet e diellit) nė njė rrafshinė ku i etshmi mendon se ėshtė ujė derisa kur t'i afrohet nuk gjen asgjė..." [en-Nur,39]

    E fus lugėn nė gotėn me ēaj dhe e shoh si tė thyer,por nuk ėshtė e thyer,nė realitet...(e dije se nuk ishte e thyer)

    Magjistari nxjerr nga xhepi i tij 20 lepuj njė nga njė...(mendja mashtrohet,sepse 20 lepuj nuk i zė njė xhep,as dy,as tre,as katėr xhepat)

    PARIM: Sendet,nė tė cilat shqisat gabojnė apo mashtrojnė,janė tė kufizuara,tė pakta dhe tė njohura. Nė kėto sende bėjnė pjesė edhe veprat e magjistarėve tė Faraonit,si edhe ajo qė sot magjistarėt e bėjnė nė cirk.

    2. Ekzistojnė gjėra qė nuk i kemi parė e as nuk i kemi ndier,por besojmė thellė nė ekzistimin e tyre,njėlloj sikur qė besojmė thellė nė ekzistimin e asaj qė e shohim dhe e ndjejmė.
    Jemi tė bindur thellė nė ekzistimin e Indisė dhe Brazilit ,e nuk i kemi vizituar asnjėherė. Besojmė se Leka i Madh ka pushtuar Persinė,ndėrsa Velid ibn Abdul-Meliku e ka ngritur xhaminė emevite,por nuk kemi marrė pjesė nė betejat e Lekės sė Madh as qė kemi qenė dėshmitarė tė ngritjes sė xhamisė Emevive. Prandaj,sendet nė ekzistimin e tė cilave besojmė por nuk i kemi parė,janė nė numėr mė shumė sesa ato qė i kemi parė (qytete,shtete,ngjarje historike...).

    PARIMI: Ashtu siē arrihet deri te bindja e fortė pėrmes shqisave dhe vėshtrimit,po ashtu arrihet edhe pėrmes dėshmive tė transmetuesve,nė sinqeritetin e tė cilėve besojmė pėrmes lajmėve tė vėrteta.

    3. Shembulli i shpirtit dhe shqisave ėshtė sikur shembulli i njeriut tė cilin sundimtari e ka burgosur nė kėshtjellė,duke ia mbyllur tė gjitha dyert dhe dritaret dhe duke mos i lėnė asgjė,pėrveē disa vrimave tė vogla - tė ēarave nė muret e kėshtjellės,pėrmes tė cilave shikon lumin qė rrjedh nė anėn lindore,vrima nga e cila shihet kodra qė gjendet nė anėn pėrendimore,vrima e cila shikon pallatin,i cili ngrihet nė anėn veriore dhe vrima nga e cila shikon fushėn qė shtrihet nė anėn jugore.

    Burgu ėshtė shpirti,kėshtjella ėshtė trupi,ndėrsa virmat janė shqisat. Shqisa e tė pamurit mbikēyr botėn e ngjyrave,shqisa e tė dėgjuarit botėn e ngjyrės,shqisa e tė dėgjuarit botėn e zėrave,shqisa e shijimit botėn e shijeve...etj.

    Kur i burgosuri vėshtron pėrmes vrimės nga e cila shikon lumin,nuk e sheh tė tėrin,por vetėm njė pjesė tė tij. Unė nuk e shoh bubrrecin kur lėvizė nė largėsi prej tri miljesh edhe pse e di se burreci ekziston atje,as qė i shoh bakteret dhe mikroorganizmat nė gotėn e ujit tė pastėr,edhe pse nė gotė gjenden me miliona baktere.

    Pastaj,ai bubrrec posedon zė,po unė nuk e dėgjojė,ose unė nuk e ndiej erėn e sheqerit edhe pse bubrreci dhe miza e ndiejnė dhe vėrsulen tek ai.

    -Madje,a nuk ėshtė e mundur qė ndėrmjet botės sė ngjyrave,mbi tė cilėn vigjėlon syri,dhe botės sė zėrave mbi tė cilėn vigjėlon veshi,tė ekzistojė njė botė tjetėr,tė cilėn nė thelb nuk e njoh,sepse nuk posedoj shqisa pėr njohjen e saj?

    - A nuk ėshtė e mundur qė ndėrmjet lumit e kodrės - nė raport me tė burgosurin e kėshtjellės - tė ekzistojė njė kopsht i madh tė cilin ai as nuk e sheh as nuk e njeh,sepse nuk gjenė vrimė pėrmes sė cilės do ta vėshtronte? Prandaj,a ka tė drejtė qė pėr shkak qė nuk e sheh,ta mohoj ekzistimin e tij?


    PARIMI: Nuk kemi tė drejtė qė ta mohojmė ekzistimin e diēaje pėr shkak se shqisat tona tė kufizuara nuk e ndiejnė. (Nuk e pėrceptojnė)

    4. Mungesėn e shqisave e pėrmbush imagjinata,apo fantazia. Unė edhe pse nuk jam nė gjendje ta shoh shtėpinė time nga Meka nė Damask,jam nė gjendje ta paraftyroj sikur e shoh.

    A jam nė gjendje tė paraftyroj (imagjinoj) diē qė me shqisa nuk e kam ndier?

    Imagjinata sipas mendimit tė psikologėve ėshtė dyllojėshe:

    - Destruktive,siē ishte paraftyrimi i shtėpisė nga Meka nė Damask.

    - Kreative apo konstruktive,siē ėshtė imagjinata e poetėve,piktorėve,artistėve etj.

    Nė statujėn e Mėzatit asirian me krahė nė Muzeun e Parisit nuk ka asgjė tė jashtėzakonshme,pėrveē qė skulptori ka marr kokėn e njeriut dhe e ka vendosur nė trupin e mėzatit,e pastaj ia ka shtuar krahėt e shpendit.

    Poashtu shtaza e quditshme tė cilėn e ka paraftyruar Kazivi,si dhe fantazia e poetėve,sado thellė qė kanė hyrė nė fushėn e metaforave,krahasimeve,metonimive dhe hiperbolave magjike,ato nuk dalin nga suazat e bashkimit tė pjesėve - tė shpėrndara e tė shkapėrderdhura nga realiteti.

    Ose,sikur tė thelloheshim edhe mė tepėr nė bashkimin e jashtėzakonshėm tė kėtyre (pjesėve nga realiteti),do tė vėrenim se edhe vet imagjinata ėshtė e pafuqishme t'i marrė me mend tė gjitha ato sinteza. Pėrshembull,njė pjesė nga bota e ngjyra dhe njė pjesė nga bota e zėrave dhe thuani: Se a ka kėnduar ndonjė kėngėtar melodi me aromė tė pakėndshme,apo era pėrkatėse ėshtė e ngjyrės sė kuqe,e pastaj,kėtė fotografi ia paraqitni imagjinatės suaj dhe do tė shihni se nuk jeni nė gjendje qė ta paraftyroni. Ne nuk jemi nė gjendje tė paraftyrojmė melodinė me aromė,e as erėn e kuqe.


    PARIMI: Imagjinata njerėzore ėshtė nė gjendje ta pėrfshij vetėm atė deri te e cila kanė arritur shqisat.


    Zoti, Krijuesi juaj tė solli mjaftė argumente madje nė veten tėnde qė t'a besosh Atė pra,

    MOS I TEJKALO KUFIJTĖ!!


    Paqe!

  21. #15
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Pyetja ime eshte; A po krijon Zoti akoma apo u mjaftua me kaq?
    Feelings change - memories don't.

  22. #16
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga RONI Lexo Postimin
    Pyetja ime eshte: Kush e krijoj ZOTIN ?
    Secilin krishter qe beson Biblen beson se Perendia eshte tashme i perjetshem. Perendia i Bibles nuk eshte sikur perendite pagane qe martohen e lindin dhjetera perendi te tjere. Kur te krishteret thone se Jezusi u lind nga virgjeresha Mari ata po nenkuptojne se Perendia vetem hyri ne boten tone, pra u misherua e jo se Jezusi filloi te ekzistoje prej atij momenti kur u lind ne kete bote.
    Nese te duket e logjikshme qe Perendia te kete nje Krijues atehere kjo do te na dergonte ne 'krijime Perendish' deri ne infinit gje qe do te dilte e pa logjikshme. Kush krijoi Perendine? 'Perendine krijoi nje Perendi tjeter', po kete Perendi kush e krijoi?! Nje tjeter Perendi tjeter etj. etj pra deri ne infinit.. Bibla le te kuptoje se Perendia ekzistonte nga perjetesia dhe nuk ka krijuar zotera tjere, perpos engjuj, njerez, galaksi, planete etj. Te krishteret e pranojne se Perendia ka ekzistuar gjithmone dhe kjo duhet te jete e logjikshme per secilin besimtar qe beson ne Krijuesin. Perendia ekzistonte nga perjetesia.

  23. #17
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anėtarėsuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Edhe une mendoj se zoti nuk eshte gje tjeter vecse sajese e njerezimit per te krijuar nje ide mbi ate qe nuk arrin ta kuptoje. ( Edhe pse do te deshiroja shume qe te ekzistonte nje zot i cili eshte i drejte dhe rregullon gjithcka, por nuk mendoj se ekziston dicka e tille.) Tani pervec pyetjes tende dua te shtroj dhe une nje pyetje per besimtaret.
    Besimtareve : Ju thoni se zoti krijoi gjithcka ne 6 dite . Pra ai krijoi gjithcka qe na rrethon. Dua te di pse dreqin e krijoi ai te keqen si koncept ? Gjithashtu ju thoni se une jam nje krijese e Zotit. Pra ai me krijoi mua me te gjitha vecorite e mia. Ai mund te me kete bere te mire , te keq, te bardhe te zi apo ku di une.... ne rastin tim une qellova (apo ai me krijoi si thoni ju) dyshues e qe nuk beson ne egzistencen e zotit. Hitleri qelloi gjeni i lige. Karakteristika ime prej dyshuesi eshte mekat, ligesia e Hitlerit nje mekat akoma me i madh. Tani pse dreqin duhet te quhem une mekatar kur te keqen brenda meje nuk e krijova une por ajo gjendej tek mua qe ne fillim te krijimit tim? Pra pse duhet te na ndeshkoje krijuesi yne per dicka qe nuk e kemi bere ne si individe por per dicka qe na e "instaloi" ai? A nuk duhet te kryeje ai nje lloj vetndeshkimi ne vend qe te na ndeshkoje ne "mekatareve" ? A nuk e shpiku zoti "mekatin" meqe eshte krijuesi i cdo gjeje ?
    Ps. Ju do thoni se zoti na ka thene qe duhet te mposhtim te keqen po cte bej un qe nuk mundem sepse jam i dobet. Cte bej une se ai mua me ka krijuar te dobet? He si me thoni ? Esht faji im?

  24. #18
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    O Mesia4ever , a nuk te ka mjaftuar se sa pallavra te ka keputur kjo e lartpermendura neper tema sa ja jep kenaqsine qe te bej interesanten ? A nuk e sheh cektesine e argumenteve te njerezve qe rrojne veē me hipokrizi qe as vete nuk i besojne por vetem e vetem per te mohuar Zotin i cili eshte mbi gjithēka keta lloj njerezish na flasin per romeo e zhuljeta , per romanca e per balada .

    A nuk e di se nuk jane njerezit qe sjellin ne besim por fuqia e Perendise ? Bibla thote qe Perendia i njeh te vetet , dhe kush e ka kerkuar Zotin , nuk ka ngelur pa pergjigje e ai qe ka trokitur i eshte hapur . Keshtu qe nese ke nge per bashkebisedime femerore besoj se ka mjaft qe Perendine e duan dhe e adhurojne , e sa per keto qe sillen verdalle neper tema dihet qe sillen veē per te perulur besimtare dhe per te ngritur veten , e pastaj te qeshin e te kenaqen. Te qeshura trashamane fallco chatistesh qe rrine duke postuar nate dite nga dy rreshta deri ne mijra here njesoj. Le te qeshim qe te besojme se jemi te lumtur

    Kam pershtypjen qe do te vazhdosh avazin tend, por besoj se t'u be e qarte qe e hedh margaritarin ne lluce, Bekime !
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga daniel00 : 04-10-2013 mė 11:38
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  25. #19
    i/e regjistruar Maska e Kanina
    Anėtarėsuar
    14-10-2010
    Postime
    542

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga RONI Lexo Postimin
    Pershendetje!
    Kam nje pyetje qe ja bej vetes ,por nuk arrij te gjej pergjigje.

    Duke ditur se gjithcka qe na rrethon eshte e krijuar,trasformuar,kombinuar...dhe kur nuk arrijme ta shpjegojme( per mungese te informacioneve apo kapaciteteve tona njerzore) e lidhim ate me dicka hyjnore..domethene e ka krijuar zoti.Deri ketu jam dakort.Zoti krijoj universin,asigje nuk del nga hici..te pakten deri sot keshtu mendojme.


    Pyetja ime eshte: Kush e krijoj ZOTIN ?
    kane mijera vjete qe njerezimi do ti pergjigjet kesaj pyetjeje por cuq cuq deri tani nuk ka gjetur nje pergjigje bindese. keshtu qe deri tani mbetet vetem ceshtje besimi ti e beson apo nuk e beson apo beson dicka tjeter qe eshte ne kudnershtim me te parat. pra mbetet personale per cdo njeri dhe sejcili krijon idene e vete mbi zotin dhe universin. feja e shikon zotin si dicka qe thjesht ka ekzsittuar gjithmone ne kohe dhe hapsire nuk ka fillim dhe fund ne asnje aspekt dhe fuqit e tija jane pa kufij. ka te tjere qe nuk besojne ne zot ateistet psh, ka shume forma te tjera besimesh apo mosbesimesh(i cili eshte besim ne vetevete) por te gjitha mbeten besime pa nje shpjegim llogjik me baze rregullash dhe ligjesh.
    personalisht mendoj se zoti ekziston por forma e tije nuk eshte ajo qe konceptojme ne menyren klasike apo koncepti klasik i tije eshte pak i gabuar por jo shume ndryshe nga sa une e mendoj. une thjesht mendoj se zoti eshte vete bota ne te cilen ne jetojme, ajo qe shohim dhe nuk shohim ne te gjithe tertesine dhe kompleksitetin e vete, perfshire dhe ne vete me boten tone te jashtme dhe te brendeshme. te besosh ne zot nuk do te thote gje tjeter vecese te jesh ne harmoni me boten me universin dhe normal dhe ate tonen te brendshme si pjes e jona por dhe e gjithesis. per te pasur nje shendet te mire nga ana fizike ne duhet te ruajme disa ekuilibra dhe parametra fiziologjik metabolik etj etj te cilat duhette jene ne harmoni ose ne ekuiliber ne aspektin e brendshem te trupit tone fizik por edhe ne lidhje me boten e jashtme natyrore dhe fizike(ngrohte ftohte, lagesht thate,ndotje paster etj) me tecilen ne japim e marin ne cdo moment te jetes tone. po keshtu edhe ana shpirterore dhe/ose psikologjike duhet te jete ne harmoni me boten tone te jashtme dhe po ashtu dhe me vetveten ne cfare menyre une sdi te jap nje sqarim te sakte por mendoj se nje lidhje ka dhe en ekte aspekt me boten dhe me universin. dy bote(e brendshme dhe e jashtme) qe ndikojne shume njera tjetren. neve jemi pasqyrim e botes jashte ne jemi te bere njelloj si bota jashte psh nga ana fizikie ndryshime eshte vetem ne aparenc se ne shohim forma te ndryshme fizike dhe na duket sikur jane ndryshe por tani e dime se ne thelb te pakten nga ana fizike jem te perbere dhe funksionojm nga e njejta materie dhe nga te njejtat ligje si bota jashte nesh. kjo mua me ben te besoj se bota jashte ne njefare menyre edhe jeton apo ka nje lloj shpirti dhe emocione si edhe ne pasi ne jami pasqyre e saj sic edhe vete fete e ndryshme thone zoti na beri sipas shembelltyres se vete.
    tani problemi mbetet kush eberi boten apo zotin bashke me ne. ndoshta ceshtja eshte e thjeshte nese ka nate ka dhe dite nesa ka mire ka dhe keq dmth bota ka gjithmone te kunderten e vete. cdo gje ekziston, bashkekziton dhe bashkevepron me te kunderten e vete me te cilen mere dhe kuptim(ckuptim do kish e embla pa te hidhuren!! ckuptim do kish dita pa naten!!) edhe ekzistenca ka te kunderten e vete qe plotesohen dhe i japin kuptim njera tjetres. ne kete rast e kudnerta eshte ajo qe ne e quajme hici e cili eshtevetem nje koncept abtrakt pasi skemi nje ide te qarte per te. keshtu mendoj une bota vete ekziston sepse perderi sa hici meret si i mireqene atehere duhet te meret si e mireqene dhe ekzistenca apo bota apo zoti apo cfaredo qe ta quajme. kjo ishte ideja ime me pak fjale. ti tani do te duhet te krijosh apo te zgjedhesh idene tende te cilen ti do ta besosh.

  26. #20
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anėtarėsuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    O Mesia4ever , a nuk te ka mjaftuar se sa pallavra te ka keputur kjo e lartpermendura neper tema sa ja jep kenaqsine qe te bej interesanten ? A nuk e sheh cektesine e argumenteve te njerezve qe rrojne veē me hipokrizi qe as vete nuk i besojne por vetem e vetem per te mohuar Zotin i cili eshte mbi gjithēka keta lloj njerezish na flasin per romeo e zhuljeta , per romanca e per balada .

    A nuk e di se nuk jane njerezit qe sjellin ne besim por fuqia e Perendise ? Bibla thote qe Perendia i njeh te vetet , dhe kush e ka kerkuar Zotin , nuk ka ngelur pa pergjigje e ai qe ka trokitur i eshte hapur . Keshtu qe nese ke nge per bashkebisedime femerore besoj se ka mjaft qe Perendine e duan dhe e adhurojne , e sa per keto qe sillen verdalle neper tema dihet qe sillen veē per te perulur besimtare dhe per te ngritur veten , e pastaj te qeshin e te kenaqen. Te qeshura trashamane fallco chatistesh qe rrine duke postuar nate dite nga dy rreshta deri ne mijra here njesoj. Le te qeshim qe te besojme se jemi te lumtur

    Kam pershtypjen qe do te vazhdosh avazin tend, por besoj se t'u be e qarte qe e hedh margaritarin ne lluce, Bekime !
    O daniel nuk kam asgje kunder teje apo besimit tend. Por pse shan ? A nuk ka thene Jezusi ta hedhe gurin i pari ai qe nuk eshte mekatar ? A nuk je ti mekatar ?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga JuliusB : 04-10-2013 mė 11:50

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •