Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga JuliusB Lexo Postimin
    Edhe une mendoj se zoti nuk eshte gje tjeter vecse sajese e njerezimit per te krijuar nje ide mbi ate qe nuk arrin ta kuptoje. ( Edhe pse do te deshiroja shume qe te ekzistonte nje zot i cili eshte i drejte dhe rregullon gjithcka, por nuk mendoj se ekziston dicka e tille.) Tani pervec pyetjes tende dua te shtroj dhe une nje pyetje per besimtaret.
    Mendja nuk ka rol besues por dyshues , askush nuk e beson dot Zotin me ane te mendjes , por me ane te shpirtit , paēka se argumentet per mrekulline e krijimit jane pafund dhe kudo , si dhe te paperseritshem nga dora e njeriut . Por besimi eshte ne dimensionin shpirteror , dhe Fjala e Perendise nuk eshte per spekullime dhe ēoroditje, siē eshte filozofia qe vetem hedh hipoteza dhe kurre nuk jep pergjigje .

    Por ky eshte nje perdorim i mendjes jashte realitetit dhe jashte natyres njerezore por qe kthehet vetem tek egoja dhe tek karakteri imponues e sundues qe ka njeriu si egocentrist dhe per te marre ai vete pushtetin e te qenit Zot dhe pa pasur askend tjeter mbi te , ne menyre qe ēdo gje te jete relative dhe e mira si dhe e verteta te mos jene absolute por te manipulueshme , te jene sipas interesit, e ky eshte burimi i te liges se perhapur aq shume sot ne bote.

    Citim Postuar mė parė nga JuliusB Lexo Postimin
    Besimtareve : Ju thoni se zoti krijoi gjithcka ne 6 dite . Pra ai krijoi gjithcka qe na rrethon. Dua te di pse dreqin e krijoi ai te keqen si koncept ? Gjithashtu ju thoni se une jam nje krijese e Zotit. Pra ai me krijoi mua me te gjitha vecorite e mia. Ai mund te me kete bere te mire , te keq, te bardhe te zi apo ku di une.... ne rastin tim une qellova (apo ai me krijoi si thoni ju) dyshues e qe nuk beson ne egzistencen e zotit.
    E keqja nuk thuhet se u krijua nga Zoti por nga zgjedhja e lire , dhe Zoti nuk krijoi robote por njerez me vullnet e deshire , per ta ndjekur Zotin apo per ta mohuar ate. Te qenurit robote nenkupton qe ti do jesh vetem i mire; zgjedhja e lire e njerezve solli ne ekzistence te keqen , dhe dyshimi eshte i perkohshem, sepse asgje nuk rri dot pezull ne jeten e njeriut dhe ti ne udhekryqin tend , do besosh Zotin si Perendi dhe udheheqes te jetes tende , ose do kthesh krahet e do thuash qe Zoti nuk ekziston dhe do tallem ne lidhje me te sa here te bjere biseda ne menyre qe te jem i sigurte se nuk ekziston , siē bejne ateistet e ketij forumi .

    Citim Postuar mė parė nga JuliusB Lexo Postimin
    Hitleri qelloi gjeni i lige. Karakteristika ime prej dyshuesi eshte mekat, ligesia e Hitlerit nje mekat akoma me i madh. Tani pse dreqin duhet te quhem une mekatar kur te keqen brenda meje nuk e krijova une por ajo gjendej tek mua qe ne fillim te krijimit tim? Pra pse duhet te na ndeshkoje krijuesi yne per dicka qe nuk e kemi bere ne si individe por per dicka qe na e "instaloi" ai? A nuk duhet te kryeje ai nje lloj vetndeshkimi ne vend qe te na ndeshkoje ne "mekatareve" ? A nuk e shpiku zoti "mekatin" meqe eshte krijuesi i cdo gjeje ?
    Ps. Ju do thoni se zoti na ka thene qe duhet te mposhtim te keqen po cte bej un qe nuk mundem sepse jam i dobet. Cte bej une se ai mua me ka krijuar te dobet? He si me thoni ? Esht faji im?
    Karakteri prej dyshuesi nuk eshte mekat, mos thuaj pa e ditur , sepse Bibla inkurajon njerezit qe te hetojne zemren e tyre thelle edhe te hetojne Biblen , edhe ta shprehin ēdo lloj pakenaqsie apo paqartesie , ne Bibel jepen shpesh raste te njerezve qe kane hyre ne diskutim me Perendine dhe secili ka te drejten qe te sjelle pyetje dhe te kerkoje pergjigje . Ti ne pyetjet qe ben , Perendine e quan fillues dhe mbarues , ai eshte vertete Alfa dhe Omega , por Perendia nuk jane njerezit dhe njerezit nuk jane Perendia , secili eshte nje qenie me vete me zgjedhjet tona dhe mundesite tona , secili do t'i jepet per aq sa ka sjelle fryt dhe aq sa i eshte dhene nga Fryma e Perendise : dashuria, gėzimi, paqja, durimi, mirėdashja, mirėsia, besimi, zemėrbutėsia, vetėkontrolli.

    Ti e mbyll shkrimin qe nuk arrin dot, dhe nuk do te gjesh asnje besimtar te sinqerte qe te te thoje se ja arrin :

    Ja si shkruhet ne Bibel tek Letra e Romakeve Kapitulli 7 ne lidhje me kete dileme te perhershme te renies se njeriut ne mekat.


    14 Sepse ne e dimė se ligji ėshtė frymėror, por unė jam i mishė, i shitur mėkatit si skllav.
    15Sepse unė nuk kuptoj atė qė bėj, sepse nuk bėj atė qė dua, por bėj atė qė urrej.

    16Edhe, nėse bėj atė qė nuk dua, unė pranoj qė ligji ėshtė i mirė.

    17Por tani nuk jam mė unė qė veproj, por mėkati qė banon nė mua

    18Nė fakt unė e di se nė mua domėthėnė nė mishin tim nuk banon asgjė e mirė,
    sepse, ndonėse e kam dėshirėn pėr tė bėrė tė mirėn, nuk ia gjej mėnyrėn.

    19Nė fakt tė mirėn qė unė e dua nuk e bėj; por tė keqen qė s`dua, atė bėj.

    20Edhe, nė qoftė se bėj atė qė nuk dua, s`jam mė vetė ai qė e bėj, por ėshtė mėkati qė banon nė mua.

    21Unė, pra, po zbuloj kėtė ligj: duke dashur tė bėj tė mirėn, e keqja gjindet nė mua.
    22Nė fakt unė gjej kėnaqėsi nė ligjin e Perėndisė sipas njeriut tė brendshėm,

    23por shoh njė ligj tjetėr nė gjymtyrėt e mia, qė lufton kundėr ligjit tė mendjes sime dhe qė mė bėn skllav tė ligjit tė mėkatit qė ėshtė nė gjymtyrėt e mia.

    24Oh, njeri i mjerė qė jam! Kush do tė mė ēlirojė nga ky trup i vdekjes?

    25I falem nderit Perėndisė me anė tė Jezu Krishtit, Zotit tonė. Unė vetė, pra, me mendjen, i shėrbej ligjit tė Perėndisė, por, me mishin ligjit tė mėkatit.
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anėtarėsuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    Mendja nuk ka rol besues por dyshues , askush nuk e beson dot Zotin me ane te mendjes , por me ane te shpirtit , paēka se argumentet per mrekulline e krijimit jane pafund dhe kudo , si dhe te paperseritshem nga dora e njeriut . Por besimi eshte ne dimensionin shpirteror , dhe Fjala e Perendise nuk eshte per spekullime dhe ēoroditje, siē eshte filozofia qe vetem hedh hipoteza dhe kurre nuk jep pergjigje .

    Por ky eshte nje perdorim i mendjes jashte realitetit dhe jashte natyres njerezore por qe kthehet vetem tek egoja dhe tek karakteri imponues e sundues qe ka njeriu si egocentrist dhe per te marre ai vete pushtetin e te qenit Zot dhe pa pasur askend tjeter mbi te , ne menyre qe ēdo gje te jete relative dhe e mira si dhe e verteta te mos jene absolute por te manipulueshme , te jene sipas interesit, e ky eshte burimi i te liges se perhapur aq shume sot ne bote.
    Te them serish : Keto vecori njeriu nuk i zgjodhi vet por iu dhane atij prej Krijuesit keshtuqe nuk mund te fajesosh.

    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    E keqja nuk thuhet se u krijua nga Zoti por nga zgjedhja e lire , dhe Zoti nuk krijoi robote por njerez me vullnet e deshire , per ta ndjekur Zotin apo per ta mohuar ate. Te qenurit robote nenkupton qe ti do jesh vetem i mire; zgjedhja e lire e njerezve solli ne ekzistence te keqen , dhe dyshimi eshte i perkohshem, sepse asgje nuk rri dot pezull ne jeten e njeriut dhe ti ne udhekryqin tend , do besosh Zotin si Perendi dhe udheheqes te jetes tende , ose do kthesh krahet e do thuash qe Zoti nuk ekziston dhe do tallem ne lidhje me te sa here te bjere biseda ne menyre qe te jem i sigurte se nuk ekziston , siē bejne ateistet e ketij forumi .
    Pike se pari ty qe je kaq besimtar i devotshem nuk te lejohet te tallesh.Bibla dhe fjala e zotit predikon qe njerezit te jene vetem te mire pra sipas teje i bie qe qellimi i tij eshte qe ti ktheje njerezit ne rrobot ? Po te mendosh thelle thelle njeriu nuk ka aq vullnet te lire. Vullneti i vertete i lire vjen vetem nepermjet dijes dhe eshte ne perpjestim te drejte me te. Dijen vetem dicka eshte ajo qe e sjell : SHKENCA. Ndersa fjala e zotit apo bibla te le te nenkuptosh qe gjithcka qe i duhet njeriut gjendet ne ate liberth pra e shmang dyshimin dhe natyren kureshtare te njeriut.Por e pame sec beri fjala e zotit gjate mesjetes, ne kohen kur u eleminua arsyeja. Dhe me beso nuk do te jesh kurre i lire neqoftese beson aq verberisht ato cka thuhen aty. Do te jesh vetem nje rrobot. Nqs e keqja erdhi prej vullnetit te lire atehere te them qe vullnetin e lire e krijoi Zoti, pra jemi ne po te njejtin vend.


    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    secili eshte nje qenie me vete me zgjedhjet tona dhe mundesite tona , secili do t'i jepet per aq sa ka sjelle fryt dhe aq sa i eshte dhene nga Fryma e Perendise : dashuria, gėzimi, paqja, durimi, mirėdashja, mirėsia, besimi, zemėrbutėsia, vetėkontrolli.
    Neqoftese une jam nje qenie me vete pse ai Zoti nuk me le mua ne te miren dhe te keqen time ? Pse me thote ai mua mos bej kshu se do te te coj ketu dhe do te perfundosh ketu...
    Gjithsesi une mendoj se ka dy mundesi: 1.Zoti nuk egziston. (cka un mendoj) 2.Zoti egziston por ose eshte maniak pushteti si Zeusi , ose nuk eshte aq i zot sa mendon ti por thjesht i pazot ose ose eshte nje kopil dashakeqes i cili kenaqet me vuajtjen time e me injorancen tende (mos e merr personale)..

  3. #23
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    I nderuari Daniel teistet besojne se Krijimi mund te argumentohet shkenctarisht, logjikisht, dhe gjithashtu mendojne se ne menyre filozofike mund te argumentohet ekzistenca e Perendise. Ne amerike p.sh. behen debate vetem ne menyre filozofike ku marrin pjese ateiste dhe teiste ku argumentohet Krijimi pa permendur madje as edhe nje varg nga Bibla (liber te cilen ateistet nuk e pranojne). Ose me vetem nje varg nga Bibla, p.sh. vargun e pare (Ne fillim Perendia krijoi qiellin dhe token) pastaj tere argumentet tjera vijne rradhazi.

    Shalom

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Ku gjenden ne Bibel kjo praktike ? Ku gjenden vargje qe e mbeshtesin ? Ti nis argumentin duke thene se ēfare ka bota edhe ti duke u mbeshtetur ne unin tend pandeh se do sjellesh njerez ne shpetim ? Por ja faktet se cfare meson Bibla sepse besimtaret nuk udhezohen te ushtrojne pershtypje psikologjike ose te jene te afte te japin drejtime per vendimet me te rendesishme te jetes - eshte diēka qe Shkrimi nuk e meson askund .

    Ne vend te kesaj fryma e Perendise drejton bijte e Perendise nepermjet rrethanave, Romakeve kapitulli 8 :

    16 Vetė Fryma i dėshmon frymės sonė se ne jemi bij tė Perėndisė.

    Ja njerez qe udhehiqen nga Fryma e shenjte, nje shembull, veprat kapitulli 16 :

    5 Kishat, pra, po forcoheshin nė besim dhe rriteshin nė numėr pėrditė.
    6 Kur ata po kalonin nėpėr Frigji dhe nė krahinėn e Galatisė, u penguan nga Fryma e Shenjtė qė tė shpallin fjalėn nė Azi.
    7 Si arritėn nė kufijtė e Misisė, ata kėrkuan tė shkojnė nė Bitini, por Fryma nuk i lejoi.

    Por Perendia vepron nepermjet zbuleses , duke i qartesuar me shenjterine e tij Shkrimet per t'i bere te kuptueshme per mendjet tona te mbushura me mekate dhe te kufizuara ne egoizem.

    Luka kapitulli 44

    44 Pastaj ( Jezusi ) u tha atyre: “Kėto janė fjalėt qė unė ju thoja kur isha ende me ju: se duhet tė pėrmbushen tė gjitha gjėrat qė janė shkruar lidhur me mua nė ligjin e Moisiut, nė profetėt dhe nė psalmet.”
    45 Atėherė ua hapi mendjen, qė tė kuptonin Shkrimet,

    Letra e pare drejtuar Korintasve Kapitulli 2

    1 e Korintasve 2

    2 Edhe unė, o vėllezėr, kur erdha te ju, nuk erdha me shkėlqim fjalėsh a diturie, qė t’ju shpall dėshminė e Perėndisė,
    2 sepse e vendosa qė tė mos di tjetėr gjė ndėr ju, veē Jezu Krishtit edhe atė tė kryqėzuar.
    3 Edhe unė kam qenė te ju me dobėsi, me frikė dhe drithėrimė tė madhe.
    4 Dhe fjala ime dhe predikimi im nuk u bėnė me fjalė mbushamendėse nga dituria njerėzore, por nė dėftim tė Frymės dhe tė fuqisė,
    5 qė besimi juaj tė mos qėndrojė mbi diturinė e njerėzve, po mbi fuqinė e Perėndisė.
    6 Dhe ne flasim dituri nė mes njerėzish tė pjekur, por jo diturinė e kėsaj kohe dhe as tė pushtetarėve tė kėsaj kohe, qė nuk arrin asgjė,
    7 por flasim diturinė e Perėndisė tė fshehur nė mister, qė Perėndia e kishte paracaktuar pėrpara kohėrash pėr lavdinė tonė,
    8 tė cilėn asnjė nga pushtetarėt e kėsaj kohe nuk e ka njohur; sepse, po ta kishin njohur, nuk do tė kishin kryqėzuar Zotin e lavdisė.
    9 Por, sikurse ėshtė shkruar: “Ato gjėra qė syri nuk i ka parė dhe veshi nuk i ka dėgjuar dhe nuk kanė hyrė nė zemėr tė njeriut, janė ato qė Perėndia ka pėrgatitur pėr ata qė e duan atė.”
    10 Po Perėndia na i ka zbuluar me anė tė Frymės sė tij, sepse Fryma heton ēdo gjė, edhe tė thellat e Perėndisė.
    11 Sepse cili nga njerėzit, pra, njeh gjėrat e njeriut, pėrveē se fryma e njeriut qė ėshtė nė tė? Po kėshtu asnjėri s’i njeh gjėrat e Perėndisė, pėrveē Fryma e Perėndisė.
    12 Dhe ne nuk kemi marrė frymėn e botės, por Frymėn qė vjen nga Perėndia, qė tė njohim gjėrat qė na janė dhuruar falas nga Perėndia.
    13 Pėr kėto edhe flasim, por jo me fjalė tė mėsuara nga dituria njerėzore, por tė mėsuara nga Fryma e Shenjtė, duke i krahasuar gjėra frymėrore me fjalė frymėrore.
    14 Dhe njeriu natyror nuk i rrok gjėrat qė janė tė Frymės sė Shenjtė; sepse pėr tė janė marrėzi dhe nuk mund t’i njohė; sepse ato gjykohen frymėrisht.
    15 Por njeriu qė ėshtė frymėror gjykon ēdo gjė dhe vetė nuk ėshtė i gjykuar nga asnjeri.
    16 Sepse kush e ka njohur mendjen e Zotit qė mund tė mėsojė atė? Por ne kemi mendjen e Krishtit.

    Letra e pare drejtuar Efesianeve Kapitulli 1

    17 qė Perėndia i Zotit tonė Jezu Krisht, Ati i lavdisė, t’ju japė juve Frymėn e diturisė dhe tė zbulesės, nė njohurinė e tij,
    18 dhe t’u ndriēojė sytė e mendjes suaj, qė tė dini cila ėshtė shpresa e thirrjes sė tij dhe cilat janė pasuritė e lavdisė sė trashėgimisė sė tij nė shenjtorėt,
    19 dhe cila ėshtė madhėshtia e jashtėzakonshme e fuqisė sė tij ndaj nesh, qė besojmė sipas veprimit tė forcės sė fuqisė sė tij.


    Une e kam vene re si ti pelqen te jesh polemizues e debatues , por ta kesh te qarte qe ate qe ben , e ben nga vetja jote dhe jo sot qe nuk do jesh i frytshem, por as ne gjithe jeten nese ke kokefortesine ta vazhdosh kete zakon . Nje ungjill ka dhe eshte aq i qarte sa edhe jobesimtaret e kuptojne e jo me per ty qe e quan veten Mesia4ever , e sa per ato qe ka bota , i perkasin botes dhe nuk jane kurresesi argumente diskutimi per te krishtere . Mirembetsh !
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga daniel00 : 05-10-2013 mė 16:33
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Zoteri Daniel une jam i hapur ndaj kritikave dhe i pranoj me zemer te hapur. Une nuk mund te sjelle njerez ne shpetim dhe as nuk pretendoj te sjelle ndokend, eshte Perendia qe e ben kete gje. Une mund te sjelle vetem nje argument ndersa te tjeret zgjedhin ta pranojne a jo ate argument.
    Mesia4ever eshte vetem nje nofke, nuk e kam per qellim te shkaktoj polemika por vet debati gjithmone gati eshte i tensionit te larte dhe eshte polemizues. Si do te ia argumentosh nje njeriu ekzistencen e Perendise nese ai beson se gjeli eshte paraardhesi i tij, ai njeri nuk ka nevoje per Zot kur e ka macen paraardhes, se pari argumentohet se pula dhe maceja nuk mund te shndrrohet ne njeri dhe kjo eshte kunder cdo diturie shkencore pastaj argumentohet nga fosilet qe nuk ka forma te nderjmetme, e tek ne fund mund te flitet per Biblen. Apo per nje njeri qe beson se kur te vdese do te martohet me 72 gra ne gjenet dhe ta keqinterpreton vargje nga Bibla per ta argumentuar kete, jo njehere argumentohet se cka beri Muhamedi, si beri marrdhenie me femi 9 vjecar, si tha qe satani i urinon njerezit ne vesh, si tha qe pupeza duhet te arsyetoje dezertimin e saj nga ushtria e Solomonit 'or else', e tek pastaj flitet per Biblen ndonje sqarim.
    Une e pranoj se qellimi i anetaresimit tim ne kete forum eshte te shkaktoj polemika, te kritikoj fete e rreme, te sjelle ndonje sqarim nga ndonje i krishter per nje varg te Bibles, por jo t'i poshteroj a ta bej te ndihet keq ndonje forumist. Per kete jam distancuar nga te gjithe dhe flas vetem ne emerin tim personal.

    Nje shkrim teper i peshtire qe arrite te hedhesh ne forum te nje teme po aq e peshtire ku ēakenjt tallen me pseudobesimtar qe flasin keto lloj ndotesirash , pra qellimi yt qendron i pandryshuar dhe per kete duke te njohur isha i bindur ne kokefortesine dhe mendjemadhesine tende, dhe siē e shoh nga pergjigjia nuk me zhgenjeve . Pergjigjia ime ne kete marrezi te ēmendur qe ke shkruar eshte edhe me e revoltuar se kaq por per hir te ungjillit do te permbahem dhe do te citoj vargje , vetem se keto jane po aq hipokrite dhe arrogante e te felliqura si qellime sa ata qe vete i bejne . Mesazhi qe jep nuk eshte aspak ungjilli siē do bente nje i krishtere i udhehequr nga fryma , por keto ēmendurite e tua personale . Vaj medet sa poshte e ul veten dhe vaj medet dita qe u bere fetar mburravec dhe i shurdher . Te gjitha keto ne kurrizin tend i ke , por vaj medet per njeriun i cili shkakton qe Emri i Perendise te shahet . Ke pergjegjsi ne keto qe ben dhe turpi do jete ai qe do te shoqeroje kudo . Dhe si perfundim eshte perderisa beson dhe shkruan ne emer te marrezive dhe hipokrizive te tua , duke e shkelur me te dyja kembet Shkrimin , atehere s'do te drejtohem fare dhe merru me keto banalitete qe i ke shnderruar ne fene e vetvetes . Po le ca vargje e ashtu si kam pasur intuiten nuk do te permend me . Zoti nese je nder te zgjedhurit , do te te ktheje ne menyren e ashper dhe ti do jesh deshmitar se ē'ke per te hequr . Edhe nese kthehesh i perulur e i shkaterruar totalisht para Tij . Do mallkosh diten qe linde me kete mendjemadhesi e hipokrizi qe shpreh dhe pasojat do te mbeten gjate gjithe jetes e jo thjesht sot . Lus Jezusin qe te te ndihmoje !



    Romakeve

    Kapitull 2

    1 Prandaj, o njeri, cilido tė jesh ti qė e gjykon, je i pafalshėm sepse nė kėtė qė gjykon tjetrin, dėnon vetveten, sepse ti qė gjykon bėn tė njėjtat gjėra.
    2 Por ne e dimė se gjykimi i Perėndisė ėshtė sipas sė vėrtetės mbi ata qė bėjnė gjėra tė tilla.
    3 Dhe mendon, vallė, o njeri qė gjykon ata qė bėjnė tė tilla gjėra qė edhe ti i bėn, t'i shpėtosh gjykimit tė Perėndisė?
    4 Apo i pėrēmon pasuritė e mirėsisė sė tij, tė durimit dhe zemėrgjerėsisė sė tij, duke mos njohur qė mirėsia e Perėndisė tė prin nė pendim?
    5 Por ti, pėr shkak tė ashpėrsisė sate dhe tė zemrės sė papenduar, po mbledh pėr veten tėnde zemėrim pėr ditėn e zemėrimit dhe tė zbulesės sė gjykimit tė drejtė tė Perėndisė,
    6 qė do ta shpaguajė secilin sipas veprave tė tij:
    7 jetė tė pėrjetshme atyre qė kėrkojnė lavdi, nder e pavdekėsi, duke ngulmuar nė veprat e mira;
    8 ndėrsa atyre qė kundėrshtojnė e nuk i binden sė vėrtetės, por i binden padrejtėsisė, indinjatė dhe zemėrim.
    9 Mundim dhe ankth mbi ēdo shpirt njeriu qė bėn tė ligėn, Judeut mė parė e pastaj Grekut;
    10 por lavdi, nder e paqe cilitdo qė bėn tė mirėn, Judeut mė parė e pastaj Grekut.
    11 Sepse te Perėndia nuk ka anėsi.
    12 Nė fakt tė gjithė ata qė kanė mėkatuar pa ligjin, do tė humbasin gjithashtu pa ligj; dhe tė gjithė ata qė kanė mėkatuar nėn ligjin do tė gjykohen sipas ligjit,
    13 sepse jo ata qė dėgjojnė ligjin janė tė drejtė para Perėndisė, por ata qė e zbatojnė ligjin do tė shfajėsohen.
    14 Nė fakt kur johebrenjtė, qė s'kanė ligjin, nga natyra bėjnė punėt e ligjit, ata, megjithėse s'kanė ligjin, janė ligj pėr vetveten;
    15 kėta tregojnė veprėn e ligjit tė shkruar nė zemrat e tyre pėr dėshminė qė jep ndėrgjegja e tyre, dhe sepse mendimet e tyre shfajėsojnė ose edhe akuzojnė njėri-tjetrin,
    16 ditėn nė tė cilėn Perėndia do tė gjykojė tė fshehtat e njerėzve me anė tė Jezu Krishtit, sipas ungjillit tim.
    17 Ja, ti quhesh Jude, bazohesh mbi ligjin dhe lėvdohesh nė Perėndinė,
    18 njeh vullnetin e tij dhe dallon gjėrat e rėndėsishme, duke qenė i mėsuar prej ligjit,
    19 dhe je i bindur se je prijėsi i tė verbėrve, drita e atyre qė janė nė errėsirė,
    20 udhėzues i tė marrėve, mėsues i tė miturve, sepse ke formėn e njohurisė dhe tė sė vėrtetės nė ligj.
    21 Ti, pra, qė mėson tė tjerėt, nuk mėson veten? Ti qė predikon se nuk duhet vjedhur, vjedh?
    22 Ti qė thua se nuk duhet shkelur kurora, shkel kurorėn? Ti qė ke neveri pėr idhujt, pse i plaēkit tempujt?
    23 Ti qė lėvdohesh me ligjin, e ēnderon Perėndinė duke e shkelur ligjin?
    24 Nė fakt, siē ėshtė shkruar: ''Pėr shkakun tuaj, emri i Perėndisė blasfemohet ndėr johebrenj''.
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  6. #26
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    I nderuari Daniel. Ke te drejte ne disa pika dhe faleminderit per kritiken. Me disa postime vertete e kam tepruar dhe per kete me vjen keq. Nuk jam mendjemadh dhe nuk bej asgje ne kete bote qe te mburrem.
    Nuk pajtohem se anetaret e forumit tallen me Perendine per shkak timin, qe hiq nuk po hyj ne forum 2 muaj perseri do te tallen dhe as qe do te verehet mosprania ime. Eshte e vertete se protestantet nuk kritikojne fete pasi nuk deshirojne debate rreth atyre feve por une nuk jam protestant. Une nuk po gjykoj aske dhe te gjithe i respektoj, une i nderuar po kritikoj fete e rreme e nuk po mirrem me persona, nese i qortoj une e bej kete per te mire por besimtar aske nuk mund ta bej. Provo te me kuptosh. Nese deshironi bejeni nje sondazh ku do te vendoset perjashtimi im dhe qe hiq nuk po hyj me ne forum nese kjo te ben te lumtur. Naten e mire

  7. #27
    Sensual
    Anėtarėsuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga RONI Lexo Postimin
    Pershendetje!
    Kam nje pyetje qe ja bej vetes ,por nuk arrij te gjej pergjigje.

    Duke ditur se gjithcka qe na rrethon eshte e krijuar,trasformuar,kombinuar...dhe kur nuk arrijme ta shpjegojme( per mungese te informacioneve apo kapaciteteve tona njerzore) e lidhim ate me dicka hyjnore..domethene e ka krijuar zoti.Deri ketu jam dakort.Zoti krijoj universin,asigje nuk del nga hici..te pakten deri sot keshtu mendojme.


    Pyetja ime eshte: Kush e krijoj ZOTIN ?

    Ti thua asgje nuk vjen nga hici... po hicin kush e krijoi valle? ))

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    I nderuari Daniel. Ke te drejte ne disa pika dhe faleminderit per kritiken. Me disa postime vertete e kam tepruar dhe per kete me vjen keq. Nuk jam mendjemadh dhe nuk bej asgje ne kete bote qe te mburrem.
    Nuk pajtohem se anetaret e forumit tallen me Perendine per shkak timin, qe hiq nuk po hyj ne forum 2 muaj perseri do te tallen dhe as qe do te verehet mosprania ime. Eshte e vertete se protestantet nuk kritikojne fete pasi nuk deshirojne debate rreth atyre feve por une nuk jam protestant. Une nuk po gjykoj aske dhe te gjithe i respektoj, une i nderuar po kritikoj fete e rreme e nuk po mirrem me persona, nese i qortoj une e bej kete per te mire por besimtar aske nuk mund ta bej. Provo te me kuptosh. Nese deshironi bejeni nje sondazh ku do te vendoset perjashtimi im dhe qe hiq nuk po hyj me ne forum nese kjo te ben te lumtur. Naten e mire
    Pershendetje perseri.
    Une te gjitha fjalet ne te miren tende t'i thashe , sepse ne mos ne moshe te pakten ne besim kam pershtypjen qe kam kohe me te gjate.

    Ne lidhje me kete qe nisesh nga e mira, ta thashe edhe nje here kerko nga Perendia qe te flasesh me njerez me zemer te hapur e si mundet te jene te tille disa njerez talles, mburravec dhe tere mllef ndaj Zotit ? Pandeh se Zoti te nxit per debate ? Ta kerkova edhe me pare me vargje se ku Zoti flet ne Bibel per debate , por perkundrazi thuhet se ata qe mbahen si te ditur , Perendia i ka lene ne ēoroditje.

    As une nuk jam as protestant , e as Lutherian , e as ungjillor i begatise. Por ato qe te them , i ke nga Bibla dhe nga pervoja e jetes e bazuar prape ne vargje Bible . E nuk thashe qe nese ti nuk hyn ne debate te tjeret nuk do tallen, bota nuk do rrotullohet apo njerezit nuk do mekatojne e as qe kisha ndermend qe te behet cirk me sondazhe e me perjashtime . Po te them hapur dhe qarte se Zoti i ka lene te gjithe ne avazet e tyre qe ne diten e caktuar gjykimi te jete i drejte per tallesin perqeshesin apo shpifesin. Nuk ka naive e te pafajshem ne kete mes.

    I krishteri kurre nuk duhet te jete Egocentrik , pra ku ne qender te jetes se tij , eshte vetja , a nuk e kupton se udhehiqesh nga sofizma te llojit filozofik qe prape jane krijuar nga Bota ? Filozofia eshte krijuar per te mohuar Zotin , qe njeriu te jape pergjigje nga vetja per te gjitha e per te mos u mbeshtetur ne Fjalen e Perendise.

    Por Bibla na meson te jemi Jezus-centrik. Udhehiqu ne Fryme

    Ta dhashe me pare shembullin se si Fryma e Perendise i drejtonte te krishteret se ku te shkonin dhe ku te predikonin. Ja njerez qe udhehiqen nga Fryma e shenjte, nje shembull, veprat kapitulli 16 :

    5 Kishat, pra, po forcoheshin nė besim dhe rriteshin nė numėr pėrditė.
    6 Kur ata po kalonin nėpėr Frigji dhe nė krahinėn e Galatisė, u penguan nga Fryma e Shenjtė qė tė shpallin fjalėn nė Azi.
    7 Si arritėn nė kufijtė e Misisė, ata kėrkuan tė shkojnė nė Bitini, por Fryma nuk i lejoi.

    A je lutur me pare se te shpallesh fjalen e Perendise per vullnetin e Tij si dhe per drejtimin e Zotit ne ate qe thua ? Jam i sigurte qe jo , dhe mund te kalosh edhe dy vjet te tjere keshtu dhe ku jane frytet e kesaj qe po ben ? Por une te them siē i them vetes , per te kaluar kohe ne lutje dhe per te kuptuar ate qe Perendia do qe te besh dhe nuk mund te jesh kurrsesi kaq shterp dhe mesazhin biblik ta hedhesh ne lluce .

    Si u thuhet apostujve , lexo , lexo me vemendje Mateu Kapitulli 10

    12 Dhe kur hyni nė shtėpi, e pėrshėndetni.

    13 Dhe nė se ajo shtėpi ėshtė e denjė, le tė vijė paqja juaj mbi tė; por, nė se nuk ėshtė e denjė, paqja juaj le tė kthehet pėrsėri tek ju.

    14 Dhe nė se dikush nuk ju pret dhe nuk i dėgjon fjalėt tuaja, duke dalė nga ajo shtėpi ose nga ai qytet, shkundni pluhurin nga kėmbėt tuaja.

    15 Dhe nė tė vėrtetė po ju them se ditėn e gjyqit, vendi i Sodomės dhe i Gomorės do tė trajtohet me mė shumė tolerancė se ai qytet.


    16 Ja, unė po ju dėrgoj si dele nė mes tė ujqėrve; jini, pra, tė mėnēur si gjarpėrinjtė dhe tė pastėr si pėllumbat.

    17 Por ruhuni nga njerėzit, sepse do t`ju zvarrisin pėrpara sinedrave tė tyre dhe do t`ju fshikullojnė nė sinagogat e tyre.

    18 Dhe do t`ju ēojnė pėrpara guvernatorėve dhe pėrpara mbretėrve pėr shkakun tim, pėr tė dėshmuar para tyre dhe para johebrenjve.

    19 Dhe, kur t`ju dorėzojnė nė duart e tyre, mos u shqetėsoni se ēfarė dhe si do tė flisni; sepse nė atė ēast do t`ju jepet se ēfarė duhet tė thoni;

    20 sepse nuk do tė jeni ju qė do tė flisni, por Fryma e Atit tuaj qė do tė flasė nė ju.
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  9. #29
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Zoteri Daniel teoria (filozofia, feja) e evolucionit dhe ateistet jane ne lufte konstante me besimin krishter. Nuk mund te thuash se eshte qeshtje e botes nese ne shkolle ta mesojne femijen se nje peshk pas 1 milione viteve mund te shndrrohet ne njeri sikur me qene i programuar dhe ti e une paguajme taksa per kete. Pra parate e tua qe i paguan taksa paguajne arsimtare per te mesuar po kete haptazi genjeshter. I krishteri nuk d.m.th. se nuk duhet te debatoje me agnostike e ateiste rreth besimit ne Perendine si Krijuesin tone, por debati duhet te behet me respekt te ndersjelle, me ata qe jane arrogante te krishteret nuk kane se cfare te bejne me ta. 99.99 % e krejt njerezve te botes mund te besojne ne evolucion dhe perseri kjo teori mund te jete gabim.

    Fatkeqesisht kjo filozofi dhe fe e rreme ka prekur edhe kombin shqiptar.

    Filozofia eshte krijuar nga njerezit duke u munduar te ia gjejne nje kuptim jetes apo duke u munduar ta spjegojne jeten, pra po para se te hynte Perendia ne historine njerezore.

    Nje pyetje per ty vella kam. Cfare i thua nje njeriu i cili thote se shkenca nuk mbeshtet Biblen (Zanafilla, 1 dhe 2) dhe se shkenca e ka provuar se krejt bota si eshte sot mund te krijohet nga hici, nga asgjeja? A i thua argumentoma kete apo fillon te i flasesh per Jezusin qe per te ky emer nuk eshte asgje tjeter vecse thjesht nje emer.

  10. #30
    i regjistruar Maska e RONI
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Europe world
    Postime
    58

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga Enii Lexo Postimin
    Ti thua asgje nuk vjen nga hici... po hicin kush e krijoi valle? ))
    Besoj se hicin e kam te qarte se cfare eshte,te pakten shpresoj te jete keshtu.

    Hic une quaj dicka qe nuk prodhon apo trasformon duke u bazuar ne situata te mepershme(si te themi pula del nga veza dhe veza del nga pula),nuk shihet,nuk ekziston ne permasa,nuk ka njesi matese, etj etj etj.Kete une e quaj apo kuptoj si HIC

    Por kur filloj hici?
    Sipas meje HICI fillon ne momentin kur shfaqet dicka qe ka te kundertat e tije,dhe zhduhet kur nuk ekziston dicka e kundert me te.
    njoftime.al

  11. #31
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    869

    Pėr: Kam nje pyetje qe me mundon

    Citim Postuar mė parė nga Izadora Lexo Postimin
    Zotin e krijuan njerzit , ne pamundesi per te shpjeguar sesi ndodhin fenomene/gjera te ndryshme , njeriu krijoi dicka te mbinatyrshme .
    Askush se ka pare apo prekur Zotin.
    Kur njerezit thone se Zotin e ka krijuar(shpikur) njeriu dhe pastaj thone se Zoti eshte i pa shpjegueshem, me duket sikur nuk thone asgje.
    Nese njeriu eshte i pa aft me e shpjeguar krijimin e vet (Zotin) atehere cfare te themi?!
    Por ne anen tjeter, Zoti te pakten na e tregon se si e krijoj njeriun.
    "Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi!"

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •