Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 83
 1. #1
  AngeL Maska e briiigi
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  jo para Pc tende...shif anash
  Postime
  40

  Ardit Gjebrea

  Meqenese Ardit Gjebrea eshte nje kengetar me nje pozicion me rendesi ne muziken shqipetare po postoj disa nga lirikat e kengeve te tij

  I thuaj Jo


  Dhe vrapova nėpėr natė
  Nė qytetin e panjohur ty tė kėrkoja
  I humbur mes gėzimit, mallit tė pafund
  Me njė adresė nė duar

  Dhe yjet pėrgjonin pas mjegullės tė fshehur
  Me marramėndje ndjenjash, jetė tė dehur
  Nata e ftohtė, sinjalet misterioze
  Nėn taka prostitutash, pasione zbulon ti

  Pemėt e lagura anės totuarave
  ...spektatorė tė trishtuar
  Heshtur vėshtrojnė skena dashurie
  …nė errėsirė e konsumuar

  Dhe mė frikėsoi nata e ketij qyteti
  Kjo gjysėm jete, jeta e njė planeti
  Njė siluetė shfaqet si hije
  Shkujdesur jetonte njė ēast dashurie

  Atje dy drita krejt pa pritur ndizen
  E pamundur, zė i njohur, qeshje e njohur
  Ishe ti...

  (refren)
  I thuaj jo, tė paktėn vetėm sonte
  ...i thuaj jo
  Po ti mė bėn tė trembem
  Tė ulėrij tė ēmendem
  Harroje veten tėnde dhe mos shko
  Me tė mos shko

  Dhe mjegulla tė lutet: I thuaj jo
  Po ti me natėn tretesh
  Jehonė e zėrit mbetesh
  Rend mbas teje tė t'ndalojė
  Do doja tė ishte ėndėrr
  Sikur tė ishte ėndėrr
  ----------------

  Atje njė dritė shprese fiket
  E pamundur, zė i njohur, qeshje e njohur,
  Ishe ti…

  (Refreni)
  I thuaj jo, tė paktėn vetėm sonte
  ...i thuaj jo
  Po ti mė bėn tė trėmbem
  Tė ulėrij tė ēmendem
  Harroje veten tėnde dhe mos shko
  Mos shko
  Dhe era ulėret : I thuaj jo
  Po ti me natėn tretesh
  Jehonė e zėrit mbetesh
  Rend mbas teje tė t'ndalojė

  Dhe mjegulla tė lutet: I thuaj jo
  Por ti me natėn tretesh
  Jehonė e zėrit mbetesh
  Rend pas teje tė t'ndalojė
  I thuaj jo...
  *nje nga te preferuarat e mia
  to err is human , to forgive devine

 2. #2
  AngeL Maska e briiigi
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  jo para Pc tende...shif anash
  Postime
  40
  Jeto dhe jeten time  Jeto dhe jetėn time po e deshe
  eja dhe merre, veē jeto......

  Ata qė s'duan dashurinė
  nuk dinė se ē'ėshtė mirėsia
  folenė e ngrenė nė errėsirė
  edhe mbi ty lėshojnė stuhira

  Se janė mėsuar tė zvarriten
  tė tė helmojnė pastaj tė vdesin
  pa prekur trupin tėnd tė ngrohur
  nga afshi i puthjes, ledhatimit

  Dhe pena ime nis e shkruan
  kaq e lodhur nga mundimi
  kėrkon nga ty dhe merr dy fjalė
  dhe ndalet lumi, zemėrimi

  Tė Dua, Tė Dua, Tė Dua
  o fjalė hyjnore e kėsaj bote
  u pėshpėrite nga buzė e dashuruar
  qė frymė ty tė dhanė

  Shumė tė kėrkova gjersa tė gjeta
  dhe nėse vdes mos u trishto
  por ti jeto....

  Nėpėr rrugėt e dashurisė
  enden kėngėt dhe legjendat
  nėpėr vargjet e poetit
  zemrėn ka ajo

  Dhe nė vija pentagramesh
  derdhet shpirti i njė artisti
  por dicka pa thėnė ka mbetur
  le tė tjerėt ta tregojnė...

  Jeto dhe jetėn time po e deshe
  eja dhe merre, veē jeto...

  Ata qė s'duan dashurinė
  nuk dinė se ē'ėshtė mirėsia
  folenė e ngrenė nė errėsirė
  edhe mbi ty lėshojnė stuhira

  Se janė mėsuar tė zvarriten
  tė tė helmojnė pastaj tė vdesin
  pa prekur trupin tėnd tė ngrohur
  nga afshi i puthjes, ledhatimit

  Dhe pena ime nis e shkruan
  kaq e lodhur nga mundimi
  kėrkon nga ty dhe merr dy fjalė
  dhe ndalet lumi, zemėrimi

  Tė Dua Tė Dua Tė Dua
  o fjalė hyjnore e kėsaj bote
  u pėshpėrite nga buzė e dashuruar
  qė frymė ty tė dhanė...

  Shumė tė kėrkova gjersa tė gjeta
  dhe nėse vdes mos u trishto
  por ti....

  Dhe jetėn time po e deshe...
  eja dhe merre por ti jeto...
  to err is human , to forgive devine

 3. #3
  AngeL Maska e briiigi
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  jo para Pc tende...shif anash
  Postime
  40
  Maikna e memories  Makina e memories vrapon nė kujtime
  Nė ēastet e jetės qė endėm tė dy
  Dhe ditėt rrėshqasin e syrit i fshihen
  Dhe rendie e rendin, humbasin diku

  Makina e memories si era
  Humbet nėpėr mjegull, mbi tė fluturoja
  Me sy tė pėrgjumur kėrkoj nga dritarja
  Diku tė ndaloja…
  Ti mblidhja kujtimet, aty ti fiksoja
  Mundohem mundohem, ti gjej nėpėr vite
  Kujtimet kalojnė…
  ...po kujtimet kalojnė

  Dhe ti qeshje, ti kėndoje
  Psherėtije nė heshtje dhe qaje
  Me lotėt qė tė ndrinin nė sy
  Dhe mė flisje, ėndėrroje
  Dhe tregoje, tregoje
  Tė vertetat trillime qė jetuam tė dy
  ....dhe kujtimet kalojnė
  ....dhe kujtimet kalojnė
  ....dhe kujtimet kalojnė

  Fragmente kujtimesh mė dalin pėrpara
  Nė skena qiellore me diell a me shi
  Ēapitem i lodhur tė ulem mes tyre
  Ato mė largohen...largohesh dhe ti

  Fragmente sensuale qė era
  Si gjethet e vjeshtės i shkundi nga pema,
  Piktura qė koha ngjyrosi nė mėndje
  Sikur ti ndaloja...
  Ti mblidhja tė gjitha nė krahė ti mbuloja
  Mundohem mundohem ti gjej nėpėr vite
  Kujtimet kalojnė…
  ...po kujtimet kalojnė

  Dhe ti qeshje, ti kėndoje
  Psherėtije nė heshtje dhe qaje
  Me lotėt qė tė ndrinin nė sy
  Dhe mė flisje, ėndėrroje
  Dhe tregoje, tregoje
  Tė vėrtetat trillimet qė jetuam tė dy

  Mė afroje, mė largoje
  Mė humbisje dhe prapė mė takoje
  Mė puthje nė buzė si fėmijė
  Mė thėrrisje dhe mė prisje
  Dhe kėrkoje, kėrkoje
  Tė vėrtetat trillime ti jetojmė pėrsėri
  ....po kujtimet kalojnė..
  Dhe kujtimet kalojnė...
  Dhe kujtimet kalojnė...
  Kalojnė, kalojnė, kalojnė

  Makina e memories vrapon nė kujtime
  Nė ēastet e jetės qė endėm tė dy
  Dhe ditėt rrėshqasin e syrit i fshihen
  Dhe rendin e rendin, humbasin diku

  Dhe kujtimet kalojnė…
  Dhe kujtimet kalojnė...
  Dhe kujtimet kalojnė...
  to err is human , to forgive devine

 4. #4
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  49
  Postime
  189

  Vargje per veten

  Vini pak edhe tekstin e kenges "Vargje per veten"
  Ju lutem

 5. #5
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Vetem ne kemi munguar

  Sa kam pritur te jemi prap te dy
  dhe liqeni dhe pemet jane aty
  Vetem sjemi ata qe jemi
  dhe sthemi ato qe themi
  Dhe kujtojem tek stina e vjeter
  ndersa shkruajm kengen tjeter.

  Edhe mbremja ku jemi ne te dy
  njeri tjetrin se shohim me ne sy
  sa veshtire te bisedojme
  se nuk dime ku ta fillojme
  dhe kam frike te te afrohem cudi!

  refreni
  E ndoshta pemet liqeni dhe bari
  do te donin qe te flisnim perseri
  edhe pse fjale e vertet
  eshte e cmuar si argjendi
  po heshtja
  eshte pohim!

  E ndoshta pemet liqeni dhe bari
  do te donin te te puthja perseri
  po kush nga ne do guxonte
  kush nga ne do guxonte
  i pari
  une per vete kam frike
  me ndihmo edhe ti
  me ndihmo edhe ti!!

  Edhe pema ku rrinim ne te dy
  edhe emrat qe gdhendem jane aty
  Aty ka mbetur qielli,
  dhe era, edhe dielli
  dhe asgje nuk ka ndryshuar
  vetem ne kemi munguar.

  Eshte aty ku ne mbollem
  nje gezim
  eshte aty ku na ndahu
  nje trishtim

  Jane puthjet perqafimet
  jane zenkat dhe gabimet
  jane aty sic ishin
  sa cudi!

  Dhe ndoshta pemet liqeni dhe bari
  do te donin te te puthja perseri
  Po kush nga ne do guxonte
  Kush nga ne do guxonte i pari??
  Une per vete kam frike
  Me ndihmo edhe ti
  Me ndihmo edhe ti

  Sa kam pritur te jemi prape te dy
  dhe liqeni dhe pemet jane aty
  vetem sjemi ata qe jemi
  dhe s'themi ato qe themi
  dhe kujtojme tek stine e vjeter
  ndersa shkruajme kengen tjeter

  Refreni  Vargje per veten

  Nuk i di askush vargjet
  qe per vete, per vete shkrova
  drita kaq te zbehta
  fytyren ndriconin

  dhe krejt i vetem
  kam vrapuar
  te triumfoja, te triumfoja
  permbi vite te pastina
  e qe s'do me plakin dot

  nuk i di askush
  ato nete brenda meje
  ato fjale qe s'perseriten
  tjeter here ne jete

  nuk i di askush
  qytetet ku u fsheha
  ika larg nga kureshtaret
  qe i dinin te vertetat e mia

  nuk i di askush
  se nga po kthehem
  kaq i lodhur
  e se kam nevoje
  per zera te njohur

  ky eshte nje pyll
  gjigand me njerez
  flasin me vete,
  thone me njohin

  po gabojne,
  se vetem emrin,
  emrin ma din
  nuk i di askush
  ato nete brenda meje
  ato fjale qe s'perseriten
  tjeter here ne jete
  nuk i di askush
  qytetet ku u fsheha
  ika larg nga kureshtaret
  qe i dinin te vertetat e mia...

 6. #6
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  49
  Postime
  189

  Flm fiori

  Fiori faleminderit,

  Te gjitha kenget e Ardit Gjebrese me pelqejne shume, por tek kjo kenge me pelqen me shume teksti
  Keto vargje mund ti kisha shkruar edhe une

  Krispi

 7. #7
  AngeL Maska e briiigi
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  jo para Pc tende...shif anash
  Postime
  40

  kenga qe e beri nje nga me te famshmit

  Jon

  Mė erdhe nė njė kohė tė dėshpėruar
  Me dhimbje..., Jon
  Kur anijet si fantasma
  Nėpėr det me aventura
  Klithnin: Libertą!

  Dhe sytė i kish aty gjithė Shqipėria,
  Ajo dinte si duronte
  Po i shkuleshin filizat
  Deti u bė mal me njerėz,
  E toka det me lot

  Dhe ty pėr herė tė parė tė puthte drita
  Ti linde…, Jon
  Nuk e dije ē'ish gėzimi
  As dhimbja as mjerimi
  Qė flakė, godet e rrudh njė tokė

  Sot me gjithė foshnjet nė botė je njėsoj
  Si ata ti qesh e luan
  Kjo ėshtė vetėm nisja juaj
  Por do rritesh do kuptosh
  Se fatet s'janė njėsoj

  Bekimin merr nga mua
  O shpirt i patrazuar
  Njė fjalė tė thėnė ma dėgjo:
  Zinxhirė tė praruar ty kanė pėr tė ofruar
  Por prapė je skllavėri

  (refren)
  Jon, ky emėr marrė nga deti
  Jon, me kėngė vale tund djepin
  Jon, dhe ti ja ndjeve aromėn
  Ta kesh pėr jetė me vete

  Jon, po tė lundrosh me kėtė emėr
  Jon, e tė takohesh me vėllezėr
  Jon, do tė mjaftojnė dy duar
  Tė thuash se je, ti je Jon
  --------------

  Bekimin merr nga mua
  O shpirt i patrazuar
  Njė fjalė tė thėnė ma dėgjo:
  Zinxhirė tė praruar ty kanė pėr tė ofruar
  Por prapė je skllavėri

  Me skllav jo nuk te dua
  Nga vetje i mohuar, Jon, Jon
  Me skllav jo nuk te dua
  Nga vetje i mohuar, Jon, Jon
  to err is human , to forgive devine

 8. #8
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  ka pohuar pėr “Zėrin e Amerikės” se ky takim ka qenė ndėr mė tė rrallėt qė ai ka bėrė me bashkatdhetarėt nėpėr botė
  Mula, Gjebrea e Ēako, koncert nė Amerikė

  Tre artistė tė mėdhenj, njė soprano dhe dy kantautor kanė dhėnė njė koncert tė madh pėr bashkatdhetarėt e Amerikės. Inva Mula, Pirro Ēako dhe Ardit Gjebrea kanė pėrfunduar me shumė sukses koncertin e tyre nė Neė York, koncert ky qė u organizua nėn kujdesin e shoqatės bamirėse “Motrat Qiriazi”. Ishte ky njė sukses qė u rrėfye dje nė edicion informatik tė Zėrit tė Amerikės. I ftuar nė studio, Ardit Gjebrea ėshtė pyetur sė pari se si lindi ideja pėr kėtė koncert-“Qė prej gjashtė vjetėsh bashkatdhetarėt e Amerikės mė kishin ftuar qė tė vija pėr njė koncert por koha ime e mbingarkuar nuk mė lejonte qė tė vija”,-ka shpjeguar Gjebrea-“Fillimisht ideja pėr njė koncert kėtu nė Amerikė ishte e fotografit tė njohur Fadil Berisha e mė pas kjo ide u pasua nga organizata “Motrat Qiriazi” e cila bėri mė nė fund tė mundshėm realizimin e kėtij koncerti bamirėsie” Gjebrea ka treguar se koncerti ka qenė i konceptuar nė dy pjesė. Nė pjesėn e parė tė tij, kanė kėnduar Inva Mula me Pirro Ēakon ndėrsa nė pjesėn e dytė, e cila ėshtė konceptuar krejt ndryshe nga e para, ka kėnduar vetė ai, Ardit Gjebrea.-“Jam shumė i emocionuar dhe mund tė them se ky koncert ka qenė pėr mua njė ndėr takimet mė tė rralla qė unė kam zhvilluar me bashkatdhetarėt nėpėr botė”. Gjebrea ėshtė ngacmuar mė pas pėr lidhjen e tij me Inva Mulėn.-“Me Invėn mund tė them se kam nisur karrierėn time artistike. Kemi kėnduar bashkė qė nė moshėn 6-vjeēare e bashkė kemi qenė nė festivalet e ndryshme pėr fėmijė. Sė bashku realizuam nė dhjetor tė vitit qė shkoi koncertin e madh “Krishtlindje nė Tiranė”. Mė e rėndėsishme ėshtė pjesėmarrja jonė nė festivalin e Francės “Violinė mbi rėrė” ku ne tė dy kėnduam nė shqip. Sė shpejti do tė jemi sėrish bashkė nė Liban pėr njė tjetėr koncert”. Gjebrea nė ato pak minuta tė rezervuara nė edicionin e lajmeve tė Zėrit tė Amerikė ka prekur problemin e organizimeve tė koncerteve jashtė Shqipėrisė-“Ka ardhur koha qė tė organizohen koncerte me nivel, qė tė jenė porfesional. U ka ikur koha organizimit tė koncerteve nėpėr lokale. Koncerti ynė nė New York tregoi se mund tė bėhen tė tilla koncerte me nivel tė lartė profesional”, ka shtuar pas kėsaj se nė ato katėr ditė qėndrimi nė Amerikė ėshtė bombarduar nga ftesat tė cilat nuk beson se do mund t’i respektojė tė gjitha sepse angazhimet nė Tiranė (pėr tė cilėn e kishte marrė malli) nuk i lėnė shumė hapėsirė pėr tė lėvizur. Ndoshta sepse dhe puna drejtuese (administrative) qė ka nė Televizionin “Arbėria” e pengon disi nė punėn e tij krijuese.

  Print Email
  Copyright 2002 Shekulli

  Pershendetje
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 9. #9
  Mixing For You Maska e Deejay
  Anėtarėsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Ne Kete Moment Se Di Ku Jam
  Mosha
  40
  Postime
  55
  Sa kam pritur te jemi prap te dy (Ardit Gjebrea)


  Sa kam pritur te jemi prap te dy
  dhe liqeni dhe pemet jane aty
  vetem s'jemi ata qe jemi dhe s'themi ato qe themi
  dhe kujtojme tekstin e vjeter ndersa shkruhet kenga tjeter

  Edhe prap ja ku jemi ne te dy
  njeri tjetrin se shohim me ne sy
  sa veshtire te bisedojme
  se nuk dime ku ta fillojme
  dhe kam frike te te afrohem cudi

  E ndoshta pemet liqeni dhe bari
  do te donin qe te flisnim perseri
  edhe pse fjala vertet eshte e cmuar si argjendi
  por heshtja eshte flori

  E ndoshta pemet liqeni dhe bari
  do te donin te te puthja perseri
  po kush nga ne do te guxonte kush nga ne do guxonte i pari
  une per vete kam frike
  me ndihmo edhe ti
  me ndihmo edhe ti

  Ja dhe pemet kur rrinim ne te dy
  edhe emrat qe gdhendem jane aty
  aty ka mbetur qielli dhe era edhe dielli
  dhe asgje nuk ka ndryshuar vetem ne kemi munguar

  eshte aty ku ne mbollem nje gezim
  eshte aty ku na ndahu nje trishtim
  jane puthjet perqafimet, jane zenkat dhe gabimet
  jane aty ashtu sic ishin sa cudi.
  Deejay.....

 10. #10
  Warranted Maska e Qerim
  Anėtarėsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641

  Ja ku jam, Gjebrea

  artistit italian Gazibo, me tė cilin bashkėpunoi pėr kėngėn e njohur “Jon” nė vitin 1991

  Gjebrea-Gazibo, dy miq, ja ku janė


  Elsa Demo

  Dy miq qė pas kaq vitesh i thonė njeri-tjetrit “Ja ku jam!”. Dy kantautorė qė u prezantuan pėr herė tė parė nė skenėn e Pallatit tė Kongreseve, nė vitin 1991. Ardit Gjebrea dhe Gazibo janė sėrish bashkė nė Tiranė pėrballė publikut. Albumin e tij tė fundit, pas gjashtė vjetėsh, quajtur “Ja ku jam”, kantautori shqiptar e paraqet sot nė mesditė nė prani tė mikut italian. Asgjė mė shumė se kaq nuk kanė pranuar tė thonė para konferencės pėr shtyp qė do tė jetė sot nė “Hotel Sheraton”.
  “Ja ku jam” ka 14 kėngė, disa prej tė cilave Gjebrea i ka kėnduar nė festivalet e “Kėngės magjike”. Edhe kėtė herė Gazibo ka kontribuar pėr albumin di dikur pėr kėngėn shumė tė njohur “Jon”, fituese e festivalit tė muzikės sė lehtė shqiptare nė dhjetor tė vitit 1991, kur Gjebrea sapo ishte kthyer nga studimet nė Itali.
  “I like Chopin” ishte kėnga e paharruar qė artisti italian kėndoi nė Tiranė, njė kėngė pėr disa javė kishte kryesuar klasifikimet e muzikės sė lehtė nė disa vende tė botės.  31/01/2004
  KATEGORIA: Kulturė

 11. #11
  Warranted Maska e Qerim
  Anėtarėsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641

  re

  "Ja ku jam": rikthimi ndėrkontinetal i Gjebresė
  Kantautori i njohur shqiptar pas gjashtė vjetėsh mungese i thotė publikut "Ja ku jam". Albumi i ri i me 14 kėngė me tė gjitha stilet e muziikės, qė nga ajo klasike tradicionale, tek dance apo hip hop. Itinerari qė nisi nga Tirana pėr nė Romė, Athinė e Nju Jork, ku krijesa e re muzikore mori formėn e saj tė plotė. Tė veēantat, emocionet dhe suprizat e albumit, i cili do tė promovohet nė 14 shkurt nė Pallatit e Kongreseve

  Anduela NIKA

  "Sa herė dora ime prek trupin tėnd tė zhveshur dhe shtrati i djersitur ngjan me njė re, me duart qė tė dridhen me sytė e njė fėmije papritur mė pyet: 'a ka tė tjerė si ne'?".

  Poezia e Andi Bejtes nuk mund ti shkonte mė pėrshtat njė ēifti. Dy 5 vjeēarė qė eksperimentojnė sė bashku emocionin e parė, mė pas konfirmojnė maturinė e tyre, pėr tu ritakuar nė njė natė Krishtlindjesh me njė "Tė dua" tė ngrohtė. Ajo, njė Inva Mula mahnitėse; ai njė Ardit Gjebrea qė nuk e ka humbur ritmin e kohės, teksa deklarojnė ndjenjat e tyre pėrpara 40 mijė spektatorėve tė Teatrit tė Operas sė Parisit. Dueti i tyre ėshtė vetėm "njė rrėnqethje mbi rėrėn" e albumit tė ri tė kantautorit tė njohur. Me "Ja ku jam" (albumi qė ka dalė sot nė treg), Gjebrea kėrkon tė rikonfirmojė, madje tė kapėrcejė me hapa galopantė suksesin e dy albumeve tė mėparshme, "Vargje pėr veten" dhe "Projekt Jon". Njė album me tė gjitha stilet e muzikės, qė nga ajo klasike e tradicionale, latine e me nuanca hip hop, dance e deri tek arma e fortė e tij, baladat alternohen nė 14 kėngė. "Pėr njė artist ėshtė e rėndėsishme tė mbetet me kohėn, pėr ti afruar publikut produktin mė tė mirė tė mundshėm. Sot Shqipėria s'ecėn me duartrokitje por me shitje. Pėr mua ėshtė shumė e rėndėsishme ana komerciale, por nuk mund tė anashkaloj dhe kontributin qė jam pėrpjekur tė jap me realizimin tim muzikor, qė vjen pas 6 vjetėsh nga albumi i dytė", ka deklaruar kantautori nė konferencėn pėr shtyp tė mbajtur dje nė Hotel Sheraton, pėr promovimin mediatik tė albumit "Ja ku jam". Pėr kėngėt e tij Gjebrea ka zgjedhur bashkėpunimin me emrat mė tė spikatur dhe interesantė tė letrave. Dritėro Agolli, Timo Flloko, Tedor Keko, Xhevahir Spahiu, Jorgo Papingji, Andi Bejtja e Dr. Flori kanė "huajtur" vargjet e tyre pėr tu bashkuar nė njė simbiozė me krijimtarinė muzikore, qė mban firmėn e vetė kėngėtarit.

  Producenti artistik dhe realizuesi i tė gjitha orkestracioneve tė albumit, Paul Mazzolini ( i njohur ndryshe si Gaxibo) shfaqet me tė gjitha tendencat e kohės. Njė bashkėpunim i suksesshėm i nisur qė nė vitin 1991. Nė studion Softėorks nė Romė, Mazzolini ka mbledhur artistė nga mė tė njohurit nė Itali pėr tė interpretuar nė "Ja ku jam", "Pėr mua ėshtė gjithnjė njė emocion i madh tė vij nė Shqipėri dhe tashmė Arditin nuk e kam vetėm mik, por njė vėlla me tė cilin kam njė "feeling" shumė tė fortė artistike", ka pohuar Gaxibo. Bashkėpunimi shqiptaro-italian vijon nė studion e Erjon Zaloshnjės nė Tiranė, ku Gaxibo vjen tė regjistrojė back vokalet. Miqtė e Gjebreas, Elton Deda, Redon Makashi, Eneda Tarifa dhe Jonida Maliqi kontribuojnė me zėrat e tyre. Disa instrumentistė tradicionalė me fyell e lauri, zumare e tarabuk, dajre e llautė i japin albumit shijen mesdhetare. Pėr tu rikthyer sėrish nė Romė. Gjithēka nis tė miksohet nga Emanuele Donnini dhe vetė Mazzolini. Ndėrsa masterizimi realizohet nė studion e njohur "reference" nė Romė. "Ja ku jam" vjen si njė produkt me pretendimet mė profesionale dhe serioze qė ka tregu sot nė botė. Parametrat teknikė tregojnė nivelin e lartė tė tij, ku gjithēka ėshtė e kuruar nė detajet mė tė vogla. Nga Roma nė Athinė, ku kompania greke "Le Spot" merr pėrsipėr prodhimin e videoklipit tė kėngės qė mban dhe titullin e albumit, "Ja ku jam". Xhirimet nė Athinė dhe rrethinat e saj mbajnė firmėn e njė prej regjisorėve mė tė njohur grekė, Nikos Sulis. "Preferova qė videoklipin e kėngės, qė mban titullin e albumit ta realizoj nė rrugė, mes njerėzve. Eshtė mė interesante dhe e prekshme pėr ta, sesa njė hotel me pesė yje dhe njė makinė luksoze", ka deklaruar kantautori Ardit Gjebrea, i cili nga Ballkani niset nė drejtim tė kontinentit amerikan. Fotografi i njohur me origjinė shqiptare Fadil Berisha pasi dėgjon tė gjitha kėngėt e albumit, realizon fotot e tij nė Nju Jork, pėr tė konkluduar kėshtu cilki i "Ja ku jam" nga Tirana nė Romė, Athinė e Nju Jork, nėn njė mbėshtetje solide tė sponsorve tė klipit AMC dhe Memphis. Tė drejtėn e shpėrndarjes sė albumit pėr Shqipėrinė e ka blerė shtėpia diskografike "Supersonic", pėr Kosovėn dhe Zvicrėn "Zico Company", "Albanota" nė Maqedoni dhe "Eni Reisen" nė Gjermani". Nė 14 shkurt do tė bėhet promovimi i albumit, nė njė koncert live me tė gjitha kėngėt e reja tė tij. Nuk do tė mungojnė tė ftuarit e veēantė; si njė trupė baleti e ardhur nga Kievi (Rusi) apo instrumentistėt e talentuar italianė, qė e kanė shoqėruar Gjerbrenė nė kėngėn "Ja ku jam". Dhe ndoshta tė dashuruarit e kėsaj ditė tė veēantė do tė mund ti pėshpėrsin mė shumė njėri tjetrit "tė dua, tė dua, tė dua dhe ti e di sa herė s'ta kam thėnė, ta kam fshehur, je vetėm ti".
  --------------------------------------------------------------------------------
  01/02/2004

 12. #12
  Warranted Maska e Qerim
  Anėtarėsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641

  Prap Arditi

  Pėr dy net me radhė, nė Pallatin e Kongreseve prezantohet albumi i ri i kantautorit Ardit Gjebrea, “Ja ku jam”. Dy net spektakėl me kėngė tė reja, tė ftuar dhe tė papritura

  Ardit Gjebrea: Nuk mė keni njohur


  Alma Mile

  Pėr tė kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr t’iu thėnė “Tė dua!”, tė gjithė njerėzve tė tij tė dashur, jo vetėm familjes, miqve, por edhe publikut. Pas 6 vjet mungese, Ardit Gjebrea kthehet sėrish nė Pallatin e Kongreseve, pėr tė promovuar albumin e tij tė tretė “Ja ku jam”. I planifikuar pėr tu zhvilluar vetėm natėn e Shėn Valentinit, pėr shkak tė interesimit tė madh tė publikut, i cili gjithashtu e ka konsideruar kėtė eveniment si njė dhuratė dashurie, do tė zhvillohen dy koncerte, nė datat 14 dhe 15 shkurt. “Dėshirojmė qė kėtė koncert t’ia dedikojmė tė gjithė tė dashuruarve dhe mendoj se Arditi ėshtė personi mė i pėrshtatshėm pėr ta bėrė njė gjė tė tillė”, - ėshtė shprehur kantautori i njohur italian Gaxibo, producent artistik i albumit “Ja ku jam”. Pėr italianin qė ka kuruar dy albume tė Gjebresė, ky i fundit ėshtė mė i miri. “Mendoj se ky ėshtė albumi i pjekurisė sė Arditit, njė album i cili pėrmbledh tė gjitha eksperiencat e tij, ato tė diskut tė parė, tė “Projekt Jon”, gėrshetuar me muzikėn e sė ardhmes. Ai ėshtė si vera e vjetėr, qė hapet nė kohėn e duhur”, - shton ai. Por duket se edhe vetė kantautori shqiptar, ėshtė i tė njėjtit mendim. “Nė kėtė album unė jam mė i pjekur, mė me kohėn, mė modern, mė i fuqishėm.”

  Pas njė shkėputjeje prej 6 vjetėsh, ēfarė pėrfaqėson pėr ju ky koncert?
  Shumė energji, shumė mund, shumė djersė, por pse jo edhe magji. Kam bėrė tė gjitha pėrpjekjet, kam shfrytėzuar tė gjitha njohjet e mia, pėr tė bėrė diēka tė veēantė, tė sjell kėtu instrumentistė italianė, balerinėt rusė, studentė tė Akademisė sė Arteve, Gaxibon, si producent artistik, etj. Por nuk mund tė mos pėrmend faktin qė pas spektaklit qėndron regjisorja, Vera Grabocka. Do tė jetė njė formacion prej 31 vetėsh nė skenė dhe 14 balerinė, njė ushtri e tėrė. Pėrsa i pėrket ndriēimit dhe fonisė, ajo u ėshtė besuar specialistėve tė ardhur nga Greqia, por edhe stafit shqiptar tė Gėzim Tufės. Njė bashkėpunim shqiptaro-greko- italiano-rus.
  Pse keni zgjedhur datėn 14 shkurt pėr promovimin e albumit tuaj?
  Nuk mund tė gjeja dot mėnyrė mė tė mirė pėr t’i thėnė “Tė dua!”, publikut tim. Por publiku mė ėshtė pėrgjigjur pėrpara se unė t’ia thosha njė gjė tė tillė, me interesimin e tij. I detyruar nga kėrkesat e tyre, por edhe nga dashuria qė kam, do t’u dhuroj dy netė spektakėl. Unė jam shumė i lumtur qė do tė jap njė tjetėr koncert nė datėn 15, sepse mendoj qė pas karikimit tė njė nate mė parė, koncerti i dytė do tė jetė njė shpėrthim. Do tė kisha dashur tė kishte dhe njė datė 16, por kjo ėshtė e pamundur, sepse ekipi grek dhe instrumentistėt italianė nuk do tė jenė. Por mendoj se do tė jenė koncerte shumė tė bukura, megjithėse nuk mė takon mua qė ta them njė gjė tė tillė.

  Ku ndryshon ky album nga dy tė parėt?
  Ky album jam unė. Jo se nė dy tė parėt nuk ka qenė kėshtu, por kėtė herė jam unė mė i pjekur, mė me kohėn, mė modern, mė i fuqishėm, jam unė ajo bisha artistike, nėse do ta quaj veten kėshtu. Kėtė herė, i kam tė gjitha pikėt e mundshme qė tė shpėrthej.

  Kujt ia dedikoni kėtė koncert?
  Ashtu si edhe e kam bėrė dedikimin tim nė album, kėtė koncert ua dedikoj familjes sime, nėnės, bashkėshortes, djalit, babait qė mė mungon, por qė ai ėshtė.

  Cila do tė jetė kėnga qė do tė hapė koncertin?
  Kėnga e parė qė do tė hapė koncertin ėshtė “Flas me hėnėn”, por se nga do tė dal nuk ua them, por do tė dal andej nga s’ka dalė askush deri mė sot.

  Pėrveē krijimeve tė albumit tė ri, do tė ketė edhe kėngė tė albumeve tė tjera?
  Krahas kėngėve tė reja, do tė kėndoj edhe 4 kėngė nga albumi im i dytė, sepse dėshiroj qė tė vendos njė kontakt mė tė afėrt me publikun dhe ai tė kėndojė bashkė me mua.

  Kė do tė veēonit si kėngėn mė tė bukur tė koncertit?
  Nuk mund tė veēoj se cila ėshtė mė e bukura, pasi pėr mua janė tė gjitha tė tilla…Por mendoj se kėnga mė e bukur e koncertit, do tė jetė publiku.

  Mund tė zbuloni ndonjė detaj…
  Nuk do tė doja tė zbuloja shumė detaje nga koncerti, sepse do tė doja qė i pari qė do ta shijojė kėtė koncert, tė jetė publiku i sallės. Do tė kėndoj, kėrcej…, tė jeni tė bindur qė do tė jem i paparashikueshėm. Ende nuk mė keni njohur.  15/02/2004
  KATEGORIA: Kulturė

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e vagabondi1
  Anėtarėsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  Where the bitches are...CaLiFoRnIa BaBY !
  Mosha
  36
  Postime
  217
  Esht e vertet qe ka nxjer nje album Ardit Gjebrea kto kohet e fundit ?

 14. #14
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  39
  Postime
  2,573
  Albumin e ri mund ta dėgjoni kėtu

  Edi

 15. #15
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Edi, faleminderit ne lidhje me punen qe ben me faqen e muzikes dhe faleminderit shigjetes qe solli albumin e Arditit.

  Ne pergjithesi kenget me pelqyen. Kam vene re se artistet shqiptare te ketyre viteve po karakterizohen nga tendenca per eksperimentim me lloje te ndryshme muzikesh. Po ju jep te gjitheve mundesine te gjejne veten, por ne te njejten kohe po krijon nje vale "laje lulesh ".

  Arditi mu duk shume i moshuar, kisha kohe qe nuk ja kisha pare fytyren. Me beri pershtypje golfi, i semure ka qene kur ka bere foton  Kenget qe me pelqyen me shume nga albumi jane Bota ime dhe Ja ku jam :


  Bota Ime

  Refreni
  Ti boten time nuk e njeh
  ne veten tende syte i fsheh
  s'te vret me fjala dhe e verteta
  eresire ti je, eresire nuk ke me ndjenja

  S'mund te jem une ky
  s'mund te jem drite une per ty
  pertej vetes tende nuk shikon
  une jetoj me ty
  me nje jete qe kurre s'me dhe
  tani me tremb dhe ti qe egziston
  heshtjet neper nate
  te vertetat, te fshehtat ne i ndame
  dhe lexonim fjale qe nuk i thame
  asgje nuk do kuptosh
  si fantazem me naten do te shkosh
  hija jote neper kembe te ngaterron


  Refreni - Dy here
  Ti boten time nuk e njeh
  ne veten tende syte i fsheh
  s'te vret me fjala dhe e verteta
  eresire ti je, eresire nuk ke me ndjenja


  S'mund te jem me ty
  nuk me sheh dot me ne sy
  me ty fillon gjithcka me ty mbaron
  e vertete nuk je
  veten tende ti e fsheh
  me puthje genjeshtare qe s'jetojne
  heshtjet neper nate
  te vertetat, te fshehtat ne i ndame
  dhe lexonim fjale qe nuk i thame
  asgje nuk do kuptosh
  si fantazem me naten do te shkosh
  hija jote neper kembe te ngaterron


  Refreni - deri ne fund
  Ti boten time nuk e njeh
  ne veten tende syte i fsheh
  s'te vret me fjala dhe e verteta
  eresire ti je, eresire nuk ke me ndjenja  .........

 16. #16
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  39
  Postime
  2,573
  Jo me Fiori, Jo

  Golfi ėshtė pėr dy arsye: E para tregon se ai ėshtė munduar aq shumė me kėngėt sa i janė acaruar edhe kordat e zėrit, pra artist i vėrtetė, soprano. E dyta, golfi jep njė ndjenjė ngrohtėsie, dashurie, qė i pėrshtatet temės sė albumit dhe ngjall interes tek dėgjuesit e Arditit. Ti, si pe Korēe qė je nuk merr vesh nga kėto gjėra se ta ka ftohur zemrėn dėbora.

  Interesi i vizitorėve i ka rreshtuar kėngėt nė 40 mė tė dėgjuarat por vetėm koha do tregojė cilėsinė e vėrtetė tė kėngėve.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 07-04-2004 mė 00:50
  Edi

 17. #17

  Ja ku jam

  Te kerkoj
  Te kerkoj e nuk te gjej
  Ne cdo vend ku kemba shkel
  Ti askund, askund nuk je

  Te kerkoj
  Si i cmendur te kerkoj
  Neper boten qe s’mbaron
  Sa dhe fryma me ndalon

  Pse, pse me torturon kete nate
  Pse thone une jam njeri pa fat?!

  Ref.
  TI,
  Dhe nje here po te kthehesh ti – une ja ku jam
  Dhe nje here te me duash prape – une ja ku jam
  Dhe nje here ti te jesh e imja – ja ku jam
  Parajsen te ta fal

  Dhe nje here te te mbaj ne duar – ja ku jam
  Dhe nje here te me besh te vuaj – ja ku jam
  Dhe nje here te me vrasesh mua – ja ku jam
  Dhe vdekja le t’me marre

  Me mungon
  Zerin tend nuk e degjoj
  Nje mesazh ne telefon
  Shpirti im sa me mungon

  Me mungon
  Prekja jote me mungon
  Trupi yt kur dritheron
  Dhe nje puthje qe s’mbaron

  Pres, pres te me vish kete nate
  Pres, cdo njeri e ka nje fat

  Teksti: Timo Flloko
  Muzika: Ardit Gjebrea
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 18. #18

  Kur braktis ate qe do

  Ti
  Ti po kthehesh perseri tek une
  Me pendese edhe trishtim pa fund
  Ka shume kohe qe po te pres…sa shume…

  Vjen
  Permes eres neper nete, ti vjen
  Nostalgji dhe deshperim me sjell…
  Sa e huaj je tani, s’e ndjen?...

  Ku shkuan endrrat, ku
  Ke deshen syte e tu
  S’e di…!
  Ne heshtim qe te dy
  Na ndan nje ftohtesi
  Tani…

  Kur braktis ate qe do
  Vjen nje cast qe e kupton
  Se pa te, ti dot s’jeton…!

  Cfare me thuaj vlen ne bote
  Kur je vetem e ke ftohte
  Dhe nje zemer s’e gjen dot…?

  Ku shkuan pritjet, ku
  Ku ndali hapi yt
  S’e di…!
  Nje ndjenje ne fshehtesi
  Jam skllavi yt me thote
  Tani…

  Une
  Sa trishtim po ndjej ne shpirt, cudi…!
  Kur pendesen shoh ne syte e tu
  S’di…te dua a te humba pergjithnje?!

  Ti
  Ti u ktheve, lotin shoh te ngrire
  Jam i dobet dhe te fal?! S’e di…
  Mund ta kthejme ne jete dashurine?!...

  Teksti - Timo Flloko
  Muzika - Ardit Gjebrea
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 19. #19
  me pelqen kenga e re e ardiitit Ja ku jam

  nese don dikush muj tja jap linkat me bere download albumin e ri
  duhet mire te shfrytezohet koha, sepse jeta nga koha perbehet

 20. #20
  Ja nje foto me 'verore' e Arditit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ramize Gjebrea
  Nga shigjeta nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 27-04-2014, 12:45
 2. Ke preferoni: Gjebrea apo Cako?
  Nga shigjeta nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-05-2011, 12:59
 3. Nderi dhe turpi i Vlorės
  Nga {FIGO} nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 131
  Postimi i Fundit: 28-10-2006, 12:51
 4. Ardit Gjebrea në Toronto
  Nga anabanana nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 94
  Postimi i Fundit: 04-12-2005, 03:33
 5. Ramize Gjebrea
  Nga erzeni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-11-2002, 03:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •