Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Prof. Hasan Mekuli, prof. gjenial i Letersise Boterore, ne Universitetin e Prishtines

  Fakulteti Filozofik, i Universitetit te Prishtines - Dega e Albanologjise - me te drejte mund te krenohet para Kosoves e shqiptarise, me profesorin gjenial te Letersise Boterore - Prof. Hasan Mekulin, i cili deri ne momentet e fundit te jetes se tij, ishte nje shkemb burreror i pathyeshem, para stuhive te huaja - ne mbrojtje te dinjitetit, e ne formimin e personalitetit universal dhe origjinal shqiptar! Njohesi me i thelle i Letersise Boterore, ne Universitetin e Prishtines e me gjere, studjuesi e kritiku shqiptar me voluminoz, ku shkroi mbi 40.000 faqe, kritika letrare, pothuaj nga cdo shkrimtar i Letersise Boterore... Cdo numer i revistes letrare JETA E RE, permbante me qindra faqe te kritikes letrare, te Prof. Hasan Mekulit, ku derisot nuk kemi ndonje kritik aq voluminoz edhe kualitativ, me nje imagjinate te thelle kritike letrare, per te gjithe shkrimtaret e te gjitha kombeve te botes... Nuk ka ndonje letersi kombetare boterore, qe emrat me eminet te kultures e letersise se saj, te mos jene vene ne shenjester kritike aq te thelle, sa nga kritiku letrar, Prof. Hasan Mekuli. te ishje nje student i Tij ishte nje krenari, nje fat i madh, te shohesh nje tabllo te gjere te gjithe Letersise Boterore. Studenti i Tij i mirefillte, mori nje diapazon njohurishe aq te madh, sa nuk mundje te mos i njohje te gjitha personazhet e te gjitha veprave letrare boterore, qe nga Letersia e lashte Boterore, e deri tek Letersia Bashkohore... Provimi i Letersise Boterore, ne Universitetin e Prishtines, deri me 1980, ishte boshti i gjithe Fakultetit Filozofik, Dega e Albanologjise, dhe kishte student qe perseritnin kete provim deri ne 5 vjet, ku kishim nje shembull, kur i biri, doli pernjehere me babane (si student), ne kete provim universitar, per ta mbrojte diturine e tij, para Prof. Hasan Mekulit.
  Qendrimi i Tij rigoroz, kultura e Tij e madhe dhe universale, njohja e thelle e cdo vepre letrare boterore, imazhi i Tij prej nje burri e profesori markant, nuk te lenin te dalesh i papergatitur, ne dhenien e provimit - Letersia Boterore. E kush ishte ai student, qe e njihte veten te afte e te pergaditur per kete provim? Ishin student te rralle! Duhej lexuar mijera vepra letrare boterore, qe nga fillet e Letersise se Lashte Boterore, e deri tek Letersia e Re,
  t'i analizojshe me thellesi portretet e personazheve, idene e themen e vepres, syzheun, kompozicionin, rendesine historiko-shoqerore te vepres, ku pa e lexuar, analizuar thelle vepren, as qe behej fjale ta flitshe nje fjalegoje... (ky eshte imazhi im studentesk, per profesorin tim te nderuar).
  Prof. Hasan Mekuli, ishte nje fuqi e madhe intelektuale shqiptare, nje bote e tere shpirterore kritike letrare, qe luajti rol te fuqishem edhe ne arenen politike kosovare te kohes. Burre guximtar, i pathyeshem, dinjitoz, me nje fuqi karakteristike te fjales se tij, me nje shprehje te mendimit shkemb - arrijti e dijti t'i thote regjimit beogradas balleperballe ne nje mbledhje politike ne beograd, per aprovim te Universitetit te Prishtines (1972) "une dij t'i mbathi opingat kaēake, ende i ruaj ne tavane kullash...'', kur pa injorancen serbe, per njohjen e Universitetit...

  Prof. Hasan Mekuli, ishte edhe redaktor i revistes JETA E RE, ne Prishtine, deri ne ditet e fundit te jetes se tij - duke e vazhduar amanetin e pishtarit te guximshem e te patundur, Dr. Esad Mekulit
  qe e mbajti gjalle revisten me renome europiane ne fjale dhe Jeta e Re, si reviste, ishte mesuesja e gjithe gjenerates letrare kosovare, te te gjitha trojeve shqiptare jasht trungut te atdheut, po pse jo edhe te vet at dheut, i cili qe nga viti 1938, shkroi e botoi symesy me qarqet e regjimit - poezine 'A asht fajtor shqiptari', duke ia bere me dije regjimit politik, se shqiptari eshte zot ne token e tij!
  Revista letrare JETA E RE, ze fill me numrin e pare me 1949, e deri ne ditet e sotme, revista me serioze shqipe (ne forme libri, deri ne 300-400 faqe), e cila avansoi pendat me te fuqishme letrare shqiptare derisot, iu mesoi provimin e pjekurise: poeteve, prozatoreve, dramaturgeve, kritikeve letrare, perkthyesve, publicisteve etj.

  Pas nje semundje te papritur, duke pare masakrat e para ne Kosove, vdiq Prof. Hasan Mekuli, por nuk ka vdekur vepra e tij e kritikes letrare shqiptare, as vepra e tij uniersitare, ne ngritjen e kalitjen e kuadrove te reja universitare - ku vazhdimesia e tij, shihet ne gjeneraten tone intelektuale dhe do te perciellet ne gjenerata te ardhme... Interesant eshte te citoj, se kapacitetet e rralla universale shqiptare, pothuaj ne te gjitha lamite edukative, letrare e shkencore... disi po mbesin nen hijen e kohes (si me qellim), disi sikur ende po mbreteron nje injorance, a paaftesi a xhelozi jona, ta thome realitetin - dhe ne vend te tyre, sikur kokorisen ne piedestale, ata qe as sot nuk jane gje tjeter vetemse - student, te disa profesoreve madhorė! Eshte edhe me interesant, se si nje veper aq voluminoze e kritikes letrare te Hasan Mekulit, me mbi 40.000 (dyzetmije) faqesh, nga e gjithe letersia Boterore, te mos jete permbledhur ne nje ribotim komplet
  kur dihet se - ajo kritike letrare eshte nje provim i tere universitar!
  Apo nuk kishte kush qe ta vente ne peshoje, nje kritik letrar aq te madh, si Prof. Hasan Mekuli! Koha do te tregoj...

  Po japi nje poezi studenteske, per profesorin tim:  Nezir Myrta / IN MEMORIAM


  - Profesorit tim, Hasan Mekulit.


  Heronjtė e Xhejms Xhojsit, Hygos, Dostojevskit, Shillerit, Getes, Shekspirit, e Plakun tok me Detin Hemingveian
  edhe trenin nė Borė tė Kavabatas e Kometen e Hadajatit
  heronjte e Eskillit, Li Taj Po-se, Dantes e tej Homerit, Gilgameshin, Gargantuan e Pantagruelin
  i solle te gjalle ne Universitetin e Prishtines ne Kosove!
  I solle tek Te Mjeret e rij Hygian si Kopshtari i Tagoras

  hyre burre e mbete burre ne Universitetin e Prishtines
  me dukeshe me i madh se te gjithe ata kollose boteror
  sepse Ata ende nuk kishin hyre ne Universitetin tim

  iu the tallazeve te detit te terbuar shkurt e shqip: Une dij
  t'i mbathi opingat kaēake
  ende i ruaj ne tavane kullash e gryka malesh...
  koha e lige ta ndali frymen e deshte zjarrin prometheik
  a thehet rruga thik'perpjete kur luhet me mend e jete
  e bjeshka bjeshkes i gjuhet ne gjoks nga lekundja historike

  mendimi shkemb rrokulliset Bjeshkeve te Nemuna
  i zihet fryma shkembit e shkembi shkemb se shkemb

  ne amfitheatrin boteror te studenteve

  ne Prishtine...

  (1978)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga illiriani : 01-04-2003 mė 21:03

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-12-2004
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  46
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pershendetje

Tema tė Ngjashme

 1. Premisa tė gabuara
  Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 2. Berisha tė ikė, kryeministri i ri nga PD.
  Nga Dajti nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 143
  Postimi i Fundit: 21-12-2009, 02:38
 3. Komploti boteror
  Nga ORIONI nė forumin Historia botėrore
  Pėrgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 31-10-2005, 11:59
 4. Kosova me kod tė ri ndėrkombėtar postar
  Nga Arb nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-06-2005, 07:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •