Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Antarsuar
  22-11-2012
  Postime
  273

  A duhet t mbahet nj kongres i srishm i drejtshkrimit t gjuhs shqipe?

  T nderuar antar ktu dshiroj t faqim opinionet e publikut t gjr n lidhje me mbajtjen e nj kongresi t serishm t drejtshkrimit t gjuhs shqipe si kongresi i Tirans n vitin 1972

  Foto nga antart e kongresit t Tirans i mbajtur n Tiran nga 20-25 nntor i vitit 1972,n kt kongres morn jes 87 delegat dhe mbi 300 veta t ftuar nga gjitha rrethet e vendit,nga shqiptart e Kosovs,Maqedonis,t Malit t Zi dhe nga arbresht e Italis.
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bjn njeriun t vlefshm!!!!

 2. Anetart m posht kan falenderuar Hotlani pr postimin:

  Elona Sollaku (28-09-2013)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Antarsuar
  22-11-2012
  Postime
  273

  Pr: A duhet t mbahet nj kongres i srishm i drejtshkrimit t gjuhs shqipe?

  Duke pasur parasysh zhvillimi e shkencs .tekniks,teknologjis.....,konsideroj q duhet t mbahet nj kongres i serishem i drejtshkrimit t gjuhs shqipe,sepse nga viti 1972 e deri tani kan ndryshuar gjrat,shembull n fjalorin e drejtshkrimit t gjuhs shqipe kur shenohet nj dat aty n fjalor qndron kshtu shembull 21.3.2013,por sot askush nuk e prdor kshtu por 21.03.2013,nga se me sot sht koha e internetit vet teknologjia e kompjuterit t imponon t shkruash sepse n gjitha shkrimet n internet kshtu shkruhen nj far mnyre jemi t detyruar q t mos respektojm rregullat drejtshkrimore t gjuhs shqipe.
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bjn njeriun t vlefshm!!!!

 4. #3
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638

  Pr: A duhet t mbahet nj kongres i srishm i drejtshkrimit t gjuhs shqipe?

  Citim Postuar m par nga Hotlani Lexo Postimin
  T nderuar antar ktu dshiroj t faqim opinionet e publikut t gjr n lidhje me mbajtjen e nj kongresi t serishm t drejtshkrimit t gjuhs shqipe si kongresi i Tirans n vitin 1972

  Foto nga antart e kongresit t Tirans i mbajtur n Tiran nga 20-25 nntor i vitit 1972,n kt kongres morn jes 87 delegat dhe mbi 300 veta t ftuar nga gjitha rrethet e vendit,nga shqiptart e Kosovs,Maqedonis,t Malit t Zi dhe nga arbresht e Italis.
  absolutisht nuk ka nevoje per kongres..thjeshte dhe vetem te beje punen e vet akademia e shkencave ..kush eshte me kompetente se akademia e shkencave..nuk besoj se ndokush tjeter..keshtu qe cdo e re qe hyn ne bazen e gjuhes shqipe mund te rekomandohet nga akademia e shkences dhe kaq..nga sa di une nje praktike te tille ndjekin shume vende te botes..psh per cdo fundviti universiteti i oxfordit nxjerr nje fjalorth te vogel ku shpjegon te gjitha fjalet e reja qe ate vit u futen ne fjalorin e oxfordit dhe ndryshime te tjera ne gjuhen angleze..te njejten gje te beje edhe akademia e shkencave ku me botime ne fund te vitit te rekomandoje fjalet e reja ne perdorimin e gjuhes shqipe apo edhe ndryshimet ne drejteshkrimin e saj..kaq shkurt dhe thjeshte..
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 5. #4
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: A duhet t mbahet nj kongres i srishm i drejtshkrimit t gjuhs shqipe?

  Duhet mbajtur patjetr ! Un propozoj q n veri t Shqipris t drgojn msues t gjuhs Shqipe nga zonat e jugut. Duhet ndaluar rreptsisht q n veri t jepet msimi i gjuhs Shqipe nga msues verior, t cilt ngatrrojn grmn Q me grmn dhe grmn GJ me grmn XH. Prve t tjerash, e shpjegojn msimin n dialekt verior duke krijuar nj lmsh t vrtet mes asaj q sht shkruar dhe asaj q shqiptojn..!
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •