Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 29
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Abdurrezak...
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  6
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Post Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  Pershendetje.... Jame 30 vjeqar dhe kam keto ankesa: Therrje ne anen e majt poshte dhe lart krahrorit, por keto therrje jane edhe ne anen e djadht por me ralle, shterngim, presion, gerqe me intervale te ndryshme kohore ne anen e majt, mpirje te lehte te buzeve dhe krahut te majt,mpirje e nje damari te qafes nga para ana e majt, ndjenje te fundosjes dhe te panikes, plogeshti, dhe pas gerqeve pak me te forta se zakonisht ndjenja dhe nevoja per te jashteqitur, pagjumesi. T.A 110\80 mm Hg. Te gjitha analizat laborotorike ne vlera normale , duke perfshi edhe T3, T4, TSH ( pirjen e duhanit e kam braktisur qe nje muaj)

  EKG: Ne qetesi, tachycard kufitar, HR 100\min, ritem sinusal, QRS-boshti majtas. T negative ne aVR, DIII, V1.rSr ne V1>11msec. Zona e tranzicionit ne V1. Kohezgjatja e PQ dhe QTe ne kufij normal.

  ECHOCARDIOGRAFIA: VM me dimension dhe funksion sistolik normal (SIV 8mm, MP 8 mm, FE 65 % ). Kinetike e ruajtur. Funksion diastolic normal. AM ne kufi 24 mm. AO 30/30 mmhao 20 mm, Vd ne kufij me nje RT discret. Perikardi I lire.

  ERGOMETRIA: Testi e reserves koronare eshte normal NEGATIV

  Terapi e perdorur: Bisocor 2.5 mg, pas nje kohe Aldizem 90 mg, Omeprazoll 20 mg. Pas nje kohe Lexilium 1.5mg dhe Naklofen duo cps , pastaj se fundi Bedixin tab.
  Pas te gjitha ketyre ndryshimet pozitive jane minimale, Pres nga anetaret e forumit per udhezime dhe keshilla profesionale mbrenda mundesive... Ju falemnderit...

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  ndjenje te fundosjes dhe te panikes
  a mund te na e shpjegosh me qarte kete ndjesi se nuk po e kuptoj dot ???

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Abdurrezak...
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  6
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  Eshte ndjenje e quditshme, veshtire e shpjegueshme... Perafersisht eshte fjala per humbjen e vetedijes dhe shpreses...

 4. #4
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Anėtarėsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime nė 55 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  po ketu ne kete forum pjesa dermuese jane ata qe i detyron gruaja te shkruajne emrim mo abdurr..paske gjetur xhami te falesh..ik te spitali dhe tako profesionist dhe lere forumin...
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  35 falenderime nė 29 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  shko pak te neurologu ,noj Ct eventuale dhe rtg cervikale

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar teta pėr postimin:

  Abdurrezak... (17-09-2013)

 7. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  Citim Postuar mė parė nga Abdurrezak... Lexo Postimin
  Eshte ndjenje e quditshme, veshtire e shpjegueshme... Perafersisht eshte fjala per humbjen e vetedijes dhe shpreses...
  humbje e vetedijes dhe humbje e shpreses jane dy gjera te ndryshme
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 17-09-2013 mė 11:37

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  shenjat qe ke shfaqur me bejne te mendoj se mbase mund te jene criza feocromocytome.....

  La personne atteinte d'un phéochromocytome souffre de crises d'hypertension artérielle paroxystique avec des sueurs importantes sans raison évidente apparente (émotions, mouvements, aliments...). Le début de la crise est aussi brutal qu'angoissant ą cause de la survenue de fortes douleurs qui remontent le long du corps depuis les mollets (crampes) jusqu'au cœur (palpitations et douleurs) et au cerveau (violents maux de tźte). Aprčs la crise, un besoin pressant d'uriner se fait sentir.

  La survenue de ces crises, qui durent jusqu'ą plusieurs dizaines de minutes, est variable dans le temps mais elles deviennent de plus en plus fréquentes avec la progression de la maladie. Par ailleurs, des troubles visuels peuvent également révéler un phéochromocytome
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Marya : 17-09-2013 mė 11:42
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  ej o cuni ckupton me jashteqitje ti, se une kuptova urinen , dhe me pas si e nxituar qe jam u shpreha dhe me pas po mendoja ka jashteqitje nga lart e nga poshte, nga para e nga mbrapa..........
  si do qe te jete ecg eshte normale , eko normale , pastaj theshe qe ke lene cigaren prej nje muaji,nise prap sa per te pare ne te ikin shqetesimet kjo shaka
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Marya pėr postimin:

  Abdurrezak... (17-09-2013)

 11. #9
  i/e regjistruar Maska e Abdurrezak...
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  6
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  Jo nuk eshte urina, eshte ajo mbrapa. Flm per shakane,
  Ai i cili ka shtepine prej xhami mos te godas tjetrin me gure.

 12. #10
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  Nuk tallem me te vertete nje sindrom ne sevrage ne nikotine i jep keto shenja...
  Me perpara fola shpejt , mund ta fshini ate postmin siper
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 13. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  mund te ket feokromocytoma, sadoqe tensionin e ka normal...sic tha Marya sdo humbesh gje nese ben nje CT adrenal glands...mund te kesht dhe panik disorder..kur i ndjen keto simptomat dhe sa shume zgjasin?
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 14. #12
  i/e regjistruar Maska e Abdurrezak...
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  6
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  Simptomet e therrjes ne krahror zakonisht ne anen e majt ka raste qe i ndjej edhe tere diten, here paraqiten e here ndalen . Ndersa ai gerqi ndodh shume me rrall, ne cdo 5-8 dite dhe zgjat 2-3 min. Gjat keti kerqi nese marr fryme deri ne fund dhimbja shtohet tmerrsisht por me duhet te marr deri ne gjysme.
  Ai i cili ka shtepine prej xhami mos te godas tjetrin me gure.

 15. #13
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Anėtarėsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime nė 91 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  Po radiografie te mushkerive a ke bere?
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 16. #14
  i/e regjistruar Maska e Fishtani1
  Anėtarėsuar
  09-12-2009
  Postime
  1,390
  Faleminderit
  6
  42 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  Mire te sugjeroj teta, mbase duhet bere nje CT tek radiologu por njehere konsultohu me neurologun. Megjithate me shume probleme ke me zemren sepse i ke rrahjet e zemres pak te shpeshta (100 frekuenca), kufiri mesatar eshte 60-80, nuk e di nese ben ndonje pune te rende fizike. Gjithashtu dhe vala T eshte negative.

  Ultrazeri i Zemres sipas pershkrimit larte, sic duket te paska dale mire, po Holterin ae ke bo?

  Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
  shko pak te neurologu ,noj Ct eventuale dhe rtg cervikale
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fishtani1 : 17-09-2013 mė 19:07

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fishtani1 pėr postimin:

  Abdurrezak... (18-09-2013)

 18. #15
  i/e regjistruar Maska e Abdurrezak...
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  6
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  Jo nuk kam bere, ta shofim se si do te rrjedhin gjerat diteve ne vijim... mbase do te duhet ta bej edhe kete radiografine e mushkrive...
  Ai i cili ka shtepine prej xhami mos te godas tjetrin me gure.

 19. #16
  i/e regjistruar Maska e Abdurrezak...
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  6
  Faleminderit
  4
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  Jo Fishtani1, kete hotlerin nuk e kam bere, po ky cfar eshte ? Dhe me shpjego pak kete valen T qe eshte negative ne se ke mundesi. Punen qe bej nuk eshte e rende(punoj ne barnatore te mjekesise). Pastaj jo gjithnji e kam kete takikardine-rrahjet e shpeshta, vetem ndonjeher kur shqetesohem,
  Ai i cili ka shtepine prej xhami mos te godas tjetrin me gure.

 20. #17
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  ekg e ke ne rregull, vala T negative mund te varet thjesht nga pozicionimi i zemres. kufiri i frekuences eshte 60-100. ty te ka dale 100, ke pasur emocione prandaj edhe echo eshte ne rregull

  mua me duket me teper si nje problem i psikes, sesa organik...gjendje ankthi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga broken_smile : 21-09-2013 mė 03:47

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar broken_smile pėr postimin:

  Abdurrezak... (21-09-2013)

 22. #18
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  a me shpjegon njeri pse ka raste kur te rrahurat e zemres behen me te shpejta (80-88) nderkohe qe presioni i larte dhe i ulet jane ne rregull?
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 23. #19
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  Citim Postuar mė parė nga Elian70 Lexo Postimin
  a me shpjegon njeri pse ka raste kur te rrahurat e zemres behen me te shpejta (80-88) nderkohe qe presioni i larte dhe i ulet jane ne rregull?
  sepse presioni nuk varet vetem nga te rrahurat e zemres, por edhe nga volumi i gjakut ne trup dhe rezistencat periferike (te arterieve te vogla)...

 24. #20
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime

  Pėr: Pytje per profesionistet ne lemine e KARDIOLOGJISE

  Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
  sepse presioni nuk varet vetem nga te rrahurat e zemres, por edhe nga volumi i gjakut ne trup dhe rezistencat periferike (te arterieve te vogla)...
  behu nje cike me specifike te lutem, sepse dua te di se si eshte kjo puna e vellimit te gjakut... sa per rezistencat kam vene re ne pulpat e kembeve shenja si puna e variceve, kjo ndoshta ngaqe kur punoja rrija ne kembe 15 ore ne pune ne dite....

  p.s. para s'te jap
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •