Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20
 1. #1
  Perjashtuar Maska e mitjuk
  Antarsuar
  19-05-2005
  Vendndodhja
  Monaco
  Postime
  901

  Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedonis

  Politika e jashtme ka qen pika e dobt e tij. Pas gafs me Rugovn n Kosov, Kryeministri Edi Rama rikonfirmoi trendin, me dy gafa t tjera brenda dits, kt her gjat takimit me Presidentin e Maqedonis Ivanov.
  "Nuk i krkojm tjetrit cfar nuk jemi n gjendje t'i ofrojm", tha Rama, duke barazuar kshtu minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedonis.
  Si duket, Kryeministri Rama nuk sht n dijeni se shqiptart e Maqedonis nuk jan minoritet n vendin fqinj por kan statusin e etnis shtet-formuese. Dhe per gjerat qe nuk i di, mire eshte te mos flase, ose se paku te degjoje keshilltaret, nese ka te tille.
  Qendrimi qofte edhe ndaj pakicave nuk mund te kushtezohet me vullnetin e shteteve te tjera. Qendrimi ndaj tyre eshte nje detyrim qe rrjedh nga Konventat nderkombetare. E Shqiperia eshte nje prej shteteve te vleresuara per nje standart te larte ne respektimin e e te drejtave dhe lirive te pakicave kombetare
  Gafa e dyt e Rams ka t bj me krahasimin q bri mes marrdhnieve Prishtin-Beograd dhe atyre Tiran-Shkup.
  Ndrsa Kosova dhe Serbia dalin nga nj luft dhe marrveshja e cituar paraqet ende shum probleme implementimi, Shqipria dhe Maqedonia kan komplet nj tjetr t shkuar.
  Gafat e vazhdueshme t Rams tregojn se Kryeministri i ri ende nuk ka kuptuar rndsin e konsultimit me ekspertt. Vet kshilltari i tij pr rajonin, Shklzen Maliqi, ka pohuar se ne rastin e vizits n Kosov, po t ishte pyetur, do t'i kishte sugjeruar Rams t'i shpenzonte dy fjal pr ish Presidentin e par t Prishtins Ibrahim Rugova. Duket se edhe n takimin me presidentin maqedonas Ivanov, Kryeministri i hqipris ka improvizuar.


  http://botasot.info/maqedonia/242049...-e-maqedonise/

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-04-2012
  Postime
  1,286

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  Citim Postuar m par nga mitjuk Lexo Postimin
  Duket se edhe n takimin me presidentin maqedonas Ivanov, Kryeministri i hqipris ka improvizuar.


  http://botasot.info/maqedonia/242049...-e-maqedonise/
  KETA TE BOTES SOT TE MESOJNE NE RADHE TE PARE TE SHKRUAJNE EMRIN E SHQIPERISE,DHE E DYTA TE JAPIN NDONJE LAJM ASHTU SIC DUHET.....

  Rama-Ivanov: Respektoni t drejtat e shqiptarve n Maqedoni

  iTIRAN- Zbatim dhe implementim rigoroz t marrveshjeve ndrkombtare pr bashkjetesn harmonike mes pjess maqedonase dhe shqiptare n Maqedoni. Ishte ky thelbi i takimit n Kryeministri mes kreut t qeveris Edi Rama dhe presidentit t Maqedonis, George Ivanov.

  Rama shprehu shqetsimin pr shqiptart t cilt jetojn n Maqedoni, teksa bri publike dhe krkesn e presidentit Ivanov q pakicat maqedonase n vendin ton t ken m shum vmendje.

  Nga ana tjetr ne kemi qen dhe mbetemi t shqetsuar pr implementimin e marrveshjeve dhe mekanizmave t dakortsuar lidhur me mbarvajtjen e bashkjetess s shqiptarve n Maqedoni. Zoti president m shprehu shqetsimin e tij q t ket m shum vmendje dhe hapsir pr pakicn maqedonase n Shqipri. Un e marr kt mesazh, jo thjesht si detyrim t shtetit ton ndaj do pakice, por edhe si shprehje t nj fakti t thjesht, q ne nuk u krkojm t tjerve at q ne vet nuk jemi n gjendje ta plotsojm pr t tjert. Dua t shpresoj e t besoj se sbashku si fqinj dhe si miq ne do ojm para nj proces bashkpunimi, ku implementimi me rigorozitet i marrveshjeve dhe mekanizmave ndrkombtare pr t dakortsur bashkjetesn mes pjess maqedonase dhe shqiptare t Maqedonsi do jet i padiskutueshm, u shpreh Rama.

  Kryeministri Rama vlersoi rolin e Maqedonis pr ruajtjen e ekuilibrave n rajon, teksa theksoi faktin se Shqipria mbetet e interesuar pr forcimin e bashkpunimit mes dy shteteve.

  Ne kemi qen, jemi dhe do mbetemi t interesuar pr t forcuar bashkpunimin mes dy vendeve dhe qeverive. Ska dyshim se kjo sht nj koh e re pas marrveshjes Kosov-Serbi q hap mundsi t re pr rajonin. Pas ksaj kohe dhe Shqipria dhe Maqedonia duhen t shohin para me vizion t ri dhe projekte t reja, u shpreh Rama.

  Ivanov
  ivanov
  Presidenti i Maqedonis George Ivanov, shprehu vlersim q kt takim t par me nj personalitet t huaj Rama n Shqipri e pati pikrisht me t, ndaj shfrytzoi rastin ta ftoj pr nj vizit n Maqedoni.

  Shfrytzova vizitn time q u mbajt n Durrs me rastin q t takoja kryeministrin shqiptar. Gzohem n kto dit t para pune n atdheun e tij, ai q takohem nga Rama jam pikrisht un. Gjithashtu shfrytzova kt rast pr t br nj ftes zyrtare dhe n Maqedoni.

  Ivanov theksoi se mes tij dhe Rams u zhvillua nj bised konstruktive ku kryesore ishte tema e integrimit. Diskutuam shtje q na preukupojn ne si rajon, sepse bhet fjal pr shtje q jan rajonale, e gjith kjo n favor t mirqnies s popujve ton, q kan nevoj pr komunikim, biznes, pr tu njohur me njri-tjetrin rruga drejt BE sht ajo ka ndryshon realitetin ton, t gjith e njohim t kaluarn e Ballkanit, por sht hera e par q kemi dika q na bashkon pr t ardhmen. Pra me kt, duke qen t prkushtuar me axhendn europiane pr t gjith do i bjm ball dhe atyre q nuk eduan kt.

  Presidenti maqedonas theksoi se koht e sotme jan me rndsi pr gjeneratn e re q po rritet. Ndaj do investim sot, sipas tij, sht nj e ardhme m e mir pr brazat q vijn.

  Sepse jetojm n nj koh kur nuk mund t bllokoni interesin e njerzve. Jeton nj brez q nuk ka koh dhe durim pr t pritur pr t arritur n nj destinacion t caktuar. Brezit t ri duhet ti japim nj infrastruktur t caktuar, rrug t reja, kabllo t reja, kabllo optike t reja gazsjells t rinj etj. Pikrisht kjo sht ajo q i detyrohemi brezit t ardhshm ata thjesht do na kujtojn nga ajo q ne do bjm sot.

  (e.m/d.b/BalkanWeb)

  ---SHIKONI SE REAGON ISH MINISTRI PD-IST..................


  18 Shtator 2013 - 14:52 | LAJME
  TRANSLATE Perktheje lajmin ne gjuhe te tjera

  Bumi: Rama po prish fqinjsin e mir, viz barazie mes pakics dhe minoritetit
  Bumi: Rama po prish fqinjsin e mir, viz barazie mes pakics dhe minoritetitTIRAN- Ish- Ministri i Jashtm, Aldo Bumi ka akuzuar kryeministrin e vendit Edi Rama se po dmton marrdhniet e fqinjsis s mir q Shqipria ka ndrtuar ndr vite.

  N nj reagim pr mediat pas takimit t Rams me presidentin e Maqedonis George Ivanov, ish-ministri Bumi solli n vmendje marrveshjen e Ohrit q sipas tij rregullon marrdhniet ndretnike mes Maqedonis dhe Shqipris teksa sulmoi kryeministrin e ri se hoqi viz barazie mes minoritetit shqiptar n Maqedoni dhe pakics maqedonase.

  Zoti Rrama po dmton themelet e fqinjsis s mir q kemi pasur deri tani. Rama nuk prmendi marrveshjen e Ohrit q i dha fund konfliktit n Maqedoni. sht dokumenti baz pr marrdhniet ndretnike. Marrveshja e Ohrit sht e prfshir n cdo raport t BE-s dhe ka qen kryefjal e cdo diplomati. Ai vuri shenjn e barazimit mes pakics maqedonase n Shqipri dhe shqiptarve t Maqedonis q bjn 25 % t popullsis. Rama tha se nuk kemi t drejt t krkojm t drejtat e shqiptarve n Maqedoni kur nuk respektojm t drejtat e pakicave maqedonase ktu. Shoqria n cdo raport vlersohet me notat m t larta pr t drejtat e pakicave. Nj krahasim i till sht i keq pasi cnon marrdhniet e fqinjsis s mir, the Bumi.

  Bumi i krkoi kreut t ekzekutivit q t sqaroj politikn e re q ka ndrmarr n marrdhniet me fqinjt.
  (e.m/BalkanWeb)

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  kan met tu shpik skandale lol
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 4. #4
  Perjashtuar Maska e mitjuk
  Antarsuar
  19-05-2005
  Vendndodhja
  Monaco
  Postime
  901

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  BLEDI_SH ja ke fut kot po aq sa rama,thuj ndryshej tepakten ja si duhet then dhe si eshte e verteta ,te verteten mos e shtrembero edhe ti lexo si thuhet.

  TIRAN- Zbatim dhe implementim rigoroz t marrveshjeve ndrkombtare pr bashkjetesn harmonike mes pjess Shqiptarve Maqedonas Shtet formues dhe Sllavo Bullgar ne Maqedoni.

  Ndersa kjo me poshte eshte e gabuar,---------TIRAN- Zbatim dhe implementim rigoroz t marrveshjeve ndrkombtare pr bashkjetesn harmonike mes pjess maqedonase dhe shqiptare n Maqedoni.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  gabimi me i madh i palles edvin rama ishte kur tha tani e tutje do kemi zero probleme me fqinjet.
  i bie qe deri tani problemet me fqinjet kane ardhur per faj te shqiperise dhe edvin rama do i ndryshoj gjerat. po kur fqinjet kerkojne probleme, po kur fqinjet duan te na zhdukin?

 6. #6
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  Citim Postuar m par nga Ziti Lexo Postimin
  gabimi me i madh i palles edvin rama ishte kur tha tani e tutje do kemi zero probleme me fqinjet.
  i bie qe deri tani problemet me fqinjet kane ardhur per faj te shqiperise dhe edvin rama do i ndryshoj gjerat. po kur fqinjet kerkojne probleme, po kur fqinjet duan te na zhdukin?
  Mos u mrzit se Edi Rama ka superpowers dhe do t t bj t tejdukshm.
  Ezekiel 25-17.

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,036
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  Aftesite e majmunit te cirkut kryeminister per gafa dhe per te provokuar nje popull te tere, jane marramendese! 3 dite kryeminister e perdite ben nga nje gafe! Por nuk ke se cfare pret nga nje njeri qe nuk di, nuk do te mesoje, dhe pretendon se i di te gjitha. Dhe me e bukura eshte se del ne media e thote filani e fisteku jane keshilltaret e mi, por as nuk i pyet e as nuk pregatitet per keto takime.

  Lum Shqiperia e shqiptaret per majmunin kryeminister!

  Albo

 8. #8

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  Si nuk kritikove gomarin Sali Berisha per gafat qe ka bere dhe vazhdon t'i beji.
  Behu i sinqerte njehere,ne mos me ne me veteveten bile.A eshte me gafe kjo e "majmunit" Rama,apo gafa e gomarit Berisha qe ka njohur shtetin maqedon pa asnje kusht.
  Ku e kishte ky gomari yt njohurine dhe diturine?Ku i kishte keshilltaret?Pse lejuan Sali gomar vicidolin ta njohi Maqedonine.
  Greqia bllokon Maqedonine vetem shkaku i emrit,ky gomari i vicidolit e njohu pa kerkuar as nje te drejte te vetme per popullin shqiptar.
  Fol.Sa largpames eshte gomari i vicidolit?

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-09-2009
  Vendndodhja
  Ke dollari
  Postime
  1,402

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  Politika shpellare e cmirezeze e PeDe-se vazhdon edhe ne opozite.

  Nderkohe qe ministri Bushati deklaron se kreu i opozites dhe figurat kryesore duhet te priten si ministra nga perfaqesite diplomatike anembane botes, keta funderrinat akoma vazhdojne te tentojne hedhjen e baltes kunder qeverise me shpresen se dicka do te ngelet.

  Keshtu ju pafsha gjithmone, poshte e me poshte, sepse kurre sdo e keni me mundesine per t'iu afruar sadopak pushtetit as ne nivel lokal e lere me vendor.

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,036
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  O Edi, kot ta dham Shklzenin?!

  ANDI BEJTJA

  Ditn q Kryeministri Edi Rama mbajti fjalimin e par n Parlamentin shqiptar, ato q u ndien n pozitn m t vshtir ndoshta kan qen ambasadat e vendeve fqinje, si Ambasada Maqedonase, Serbe apo Malazeze, pr t mos shkuar m tej. Burokratt e ktyre ambasadave, ndoshta pr her t par n kt 20-vjear tranzicioni shqiptar, nuk kishin far t raportonin n qendrat prkatse, se Kryeministri i ri shqiptar, ndryshe nga t gjith paraardhsit e tij, pothuajse nuk prmendi asnj fjal pr politikn me vendet fqinje dhe rajonin si koncept, duke vrtetuar dhe frikn e mikut t tij t vjetr, ish-ambasadorit Uidhers, i cili jo pak her, n takime private me diplomat dhe gazetar, ishte shprehur se Uashingtoni e kishte t paqart se far filozofie kishte lideri i athershm i opozits shqiptare n lidhje me rajonin dhe, n veanti, me Prishtinn, Beogradin, Shkupin dhe Podgoricn.

  Dhe ndoshta Kryeministri i ri ka br mir q ka heshtur, sepse po vrtetohet vetm brenda katr ditve n detyr se e ashtuquajtura filozofi rajonale e iniciuar nga vet ai, “Zero probleme me fqinjt”, n fakt do t thot zero njohuri pr rajonin dhe fqinjt. Kryeministri Edi Rama, vetm pr 5 minuta sa takoi Presidentin e Maqedonis Ivanov, irritoi menjher shqiptart e Maqedonis dhe gjith opinionin publik shqiptar atje. Fjal pr fjal dhe presje pr presje, Edi Rama, duke u kujdesur gjithnj q t tinglloj si internacionalist, pr t br kontrast me t ashtuquajturin nacionalisti Berisha, t cilin kujdeset gjithmon ta portretizoj si t till, pasi nuk beson ende se ai vet ka ardhur n pushtet, tha: “Zoti President m shprehu shqetsimin e tij q t ket m shum vmendje dhe hapsir pr pakicn maqedonase n Shqipri. Un e marr kt mesazh jo thjesht si detyrim pr shtetin ton ndaj do pakice, por edhe si shprehje t nj fakti t thjesht, q ne nuk u krkojm t tjerve at q ne vet nuk jemi n gjendje ta plotsojm pr t tjert”.

  E para dhe gafa m e rnd, Kryeministri i ri i Shqipris v shenjn e barazimit mes pakicave maqedonase dhe “pakicave shqiptare n Maqedoni”. Mund t konsiderohen shqiptart n Maqedoni pakic? Mir q nuk do t takoj dhjet minuta Koo Danajn, apo nuk ka koh t lexoj prkufizimet e s drejts ndrkombtare, po Shklzen Maliqit mund t’ia kishte br nj telefon!

  Nuk ta dham kot Xenin, o Edi! T paktn t t kishte dhn raportet ndrkombtare se si i trajton Shqipria pakicat. Po t’i kishe marr kto raporte, ku shkruhet e zeza mbi t bardh q Shqipria sht nga vendet e rajonit q i trajton m mir nga t gjith t ashtuquajturat pakica kombtare, nuk do t ishe shprehur “ne nuk u krkojm t tjerve at q vet nuk jemi n gjendje ta bjm”, po do t kishe thn: “Ne u krkojm t tjerve t bjn t paktn gjysmn e atyre gjrave q ne kemi br”. Dhe teksa shndrroi n opozit t tijn dhe t partis s tij nj pjes t mir t opinionit publik n Maqedoni, t njjtn gj bri edhe n Kosov, duke mos prmendur emrin e Rugovs, pr hir t s vrtets jo me nj fjalim t dobt e burokratik si ai n Parlamentin shqiptar, por me nj fjalim historik dhe me piketa historike.

  Por prap, edhe kur shklqen, qiellin Edi Rams ia errson nj gaf. Dhe i till ishte edhe rasti i Kosovs, q tashm e do Ramn, si u shprehn edhe eksponent t politiks kosovare, shum m pak se Berishn po e po, por dhe shum m pak se Majkon, Nanon e Metn. Jemi n nj situat t till kur, as pr katr dit, Kryeministri i ri i Shqipris ka pr opozit jo vetm Lulzim Bashn, ka divergjenca paraprake me aleatin e tij Ilir Meta, q u shfaqn m shum se kurr n rastin e mbajtjes apo mosmbajtjes s fotos s Presidentit n mur, por kur ka pr opozit dhe nj pjes t mir t opinionit publik n Kosov e Maqedoni dhe m gjer. Kto mund t mos prbjn probleme t brendshme pr qeverisjen afatshkurtr t Rams, por pr ndrkombtart po.

  Sepse liderin e Shqipris e shikojn si nj baba t faktorit shqiptar n rajon dhe q shpeshher e prdorin at pr t’i drguar mesazhe Thait t Kosovs apo Thait t Maqedonis. Edhe pse ndikimi i Tirans si qendr sht zvogluar n krahasim me vite m par, sidomos prsa i prket Kosovs (sht par qart q faktori ndrkombtar tashm komunikon drejtprdrejt dhe jo nprmjet Tirans), srish ndrkombtart shqetsohen kur atyre u lviz brryli n tavolinn e Tirans, kur e shikojn se faktort shqiptar n rajon nuk e shikojn Kryeministrin e Shqipris si Kryeministr, por si kryetar bashkie t Shqipris.

  Por srish, edhe Edi Rama vet, edhe ndrkombtart e kan nj fat, sepse kjo sht nj qeveri me dy koka, dhe koka e dyt, lideri i Lvizjes Socialiste pr Integrim, Ilir Meta, jo vetm ka dijeni pr t’u pasur zili pr rajonin, madje mund t thuhet se e ka hobi, jo vetm ka nj qasje prej Kryeministri dhe jo prej kryetari bashkie, por ka dhe lidhje t ngushta personale me do faktor shqiptar, pavarsisht nga ngjyra politike, n mnyr t barasvlershme me kdo dhe kudo ku ka shqiptar n rajon.

  A do t arrij koka e dyt t mbaj kokn e par, apo do ta zvendsoj at, kjo mbetet pr t’u par, por nj gj sht e sigurt: shqiptart dhe faktort ndrkombtar duan n Shqipri nj Kryeministr n kuptimin e plot t fjals, dhe jo nj kryetar bashkie t Shqipris. Edi, m duket se ta dham kot Xenin!

  Panorama

 11. #11
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  38
  Postime
  4,226

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  ER, snjehere s'ka pasur bagazh edhe intelekt per kryeminister. Keto deri tani s'jane asgje, edhe me shume budallalliqe kemi per te degjuar/lexuar.
  I LOVE GOD

  j&g

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  Citim Postuar m par nga loneeagle Lexo Postimin
  ER, snjehere s'ka pasur bagazh edhe intelekt per kryeminister. Keto deri tani s'jane asgje, edhe me shume budallalliqe kemi per te degjuar/lexuar.
  lone, ti si shtetase amerikane, sduhet ti biesh ndesh ambasadorit amerikan me keto qe thua

  sipas tij kto zgjedhje ishin si te 92.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  un hala se kam kuptu ku asht gafa ktu. a ma shpjegon kush
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-04-2012
  Postime
  1,286

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  Citim Postuar m par nga derjansi Lexo Postimin
  un hala se kam kuptu ku asht gafa ktu. a ma shpjegon kush
  po hala se ke kuptu,se berishiant jane terbu e ska me ca me u marr??

 15. #15
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,204

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  "Nuk i krkojm tjetrit cfar nuk jemi n gjendje t'i ofrojm", tha Rama, duke barazuar kshtu minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedonis.
  perfundimi tamam prej militanti lol....se ku duket ky krahasim vetem militantet e PD e shikojne

  Megjithate, dhe sikur ta kishte krahasuar, gabim nuk do ishte. Shumica atje jane bere me turq se turqit, keshtu qe shqiptaret minoritet ngelen
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 16. #16

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  Citim Postuar m par nga derjansi Lexo Postimin
  un hala se kam kuptu ku asht gafa ktu. a ma shpjegon kush
  Nuk ka asnje gafe ketu . Thjesht keto tema tregojne deshperimin e ketyre personave , qe ne pamundesi per te sulmuar kete qeveri me argumenta , baltosin edhe shpifin .

  Gjasme sikur shqiptaret jan budallenji edhe nuk kuptojne . Eshte nga deshperimi do u kaloje .

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-09-2009
  Vendndodhja
  Ke dollari
  Postime
  1,402

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  "Nuk i krkojm tjetrit cfar nuk jemi n gjendje t'i ofrojm" ka thene Rama?

  Barazia ketu nuk ka te beje me minoritetet por me angazhimin e qeverive per integrimin e plote te secilit minoritet ne shoqeri. Pra nese i kerkojme dicka fqinjeve, atehere duhet te jemi dhe ne gjendje ta ofrojme. Biles per ne eshte me e lehte ti kerkojme me shume fqinjeve sepse ka shume Shqiptare autoktone ne Maqedoni dhe njekohesisht ne i kemi mundesite te bejme me shume me ato pak Maqedonas ne Shqiperi. Keshtu qe barazia ne angazhime ndaj minoriteteve eshte ne favorin tone.

  Nejse ju vazhdoni te lehni, karvani do ece pa e rruajtur fare perpara
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xinxerfilli : 19-09-2013 m 16:57

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  Citim Postuar m par nga Xinxerfilli Lexo Postimin
  "Nuk i krkojm tjetrit cfar nuk jemi n gjendje t'i ofrojm" ka thene Rama?

  Barazia ketu nuk ka te beje me minoritetet por me angazhimin e qeverive per integrimin e plote te secilit minoritet ne shoqeri. Pra nese i kerkojme dicka fqinjeve, atehere duhet te jemi dhe ne gjendje ta ofrojme. Biles per ne eshte me e lehte ti kerkojme me shume fqinjeve sepse ka shume Shqiptare autoktone ne Maqedoni dhe njekohesisht ne i kemi mundesite te bejme me shume me ato pak Maqedonas ne Shqiperi. Keshtu qe barazia ne angazhime ndaj minoriteteve eshte ne favorin tone.

  Nejse ju vazhdoni te lehni, karvani do ece pa e rruajtur fare perpara
  sipas mareveshjes se ohrit hjuha shqipe duhet te jete gjuhe zyrtare.
  sipas edi rames ne qofte se maqedonasve te pogradecit nuk u njihet gjuha e tyre ne shqiperi si gjuhe zyrtare atehere as ajo shqipe nuk duhet te njihet ne maqedoni. ashtu si tha enveri Titos; un te le te besh ca te duash me shqiptaret e kosoves, ti me ler sllavet e shqiperise.
  ne qofte se maqedonasit ne shqiperi nuk behen ministra, as shqiptaret e maqedonise nuk duhet te jene ministra.
  vetem ju te PS-se nuk e kuptoni nje armiqesi te tille.

 19. #19
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  e paskan kllonu brarin

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,036
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Skandali Rams, barazon minoritetin maqedonas n Shqipri me shqiptart e Maqedo

  Deklarata pr shqiptart n Maqedoni, Rama fshin nj pjes t fjals s tij me Ivanov (video)

  TIRANE- Pas kritikave lidhur me fjaln e tij gjat takimit me Presidentin e Maqedonis, Gjeorgje Ivanov, kryeministri Rama ka fshir fjalin e shumdebatueshme n fjaln e tij.
  N videon e publikuar n sajtin e Qeveris Shqiptare, mungon fjalia; “por edhe si shprehje t nj fakti t thjesht, q ne nuk u krkojm t tjerve at q ne vet nuk jemi n gjendje ta plotsojm pr t tjert”.
  Kjo mund t vrehet menjher pas minuts s 04:00 n video, ku ka dhe nj shkputje, dhe mungojn rreth 15 sekonda te fjales se Rams.
  “Nga ana tjetr zoti president m shprehu shqetsimin e tij q t ket m shum vmendje dhe m shum hapsir pr pakicn maqedonase n Shqipri, dhe un e marr kt mesazh jo thjesht si nj detyrim t shtetit ton ndaj do pakice, por… por edhe si shprehje t nj fakti t thjesht, q ne nuk u krkojm t tjerve at q ne vet nuk jemi n gjendje ta plotsojm pr t tjert”- do t ishte fjala e plot e Rams.
  Menjher pas deklarats, ish ministri i Jashtm, Aldo Bumci e cilsoi si t paprecedent, pikrisht kt pjes t fjals s Rams.
  “Rama nuk prmendi marrveshjen e Ohrit q i dha fund konfliktit n Maqedoni, dokumenti mbi t cilin duhet t zhvillohen marrveshjet. N nj deklarat t paprecedent ai vuri barazimin mes pakics maqedonase n Shqipri dhe shqiptarve n Maqedoni. Kjo sht cartisje, shqiptart e Maqedonis atje prbjn 25% t popullsis. Nga ana tjetr, n t gjitha raportet e BE, KE, OSBE, Shqipria vlersohet me notat m t larta pr respektimin e t drejtave t pakicave. Rama duhet t’i tregoj shqiptarve, edhe atyre n Maqedoni se cfar sht kjo politika e re”- shprehej Bumi.
  Nje dite me pare edhe ish kryeministri, Sali Berisha e rendit kete si nje nga 6 gabimet mavi te Rames ne 1 jave ne krye te Qeverise.
  “Ne doktrinen e zero problemeve me fqinjet, shqiptareve ne Maqedoni, u tha se jeni pakice, njelloj si maqedonasit ne Shqiperi! “- shkruante Berisha.

  Panorama

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •