Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 27
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  ASGJE NUK NDODHI!

  Ne fund te fundit asgje nuk u prish
  Asgje nuk u zhduk apo u tjetersua
  Por vec dicka kam deshire ta dish
  se ti asnjehere s'me ke kuptuar.

  Gjithmone jam perpjekur te ruaj vlerat
  Qe duhet te kete njeriu ne jete
  Por kjo perpjekje si gjithe te tjerat
  Me duket se me doli shterpe.

  Keshtu me ndodhi edhe me ty
  Qe nuk e beson sado te shprehem
  Me shqeteson fakti se nuk e di
  Sec ndien nje dhimbje qe nuk perkthehet!

  Ne fund te fundit asgje nuk u prish
  Asgje nuk u zhduk apo u tjetersua
  Por vec dicka kam deshire ta dish
  se ti asnjehere s'me ke kuptuar!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip vajushi

  M'U KUJTOVE TI!

  Mbi fytyren tende shi i imet ra
  dhe rruga tere balte u mbush ate dite
  Ti mbete ne krahet e mi duke pare
  Peisazhin e bukur kaltersi dhe drite.

  Dhe shiu papritur u kthye ne debore
  ne floket e tu mbeti mardhesia
  T'i mora ngadale t'i lemova me dore
  Ti kishe deshire,qeshje si femija.

  Ikem te dy bashke mes shiut e tufanit
  ne rrugen e mbushur me uje e me balte
  Sa hije te kishin pikat e fustanit
  Shndriste fytyra jote porsi yll i zjarrte.

  Disa fjale shkembyem,por tani s'me kujtohen
  Se era po frynte ashtu si e marre
  Po buzeqeshjet tona nuk mund te harrohen
  se s'harrohet kurre,dashuria e pare.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Pėr: Ragip vajushi

  Marrė nga libri me poezi "Asgjė nuk ndodhi"

  VAJZĖS QĖ MĖ SHTOI DASHURINĖ PĖR VALĖT E DETIT!

  O vajzė qė nė emrin tėnd ka hyrė deti
  shiko zemrėn time mbushur me tallaz
  Mbi kuvertė tė anijes sodis e buzėqeshi
  Valėt qė godasin bregun me maraz

  Si bregu jam unė qė pres veē goditje
  Ndėrsa ti e pashpirtė je si vala e gjatė
  Vjen e gėzuar dhe e madhėrishme
  Veē sa mė shikon e ikėn me vrap.

  O vajzė qė nė emrin tėnd ka hyrė deti
  shiko mos pendohesh njė ditė nga kjo ikje
  Se edhe pa ty i vetėm-s'ėshtė bregu
  Se vijnė dhe e takojnė valėt e dobishme.


  Prandaj mos ik kėshtu e rrėmbyer
  Se po ike ti mua mė mbyt shkuma
  Nė qoftėse ti pret erėn pėr t'u kthyer
  Atėherė po pres edhe unė,u pa puna.

  Mos ik valė e detit nga ky breg i lashtė
  Se rėndė mė ke lodhur me ato goditje
  Nė rast se ikėn tė lutem kthehu prapė
  Se edhe unė si bregu ndiej pėr ty zhuritje.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  KUR TĖ VDES


  Kur tė vdes u lė njė porosi
  mė vendosni mbi malin mė tė lartė
  Tė bjerė mbi mua borė dhe shi
  Sepse s'kam dėshirė tė mbytem nė baltė.

  Kur tė vdes mos m'i mbyllni sytė
  Dua tė shikoj si pėrpiqet njeriu
  Tė shikoj si hanė e flenė bagėtitė
  Tė shikoj si fryn me tėrbim veriu.

  Tė shoh e tė mė shohin tė rrėnuar
  Pa gjak e pa shpirt nė trup
  Ndoshta nga kjo skenė kanė pėr t'u gėzuar
  E dikush prej tyre do tė mė shtyjė me sup.

  Por dikush patjetėr do tė ketė mėshirė
  Do tė pėrpiqet ndoshta tė mė mbrojė
  Kush e di mund tė bėrtasė e tė ulėrijė
  E ndoshta me dhe do tė mė mbulojė.

  Kur tė vdes mė lini derėn hapur
  Tė shikoj fėmijėt duke vrapuar
  Tė ndiej zhurmėn e kėmbėve tė zbathur
  T'i shikoj gjithė njerėzit tė gėzuar.

  Kur tė vdes s'do tė bėhet hataja
  Prandaj nė paēi forcė kėndoni
  Kur tė vdes le tė qeshė dynjaja
  Se jeta vazhdon prapė, mė besoni.

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Brisil pėr postimin:

  Sila (27-10-2013)

 6. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  PRITJA!


  Kaluan shumė stinė
  Vijnė shumė tė tjera
  Ne presim pėrditė
  Ne presim ngahera!

  Ne presim njė fjalė
  Dhe ne zjarr hidhemi
  Ne presim njė gllėnjkė
  Qė krejtėsisht tė pihemi

  Ne presim me ditė
  Ne presim me vite
  Pritja na ka plakur
  Nga pritja u rrite

  Dhe kėshtu gjithmonė
  Presim,presim,presim
  Ndoshta kemi lindur
  Vetem qė tė vdesim.

 7. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  Marrė nga libri me poezi "Asgjė nuk ndodhi"

  NĖNA

  Kur qesh ajo,zemra mė ēel lule
  Dhe balli mbledh yjet e qiellit.

  Kur flet ajo,filizat e njomė rriten
  Dhe damarėt e gjakut thithin fjalėt e saj.

  Kur bėrtet ajo,zambakėt ulin kokėn
  Dhe unė si fajtor rri i heshtur!

  Kur qan ajo, lėndinat mbushen me vesė
  Dhe e qara e saj rrjedh si gurrat e bjeshkėve!

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Brisil pėr postimin:

  loneeagle (20-09-2013)

 9. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  ĒIKLAMINI IM!


  Ē'bėhet kėshtu Ēiklamini im?
  Ē'bėhet kėshtu?
  Detin e mbuluan dallgė tė mėdha
  shiko pulėbardhat si zhyten nė valė
  Ato nuk kanė frikė pėr asgjė.

  Ē'bėhet kėshtu me ne Ēiklamini im?
  Kush na i trazoi ndjenjat tona?
  Ē'u bė me rrahjet e zemrės?
  Shiko nė rrugė tė qeshurat e njerėzve ziliqarė.
  Ē'po bėhet me ne tė dy Ēiklamini im?

  As tė bashkuar , as tė ndarė
  Qėndrojmė si dy statuja.
  I dėgjon thashethemet e ngritura?
  hiē mos e kij mendjen tek ato
  Ēiklamini im.

  Ti ke tė drejtė tė jetosh e lirė!
  Larg tė gjitha kotėsive
  Edhe larg meje. Ēiklamini im!

 10. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  ATDHEU

  Toka yte ėshtė djepi im
  Bari i livadhit- qerpiku i syrit
  Lumenjtė e tu-damarė gjaku
  Vesa e mėngjesit-pika djerse
  Dwbora e bjeshkės ėshtė lėkura ime
  Flladi yt ėshtė frymė pėr mua
  Gurėt e malit ėshtė rrashta ime
  Qielli i kaltėr-ēatia ku unė jetoj.

 11. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  TĖ DASHUROSH

  Tė dashurosh do tė thotė:
  Tė shikosh nė njė pikė
  Tė dashurosh do tė thotė:
  Tė kalosh lumin me njė hap.
  Tė dashurosh do tė thotė:
  T'i biesh detit mes pėr mes pa frikė.
  Tė dashurosh do tė thotė:
  Tė flesh me sy endrre.
  Tė dashurosh do tė thotė:
  Tė zgjohesh me kengė zemre!

 12. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  I PAFJALI


  I miri, i bukuri, i urti,
  I pafjali
  I dashuri,i shtrenjti, engjėlli,
  I pafjali
  I rregullti,i ndershmi,i kudo ndodhuri,
  I pafjali
  Duke heshtur gjithė jetėn
  U kthye nė njė njeri tė humbur,
  I pafjali
  Tė gjitha poezitė janė marrė nga vėllimi poetik "Asgjė nuk ndodhi" i poetit Ragip Vajushi

 13. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  E di se kurrė bashkė s'do jemi
  E gjith'sesi kam njė dėshirė
  Ah, sikur edhe njė herė tė kthehemi,
  Aty ku njėri-tjetrit i thamė: "Lamtumirė!"

 14. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  VENDLINJES  Mė hyre nė sy, e mė mbete nė bebe tė tij
  Pėrherė e bukur si drita e diellit
  Pa u ndier hyre nė kapilarėt e gjakut tim
  Nė damarėt e trupit.
  E heshtur u fute nė skutat e shpirtit
  E trazove ndjenjat e mia tė sinqerta
  Duke mė shtuar njė det me dashuri.
  E shtrenjta ime!
  Nė zemėr thellė paske hyrė
  Frymėmarrja jote shton ritmin e saj.
  Emri yt bashkuar me timin
  Kėtė e paskemi tė shkruar

 15. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  LULĖKUQJA

  E freskėt si marsi
  E kuqe si gjaku
  E pashė tek rritej atje
  ku gruri zverdhonte nė arė.
  Dhe papritur ndjeva
  Flladitje flamuri
  E kėngė nė damarė.
  Dhe ngrita fort zėrin
  Nė vargjet e kėngėve
  Mbi to lashė lulėkuqen
  Me gjakun e tė rėnėve!

 16. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  GJYSHĖRIT


  Mė tregonte gjyshja pėr jetėn e saj
  E kujtoj tani e mbushem me mall
  Zbathur , tė pangrėnė, gjithmonė nė errėsirė
  E kaluan jetėn gjyshėrit e mirė.
  Ajo kohė s'ėshtė mė, ėshtė veē njė vegim
  Mė trazon nė shpirtė, mė ndez njė mendim
  Gjyshėrit na vdiqėn, por pas na lanė ne
  S'na lanė pasuri, na lanė njė muze!
  Aty ėshtė njė mur nė shekuj ndėrtuar
  Dhe ca rrasa guri nga vitet harruar
  Kjo ėshtė historia, kjo ėshtė e verteta
  Tek ky mur i vjetėr e ka fillimin jeta.

 17. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  I BESOJ KOHĖS


  Tani s'i besoj ėndrrės
  Se ajo s'ėshtė e vėrtetė
  Tani i besoj pemės sė blertė.

  I besoj dritės sė diellit
  Qė ngroh tokėn e lashtw
  I besoj fjalės sė shkruar
  I besoj ēdo gjėje qė prek.

  Tani s'i besoj mė ėndrrės
  As premtimeve boshe
  Tani i besoj shiut qė lag tokėn
  Pranverės qė gjelbėron gjithēka.

  I besoj kohės qė pasqyron ēdo gjė.

 18. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  GJYSHJA IME

  Seē m'u kujtove tani kėto ēaste
  Kur jashtė fryn erė me uturimė
  Dhe emrin tėnd hodha mbi vargje
  Se ishe pėr mua gjyshe e mirė.

  Jo tė gjithė kanė kėtė fatin tim
  Nė prehrin tėnd dėgjoja pėrralla
  Me ėndrra flija gjer nė agim
  Se ti i kishe shoqet e rralla.

  At'herė kur ishe s'ta dija vlerėn
  Tani qė s'je mė, tė vlerėsoj shumė
  Dhe vijnė kujtimet m'a hapin derėn
  Por t'a kthej kokėn s'mundem as unė.

  Tė ishim bashkė edhe pak ēaste
  Ti mė e re dhe unė fėmijė
  Ēfarė po lajthis unė kėsaj nate
  Askush nė botė nuk mund ta dijė.

  Dhe si nė balada kėrkoj tė rri
  Tė fluturoj si dallėndyshe
  Tė flas me pleq e me tė rinj
  Tė flas pėr ty e shtrenjta gjyshe .

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Brisil pėr postimin:

  maark (13-10-2013)

 20. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  NJERIU QĖ QESHTE

  I thanė :- Ke fituar!
  Ai qeshte
  I thanė :- Ke mbaruar!
  Ai qeshte.
  I thanė :- Tė humbėn shpresat
  S'ka ē'tė duhet jeta!
  Por ai prapė qeshte!
  Dhe la njė fjalė, tė provuar nga jeta.
  Me gaz,vetėm me gaz
  Trembet e keqja.

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Brisil pėr postimin:

  shigjeta (15-10-2013)

 22. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  MJERIMI

  Tek po vija rrugės
  Rashė nga furra e bukės
  Ktheva kokėn prapa
  Nuk pashė radhė tė gjata.

  Por nė bllok tė furrtarit
  Shoh njė listė me emra
  Seē ia dhashė tė qarit
  Fort mė theri zemra.

  Dhe veten e pyeta
  Disi me dyshime
  Ē'po ngjet kėshtu me ty?
  Shqipėria ime?!

 23. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  NĖ FUNDIN E BOTĖS

  U shkrinė akujt
  Bota po pėrmbyset
  Njerėzit shtyhen si valė tė dėshpėruar
  Ku do tė shkojnė?
  Malet janė tė ulta pėr t'i mbajtur
  Bota po pėrmbyset
  Njerėzit i luten Zotit
  por Zoti nuk ėshtė i marrė
  Tė dėgjojė sot lutjet e tyre....

 24. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  45
  Faleminderit
  24
  19 falenderime nė 12 postime

  Ragip Vajushi

  FALEMINDERIT!


  Pėr kohėn,kohėn qė mė humbe,-faleminderit
  Pėr buzėqeshjet,tė ėmbla qė mė dhe,-faleminderit
  Pėr fjalėt pambarim,pėr humorin tėnd,-faleminderit.
  Nga ti kam kujtimet mė tė bukura
  Asnjėherė nuk i kisha imagjinuar
  ato rrahje zemre tė ēakorduara
  qė ngjasojnė me dashuritė platonike!
  Faleminderit!Pėr shqetėsimet qė mė solle!
  Pėr ėndrrat qė mė zgjove
  Faleminderit,pėr tė gjitha ēfarė bėre pėr mua!
  Oh!Ē'tė them mė shumė se kaq
  Ti e kupton por nuk e beson
  Qė mė ktheve nė vitet e hershme
  At'herė. jo as at'herė nuk jam marrosur si tani
  Pas teje....
  Pra faleminderit. Nuk e kupton se pėr ēfarė?
  Edhe pse u talle me mua,
  Me gjitė shpirt tė them : Faleminderit!
  Nuk dua ta besoj se isha hallkė e njė zinxhiri tė pafund.
  Pėr ēfarėdo qė tė bėja, nuk mund t'a kthej
  borxhin qė kam ndaj teje.Ku minutat,orėt,ditėt
  shkruajnė emrin tėnd.
  E shikon!Sa pak ėshtė pra tė them Ty,
  Faleminderit!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •