Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 19 prej 19
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2013
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Lightbulb Studime jashte shtetit. ne Kanada

  Pershendetje. interesohem te di si funksionon menyra e aplikimit per studime ne Kanada, cfare dokumentash me duhen dhe ne cfare periudhash kohore duhet te merrem me aplikimin.. vlen per tu theksuar qe vazhdoj shkollen per infermieri.. dhe nqs eshte i mundur nje transferim nga shkolla ne Shqiperi drejt asaj ne Kanada.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2013
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  nuk prisja ket pergjigje

 3. #3
  Hiene Maska e hof
  Anėtarėsuar
  17-08-2013
  Postime
  466
  Faleminderit
  17
  23 falenderime nė 19 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  Nuk i di tamam keto pune por universiteti ne Kanada per jo-qytetaret eshte mbi $20,000 ne vit vetem per shkollen (mbase edhe $30,000) plus ka edhe shpenzime per jetese. Qytetaret edhe permanent residents paguajne rreth $6,000 per shkollen. Tani per 4 vjet munde te kushtoje rreth $120,000. Me kaq para ben cudira ne Shqiperi, keshtu qe te vish ketu per shkolle e te kthehesh mbarps me duket si gje pa vlere. Me fal po qe se po te jap keshille pa vend, ky eshte vetem opinioni im Po qe se doje te emigroje ne Kanada shiko vendet e punes qe jane ne kerkim, por kohet e fundit eshte bere me e veshtire. Po qe se ke pyetje specifike do mundohem ti pergjigjem.

  Ky duket si site official per studente te huaj qe duan te studiojne ne Kanada:
  http://www.cic.gc.ca/english/study/
  "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

 4. #4
  Hiene Maska e hof
  Anėtarėsuar
  17-08-2013
  Postime
  466
  Faleminderit
  17
  23 falenderime nė 19 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  Mos bej hamendime te kota dhe ofenduese.

  Citim Postuar mė parė nga Lonide Lexo Postimin
  Por kjo eshte me se e verteta nuk besoj qe tentosh te shkosh per studime , ti shkon per dicka tjetre , nese ishe studente e mir e ben dhe ne shqiperi por dhe ne qofsh studente e mir nuk kishe bo pytje fare te drgonte shkolla vet jasht ti shkon per qejf ne kanada oh jet oh jet :P
  "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2013
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  ok ke fol tamam...

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2013
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  flm e vleresoj

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
  Anėtarėsuar
  04-04-2010
  Postime
  810
  Faleminderit
  1
  30 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  Citim Postuar mė parė nga tonela Lexo Postimin
  Pershendetje. interesohem te di si funksionon menyra e aplikimit per studime ne Kanada, cfare dokumentash me duhen dhe ne cfare periudhash kohore duhet te merrem me aplikimin.. vlen per tu theksuar qe vazhdoj shkollen per infermieri.. dhe nqs eshte i mundur nje transferim nga shkolla ne Shqiperi drejt asaj ne Kanada.
  Me ndryshimet qe jane bere se fundemi ne maj-qershor 2013,mbi aplikimet ne TERESI si dhe per studime ne Canada,situata eshte shume e veshtire per keto lloj aplikimesh.
  dhe tek adresa qe te dha dikush www.cic.ca,aty ke nje info te plote se si mund te aplikosh,vetem vullnet dhe deshire e cdo gje behet.
  KUJDES,duhet te tregohesh shume e sakte me letrat,Emigracioni Canadez ne pergjithesi (toronto)dhe ai i Quebec ne vecanti,eshte nje sistem shume Patriarakal.
  Suksese.....!

 8. #8
  Hiene Maska e hof
  Anėtarėsuar
  17-08-2013
  Postime
  466
  Faleminderit
  17
  23 falenderime nė 19 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  Gjithe te mirat Po qe se ke pyetje te tjera na pyet.

  Citim Postuar mė parė nga tonela Lexo Postimin
  flm e vleresoj
  @ Alti po qysh qenka patriarkal, ketu te grijne feministet per gjys llafi LOL
  "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

 9. #9
  1.2.3...I
  Anėtarėsuar
  10-09-2005
  Postime
  2,022
  Faleminderit
  53
  67 falenderime nė 50 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  Citim Postuar mė parė nga hof Lexo Postimin
  Nuk i di tamam keto pune por universiteti ne Kanada per jo-qytetaret eshte mbi $20,000 ne vit vetem per shkollen (mbase edhe $30,000) plus ka edhe shpenzime per jetese. Qytetaret edhe permanent residents paguajne rreth $6,000 per shkollen. Tani per 4 vjet munde te kushtoje rreth $120,000. Me kaq para ben cudira ne Shqiperi, keshtu qe te vish ketu per shkolle e te kthehesh mbarps me duket si gje pa vlere. Me fal po qe se po te jap keshille pa vend, ky eshte vetem opinioni im Po qe se doje te emigroje ne Kanada shiko vendet e punes qe jane ne kerkim, por kohet e fundit eshte bere me e veshtire. Po qe se ke pyetje specifike do mundohem ti pergjigjem.

  Ky duket si site official per studente te huaj qe duan te studiojne ne Kanada:
  http://www.cic.gc.ca/english/study/
  Ke te drejt,kshtu ka qene te pakten,nuk eshte bere ndonje ndryshim edhe per cmimet?

  P.S.Ka te drejt dhe Alti...duhet te kete kujdes sepse jan shume strikt...

 10. #10
  Hiene Maska e hof
  Anėtarėsuar
  17-08-2013
  Postime
  466
  Faleminderit
  17
  23 falenderime nė 19 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  Ue paske studiuar ketu ti? Cmimet i rrisin ata. Nje goce qe eshte inernational student tha se paguan $30,000 ne vit. Po te rrish ketu mbase ja vlen por te ikesh ne Shqiperi pasi e ke jetuar ketu (me $120,000 me pak) eshte tmerr.

  Citim Postuar mė parė nga zANė Lexo Postimin
  Ke te drejt,kshtu ka qene te pakten,nuk eshte bere ndonje ndryshim edhe per cmimet?

  P.S.Ka te drejt dhe Alti...duhet te kete kujdes sepse jan shume strikt...
  "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

 11. #11
  1.2.3...I
  Anėtarėsuar
  10-09-2005
  Postime
  2,022
  Faleminderit
  53
  67 falenderime nė 50 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  Citim Postuar mė parė nga hof Lexo Postimin
  Ue paske studiuar ketu ti? Cmimet i rrisin ata. Nje goce qe eshte inernational student tha se paguan $30,000 ne vit. Po te rrish ketu mbase ja vlen por te ikesh ne Shqiperi pasi e ke jetuar ketu (me $120,000 me pak) eshte tmerr.
  Yup
  hof nese p.sh je mire ekonomikisht,nuk ka shume rendesi rroga ne fillim,me shume i jep rendesi vendit te punes,dhe ne Canada nuk eshte se e merrje diplomen edhe mund te gjeje punen ne ate profesion per te cilin investove,nuk ta japin shume kte mundesi,dhe nese ktheht ne Shqiperi e fiton nje vend te punes po per ate qe eshte shkolluar,ja vlen them une...Kjo gjithesesi ne varsi dhe te kushteve ekonomike/familjare

 12. #12
  Hiene Maska e hof
  Anėtarėsuar
  17-08-2013
  Postime
  466
  Faleminderit
  17
  23 falenderime nė 19 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  U of T?
  Kjo eshte gje e keqe ketu qe shume punojne ne profesione te tjera. Ne keto raste shkolla pati vetem vleren qe ti tregonte atyre (the employer) se ti je njeri puntor/e dhe ndjek rregullat. Dmth mundet ta besh edhe me shkolle te mesme. Por une them po qe se international students kthehen ne shqiperi nuk ja vlen shkolla ketu. Se prap nuk e ke te sigurte punen atje (e para) dhe e dyta, e ben universitetin atje, jep edhe mbase $5,000-10,000 rryshfet per vend pune e pastaj te mbeten edhe $100,000 e del pothuajse njesoj. Biles mundet te fillosh edhe biznesin tend atje (me kaq para).

  Citim Postuar mė parė nga zANė Lexo Postimin
  Yup
  hof nese p.sh je mire ekonomikisht,nuk ka shume rendesi rroga ne fillim,me shume i jep rendesi vendit te punes,dhe ne Canada nuk eshte se e merrje diplomen edhe mund te gjeje punen ne ate profesion per te cilin investove,nuk ta japin shume kte mundesi,dhe nese ktheht ne Shqiperi e fiton nje vend te punes po per ate qe eshte shkolluar,ja vlen them une...Kjo gjithesesi ne varsi dhe te kushteve ekonomike/familjare
  "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

 13. #13
  1.2.3...I
  Anėtarėsuar
  10-09-2005
  Postime
  2,022
  Faleminderit
  53
  67 falenderime nė 50 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  Ke apsolutisht te drejt,nese synimi kryesor dhe i vetem eshte shkollimi,me mire te shifet ndonje vend alternativ....sidomos ne raste kur eshte komplet vetfinancimi

  P.S.U of T hof

 14. #14
  Hiene Maska e hof
  Anėtarėsuar
  17-08-2013
  Postime
  466
  Faleminderit
  17
  23 falenderime nė 19 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  AHA, So we've walked through the same halls I swear if I am not out of here by this year I'm gonna do something crazy (watch the news) LOL just kidding I already graduated, but finishing my comp sci major, the field looks extremely promssing.

  Po kuptohet qe kam te drejte, une gjithome flas te verteten

  Citim Postuar mė parė nga zANė Lexo Postimin
  Ke apsolutisht te drejt,nese synimi kryesor dhe i vetem eshte shkollimi,me mire te shifet ndonje vend alternativ....sidomos ne raste kur eshte komplet vetfinancimi

  P.S.U of T hof
  "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

 15. #15
  1.2.3...I
  Anėtarėsuar
  10-09-2005
  Postime
  2,022
  Faleminderit
  53
  67 falenderime nė 50 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  OMG
  Se ku i kam degjuar keto fjale me heret?!lol  P.S.Suksese hof!

 16. #16
  Hiene Maska e hof
  Anėtarėsuar
  17-08-2013
  Postime
  466
  Faleminderit
  17
  23 falenderime nė 19 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  Falemnderit, edhe ti

  Citim Postuar mė parė nga zANė Lexo Postimin
  OMG
  Se ku i kam degjuar keto fjale me heret?!lol  P.S.Suksese hof!
  "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar hof pėr postimin:

  zANė (25-09-2013)

 18. #17
  i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
  Anėtarėsuar
  04-04-2010
  Postime
  810
  Faleminderit
  1
  30 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  Citim Postuar mė parė nga hof Lexo Postimin
  U of T?
  Kjo eshte gje e keqe ketu qe shume punojne ne profesione te tjera. Ne keto raste shkolla pati vetem vleren qe ti tregonte atyre (the employer) se ti je njeri puntor/e dhe ndjek rregullat. Dmth mundet ta besh edhe me shkolle te mesme. Por une them po qe se international students kthehen ne shqiperi nuk ja vlen shkolla ketu. Se prap nuk e ke te sigurte punen atje (e para) dhe e dyta, e ben universitetin atje, jep edhe mbase $5,000-10,000 rryshfet per vend pune e pastaj te mbeten edhe $100,000 e del pothuajse njesoj. Biles mundet te fillosh edhe biznesin tend atje (me kaq para).
  ja pra e shume bukur e ka shtjelluar fjalen Patriarkal,po femrat ku ishim mer daj....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Alti Elezi : 26-09-2013 mė 17:24

 19. #18
  Hiene Maska e hof
  Anėtarėsuar
  17-08-2013
  Postime
  466
  Faleminderit
  17
  23 falenderime nė 19 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  Huh?
  ......
  Citim Postuar mė parė nga Alti Elezi Lexo Postimin
  ja pra e shume bukur e ka shtjelluar fjalen Patriarkal,po femrat ku ishim mer daj....
  "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

 20. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-11-2013
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Studime jashte shtetit. ne Kanada

  Pershendetje ne lidhje me interesimin tend mendoj qe duhet te shohesh mos ka ndonje program ministria e shendetesise qe te te njohin shkollen kur te vish ne Canada. Menyra me mire eshte te emigrosh qe te paguash me pak per shkollen se perndryshe si studente e huaj eshte pothuajse e paperballueshme. Une jetoj ne montreal dhe ta keshilloj fort MTL sepse ka shume ubuversitete dhe kostoja e jeteses eshte me e ulet. Por duhet te jesh e mire ne frengjisht ( ketu flitet nje dialekt i frengjishtes qe eshte si puna e kosovarces me shqipen)
  KUSH GUXON FITON !!!
  Ps: kur aplikon nga Ontario aplikimi per emigracion mund te shkoj deri ne 5 vjet ndersa nga QC mua me shkoi 1Vit
  Pac fat

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •